UPDATE Realitatea Media a semnat un contract de management de 75 milioane de euro cu grupul Asesoft. Sorin Ovidiu Vintu ramane actionar

de D.C., C.I.     HotNews.ro
Luni, 25 octombrie 2010, 11:05 Economie | Media & Publicitate

Sebastian Ghita
Foto: Agerpres
Realitatea Media a semnat luni un contract de management cu divizia media a grupului Asesoft, companie condusa de omul de afaceri Sebastian Ghita, se arata intr-un comunicat intern transmis angajatilor. Contractul a fost semnat pe o perioada de cinci ani.

Realitatea.net a comunicat oficial semnarea contractului de management, precizand ca acesta se ridica la 75 de milioane de euro. Sursa precizeaza ca Sorin Ovidiu Vintu ramane actionar si il citeaza spunand, la o intalnire cu angajatii Realitatea, ca "ma intereseaza doar profitul" si ca vrea sa extinda regional Realitatea TV.

Comunicatul intern este semnat "Sorin Freciu, Dragos Stanca, Dragos Nedelcu - Consiliul de Administratie al Realitatea Media".

Intr-o intalnire organizata luni cu angajatii Realitatea, Sebastian Ghita a spus ca salariile vor fi platite la zi si vor creste cu 7%.

Paginademedia.ro scria vineri ca omul de afaceri Cristian Burci se afla in negocieri avansate pentru a cumpara Realitatea TV, postul controlat de Sorin Ovidiu Vintu. Duminica noapte, aceeasi sursa scria ca negocierile dintre Sorin Ovidiu Vintu si Cristian Burci au cazut.

UPDATE Catalin Tolontan scrie pe blogul sau ca "investitia lui Ghita este protejata printr-o clauza severa a contractului cu SOV. In cazul in care Vantu se razgindeste si vrea sa preia controlul managerial al postului TV va trebui sa plateasca o suma imensa" El noteaza totodata ca "Vantu sustine ca nu a instrainat nici o actiune, chiar daca suma anuntata ca investitie de Ghita, peste 70 de milioane de euro pe urmatorii doi ani, e foarte mare".

UPDATE "Astazi, 25.10.2010, compania noastra a decis preluarea managementului grupului Realitatea Media. In acest mod, compania Asesoft, cunoscuta atat pe piata interna, cat si pe plan international pentru calitatea serviciilor informatice, vine in intampinarea nevoii Realitatea TV de retehnologizare in vederea trecerii la emisia HD (high-definition)", se arata intr-un comunicat al Asesoft citat de Mediafax.

Potrivit comunicatului, compania Asesoft va pune la dispozitia Realitatea Media atat sumele necesare acestui proces, cat si expertiza profesionala.

"Compania noastra va incerca astfel sa raspunda noilor provocari tehnice si editoriale pe care evolutia industriei media la nivel mondial le reclama. Asesoft este convinsa ca investitia de 75 de milioane de euro pe care o va face in decurs de cinci ani in modernizarea si dezvoltarea operatiunilor internationale ale Realitatea Media va reusi sa genereze o rata a profitului de circa 35%, rezultat peste media europeana a acestei industrii", se mai arata in comunicat.

Potrivit Forbes 500 miliardari, Sebastian Ghita detine o avere de 36-38 milioane de euro si are afaceri in IT, retail online, vinificatie, imobiliare si mass-media. In luna septembrie a acestui an, Asesoft a preluat si un pachet de 60% din actiunile Flanco.

Cifra de afaceri a grupului Asesoft s-a ridicat anul trecut la circa 300 milioane de euro, iar pentru acest an Sebastian Ghita mizeaza pe afaceri de 350 milioane de euro.

  • Realitatea Media a inregistrat, in 2009, pierderi de 165,4 milioane de lei si o cifra de afaceri de 127 milioane de lei, potrivit datelor publicate de Ministerul de Finante. Potrivit datelor CNA, Realitatea Media are urmatorii actionari: Bluelink Comunicazione (Cipru) - 66,54%, PSV Company SA - 18,74%, Federatia Sindicatelor Libere si Independente Petrom - 13,45%, Global Video Media SRL - 1,25%, Luca Liviu, Toroipan Gheorghe Cristian si Luha Eugen Gheorghe - cu cate 0,000000345%. Asociat unic al Bluelink Comunicazione (Cipru) este Vitalie Dobinda.

UPDATE 80% din profitul Realitatea Media va reveni Asesoft, iar 20% - Realitatea, a spus luni, pentru HotNews.ro, Sorin Freciu, presedintele Consiliului de Administratie al Realitatea Catavencu. Acesta a precizat ca negocierile cu Asesoft "au loc de mai mult timp, de cateva luni", iar contractul ar putea fi extins si la alte entitati din grup, precum F5.

Sorin Freciu pentru HotNews.ro:
  • Contractul de management a fost semnat intre Asesoft International si Realitatea Media (ce detine Realitatea TV, The Money Channel, Realitatea FM, Radio Guerrilla - n.r.)
  • Despre cum ar urma Asesoft sa recupereze investitia de 75 de milioane de euro: "Cand am parafat contractul ne-am gandit la profit. Profitul urmeaza sa revina 80% Asesoft si 20% Realitatea Media. Consideram ca putem sa obtinem profit"
  • "Negocierile au loc de mult timp, de cateva luni".
  • "E un contract semnat intre Consiliul de Administratie al Realitatea si Asesoft. Consiliul de Administratie nu poate discuta, nu isi pune problema sa discute schimbari de actionariat, care, drept urmare, nu fac obiectul acestui contract.
  • In privinta extinderii contractului la entitati ale grupului Realitatea Catavencu, altele decat Realitatea Media - precum divizia online a grupului, F5 - "exista orice posibilitate. Vom vedea in perioada urmatoare. Realitatea Media fiind o structura complexa, nu a fost efectiv timp pentru discutarea altor entitati. Vom vedea in lunile urmatoare"
  • Un reprezentant al lui Sebastian Ghita va intra in Consiliul de Administratie alaturi de mine si de Dragos Nedelcu, vicepresedintele CA. Va fi convocata o adunare generala si vom stabili atunci.
  • "Am convenit cu ceilalti sa nu vorbim nimic, pentru moment, despre extinderea regionala, care este un proiect complex, nu este inca public".


Citeste mai multe despre   























20559 vizualizari

  • +16 (18 voturi)    
    Asa (Luni, 25 octombrie 2010, 11:09)

    Razvan007 [utilizator]

    Ce inseamna asta? Asesoft le vor pune la punct infrastructura IT?
    • +25 (29 voturi)    
      lol (Luni, 25 octombrie 2010, 11:20)

      snowflake [utilizator] i-a raspuns lui Razvan007

      Realitatea a incheiat un contract de management in urma caruia asesoft plateste datoriile Realitatea TV si asigura managementul postului.
      Deci aasesoft plateste si tot asesoft munceste.
      LOL.
      Iar postul TV va deveni impartial cu aceasta ocazie.
      LOL
      Care o sa fie fraierul de sponsor care o sa mai puna botul la asa ceva?!? asesoft bineinteles.
      • +31 (35 voturi)    
        Va deveni impartial! (Luni, 25 octombrie 2010, 11:34)

        Gogu [anonim] i-a raspuns lui snowflake

        Sigur va deveni impartial. Nici nu imi fac probleme. Si actualii " ziaristi" ce fac? Ii trimite Asesoft la cursuri de respecializare? Sau le pun etichete pe frunte si vom intelege ca de acum sint impartiali?
        • +22 (24 voturi)    
          Usurel (Luni, 25 octombrie 2010, 12:32)

          zizicu [anonim] i-a raspuns lui Gogu

          cu impartialitatea pe scari.
          Individul (Ghita) este fiul de deputat PSD, foarte tare bgat in afacerile cu statul, la inceput la nivel local (primaria Ploiesti), acum si la nivel central.
          Pe modelul "dai o spaga si un soft care pare ca
          face ceva, iar ei te platesc ca si cum ai fi facut cine stie ce mare chestie".
          Deci e un fel de Vantu mai discret si care nu a avut probleme cu DNA-ul. Pana acum. Probabil va folosi Realitatea exact cum a folosit-o Vantu.
          • +17 (17 voturi)    
            corect, dar ne convine (Luni, 25 octombrie 2010, 13:12)

            me [anonim] i-a raspuns lui zizicu

            Sebastian asta, a procedat pana acum dupa retea Vantu(multe spagi la politic, imbogatire, apoi control de trust media), si probabil v-a sfarsi tot dupa reteta Vantu(inchisoare). Omul este la fel de patat ca si Vantu. Imbogatitii pe nedrept de la noi sunt si prosti, dupa ce au dat tunuri la stat mai vor sa fie si impotriva puterii, in loc sa stea cuminti deoparte. Noua ne convine, pentru ca de cele mai multe ori ajung dupa gratii(unde le e si locul).
            • +11 (11 voturi)    
              e trist (Luni, 25 octombrie 2010, 15:23)

              Iliescu reloaded [anonim] i-a raspuns lui me

              Caracatiza se regenereaza rapid.Tai un un bratz creshte altul mai viguros! Tipul e un paravan, opereaza banii Mafiei Partidului care e in totzi shi in toate. Presupun ca de mult administreaza firma impreuna cu politicieni.
              • +6 (6 voturi)    
                Trebuie sa recunosti! (Luni, 25 octombrie 2010, 19:35)

                Con_stan_tin [utilizator] i-a raspuns lui Iliescu reloaded

                Constructia politico-economica a lui Iliescu este magistrala, fara moarte si se potriveste perfect mentalitatii romanesti.
            • 0 (6 voturi)    
              Vantu et al (Luni, 25 octombrie 2010, 15:36)

              Marcel Ionita [utilizator] i-a raspuns lui me

              Se pare ca pana la urma Vantu s-a lasat convins sa vanda.

              Cine crede ca in tara asta se va schimba ceva, se inseala. Vantu nu o sa faca inchisoare, Popa o sa ramana acolo unde este.

              In cazu' Realitatea nimeni nu o sa fie condamnat, cum nici Remes nu a fost nici macar acuzat. E doar lupta pentru ciolan.
          • +15 (15 voturi)    
            O sa vedem (Luni, 25 octombrie 2010, 16:19)

            Luk [utilizator] i-a raspuns lui zizicu

            Cert este ca Vantu nu putea schimba macazul singur. Daca Realitatea chiar o sa devina "impartiala" sau partizana altui "club", avem vinovatul pe tava :))

            Oricum, pana in 2012 n-are rost sa te uiti la televizor...
            • +4 (4 voturi)    
              De ce sa nu te uiti? (Luni, 25 octombrie 2010, 19:39)

              Con_stan_tin [utilizator] i-a raspuns lui Luk

              Pe mine ma distreaza cum incearca unii, in disperare, sa faca din alb negru.
        • 0 (0 voturi)    
          DACA, DACA e o tranzactie (Marţi, 26 octombrie 2010, 7:50)

          bula [anonim] i-a raspuns lui Gogu

          de business,atunci e simplu: emisunea X face bani (audienta, publicitate,...) atunci ramane si ziaristii sunt platiti. Nu face bani, nu conteaza pe cine perie sau demasca,la revedere. Deci, daca nu ne place iRTV, hai cu boicotul pe ei.
      • +24 (32 voturi)    
        nu cred ca va deveni impartial (Luni, 25 octombrie 2010, 11:38)

        akabond007 [utilizator] i-a raspuns lui snowflake

        Greu sa devina credibila, mai ales ca ca infractorul vantu ramane cu actiuni acolo. Sunt curios cu cate. Oricum, sa-i spuna lu mutu ca pe infractorul vantu il intereseaza doar profitul, cum minte iarasi nu stiu oentru a cata oara. Sebastia ghita pare a fi omul din curtea psd-ului, dupa informatiile mele - prieten cu dragnea, s-ar putea apropiat al lui ponta. Cu asemena cv nu cred ca la realitatea se va schimba ceva. Din contra, se va intetii vantul din panzele pesedeilor. Iar sclavii din trust isi vor primii banii necesari sa pupe in continuare mana scrboasa a stapanului rosu.
      • +10 (10 voturi)    
        Who the fuck is Aerosoft (Luni, 25 octombrie 2010, 13:48)

        George [anonim] i-a raspuns lui snowflake

        Pe scurt, Aerodoft a preluat contolul.... etam curios sa aflu pretul eliberarii vantului... Acum il stim.
      • 0 (0 voturi)    
        neclar (Marţi, 26 octombrie 2010, 9:38)

        bucatar [anonim] i-a raspuns lui snowflake

        cu 75 milioane de euro deschizi o televiziune oriunde in Europa. Euronews au inceput cu mai putin de 1mil euro.
        • 0 (0 voturi)    
          Eroare!!! (Marţi, 26 octombrie 2010, 16:53)

          George [anonim] i-a raspuns lui bucatar

          Euronews este o televiziune ce tine exclusiv de fondurile si sponsorizarea statului francez. Prin urmare nu este o televiziune privata.
    • -29 (43 voturi)    
      Realitatea TV + PD = love (Luni, 25 octombrie 2010, 11:30)

      Zsolt Bodola [utilizator] i-a raspuns lui Razvan007

      Pai ce sa insemne?! Luand in calcul afinitatea majora dintre Ghita si PD, in curand Traian Boc si ai lui vor avea la dispozitie inca un post care sa ii perieze si sa ii faca frumosi, numa' bine de vandut la electroatul tantalau in 2012.
      Campania electorala a inceptu!
      • +36 (40 voturi)    
        :)) (Luni, 25 octombrie 2010, 11:39)

        anton [anonim] i-a raspuns lui Zsolt Bodola

        Ghitza e in PSD si chiar a organizat recent congresul PSD...
        • -8 (20 voturi)    
          Organizator PSD, sponsor PD (Luni, 25 octombrie 2010, 12:51)

          Zsolt Bodola [utilizator] i-a raspuns lui anton

          Daca nu stii, nu vorbi. Omul o fi organizat un congres la PSD, dar e sponsor de baza la PD... Vezi ca mai gasesti un articol pe tema asta in Hotnews...
      • +25 (27 voturi)    
        Ghita si ai lui sunt oamenii pesedeului (Luni, 25 octombrie 2010, 11:42)

        akabond007 [utilizator] i-a raspuns lui Zsolt Bodola

        "Sebastian Ghiţa, patronul consorţiului Asesoft din Ploieşti, a fost unul dintre principalii organizatori ai Congresului PSD din februarie, unde Victor Ponta a fost ales preşedintele social-democraţilor. Omul de afaceri, care are relaţii apropiate cu secretarul general al PSD Liviu Dragnea, a finanţat de-a lungul timpului şi PNL, şi PSD, şi PDL."
        Dovedesti ca nu esti informat, iar oamenii cu prea putine cunostiinte se numesc prost-intentionati sau prosti-informati. Tu din care categorie faci parte? Sau faci parte din prima jumatate?
        • +9 (13 voturi)    
          rock (Luni, 25 octombrie 2010, 12:16)

          zup [anonim] i-a raspuns lui akabond007

          asta inseamna ca nu mai au nevoie de antene ?:)
      • +25 (27 voturi)    
        Electoratul tantalau e captiv PSD (Luni, 25 octombrie 2010, 11:51)

        Bogdan [anonim] i-a raspuns lui Zsolt Bodola

        Mai ales ca afinitatea Ghita PDL este o minciuna acesta fiind finantator (La greu !) PSD si va trebui sa recupereze investitia in ipoteza unei reintoarceri la guvernarea rosie din fonduri publice. Asa ca mai bine zis inca o clona a A3. Macar cei de la A3, nici nu mai mimeaza independenta ci sunt zelosi evanghelisti ai PSD. E nevoie insa sa mai atragi si alti electori. Referitor la Electoratul tantalau acesta este in proportie 90 % la PSD (vezi cum au votat cei cu studii si minte putina) nu al PDL, nu-i asa Hubertus care sigur a votat cu PSD ?
        • -12 (18 voturi)    
          Ghita PDL!! (Luni, 25 octombrie 2010, 12:43)

          varak [anonim] i-a raspuns lui Bogdan

          Bogdan, se pare ca tu esti asa cum iti imaginezi ca este electoratul PSD, adica "tantalau".

          Ai si uitat ca anul trecut acest Ghita a sponsorizat la greu PDL? Si campania oranj?
          Ai uitat ca tu si ai tai ati luat bani de la sponsorul Ghita?
      • +10 (14 voturi)    
        Nice try (Luni, 25 octombrie 2010, 12:41)

        gamma [utilizator] i-a raspuns lui Zsolt Bodola

        E invers .
      • +3 (3 voturi)    
        Caragiale ar fi spus: (Luni, 25 octombrie 2010, 18:14)

        , AlwaysToTheRight, NeveRed! [utilizator] i-a raspuns lui Zsolt Bodola

        Amice, esti tampit!
        Asesoft e... pesede!
        De unde atata love?
        Sau te pomenesti ca te/a ademenit bombo?
    • +15 (19 voturi)    
      NU, inseamna ca (Luni, 25 octombrie 2010, 11:46)

      bogdan [anonim] i-a raspuns lui Razvan007

      Afacerile cu bani publici ale ASESOFT au nevoie de suport media. Ca si SOV simte nevoiea de a fi protejat de un canal media !
      • -9 (13 voturi)    
        Curios ce va urma. (Luni, 25 octombrie 2010, 12:16)

        haiducul [anonim] i-a raspuns lui bogdan

        Dupa semnarea acestui contract inseamna ca Udrea&Cocos cu sprijinul capitanului au pierdut preluarea postului,hm.Ma indoiesc abia de acum va incepe capitanul sa se razbune cu adevarat el nu stie sa piarda,vom trai si vom vedea
    • +18 (18 voturi)    
      Cui ii pasa? (Luni, 25 octombrie 2010, 13:35)

      Costi [anonim] i-a raspuns lui Razvan007

      Eu si prietenii mei nu ne mai uitam demult la Realitatea. Am scos ura si cearta din casa .Certurile si propaganda negativa de la Realitatea introducea in casa un sentiment neplacut si disconfort.De cand nu ne mai uitam la Realitatea totul a revenit la normal .
    • 0 (0 voturi)    
      Oricati bani ai avea (Marţi, 26 octombrie 2010, 7:55)

      TTT [anonim] i-a raspuns lui Razvan007

      Trecutul si renumele nu ti-l speli.
    • +2 (2 voturi)    
      Incepe sa se explice... (Marţi, 26 octombrie 2010, 9:15)

      Craioveanul [anonim] i-a raspuns lui Razvan007

      Deorece exista risul ca Realitatea sa-si piarda licenta de transmisie, conform legii, deoarece Vantu are probleme cu justitia si exista pericolul sa fie condamnat. Astfel era nevoie sa apara ,,niste,, binevoitori care sa o salveze...
      Probabil niste apropiati de PSD incerca sa impuste doi iepuri, sa aiba o televiziune a lor si sa scape de balatul ce este PC-ul pentru ei.
      Acest rationament este plauzibil cu atat mai mult cu cat contractul de management semnat este total in favoarea trustului Realitatea....
      Iar celor care cred ca PDL-ul este in spatele afacerii ii invit sa priveasca mai atent emisiunile de acum inainte si o sa observe ca agresivitatea trustului va fi chiar mai accentuata!
  • +23 (25 voturi)    
    bani de concediu:) (Luni, 25 octombrie 2010, 11:33)

    xuleasca [anonim]

    cu banii obtinuti , sov poate pleca intr-un concediu prelungit, dar mare grija nu in Indonezia si ni in Haiti(am auzit ca acolo e momentan....holera)
  • +25 (27 voturi)    
    contract management (Luni, 25 octombrie 2010, 11:39)

    tavi [anonim]

    Aranjamente! Un nou circuit de produs bani negri. Cum ramane cu marele manager Stelian Tanase?
    • +10 (10 voturi)    
      Ciuvica in HD (Luni, 25 octombrie 2010, 14:21)

      Dianora [utilizator] i-a raspuns lui tavi

      Exact inalta definitie lipsea profilului de medalie a lui Ciuvica si "fragezirilor" amicilor pentru santaj facute de simpaticul grasun Chiriac. Da, apropo, palmasilor din trust au de gand sa le plateasca in final salariile sau ii trec la downsizing ?
  • +22 (24 voturi)    
    impartial (Luni, 25 octombrie 2010, 11:41)

    anton [anonim]

    Despre impartialitatea Realitatea TV de acum inainte:
    "Sebastian Ghiţa, patronul consorţiului Asesoft din Ploieşti şi ocupantul locului 50 în Topul celor mai bogaţi români realizat de revista Capital, a fost unul dintre principalii organizatori ai Congresului PSD din februarie, unde Victor Ponta a fost ales preşedintele social-democraţilor."...
    Deci se adauga Antenelor...
  • -9 (13 voturi)    
    x (Luni, 25 octombrie 2010, 11:42)

    io [anonim]

    Bravo!
  • +13 (19 voturi)    
    cine poate poate (Luni, 25 octombrie 2010, 11:45)

    Roman [anonim]

    Invidiez firma Asesoft , a avut stralucite rezultate financiare obtinute inca acum 10 ani pe contracte de software la primarii .
    Nu acelasi lucru il pot spune asupra altor firme care desi cu acelasi obiect de activitate , nu au fost atat de norocosi si au falimentat .
  • +9 (13 voturi)    
    Mogul fara Organizatie cine a mai vazut? (Luni, 25 octombrie 2010, 11:45)

    Walker [anonim]

    Si ORGANIZATIA lui SOV ???
  • +11 (13 voturi)    
    ce se mai intinde si Ghita asta (Luni, 25 octombrie 2010, 11:51)

    hg [anonim]

    Singura lui problema - cu cat se intinde mai mult, cu atat devine mai "subtire"si il va asteapta baselu la colt ca nu face parte din gasca lui.
    Ghita e nasul fostului ministru al economiei Codrut Seres (PC) si e de partea PSD-ului, desi probabil ca mai cocheteaza si cu alte partide..ca tre sa iasa licitatiile si pe vremuri non-psd.
  • -6 (18 voturi)    
    ghita-PDL (Luni, 25 octombrie 2010, 12:06)

    ghita-pdl [anonim]

    ce scrie in evz:

    Cu o mână au dat bani la partid, cu cealaltă şi i-au recuperat, cu vârf şi îndesat, de la stat. Aceasta este reţeta aplicată, în an electoral, de principalii sponsori ai PDL, după cum arată datele financiare, publicate pe 31 martie în Monitorul Oficial.

    De departe, cel mai câştigat sponsor al partidului care l-a sprijinit pe Traian Băsescu la prezidenţiale este omul de afaceri Sebastian Ghiţă, patronul consorţiului Asesoft, finanţator care, de altfel, de-a lungul timpului, n-a ratat niciun partid aflat la guvernare. "

    se pare ca Basescu a pus mana pe RTV
    • +14 (16 voturi)    
      Ghita e la noi, la PSD (Luni, 25 octombrie 2010, 12:36)

      ghita-psd [anonim] i-a raspuns lui ghita-pdl

      Ne-a dat bani pentru congres, l-a ales pe Pontanac, asa ca nu mai incercati sa ne furati sponsorul. Mai ales ca avem datorii mari la el si trebuie sa intram iute la guvernare pentru a le plati.
  • +16 (18 voturi)    
    Imunitate (Luni, 25 octombrie 2010, 12:06)

    AdrianB [anonim]

    Eu zic ca in felul asta Vantu isi cumpara imunitatea si sprijinul PSD-ului. Cedeaza 100% postul intereselor PSD pentru a obtine garantii ca nu va fi inchis.
  • +16 (18 voturi)    
    Nu s-a schimbat nimic (Luni, 25 octombrie 2010, 12:25)

    Lolek [anonim]

    Cacatena lui Felix si Irealitatea lui Ghita vor continua sa imparta aceeasi cocina.
    Vor continua sa se hraneasca cu propriile laturile debitate in direct si indirect intr-o intrecere socialista originala si originara.
  • +15 (17 voturi)    
    Laturi HD.... (Luni, 25 octombrie 2010, 12:26)

    dadan [anonim]

    Poate v-ati intrbat cum arata laturile in High Definition...o sa vedeti de acum incolo pe iRealitatea ....problema e ca trebuie sa se chinuie mai mult la trucaje gen Basescu batausul de copii caci pixelii nu mint :).....oricum au vazut ca injuratul ca la usa cortului nu mai prinde asa ca au adus traineri pentru rahaturi subtile adresate clasei de mijloc.....de prostime o sa se ocupe in continuare A3.....Dilema e : poti sa faci o balega sa arate ca un tort ? Cred ca da insa ramane problema gustului.....
    • -16 (18 voturi)    
      trucaj? (Luni, 25 octombrie 2010, 12:40)

      sanirtt@ [anonim] i-a raspuns lui dadan

      exista o ancheta oficiala finalizata care sa spun asta?

      Nu, asa ca, deocamdata, Base chiar a lovit un copil.
      • +15 (17 voturi)    
        Hei (Luni, 25 octombrie 2010, 12:56)

        cristi767 [utilizator] i-a raspuns lui sanirtt@

        Nu sunt fanul lui basel, insa in romania cica trebuie sa iti demonstreze altii vinovatia, nu tu sa iti demonstrezi nevinovatia.

        Asa ca pana la finalizarea anchetei, Basescu n-a lovit un copil...
        • -10 (12 voturi)    
          asta s-a si facut! (Luni, 25 octombrie 2010, 13:47)

          vio [anonim] i-a raspuns lui cristi767

          Daca tu esti filmat ca pleci de la benzinarie dupa ce ti-ai facut plinul, dar fara sa platesti, tot "altii trebuie sa-ti demonstreze vinovatia"?
          • +6 (6 voturi)    
            Stiuca si pistolul (Luni, 25 octombrie 2010, 14:56)

            logicon [anonim] i-a raspuns lui vio

            Daca ai facut asta e grav , ori esti uituc, ori hot.
            Asta daca nu reprezinti un pericol pentru soacra-ta sa vrea sa te infunde lucrandu-te la numere... :)))
  • +10 (10 voturi)    
    Va hotarati? (Luni, 25 octombrie 2010, 12:35)

    cristi767 [utilizator]

    E omul PD-L-ului sau al PSD-ului?

    Din cate vad pare infipt bine cel putin in una din tabere (PSD).

    Sincer as vrea sa faca parte din tabara pesedista. Asa s-ar inteti lupta si poate in sfarsit o sa cada si capete. De asta avem noi nevoie...
    • +13 (15 voturi)    
      :) (Luni, 25 octombrie 2010, 12:50)

      anton [anonim] i-a raspuns lui cristi767

      e un exemplu clasic de curva politica romaneasca...simte revenirea PSD si aduce plocoanele de rigoare (vezi "organizarea" congresului)...acum cativa ani se pupa cu PD-L-ul...cred ca numai prin UDMR n-a trecut...inca...
  • +13 (13 voturi)    
    Mogulul a murit! (Luni, 25 octombrie 2010, 12:37)

    aura [anonim]

    Traiasca mogulul! :)
  • +15 (19 voturi)    
    Ceva e putred! (Luni, 25 octombrie 2010, 12:48)

    titi [anonim]

    Ori comunicatul e prost facut, ori ziaristul nu a inteles.

    Un contract de management presupune ca o firma iti conduce afacerea, iar tu o platesti. Ori aici e vorba despre o vanzare, cu investitii asumate si plata unor datorii. Cineva trebuie sa afle informatiile corecte si sa le faca publice.
  • -8 (16 voturi)    
    Ghita a sponsorizat-o pe Roberta (Luni, 25 octombrie 2010, 12:49)

    dorin [anonim]

    deci e clar de la PSD, ha-ha!

    E patetic cum postacii oranj, precum Bogdan s.a., incearca sa acrediteze legatura lui Ghita cu PSd cand 1 min. de google iti arata ca la ultimele alegeri Ghita a sponsorizat masiv PDL, mai ales pe Roberta si pe Traian.

    Daca nu e adevarat, nu ma injurati, combateti-ma cu link-0uri.
  • -7 (19 voturi)    
    pas-pnl au pierdut realitatea ! (Luni, 25 octombrie 2010, 12:50)

    victor [anonim]

    e la mintea cocosului, realitatea va deveni porto calie , ce fraier se arunca pe timpurile astia impotriva marinarului ! sunteti oameni in toata firea, ghitza are ochi albastri !
  • +14 (14 voturi)    
    ce nu inteleg eu? (Luni, 25 octombrie 2010, 12:53)

    Io [anonim]

    Din cate ma duce pe mine capul, contract de management inseamna asa:
    x are un business si semneaza contract de management cu y; y primeste o gramada de bani, dar se angajeaza pe baza contractului ca aduce o gramada de profit.
    Sigur, pot fi tot felul de variante cu plata la procent din profit, pe target-uri etc.

    Acu' Ghita vine si ne spune ca el care asigura managementul vine cu bani de-acasa sa bage in business... Pai atunci SOV ce mai e acolo? Ori nu mai e nimic, ori Ghita ne toarna gogosi.
    • +3 (5 voturi)    
      ultimul update (Luni, 25 octombrie 2010, 13:06)

      cristi767 [utilizator] i-a raspuns lui Io

      vezi ultimul update. e mult mai clar acum.
    • +1 (1 vot)    
      Cea mai tare faza ! (Luni, 25 octombrie 2010, 20:09)

      c.mike [utilizator] i-a raspuns lui Io

      Distribuirea profitului: 80% asesoft, 20 % realitatea media. Avand in vedere pierdera de 165,4 milioane din 2009 ce vor imparti ? Probabil praful de pe toba !
  • +6 (6 voturi)    
    Same old? (Luni, 25 octombrie 2010, 13:22)

    StupidBoy [anonim]

    Daca SOV ramane actionar se va face la fel de multa propaganda politica?
  • +10 (10 voturi)    
    ce inseamna... (Luni, 25 octombrie 2010, 13:38)

    Bogdan [anonim]

    Ce e asa de greu de inteles? e un contract de management nu o preluare. N-are treaba cu actionariatul, n-are treaba cu politica lor editoriala (care ramane la fel cum e ea cu imixtiuni cu tot de la SOV). Compania in cauza doar preia managementul afacerii pentru a creste profitul firmei, e contractata sa aduca mai multi banuti, iar investitia se recupereaza si profitul se imparte in procentele mentionate de ei mai sus. E o non-stire pentru cei care sperau ca Vantu va vinde si ca nu vor mai exista astfel de derapaje jurnalistice...
  • +8 (8 voturi)    
    ploiesti - the last frontier (Luni, 25 octombrie 2010, 13:39)

    bope [anonim]

    liviu luca e tot din ploiesti, nu ? ca si ceilalti manageri retinuti pt spalare de bani, nu ?
  • +10 (10 voturi)    
    :)) (Luni, 25 octombrie 2010, 14:04)

    jos_iliescu [anonim]

    "Alte masti, aceeasi piesa,
    Alte guri, aceeasi gama."

    Isi inchipuie cineva ca n-o sa ramana de facto tot Vantu la butoane?
    Manevra...
  • +8 (8 voturi)    
    jocuri dubioase (Luni, 25 octombrie 2010, 14:50)

    gabriel [anonim]

    e asa ca sa stie lumea ..stati cuminte ca nu a bagat asta 75 mil omu e din umbra are multe contraxte prea prea dubioase cu statul

    bafta la amarati uitativa ce arunca ei pe piata
  • +11 (11 voturi)    
    mi-e scarba (Luni, 25 octombrie 2010, 15:11)

    ionut [anonim]

    Scopul investitie este ca transmisia postului sa fie largita si in mediul rural pentru a manipula 100% si pe tarani, ca pe prosti a reusit deja!!!!!!!!
  • +10 (10 voturi)    
    Realitatea la Asesoft. (Luni, 25 octombrie 2010, 16:49)

    mircea [anonim]

    Se pare ca Vantu nu mai are sanse de scapare.Poate D-zeu sa-l ia si sa-l judece El.Pentru a nu pierde pasarica(realitatea tv),PSD au transferat dreptul de proprietate la Asesoft,pentru a avea control in continuare asupra postului.Exista riscul,cu Vantu in puscarie,ca realitatea tv sa intre in faliment si sa o achizitioneze cineva din tabara adversa si atunci era vai de PSD si de "organizatie".Acum baietii din organizatie se repliaza.Stenogramele au trecut destul de usor prin media,au aparut alte subiecte de barfa,asa ca B.Chireac,SRS,Nistorescu,Stelian Tanase,Dinescu,plus partea politica-Nastase,Ponta,Iliescu,Antonescu,etc.au trecut la reorganizare pentru a nu pierde pasarica.
    • +7 (7 voturi)    
      nu trebuia sa dezvaluiti (Luni, 25 octombrie 2010, 18:42)

      mm [anonim] i-a raspuns lui mircea

      o idee f. buna lansata in comentariu; vrajeala cu cresterea profitului sa o spuna la altii, tinand cont ca Realitatea a pierdut la greu public dar si mai mult oamenii de acolo au pierdut din pretinsul prestigiu deci cine sa mai vrea publicitatea la o televiziune compromisa? eventualele contracte cu statul?! desigur dedesubturile sunt altele si suma aruncata in joc probabil nu o va aduce Asesoftul de la ei din buzunar ca sunt baieti de treaba - contractele cu statul sa traiasca!! cand ma gandesc cat de injurat a fost PDL-ul pe tema contractelor .. despre PSD totul este tacere dar uite ca printr-un anunt de "managment" vedem pe cat joaca baietii, bine mai stiam despre FNI vreo 1000 miliarde lei, Banca Agricola cateva sute de milioane de euro date preferential ... auchh.
  • +6 (6 voturi)    
    Vantu nu a mai platit salariile de luni de zile (Luni, 25 octombrie 2010, 17:32)

    slider [utilizator]

    http://www.reportervirtual.ro/2010/10/o-noua-scrisoare-a-angajatilor-neplatiti-de-la-realitatea-fm.html
    • 0 (2 voturi)    
      nu merge asa (Marţi, 26 octombrie 2010, 0:41)

      monica L [anonim] i-a raspuns lui slider

      Pai altfel de ce jurnalisti cu un puternic simt al banului ca Turcescu sau Dumitrescu ar fi plecat val-virtej din trust?
  • +9 (9 voturi)    
    Cred ca e o mare gogoasa. (Luni, 25 octombrie 2010, 18:27)

    Mara [anonim]

    Din articol rezulta ca s-a semnat contractul intre Consiliul de administratie si firma de management pentru suma de 75 milioane euro,bani pe care Realitatea Media urmeaza sa-i achite intrr-o perioada de 5 ani pentru servicii prestate de firma de management. Pe langa serviciile ce vor fi prestate mai aduc si bani ca sa plateasca datoriile actuale ale trustului media.Recuperarea acestor bani se va face din profit -80%Dar repartizarea profitului se face de ADUNAREA GENERALA A ACTIONARILOR unde firma de management nu are nici-o putere de decizie. Cred ca Vantu a vandut si actiuni altfel toata afacerea este cusuta cu ata alba.
  • +10 (10 voturi)    
    stati ce ne-am prins (Luni, 25 octombrie 2010, 19:01)

    mm [anonim]

    Asesoft International va primi banutii direct din conturile externe ale lui Vantu iar ei dupa aceea vor "investii" - in fapt o schema de "sponsorizare" dar folosind numele Asesoft! este ajutorul oferit de psd in mod clar fiind Vantul nu poate impinge banii el fiind in vizorul autoritatilor.
  • +7 (7 voturi)    
    ce minciuna (Luni, 25 octombrie 2010, 19:59)

    george [anonim]

    Astia chiar ne cred idioti.
    Adica scriu intr-un articol ca averea patronului de la ASE Soft se ridica la 35 de milioane si acum ne spun ca o sa investeasca 75 milioane in irealitatea tv. Pai de unde dracu ca matematica asta nu poate fi manipulata de mafioti.
    Cifra de afaceri de 350 milioane pe an poate sa insemne profit net de 10 milioane ( asta dupa ce platesti salarii, cheltuieli, impozite )
  • +6 (6 voturi)    
    Ceva nu merge... (Luni, 25 octombrie 2010, 21:40)

    Moromete [anonim]

    Asa cum se prezinta lucrurile, seamana cu o asociere in participatiune in proportii de 80%-20%. Dar parca stiam ca irealitatea era in lichidare judiciara???
    Clar trebuia sa fie in lichidare pentru ca termenul de incetare a platilor trebuie sa fie de max. 30 zile.
    Parca restantele la salariatii au depasit aceasta perioada. Despre datoriile la buget nici nu se mai pune in discutie... Iar detinatoarele de parti sociale erau prin cele mai... paradisuri.
    Explicatia logica: Alba lux!
    Repatrierea valutei, plan de redresare, management performant, inginerii financiare, sustinere politica de catre opozitie...
    Baieti, nu mai sunteti credibili si nu mai pacaliti pe nimeni.Este probabil o "bula" de presa.
  • -6 (6 voturi)    
    informare (Luni, 25 octombrie 2010, 22:24)

    peluzar [anonim]

    Băsescu și-a dat seama că nu prea face nimic dacă merge non-stop la b1tv și s-a hotărât să pună mâna pe realitatea tv. Cum ? Prin ce modalitate ? Simplu, prin intermediul unui afacerist foarte dubios care are foarte multe afaceri cu statul destul de discutabile și la limita legalității.
  • +3 (3 voturi)    
    Credeti ca.. (Luni, 25 octombrie 2010, 23:22)

    horace [anonim]

    Credeti ca Sebastian Ghita ar putea pune Realitatea pe emag? Asteptam cu infrigurare "failurile" de la miezul noptii cu preturile, sa vedem cine mai are bani pe card.. Poate to dinozaurienii clasici. Asta in vreo 2 ani. ;)
    Sa traiesti Romanie!
  • +3 (3 voturi)    
    ghita cumpara electronice de la chinezi (Luni, 25 octombrie 2010, 23:49)

    piperat [anonim]

    la preturi de nimic si le vinde griveilor la suprapretz.
  • +3 (3 voturi)    
    dl. Ghita Nitescu.... (Marţi, 26 octombrie 2010, 0:36)

    monica L [anonim]

    ...si asta e pui de securist? ca e prea tinar sa fi fost informator sau borfas de provincie ca Vintu....
  • +1 (1 vot)    
    Nihil sine Ilici (Marţi, 26 octombrie 2010, 7:59)

    robertp [anonim]

    Grafica roșie a RTV are un bun corespondent în patronatul acestei televiziuni.

    Deci un tinerel îmbogățit prin afaceri cu statul (SOV s-a îmbogățit prin păcălirea supușilor aceluiași stat), fără nici o legătură cu afacerile în media, dorește să arate lumii întregi o lecție de economie:

    cum faci cel puțin 25 milioane euroi profit anual, astfel încât prin cei 80% din venituri să treci de cele 15 milioane investite plus dobânda pieței, dintr-o afacere care a încheiat un an electoral cu 30 milioane minus și ai cărei clienți (telespectatorii), știu cât de mare este mizeria.

    Sau ca să nu o mai lungim, Nufărul se reinventează.
  • 0 (0 voturi)    
    PSD (Miercuri, 27 octombrie 2010, 13:05)

    coco [anonim]

    Scurt , concret si la obiect : post de televiziune al PSD-ului !!!!!!!!! Comentarii ???? Concluzia o trage fiecare !!!!!
  • -1 (1 vot)    
    sunteti naivi amici (Miercuri, 27 octombrie 2010, 21:32)

    Eu [anonim]

    Ma distreaza comentariile la acest articol.
    1) SOV nu vinde Realitatea TV, isi permite sa o tina si are nevoie de polita de asigurare, de altminteri e confirmat ca nu a vandut-o.
    2) SOV controleaza multe afaceri in Romania prin intermediari, nu am confirmare, insa as paria ca Assesoft e controlata de SOV de fapt. Assesoft a facut miscari strategice de achizitie care arata un strateg istet la carma, mai istet decat managementul aparent Assesoft.
    3) Tipul de la Assesoft e f tanar in schimb firma a facut afaceri mari cu statul. Ai nevoie de relatii politice de o senioritate peste ceea ce reprezinta actualii actionari de 30 ani. Asta imi confirma conexiunile cu o grupare cu influenta polica f mare - probabil SOV.

    Nu va mai agitati inutil, preocupati-va mai bine de propriile probleme. Si eventual nu va depuneti alti bani intr-un FNI.
    Succes
    • 0 (0 voturi)    
      . (Duminică, 3 aprilie 2011, 21:16)

      Eclesiastul [utilizator] i-a raspuns lui Eu

      Si uite că azi ţi se dărîmă castelaşul tău de nisip. Te-ai dat atotştiutor dar de fapt eşti unul din cei mulţi care nu are trebui să trăiască la oraş ci la ţară cu WC-ul în curte!