Trustul lui Dinu Patriciu cere CNA licenta prin satelit pentru Adevarul TV

de V.O.     HotNews.ro
Luni, 11 octombrie 2010, 15:10 Economie | Media & Publicitate

Consiliul National al Audiovizualului urmeaza sa discute, marti, o solicitare depusa de Adevarul Holding, prin Adevarul Digital Media SRL, pentru licenta audiovizuala prin satelit pentru Adevarul TV, potrivit unei informari CNA.

  • Mediafax scrie ca, potrivit dosarului depus la CNA, Adevarul TV va difuza programe in productie proprie (50%) si ale altor producatori (50%). Grila va cuprinde divertisment, filme, programe informative, programe educative si culturale si publicitate, potrivit sursei citate. Aceasta precizeaza ca investitia in lansarea postului se ridica la peste 10 milioane de euro.
In septembrie, directorul Adevarul Holding, Peter Imre, afirma pentru Paginademedia.ro ca acest grup intentioneaza sa infiinteze o retea de 40 de statii TV locale, retea "in lucru" si care, dupa cum spunea atunci Imre, va fi dezvoltata prin parteneriate cu posturi deja existente.

UPDATE Potrivit Paginademedia.ro, care citeaza documentatia depusa la CNA, Adevarul TV va beneficia de o investitie totala de 37,5 milioane de euro si inseamna "un studio central si 40 de statii locale". In acestea din urma investitiile se vor ridica la 15 milioane de euro. Postul va fi pe pierdere timp de trei ani, potrivit sursei citate.

Tot marti, CNA urmeaza sa analizeze o solicitare de licenta audiovizuala prin satelit din partea SC Univers Media SRL, pentru postul Romania TV. In septembrie, Honorius Prigoana, fiul lui Silviu Prigoana, isi exprima interesul sa infiinteze un trust de presa numit "Romania Ta" (TV, radio, ziar si un portal), depunand la CNA, prin Univers Media SRL, un dosar pentru postul de televiziune al trustului. CNA a amanat, atunci, discutiile.


Citeste mai multe despre   























Material sustinut de Superbrands

Recomandari de vara de la librarii Humanitas

Librariile Humanitas au aparut ca entitate juridica in anul 1993, insa primele doua librarii au fost deschise sub egida Editurii Humanitas inca din 1991. Cu peste 25 de ani in piata de distributie si vanzare de carte din Romania, compania isi propune sa ramana in continuare lantul de librarii cu cea mai mare pondere de carte din Romania, acordand editurilor nationale si locale, dar si autorilor romani, sansa de a ajunge la public.

4037 vizualizari

  • +26 (40 voturi)    
    :) (Luni, 11 octombrie 2010, 15:17)

    bgd [utilizator]

    Prostim poporul cu televizorul
    • -16 (38 voturi)    
      normal sa critice (Luni, 11 octombrie 2010, 16:09)

      eu [anonim] i-a raspuns lui bgd

      sa mor daca inteleg ce atitudine ar trebui sa aiba televiziunile fata de putere?! Nu e normal sa fie gica contra?! nu asa e normal intr-o democratie ?! toti sunteti contrariati de faptul ca aduc critici guvernului si puterii. au motive sa nu o faca ?! aaa poate exagereaza uneori!!! pana la urma repet: e normal intr-o democratie!!! si intr-o tara latino-balcanica... era o problema data televiziunile pupau in dos puterea. au criticat si cand era iliescu si cand era constantinescu si cand e basescu. doar cand era ceausesc nu au facut-o. vreti sa fie iar asa ? basescu a avut ghinionul ca a prins 2 mandate si a prins si o perioada de dezvoltare a media in romania.
      • +31 (41 voturi)    
        Sa critice cind e cazul (Luni, 11 octombrie 2010, 16:22)

        bogdan [anonim] i-a raspuns lui eu

        Da' nu non-stop si fara discernamint. Nu instigind toata ziua la revolte sociale. Nu facind propaganda non-stop opozitiei.
        O televiziune care se respecta ar trebui sa critice puterea cind aceasta merita criticata, sa critice opozitia cind acesta greseste, sa faca talk-shouri in care numarul de invitati dintr-o tabara sa fie egal cu numarul de invitati din cealalta tabara, moderatorul sa fie impartial, etc.
        • -12 (18 voturi)    
          da-mi un exemplu cand ar fi fost cazul (Luni, 11 octombrie 2010, 16:59)

          adrian [anonim] i-a raspuns lui bogdan

          ca sa-mi fac si eu o parere despre televiziuni
          • +10 (12 voturi)    
            Cind ar fi cazul ce? (Luni, 11 octombrie 2010, 19:51)

            bogdan [anonim] i-a raspuns lui adrian

            Exemple cind guvernul merita laudat: evolutia industriei/exporturilor, programul prima casa,
            Exemple cind opozitia merita criticata: asociarea cu sindicatele, propunerile de program economic alternativ fara nici o acoperire bugetara, performantele guvernului Tariceanu care au adincit dezechilibrele structurale
            • -3 (5 voturi)    
              sa inteleg ca guvernul e perfect? sa va traiasca ! (Marţi, 12 octombrie 2010, 11:16)

              adrian [anonim] i-a raspuns lui bogdan

              voi chiar nu ati gasit nicio buba guvernului? chiar credeti ca guvernul e bun?
              wow
              • +2 (2 voturi)    
                Fa un efort de logica (Marţi, 12 octombrie 2010, 12:45)

                bogdan [anonim] i-a raspuns lui adrian

                Eu am spus ca existau si momente in care guvernul merita mai degraba laudat si opozitia merita mai degraba criticate. Ceea ce la televiziunile impartiale TV si A3 nu s-a intimplat vrodata.
                Si asta ca raspuns la dorinta ta de a vedea exemple.
                Daca tu de aici tragi concluzia ca sustin ca guvernul e perfect, nu mai am ce comenta. Ori nu citesti cu atentie comentariile de mai sus, ori logica ta e diferita de a majoritatii oamenilor. Sau poate IQ-ul sa fie de vina?
            • -1 (1 vot)    
              lauda de sine (Marţi, 12 octombrie 2010, 16:39)

              ioan [anonim] i-a raspuns lui bogdan

              Eu va dau dreptate in ceea ce spuneti, dar inaite de aceasta va pun cateva intrebari. unde este progresul materializat in nivelul de trai al populatie? Unde este cresterea PIB? Unde este crearea de noi locuri de munca? Unde sunt investitiile in infrastructura? Unde este absorbtia fondurilor U.E.? Si a mai putea continua. Daca aveti raspunsuri pozitive convingatoare sa stiti ca i-au guvernul in barte si il sarut pe Dl Boc pe frunte!
              In rest
        • -12 (20 voturi)    
          majoritate ghinionista (Luni, 11 octombrie 2010, 17:12)

          Hans Metter [utilizator] i-a raspuns lui bogdan

          pai stai putin bogdane. reprezentatii PDL nu prea vin prin emisiuni. sa fiu sincer nici eu nu prea as veni in locul lor. Au prea multe locuri de unde pot fi apucati. Sunt vulnerabili pt ca au interese. Si cei din opozitie au multe bube. nu zic ca au mai putin, insa cei de la PDL au ghinionul sa fie la putere.

          fii obiectiv si ai sa vezi ca exista si critica la adresa opozitiei.
          in legatura cu instigarea la revolta: asta se cauta acum. asta vrea omul sa vada la tv. crezi ca s-ar uita cineva daca prezentatorii ar fi sedati si ar vorbi cu volumul la minim ?!
          • +9 (13 voturi)    
            Nu-i adevarat (Luni, 11 octombrie 2010, 19:48)

            bogdan [anonim] i-a raspuns lui Hans Metter

            Am vazut deajunse cazuri in care raportul era de 5-6 opozitie si 1 putere.
            Daca aia de la putere nu vin poti sa inviti in schimb 2-3 jurnalisti care sa contrabalanseze (Pora/Turcescu/oricine de la EVZ, etc) Plus ca si tu ca moderator poti sa iei apararea puterii cind raportul de forte e dezechilibrat. Asta daca vrei o dezbatere.
            Dar RTV si A3 sunt televiziuni de propaganda, nu de stiri/dezbateri.
            Da' na fiecare pricepe ce vrea din galagia asta continua...
            • -2 (4 voturi)    
              !!! (Marţi, 12 octombrie 2010, 9:34)

              Cris [anonim] i-a raspuns lui bogdan

              Ce inseamna televiziuni de propaganda? Exista o licenta de acest fel din partea CNA?
              • +2 (2 voturi)    
                nu fa pe (Marţi, 12 octombrie 2010, 12:23)

                nahir [utilizator] i-a raspuns lui Cris

                prostul.
                ce n-ai inteles din ce ti-a explicat @bogdan? sau esti doar rauvoitor?
              • +2 (2 voturi)    
                Hai sa-ti explic (Marţi, 12 octombrie 2010, 12:49)

                bogdan [anonim] i-a raspuns lui Cris

                Teoretic, mass-media in general si televiziunile de stiri in particular au scopul primoridal de a informa populatia. Adica de a prezenta si partile bune si cele rele care compun realitatea. De a prezenta si defectele si calitatile fiecarui actor politic. In schimb scopul RTV si A3 e acela de a critica PDL & Basescu. Nu conteaza logica, nu conteaza realitatea din jurul nostru. Conteaza doar ca basescu tre sa pice. Iar asta se cheama propaganda. Si e propaganda politica in sprijinul PNL si PSD.
      • +25 (33 voturi)    
        nu e normal (Luni, 11 octombrie 2010, 16:23)

        HN_reader [utilizator] i-a raspuns lui eu

        .... ca o televiziune sa te dezinformeze. Pot fi gigi-contra, dar numai daca te informeaza corect. Nu cum fac tonomatele mogulilor.
        • -13 (23 voturi)    
          mogulica (Luni, 11 octombrie 2010, 16:31)

          zerotv [anonim] i-a raspuns lui HN_reader

          Te refer la mogulul Paunescu si a lui beunuteve?
          • +6 (8 voturi)    
            Fix la ala se referea! (Marţi, 12 octombrie 2010, 9:29)

            Luk [utilizator] i-a raspuns lui zerotv

            Dormi linistit, Grivco si FNI lucreaza pentru tine!
        • -2 (14 voturi)    
          puterea e ceva trecator. la fel si opozitia (Luni, 11 octombrie 2010, 17:20)

          Hans Metter [utilizator] i-a raspuns lui HN_reader

          tie ce informatii ti se par incorecte: alea cu isi da demisa in 5 minute, ca maresc salariile in invatamant cu 50%, cu 65 de ani la pensie la femei, ca fac drumuri si autostrazi, ca avem turism ca nicaieri in lume si un brand pe masura, ca facem scene de zeci de mii de euro si punem perdele de mii, ... nu prea inteleg la ce minciuni te referi?

          pe bune acum. chiar au ce critica. au de criticat si la opozitie clar. dar asteapta sa vina la putere. daca atunci antenele, realitatea, si altele de care zici tu ca mint nu sa critice opozitia avem o problema. pana atunci lasati media sa critice. e singura noastra sansa. altfel o sa fie liniste. si o sa se fureeeeee...
          • +8 (10 voturi)    
            Pai marirea cu 50% au votat-o toti (Luni, 11 octombrie 2010, 18:35)

            Dianora [utilizator] i-a raspuns lui Hans Metter

            .. din toate partidele, cu mare veselie in parlament desi li se spusese ca nu sunt fonduri. Cat despre perdele, sau frunzulite, crezi ca de la ele se trage deficitul bugetar?
        • +2 (4 voturi)    
          !! (Marţi, 12 octombrie 2010, 9:35)

          Cris [anonim] i-a raspuns lui HN_reader

          Va fi tot un tonomat care va canta muzica care-i place lui Don Patriciu.
          Deci va fi praf din start
      • +17 (23 voturi)    
        Dar la Putere? (Luni, 11 octombrie 2010, 16:40)

        nico2 [utilizator] i-a raspuns lui eu

        Acum sunt in Opozitie si ne spun ca in Romania se traieste f. greu, ca iadul este floare la ureche, ca Basescu a declasant Apocalipsa si este gata sa declanseze si cel de-al 3-lea Razboi Mondial, ca se traia nemaipomenit pe vremea cand Nea Nelu aducea minerii la Bucuresti etc.Acum antenele + Irealitatea sunt in stare sa-si vanda si familiile numai sa prezinte in cel mai rau mod posibil viata din tara. Cand vor ajunge la Putere probabil ca vom avea triada Irealitatea tv.+Antenele+Adevarul tv care ne vor prezenta Paradisul din Romania, ca numai cine nu vrea nu va vedea cum va curge numai lapte si miere.
        • -11 (15 voturi)    
          posbil (Luni, 11 octombrie 2010, 17:24)

          Hans Metter [utilizator] i-a raspuns lui nico2

          daca o sa fie asa cum zici tu atunci cand va veni opozitia la putere avem o problema mare. eu zic ca vor fi criticati.
          • +1 (1 vot)    
            cine sa-i critice? (Marţi, 12 octombrie 2010, 12:29)

            nahir [utilizator] i-a raspuns lui Hans Metter

            si apropo, unde e critica de pana acum?
      • +15 (21 voturi)    
        lol (Luni, 11 octombrie 2010, 16:51)

        bgd [utilizator] i-a raspuns lui eu

        Una e sa critici...si alta e sa dezinformezi.
        • -5 (11 voturi)    
          ratiune (Luni, 11 octombrie 2010, 17:26)

          Hans Metter [utilizator] i-a raspuns lui bgd

          un om rational are capacitatea de a selecta ce este corect si ce este exagerat sau incorect. nu trebuie sa inghiti ca gascanul tot ce ti se pune in cioc.

          marea problema este ca au material cei din media. mai mult ca niciodata.
        • +2 (4 voturi)    
          !!! (Marţi, 12 octombrie 2010, 9:37)

          Cris [anonim] i-a raspuns lui bgd

          Unde este diferenta intr-un post de stiri controlat de un mogul?
          Tu citesti adevarul? Daca da atunci asa o sa fie si postul tv, plin de stiri trunchiate privite din punctul de interes al patronului.
      • -9 (11 voturi)    
        nu in tara asta (Luni, 11 octombrie 2010, 18:17)

        cosminrs [utilizator] i-a raspuns lui eu

        pentru ca daca e normal in alta parte aici nu.
        Citesti stiri pe Hotnews, nu? Banuiesc ca te mai uiti si in alta parte. NU observi cum aici unele stiri care ar putea dauna regimului nici nu sunt aduse in discutie pentru a nu contamina oamenii lor.
        Membrii guvernului sunt exceptati de la porcariile pe care le fac. Banii aruncati de acest guvern nu sunt stire aici.
        Manipularea prin media e destul de usor de facut.
      • +10 (12 voturi)    
        E normal si sa apere infractori? (Luni, 11 octombrie 2010, 18:31)

        Dianora [utilizator] i-a raspuns lui eu

        Ca de fapt asta e durerea cea mare: ca-i Vantu, Becali, Nastase, Dan Diaconescu sau cine vreti voi, oricine are treaba cu DNA e uns ca martir al neamului si victima lui Basescu.. De ce? Fiindca patronii lor au si ei probleme cu justitia.
      • +1 (1 vot)    
        corect e sa critice (Marţi, 12 octombrie 2010, 14:35)

        Lilia73 [utilizator] i-a raspuns lui eu

        De la a critica si a dezinforma e mare diferenta.
    • +15 (17 voturi)    
      Voturi gratis fara pomeni de la buget ... (Luni, 11 octombrie 2010, 16:09)

      si ce-i rau in asta ... ? [anonim] i-a raspuns lui bgd

      Ce e rau sa vrei voturi gratis, fraierind oamenii inteligenti, in loc sa-i cumperi cu salarii si pensii de la buget ...?
      Bugetul sa ramana prada grasa de la sfarsit care-i numai pentru stapani ca patriciu.

      SIMPLU si elegant: Se-mparte mai mult la mai putzini, ca in America Latina, iar cei care n-au televiziuni dispar ca PNTCD.




      ♦ ♦ ♦ Suntem campioni MONDIALI la aruncatul cu privirea: peste 6 ore pe zi la televizor!

      I-am lăsat pe toți în urmă

      La nivel global, timpul mediu petrecut în fața televizorului a fost în 2009 de 3 ore și 12 minute, în creștere cu 3 minute comparativ cu 2008, potrivit studiului Eurodata TV Worldwide realizat de compania Médiamétrie.
      Consumatorii din America de Nord petrec în medie în fața televizorului 4 ore si 40 de minute pe zi, urmati de cei din Orientul Mijlociu, care se uită la televizor, în medie, 4 ore și 34 de minute, și de cei din Europa, care umăraresc programele TV, în medie, 3 ore și 42 de minute.
      În America Latină, un consumator obișnuit se uită la televizor, în medie, 3 ore și 30 de minute, în timp ce consumatorii din regiunea Asia – Pacific își petrec în fața micilor ecrane circa 2 ore și 41 de minute.

      http://www.paginademedia.ro/2010/09/suntem-campioni-la-aruncatul-cu-privirea-peste-6-ore-pe-zi-la-televizor/


      Scris de: Petrişor Obae
    • -11 (13 voturi)    
      Ce ati dorii? (Luni, 11 octombrie 2010, 17:05)

      ioan [anonim] i-a raspuns lui bgd

      Dv. ati dorii o emisiune uinica de 2 ore din care 1,5 ore Telejurnal eventual la B1 Tv?!
      Ore televiziunile care "perie" puterea ca sa nu spun "pupincuriste" nu dezinformeaza, trecand cu vederea sincopele unor oameni politici lipsiti de scrupule sau incompetenti?
      De ce nu ar trebuii sa avem mai multe curente de opinie, sa comparam cu ceea ce vedem si sa tragem propriile noastre opinii? Impunem iar o gandirea unica?!
      Va mai aduc aminte cuvintele unui filozof german.. "acolo unde toti gandesc la fel, nimeni nu prea gandeste!"
      Sunteti tanar paote si nu stit nimic despre sintagma de inainte de '89... "un rahat intre 2 telejurnale!"

      Daca doriti sa fiti un democrat trebuie sa acceptati ca, gandurile oamenilor sa zboare liber, indierent ca dv. nu sunteti de acord cu anumite idei! Nu uitati ca si altii va respecta dreptul la opinie!
      • +10 (12 voturi)    
        dorii (Luni, 11 octombrie 2010, 18:02)

        alpha [utilizator] i-a raspuns lui ioan

        pentru unul care isi aminteste de telejurnale ma asteptam la mai multa gramatica...
        • -2 (4 voturi)    
          Bravo alpha, l-ai facut praf ! (Marţi, 12 octombrie 2010, 11:49)

          Wizard of Oz [utilizator] i-a raspuns lui alpha

          Nu ai avut de ce sa te legi si atunci, comform cu procedura aprobata, te-ai legat de gramatica, nu este prima oara...asa suna instructiunile .
          Libertatea cuvantului, dreptul de a spune ce gandesti nu ce ti se impune...pentru lucrurile astea s-a murit atunci in '89.
          Este adevarat ca nu stiau decat cativa ca este primul reality show iar mortii erau figuratie in scenariul scris in laboratoarele serviciilor secrete.
          Dar au existat si pentru asta sunt gata sa fac orice pentru ca tu sa ma poti injura cat vrei, liber.
        • -1 (1 vot)    
          "i" inapoi de la alpha (Marţi, 12 octombrie 2010, 16:49)

          iaon [anonim] i-a raspuns lui alpha

          Multumesc pt. corectura! Ca sa va simtiti bine imi iau al doile "I" inapoi! Sper sa fiti multumit!
          Am totusi sentimentul ca nu acel "i" va deranjeaza ci adevarurile spuse.
      • -1 (1 vot)    
        dornta de dictatura (Marţi, 12 octombrie 2010, 16:46)

        ioan [anonim] i-a raspuns lui ioan

        Aveti o singura dorinta cea de dictatura,. Ce poate fi rau in pluralismul opiniilor? Considerati ca sunteti detinatorul adevarului absolut?!
        Atunci cand avem argumente la critici nu trebuie sa ne temem de ele. Nu va mai starduiti sa manipulati lumea cu voturi negative. Se pare ca adevarul va supara!
    • +9 (11 voturi)    
      Bietul Crin! (Luni, 11 octombrie 2010, 18:39)

      Dianora [utilizator] i-a raspuns lui bgd

      Va dati seama ce maraton va trebui sa faca zilnic ca sa ajunga pe la toate televiziunile astea? Si sa-l vad eu ca intarzie la Adevarul TV, ca taie Conu Costache finantarea partidului!
      • -1 (3 voturi)    
        Hehe... (Luni, 11 octombrie 2010, 22:30)

        bgd [utilizator] i-a raspuns lui Dianora

        Mai multa nevoie are Patriciu de PNL decat PNL de Patriciu.
        Sponsori se mai gasesc...protectie in Parlament..mai greu.
    • +2 (4 voturi)    
      Tov Patriciu (Marţi, 12 octombrie 2010, 9:27)

      Luk [utilizator] i-a raspuns lui bgd

      n-ai inteles bre nimic!

      Cand am zis sa lucrezi la canal, m-am gandit la Dunare-Marea Neagra!
  • +7 (23 voturi)    
    Aoleu ... (Luni, 11 octombrie 2010, 15:19)

    Gigi [anonim]

    ... inca un mogul isi face Teveu? Si asta e tot anti! Nasol rau de tot ... bai Videanule faci si tu o televizune odata sau ce pazesti acolo? Zgarcitule! Domnu' Cocos ... matale ceva, nimic?
  • +9 (13 voturi)    
    Cred ca va fi condus de mosiu Gregoa (Luni, 11 octombrie 2010, 15:30)

    .... [utilizator]

    Cunoscand modul in care conu Dinu si-a populat conducerea trustului Adevarul, n-ar fi exclus ca acest ziarist de talie planetara sa conduca noul post TV.
  • +20 (24 voturi)    
    Va dati seama ... (Luni, 11 octombrie 2010, 15:32)

    PuYa [utilizator]

    ... vor fi trei vuvuzele
    • -10 (18 voturi)    
      chiar patru (Luni, 11 octombrie 2010, 16:07)

      adrian [anonim] i-a raspuns lui PuYa

      ai uitat de B1TV. sau tu nu ai in grila postul asta si nu stiai de el? eu asa cred. ca tare multi oameni urmaresc b1tv. am auzit ca sunt vreo 2-3000...
      • +16 (22 voturi)    
        B1TV (Luni, 11 octombrie 2010, 16:25)

        bogdan [anonim] i-a raspuns lui adrian

        B1TV e vuvuzela doar cind vorbim de nasul. In rest nu-i deloc vuvuzela. Sa nu-mi spui ca si Turcescu e vuvuzela.
        Si B1TV are 3-4 ore pe zi de emisiuni cu caracter politic, nu 10-12 ore ca RTV sau A3.
        Da' na, cind suntem cu creierul spalat, mai greu cu gindirea obiectiva
        • -5 (11 voturi)    
          spune-mi o emisiune de la b1tv (Luni, 11 octombrie 2010, 17:01)

          adrian [anonim] i-a raspuns lui bogdan

          ca am impresia ca n-ai auzit decat de nasul.
          de 6 vine presa ai auzit? ai urmarit vreuna?
          am deschis eu lista. astept sa o completezi :))
          • +6 (8 voturi)    
            am auzit (Luni, 11 octombrie 2010, 19:52)

            bogdan [anonim] i-a raspuns lui adrian

            6 vine presa e mult mai echilibrata decit A3/B1TV
            100% cu Robert Turcescu la fel.
        • +2 (4 voturi)    
          "Nasul", adica Radu Moraru,... (Luni, 11 octombrie 2010, 21:47)

          Rescatorul [anonim] i-a raspuns lui bogdan

          ramane un profesionist. Niciun alt ziarist de la Realitatea-FNI (Vocea Moskovei 2) si Antenele-Felix nu-i este nici la degetul cel mic...de la picior. Urmaresc cu multa placere emisiunile politice de la B1 TV pentru ca ma linistesc si nu ma incarca cu energie negativa. De asemenea, ma ajuta sa disting adevarul de minciuna si manipulare.
          • -1 (3 voturi)    
            ma bucur pentru tine ! (Marţi, 12 octombrie 2010, 11:56)

            Wizard of Oz [utilizator] i-a raspuns lui Rescatorul

            "fericiti cei saraci cu duhul..." cunosti unde scrie asta?
            Daca Nasul ti se pare obiectiv si te linisteste....esti de invidiat, ai gasit solutia pentru tine.
            Restul nu ne linistim, orice emisiune am incerca, pentru ca vedem cum traim si care sunt perspectivele...
            Am incercat si cu Nasul (dupa sfatul tau)...dar nu a functionat.
            In loc sa ma linistesc, mi-am stricat si stomacul.
            Mi s-a facut o greatza.....
          • +1 (1 vot)    
            Nu-i adevarat (Marţi, 12 octombrie 2010, 12:54)

            bogdan [anonim] i-a raspuns lui Rescatorul

            Radu Moraru este un sustinator neconditionat al PDL/Basescu. Am vazut in citeva emisiuni invitatii din PDL luind apararea opozitiei cind Nasul sarea prea tare calul cu criticile.
            E din aceeasi tagma cu cei de la RTV&A3, aceeasi propaganda politica, doar ca e pro Basescu si nu anti.
            La B1TV mai degraba uita-te la Turcescu sau la "6 vine presa". La nasul e pierdere de timp.
  • +20 (22 voturi)    
    HAI CA-I TARE! (Luni, 11 octombrie 2010, 15:33)

    LUCAS [anonim]

    Hai ca-i tare! Acum ii avem izbiti pe ecrane pe toti cei trei moguli la tv!
  • +16 (20 voturi)    
    Se pregateste de alegeri!? (Luni, 11 octombrie 2010, 15:37)

    Sbir [anonim]

    unde-s trei (irealitatea,antena +Atv) puterea creste!
  • +12 (16 voturi)    
    sigur, va fi mai tare decat Descovery ! (Luni, 11 octombrie 2010, 15:39)

    vamaiot [anonim]

    Sa nu credeti ca va deschide lumea Media si presa romaneasca spre inaltul topurilor profesionale, oare de ce am o presimtire ca si Aici gasim un Gadea, un Ciutacu si evident un mascarici ca si Badea !

    Nenea Patriciu, si daca mai scoti o productie noua, sa nu o mai dai la altii, s-o difuzezi in premiera la tine, sa stii ca si din RATING se fac bani (ia uitate la mizeria de OTV, si la masina lu DD )

    App de filme, sa stii ca mi-ar mai placea sa vad filme cu Karate ca atunci cand eram copil si vedeam la Video, si dupa plesneala se auzea si sunetul de cutie de conserva... loviturile cu piciorul erau preferatele mele, (crezi ca Basescu poate sa faca spagatul)
  • +4 (10 voturi)    
    adevarul (Luni, 11 octombrie 2010, 15:39)

    alpha [utilizator]

    daca si postul tv va fi pe masura ziarului e ok.daca se vrea o alta vuvuzela ,nu ! om trai s'om vedea...
  • +14 (18 voturi)    
    Mai bine NU (Luni, 11 octombrie 2010, 15:41)

    Cornel [anonim]

    Mai bine astia din CNA se cumintesc si nu mai dau astfel de licente tuturor tradatorilor de tzara si urmaritilor penali. Ne ajunge cat avem si vedem la iRealitatea si A3.
    Pentru ei (mogulii) mai bine se aproba un post de cablu - a se citi de lanturi - sugestiv intitulat BulauTV. Cu stiri din parlamentul din umbra (ala care nu mai doreste sa participe la sedinte) si tutoriale despre cum poti deveni om de afaceri de succes sau baiat destept.
  • -12 (20 voturi)    
    o initiativa laudabila (Luni, 11 octombrie 2010, 15:47)

    un cetatean de bine [anonim]

    domnul patriciu a facut mult bine, si a demonstrat ca este un abil om de afaceri, nu degeaba fiind cel mai bogat roman. sunt sigur ca acest se va dovedi un succes, si ca peste ani va fi un moment de referinta ceea ce priveste jurnalismul TV profesionist.
  • +15 (21 voturi)    
    DNA TV (Luni, 11 octombrie 2010, 15:49)

    zexe [anonim]

    Daca am fi urmarit anchetele DNA cu atentie, am fi observat ca Patriciu ramasese singurul mogul urmarit de DNA fara televiziune proprie.
  • -5 (11 voturi)    
    ATV (Luni, 11 octombrie 2010, 15:56)

    silversky [utilizator]

    Daca postul tv va fi facut in aceeasi maniera ca si ziarul, ii urez succes.
  • +11 (15 voturi)    
    Capra rosie va avea trei iezi,ca in poveste... (Luni, 11 octombrie 2010, 15:57)

    traian [anonim]

    Ce fain,presupun ca ATv va scormoni dupa adevaruri dureroase,despre cum s-au privatizat rafinariile...De abia astept!
  • -14 (18 voturi)    
    Decat TVR-PDL (Luni, 11 octombrie 2010, 16:14)

    radu [anonim]

    prefer sa vad orice altceva. E remarcabil cu cata viteza PDL politizeaza TVR! Fii de KGB-isti Tismaneanu si PAtapievici deja distrug TVR, politizand pana la ultimul om. Vad ca preocupa pe multi ce spun Antenele si Realitatea. Problema este ca spre deosebire de astea, la care nu va obliga nimieni sa va uitati, TVR este platit de toti cetatenii acestei tari. Nu inteleg de ce pe banii tuturor isi face reclama Basescu si clica lui! MAi ales ca din sondaje rezulta ca doar 10% dintre cetateni mai sustin acest partid . Si atunci de ce platim toti propaganda ieftina a PDL la TVR?
    • +12 (16 voturi)    
      De unde nu-i nici dumnezeu nu cere (Luni, 11 octombrie 2010, 16:29)

      bogdan [anonim] i-a raspuns lui radu

      Deci Tismaneanu si Patapievici sunt fii de kgbisti care politizeaza TVR??? Unde e dizidentul Sasu, sa bage el emisiuni impartiale ? Te-ai intrebat vrodata de ce TVR a ajuns exemplu negativ in monitorizarile OSCE la alegeri? Probabil nu, ca nu te duce capul. Cultura ta generala se opreste probabil la studiul versurilor lui AdiMinune. Multi prosti mai populeaza tara asta....
      • -9 (11 voturi)    
        cultura generala sau sfera cunoasterii (Luni, 11 octombrie 2010, 16:54)

        radu [anonim] i-a raspuns lui bogdan

        se masoara in cunostiinte si nu in opinii politice draga Bogdan. PAtapievici si Tismaneanu-numele real este Tisminetski chiar sunt fii unor agenti NKVD veniti in Romania in 1948 sa impuna comunismul. Ambii sunt doar niste comunisti revopsiti in oameni de dreapta.E adevarat ca asta se afla daca esti chiar curios si vrei sa stii mai multe decat se spune la TV. Daca mergi pe principiul ca ce spun ai nostri e adevarat in ciuda evidentelor, e OK citeste-ti ultima fraza din comentariul tau.
        In ce priveste pregatirea mea, te informez ca ai fi surprins dragule, nu te amagi. Problema mea este ca daca pana acum cateva luni urmaream stirile doar la TVR pentru ca erau de departe cele mai echilibrate, observ ca din ce in ce TVR devine o oficina portocalie, si sa stii ca si cei ce nu idolatrizeaza PDL sunt obligati sa plateasca abonament radio tv. In rest te rog sa studiezi mai mult si sa nu mai faci afirmatii fara sa cunosti problemele si/sau persoanele.
        • +5 (7 voturi)    
          problema (Luni, 11 octombrie 2010, 19:22)

          alpha [utilizator] i-a raspuns lui radu

          "Problema mea este ca daca pana acum cateva luni urmaream stirile doar la TVR pentru ca erau de departe cele mai echilibrate".Hopa ! deci pana era sassu la tvr era ok ! a fost OK si pe vremea lui nastase probabil ? da' ce zic eu nastase ! democratia televizata maxima era pe vremea lui ilici ! psdica, psdica ,rautate mica te-am prins !
        • +4 (6 voturi)    
          Cultura generala (Luni, 11 octombrie 2010, 20:03)

          bogdan [anonim] i-a raspuns lui radu

          Patapievici e fiu de membru de partid comunist austriac, daca tot e sa vorbim despre istorie. Uite un link aici:
          http://ro.wikipedia.org/wiki/Horia-Roman_Patapievici

          Dar lasind asta la o parte, nu vad relevanta acuzelor. Daca tata a fost comunist nu inseamna neaparat ca si eu tre sa fiu comunist. Iar oamenii astia 2 au realizat ceva in viata, spre deosebire de unii ca Sassu. Da' na, cind te uiti toata ziua la RTV, TVRu lui Sassu ti se parea impartial (apropo, de ce o fi ajuns in raportul OSCE privind alegerile daca a fost impartial?) iar TVRu fara Sassu e de-a dreptul portocaliu. E o problema de perceptie a realitatii.
        • +1 (3 voturi)    
          LUI RADU (Marţi, 12 octombrie 2010, 11:15)

          carat [utilizator] i-a raspuns lui radu

          Sa presupunem ca parintii mei au fost dizidenti. Acest lucru se transmite cumva ereditar si eu sunt astazi un dizident? Sa presupunem ca parintii mei au fost Einstein si Marie Currie, din acest motiv sunt eu astazi savant de renume mondial? Se stie ca parintii lui Adrian Paunescu au fost liberali. Este cumva Paunescu un liberal sau este un PSD-ist care-si doreste moartea PNL prin absorbtie de catre PSD?
      • +5 (7 voturi)    
        Nu/i spune pe nume! (Luni, 11 octombrie 2010, 17:17)

        , AlwaysToTheRight, NeveRed! [utilizator] i-a raspuns lui bogdan

        O sa/l doara!
        Si prostia doare rau de tot!
        Nu iezixta medicamente!
    • +8 (10 voturi)    
      mai rar nenicule (Luni, 11 octombrie 2010, 17:06)

      baronul stanganbuch [utilizator] i-a raspuns lui radu

      atita obraznicie de neam prost si rosu ca in postarea, mai bine zis prostarea, matale. Sau delirezi si nu m-am prins io?
  • +11 (13 voturi)    
    ehehehe (Luni, 11 octombrie 2010, 16:31)

    Ghita [anonim]

    pravda tv live from moskva
  • +13 (15 voturi)    
    TRIO KGB (Luni, 11 octombrie 2010, 16:44)

    minulescu [utilizator]

    Realitatea+Antena3+Adevărul=ANTENELE666
  • +5 (7 voturi)    
    Nu-i dati licenta! (Luni, 11 octombrie 2010, 17:07)

    valisa [utilizator]

    Este doar un alt mogul "onorabil" care vrea sa stapaneasca peste Romania.
  • +2 (4 voturi)    
    pe bune? =)) (Luni, 11 octombrie 2010, 18:00)

    ... [anonim]

    "adevărul", "realitatea" - ăştia au un complex de credibilitate :D
  • -5 (7 voturi)    
    Pai (Luni, 11 octombrie 2010, 18:08)

    Telespectatoru' mogulizat [anonim]

    daca voi,astia de sus,nu faceti BasescuTV,lasa ca-si face Patriciu televiziune.Dupa nr. de postari reiese ca va roade rau treaba asta.Va cred,deja va scoteau peri albi Antenele si RTV...Ce sa va spun altceva decat "Vizionare placuta"!
  • +7 (9 voturi)    
    hohote in paradis (Luni, 11 octombrie 2010, 18:12)

    panfil flecaru [anonim]

    trei d'o teapa.
    trei Doamne, sit totzi otzi !
    trio do re mi, sau trio vuvu zelotzii.
    ce sa mai....
    tzara tutulor posibilitatzilor...
    sa traitzi bine, mai draga !
    ca vetzi avea si adevar pe langa realitate, pe antene. sau pe cablu, satelit. :-)))
    de rasul curcilor. in plinca criza !
  • +5 (7 voturi)    
    Propunere catre DNA si CNA (Luni, 11 octombrie 2010, 18:21)

    Adriana [anonim]

    Catre DNA: daca mai exista inca moguli care n-au fost la DNA sa fie chemati si acestia pentru ca astfel vom avea mai multe canale TV (cred ca in curand vom avea 1 canal/1000 locuitori).

    Vestea buna este ca mogulii se vor concura si falimenta intre ei fara sa mai fie nevoie sa-i salveze justitia lui Pivniceru si Costiniu care sunt mai mult avocate de moguli decat judecatoare.
  • +2 (4 voturi)    
    Campania media din Romania (Luni, 11 octombrie 2010, 22:01)

    ss [anonim]

    Dupa o Irealitatea TV merge si Neadevarul TV.....sunt pt. prostit poporul roman, greu incercat!
  • +1 (3 voturi)    
    Se arata ca... (Luni, 11 octombrie 2010, 22:23)

    Costika [utilizator]

    ...maretii "oameni de afaceri" sunt doar gainari mai reusiti.
    Dinu Patriciu, dupa tunul dat romanilor are ca afaceri de baza in Romania o retea de agentii de pariuri, o retea de magazinase cu discount si mass-media...tari afaceri...pai daca aia cu bani nu fac nimic , cine sa ridice tara , noi care nu-i avem? Noua nu ne-a dat nimeni gratis Petromidia , Institutul din Baneasa si atatea si atatea placinte ...
  • +1 (3 voturi)    
    shto pishete v gazetu (Luni, 11 octombrie 2010, 23:34)

    volodiea ulianov [anonim]

    mai intai a fost iskra, adica scanteia.
    care, mai apoi a devenit pravda, adica adevarul.
    felicitari, dragi tovarasi !
    tzinetzi vie flacara lovirutziei mondiale !
  • -2 (4 voturi)    
    Bravo (Marţi, 12 octombrie 2010, 0:29)

    Razvan [anonim]

    Bravo Dinu Patriciu! Bravo Petre Imre! Distrugeti PDL-ul asta plin de hoti si mafioti! Jos cu Basescu, Udrea, Boc, Blaga, Videanu si Berceanu! Puscaria pt Anastase! Felicitari Dinu Patriciu.
  • +1 (3 voturi)    
    !!! (Marţi, 12 octombrie 2010, 9:32)

    Cris [anonim]

    Se stie faptul ca televiziunea este principalul obiectiv pentru manipulare.
    In loc sa se faca un post de televiziune de piata ca si concurenta pentru posturile de divertisment care si ele nu mai sunt de divertisment si de aceea zic ca ar fi un moment foarte bun pentru o noua televiziune de acest gen, un mogul se gandeste sa-si faca si el un post de televiziune de scuipat venin si de aruncat cu noroi desigur in Basescu ca altfel nu cred ca ar merita investitia. De ce sa avem un nou post de televiziune de divertisment cand putem avea un nou post Irealitatea sau un nou post antena 3. Un post care sa fie la unison cu celelalte doua si atunci cand minciuna este propovaduita pe cele doua canale, sa mai existe inca o voce care sa strige tare ca acea minciuna este un adevar Adevarul TV.
    In romania nu mai exista televiziuni de calitate. Toate sunt televiziuni de stiri care prezinta stirile si punctul de vedere al patronului. La nivel de tara exista o sumedenie de posturi de televiziune locale, majoritatea controlate de psd tot cu acelasi scop, respectiv de a imbuiba bizonul autohton si de a schimba opiniile in defavoarea informarii corecte.

    Cine se uita la canalele de stiri romanesti isi asuma "dezordinea" si necoerenta unor grupari gen psdnlpc.
  • +1 (3 voturi)    
    fiecare pasare pe limba ei piere (Marţi, 12 octombrie 2010, 10:00)

    Viorica Alexandru [utilizator]

    Vantu tocmai a dat un interviu RTV in aroganteza .
    O declaratie mai limpede ca a incercat o lovitura de stat, nu exista.

    Nici Patriciu nu a fost mai breaz cu filmuletul copilului lovit de Basescu!!!

    Astept cu nerabdare Adevarul TV unde Patriciu se va exprima la fel de deschis ca si Vantu!

    Limba vorbita de acesti domni este aroganteza!
    Stie cineva cum se termina ceste povesti cu baieti destepti?
  • 0 (2 voturi)    
    e clar (Marţi, 12 octombrie 2010, 12:20)

    nahir [utilizator]

    vintu-si falimenteaza irealitatea si trece toata trupa de vuvuzele la paturiciu.