TVR: nu am difuzat meciul de box Bute-Brinkley pentru ca nu am primit o oferta, iar achizitia era riscanta

de V.O.     HotNews.ro
Vineri, 22 octombrie 2010, 15:38 Economie | Media & Publicitate

Televiziunea publica explica oficial vineri, intr-un comunicat de presa, de ce nu a difuzat meciul de box dintre Lucian Bute si Jesse Brinkley: TVR nu a primit nicio oferta in scris pentru acest meci, nu exista un "precedent", o astfel de achizitie este considerata o investitie riscanta si este vorba despre un "alt tip de consum de televiziune". TVR ofera aceste explicatii invocand "unele neadevaruri rostite la adresa conducerii TVR".

Care sunt motivele invocate in acest sens de Televiziunea publica:
  • "Absenta negocierilor: TVR nu a primit nicio oferta in scris pentru meciul Bute - Brinkley si, in consecinta, nu s-a purtat nicio negociere intr-un cadru oficial. Daca Federatia Romana de Box (FRB), cunoscand faptul ca nicio televiziune nu poate face profit din aceasta transmisiune, ar fi dorit sa ofere posibilitatea amatorilor de box din Romania sa-l vada pe Bute in acest meci, putea ceda drepturile pentru transmisiune oricarui post Tv, inclusiv TVR, conditionand eventual ca toate incasarile din publicitate aferente respectivului meci sa ii revina FRB. Nu a facut acest lucru."
  • "Lipsa unui precedent: TVR nu a cumparat pana acum niciunul dintre cele sapte meciuri disputate de Lucian Bute pentru titlul IBF. Totusi, a transmis unul dintre ele (in noiembrie 2009), meci oferit de Federatia Romana de Box, care, dupa cum s-a vehiculat in presa, a primit in schimb 150.000 de dolari de la un grup de oameni de afaceri, coordonat de primarul orasului Busteni."
  • "Achizitie riscanta: Boxul profesionist este o achizitie riscanta pentru orice televiziune: un K.O. poate incheia in cateva minute o transmisiune scumpa. Meciul Bute-Andrade, din noiembrie 2009 - pentru care TVR a cheltuit peste 20.000 de dolari (costuri de transmisiune) - s-a incheiat in runda a patra. Nici macar posturile de televiziune specializate, de sport, nu s-au aratat interesate de acest meci."
  • "Pe de alta parte, clientii de publicitate evita sa se asocieze cu boxul profesionist, motiv pentru care televiziunile sunt atente cand e vorba de achizitiile scumpe de drepturi Tv in acest sport. Mai ales in climatul economic actual: investitiile de publicitate in media aproape s-au injumatatit din 2008 pana in prezent."
  • "Alt tip de consum: Nu ar trebui sa i se impute TVR ca nu transmite meciuri de box profesionist, din moment ce nici alte televiziuni publice nu pun pe lista de prioritati astfel de evenimente sportive. De obicei, boxul profesionist de calitate se transmite in sistem pay-per-view sau pe canale platite separat."


Citeste mai multe despre   
























Astra Film Festival 2017

VIDEO INTERVIU Bill Nichols, critic de film si pionier al studiului de film documentar: In timpul facultatii inca nu stiam ca voi deveni. Eu nu eram interesat sa fac bani, ci cautam implinirea. Si a durat o vreme sa imi dau seama.

Bill Nichols, critic de film american, profesor emerit si un pionier al studiului de film documentar contemporan a discutat in cadrul unui interviu despre visele si aspiratiile din tinerete, tehnicile din filmele documentare si influenta tehnologiei in industria cinematografica.
  • Intra in articol pentru a citi principalele declaratii ale lui Bill Nichols

1612 vizualizari

  • +2 (12 voturi)    
    Marsh de aici TVR! (Vineri, 22 octombrie 2010, 15:46)

    Texi [anonim]

    Hai sictir bai TVR! "Nu ati primit o oferta", auzi la ei... TREBUIA sa faceti VOI o oferta, ca sa mai vada si romanul un tricolor invingator, ca ne-am cam obisnuit cu bataia pe toate planurile... Eu pt ce drak va mai platesc abonamentul, ca nici nu mai stiu pe unde v-am "aruncat" in grila de programe... Voi sunteti acolo sa faceti bani sau sa deserviti o natiune?
    • +1 (11 voturi)    
      Televiziunea si oferta (Vineri, 22 octombrie 2010, 16:03)

      Leon [anonim] i-a raspuns lui Texi

      M-a lasat si pe mine masca afirmatia cu oferta. Trebuie sa fii diliu ori complet neprofesionist la o televiziune sa astepti o oferta ca sa difuzezi un eveniment sportiv de interes. Sondezi piata, cauti publicitate, iti faci niste calcule si faci tu o oferta.
    • +2 (4 voturi)    
      toate costa bani (Vineri, 22 octombrie 2010, 16:31)

      radu [anonim] i-a raspuns lui Texi

      TVR-ul chiar deserveste o natiune. Poti sa stai linistit sa te uiti in continuare la OTV, antene sau mai stii poate urmaresti cu interes Taraf.
      Nu ma leg de treaba cu meciul, dar TVR-ul are printre cele mai de calitate emisiuni.
      • +2 (4 voturi)    
        tvr (Vineri, 22 octombrie 2010, 18:34)

        k7 [utilizator] i-a raspuns lui radu

        nu am citit declaratia tvr si nici nu ma intereseaza ...dar sa faci afirmatia ca nu sunt banii ....sa o spuna celor de 2 ani(ca varsta)dar cred ca nici ei nu mai cred asemenea "gogorite"...atat timp cat inksezi banii de la populatie pentru postul(tvr1,tvr2,tvri) de 2 ori....
  • 0 (10 voturi)    
    ... (Vineri, 22 octombrie 2010, 15:47)

    sictireanu [utilizator]

    Rusine TVR :(
  • -1 (7 voturi)    
    TVR=aceeasi comunisti! (Vineri, 22 octombrie 2010, 16:14)

    Box office [anonim]

    ...s-au chinuit 3-4 zile pana sa scoata scuza asta penibila!
    ...in primul rand, ei sunt cei care trebuiau sa ceara oferta :))))
    ...in alta ordine de idei, dupa ce au bagat in rahat tot TVR , -19mil. euro ...se mai uita la 100.000 dolari... bine ca n-ati avut mustrari de constiinta cand ati tocat 20 de milioane pe nimic!
    ...sunteti de toata jena!
  • +3 (7 voturi)    
    Penibilii (Vineri, 22 octombrie 2010, 16:26)

    Baimareanul [anonim]

    Bine ca telenovela care se transmitea la ora meciului pe TVR era o investitie sigura. Aia-i clar ca nu se termina in citeva minute.
  • -1 (3 voturi)    
    tvr e varza (Vineri, 22 octombrie 2010, 17:24)

    ............................. [anonim]

    sa spuna aia de la tvr cit costa
    liga campionilor
    formula 1=.....acolo avem multi romani...........
    turneile de tenis ....la fel multi campioni romini acolo
    si sa zika cit castig de acolo si nu aveau bani sa cumpere drepturile tv ca ere sigur ka perd bani......
    romini unitiva pe internet si faceti o pagina pt o lege prin care sa se stringa semnaturi si sa desfintam tvr sa nu mai plateasca lumea abonamen si faceti publicitate pe facehbook si toata lumea o so smnez ast pareri si opini ka vom reusi in strainatate multe legi se fac asa de ex spania unde vor sa mareasca viteza pe autopista de 140km h si aveau vro 160000 de semnaturiIliesmihai Mihai ///
  • +2 (4 voturi)    
    Dublu standard (Vineri, 22 octombrie 2010, 17:38)

    muciflenduri [anonim]

    Oare cati romani s-ar fi trezit la ora 5-6 dimineata sa vada un meci de box? Cam 1-2% dintre abonati?
    Ma intreb daca alte posturi nationale de televiziune transmit meciuri din boxul profesionist. Banuiesc ca nu...
    Oare ProTv-ul care e post privat si tot transmite batai din diverse judete, precum si galele K1, de ce nu o fi luat meciul? Sa fie din cauza ca ar fi iesit in pierdere?
    Daca TVR-ul face investitii proaste, toata lumea urla ca arunca cu banii aiurea.
    Daca se abtine sa faca investitii proaste, toti urla ca nu se gandeste la popor...
  • 0 (4 voturi)    
    TVR-jaf (Vineri, 22 octombrie 2010, 18:05)

    2.5+4 RON [anonim]

    Daca TVR nu se simtea cu musca pe caciula nu mai venea cu "esplicatii" dupa 6 zile !!! Ca sa te justifici prin comparatii de genul "cum fac altii= alte televiziuni publice, trebuie SA FII CA ALTII ; cea ce face bine TVR costa SUME IMENSE iar aparatul administrativ radio-TVR este UMFLAT cu pompa -TRAIASCA TAXA radio-TV la ei oricum n-am auzit de -25% pt ca sunt "speciali" cu catel si PURCEL !!! In plina criza isi permit sa tina "experimente " gen tv3-tvr info lansate pe cand "duduiala'' economico-imobiliara isi dadea sufletu' (2008) .
  • +1 (3 voturi)    
    tvr-abonament (Vineri, 22 octombrie 2010, 18:15)

    lilly [anonim]

    In opinia mea, ar trebui sa refuzam in instnta plata obligatorie a "abonamentelor" tvr invocand aceleasi motive.
  • +1 (1 vot)    
    Urmareste banii, zice americanu' (Vineri, 22 octombrie 2010, 20:05)

    eu [anonim]

    Prieteni, problema este de cu totul alta natura. Nu va inflamati, ganditi. Meciul TREBUIA transmis pentru a-si incasa... cine?... ORGANIZATORII banii. Si de aici pleaca scandalul. Lasati-o pe asta cu tricolorul,cu mandria de a fi si de a face. Aici este vorba despre BOX PROFESIONIST. Asta insemna bani, iar banii vin din doua surse: pariuri si "sponsorizari". Daca va spun ca au fost ani, si cazuri de box in care au fost implicate alte nume de romani celebri, in care TVR a fost PLATITA ca sa transmita, ce parere aveti. Sititi, in astfel de situatii cat este SPAGA. Habar nu aveti, sufletel... O sa se sparga si mangleala asta odata. Apropos! Vlad, Vladut, da, tu, Enachescu, ce mai faci? Bine? Ok, mai vorbim.
    • 0 (0 voturi)    
      Rusine TVR (Vineri, 22 octombrie 2010, 22:03)

      IBF & WBA [anonim] i-a raspuns lui eu

      Da, nene, ai dreptate ! Trebuia un kil de lamaia ca sa-l suporti pe pretiosul enachescu ; dupa cum spui este vorba de box PROFESIONIST in care avem 1 (UN) MARE CAMPION MONDIAL = LLUCIAAAAAAAAAAN BUTEEEEEEEE !
      TVR arunca SACI de bani ca sa transmita meciuri din liga lu' mitica in care VEDEM BATAI de/pe STRADA, vandalizari de tribune, valiza cu bani , o manifestare "sportiva" la care un CAMERAMAN TVR este LOVIT cu LANTUL de "un suporter"=tweety ! ; Care sunt valorile pt TELEVIZIUNEA PUBLICA din RO ?! Mare rusine pt decidentii din TVR ! ATENTIE :"premierul îi promisese, anterior, lui Bute că meciul va fi transmis şi de noi (TVR) "= MARE NESIMTIRE !
  • 0 (0 voturi)    
    TVR este post national (Vineri, 22 octombrie 2010, 22:10)

    DrJivago [anonim]

    Acest post national are 3 surse de venit: bugetul de stat, taxa radio/TV si publicitatea.
    Ma gandesc ca toate aceste considerente ar trebui sa faca din TVR o televiziune care sa fie interesata si de calitatea transmisiilor si nu numai de Return On Investment. Prin urmare ar trebui sa-si asume "sponsorizarea" unor emisiuni / transmisiuni care au riscul de a nu aduce bani din publicitate. Dar decat sa ne suparam, mai bine o telenovela sa difuzam.
  • 0 (0 voturi)    
    tvr e varza (Sâmbătă, 23 octombrie 2010, 0:55)

    iliesmihsi72 [anonim]

    de nu puneti toate com puneti numa ce vreti voi