Adrian si Adriana Halpert au demisionat de la Adevarul Holding

de R.M.     HotNews.ro
Marţi, 9 noiembrie 2010, 11:02 Economie | Media & Publicitate

Adrian si Adriana Halpert si-au anuntat demisiile de la Adevarul Holding, anunta Pagina de Media si Reporter Virtual. Daca Adriana Halpert, redactor sef Forbes si seful Diviziei business, nu si-a motivat decizia, Adrian Halpert, director editorial la Adevarul Holding, afirma, intr-o scrisoare virulenta la adresa noii conduceri, pe care o denumeste "o echipa de barbari" - ca meseria de ziarist "nu mai este respectata in aceasta companie".

Pana la aceasta ora, Peter Imre, director general la Adevarul Holding, nu a putut fi contactat.
 
Adrian Halpert afirma ca si-a depus demisia, marti dimineata, deoarece nu mai poate sa ramana "intr-un loc in al carui viitor nu mai" crede. Adrian Halpert a preluat functia de director editorial la Adevarul Holding in 2006, dupa ce, anterior, fusese redactor sef la tabloidul Libertatea. 

Iata mai jos cateva fragmente din scrisoarea adresata de Adrian Halpert fostilor sai colegi:
  • "Ceea ce s-a intamplat la Adevarul Holding in ultimii patru ani este unic in presa romana si, probabil, nu numai. Dar, cum din pacate se intampla de obicei, exact in momentul in care masa a fost intinsa, bucatele aduse, iar roadele trebuiau culese, a sosit o echipa de barbari care s-a instapanit peste festin urcandu-se cu picioarele pe mese si indesandu-si bucatele in gurile flamande cu maini unsuroase
  • Asta n-ar fi o problema pana la urma. E treaba sefului de carciuma ce face cu mesele sale (apropos, i-am spus unui domn, prin aprilie anul acesta, ca el nu e sef de sala, iar noi, jurnalistii, nu suntem chelneri ca sa ne comande ce vrea el; n-a inteles si nu va intelege niciodata, pentru ca e format in mentalitatea de sef de sala).
  • Adevarata problema este ca meseria noastra nu mai este respectata in aceasta companie. Ca jurnalistul a ajuns aici pe ultima treapta o falsei evolutii din trust. Iar daca voi puteti accepta acest lucru, daca puteti trai impacati cu el, eu nu pot.
  • Imi pare rau ca am plecat de la Ringier Romania. Imi pare rau acum ca am convins atunci 50 de oameni sa ma urmeze. Imi pare rau, pentru ca daca as fi stiut ca promisiunile si angajamentele patronului vor dura doar trei ani si jumatate, nu as fi facut acel pas si nu le-as fi dat vietile peste cap. Si, poate, istoria presei din Romania s-ar fi scris altfel din 2006 si pana acum. Cine stie?
  • Ma doare sufletul sa vad cat de jos a ajuns presa din Romania si nici nu vreau sa ma gandesc cat de mult mai poate cobori. Nu vreau sa va impartasesc aici cate lucruri revoltatoare am aflat in ultimii ani si cum se fac jocurile.
  • Nu l-am simpatizat pe Traian Basescu niciodata. Am fost, intotdeauna, critic in editorialele mele fata de persoana presedintelui. Paradoxal, acum ii dau dreptate in multe chestiuni legate de presa. Dupa ce vezi, traiesti si auzi anumite lucruri, ti-e greu sa mai cosmetizezi adevarul. 
  • Credeti ca e intamplator faptul ca toate produsele AdH, fara exceptie, cad incepand cu luna aprilie a acestui an? Credeti ca este intamplator acest declin, pe linie?
Citeste mai mult pe Pagina de Media si Reporter Virtual..


Citeste mai multe despre   






















6454 vizualizari

  • +20 (22 voturi)    
    La ce va asteptati de la Patriciu ? (Marţi, 9 noiembrie 2010, 11:12)

    cornel [anonim]

    Imaginati-va ce fel de individ este asta care vine la Vantu cu casete fabricate, care s-l infunde pe Basescu.
    Va dati seama de ce PNL-ul a ajuns un partid criptocomunist si unde sunt foarte multi papagali ?
    Papagal sef :Antonescu, cu pleiada lui de asazisi conducatori de partid
  • +18 (18 voturi)    
    mai bine (Marţi, 9 noiembrie 2010, 11:18)

    MirceaA [utilizator]

    mai bine mai tarziu decat niciodata. Incet dar sigur incepe sa se vada mocirla din presa.
    • +2 (4 voturi)    
      Neprofesionisti pentru ca au tradat ? (Marţi, 9 noiembrie 2010, 12:11)

      vamaiot [anonim] i-a raspuns lui MirceaA

      Neprofesionisti pentru ca au tradat, sau, eroi pentru ca intr-o conjunctura au pus STOP unui sistem murdar ?

      Depinde cu ce organ judeci !

      Istoria scrisa nu trateaza niciodata cauza, este mereu interesata de efecte si efectele efectelor!

      Maine evenimentul va pune ''celebritatea'' pe umerii personajelor, dar nimic nu va schimba si nimic nu va pedepsi cauza !
  • -8 (14 voturi)    
    dar presa lui Basescu? (Marţi, 9 noiembrie 2010, 11:34)

    Zak [anonim]

    nu cred ca Traian Basescu se referea inclusiv la presa care ii sufla lui in pupa, mai nou ca lui Ceusescu odinioara, ca de exemplu cea condusa de "mogulii buni" din clanul de securisti si delapidatori ai Paunestilor!

    Fratilor si surorilor, dupa douazeci de ani nu am scapat de scursatura de activist de partid, care acum a revenit in plina forta si e democrat liber, social democrat sau pur si simplu liberal. Mai trist activistul de partid devine din ce in ce mai tanar si mai inversunat!
    • +7 (7 voturi)    
      adica Calin Hera (Marţi, 9 noiembrie 2010, 12:45)

      curios [anonim] i-a raspuns lui Zak

      e din presa luiBasescu? sau Adrian Stoicescu?
    • +7 (9 voturi)    
      Si ce e rau in asta?... (Marţi, 9 noiembrie 2010, 15:14)

      Alius [anonim] i-a raspuns lui Zak

      Ba din contra, dupa 20 de ani activistul de partid este inmormantat cu onoruri militare.. De e super ok..

      Eu te inteleg; vrei ca toata presa sa-i fie impotriva si esti putin suparat ca alde B1 TV si TVR nu sunt.. Da, Paunestii au furat si ei de au rupt.. Pe vremea cui au inceput furturile? Iti raspund eu la intrebare, ca poate pentru tine este prea greu: pe vremea cand erau la putere Iliesci si ai lui, care acum vor iarasi la putere aratand cu degetul la PDL strigand hotii.

      Cand nu vor mai face zid in fata lui Nastase pentru a-l scapa de justitie, cand vor epura partidul de toti Oprisanii, Mazarii, si Vanghelii pe care ii au in PSD, atunci incep sa ii cred ca vin la putere sa faca si ei putina "curatenie". Pana atunci, nu vad decat niste lupi flamanzi, care vor puterea doar pentru a jegmanii ce mai este de jegmanit. Dovada si legea cu privire la declaratiile de avere, pe care au tot ciuntit-o prin tot felul de amendamente...
  • +16 (16 voturi)    
    Asa poate or iesi fumurile din capul lui Patriciu. (Marţi, 9 noiembrie 2010, 11:44)

    mircea [anonim]

    Daca oamenii vor reactiona,Patriciu poate se va potoli de a se crede o somitate in afaceri.Eu nu l-am vazut decat ca un bisnitar care a urmarit sa-si creeze o banda care sa faca jocurile in Romania.O atitudine inapoiata,tribala.Priviti ce a reusit sa faca din PNL-o tiganie,o satra condusa de un bulibasa caruia i se supun cu totii.Mai auziti la PNL de vre-o dezbatere de idei,de liberalism?Totul ,ca mod de actiune se limiteaza la ordinul bulibasei Patriciu cu ciracii Antonescu,Fenechiu,Nicolaescu,Vosganian,Tariceanu.
  • +12 (12 voturi)    
    Felicitari! (Marţi, 9 noiembrie 2010, 12:12)

    Cristian Botez [anonim]

    Sa inteleg, Adrian Halpert, ca imi dai si mie dreptate in scandalul cu Razvan Corneteanu din decembrie 2008, dupa care am publicat Manifest pentru deminitatea ziaristilor? Mi-ar fi placut sa-mi tii si mie partea atunci. Ca ZIARIST, sa fi tinut partea unui alt ZIARIST, in fata unui TREPADUSH de firma! Anyway, ma bucur ca te-ai eliberat. Bafta!
  • -14 (14 voturi)    
    Seful este sef! (Marţi, 9 noiembrie 2010, 12:23)

    Constantin [anonim]

    Imi pare rau pentru echipa de la Adevarul Holding, au si ei dreptatea lor, orgoliul si mandria de jurnalist i-a indreptat spre demisie!
    Insa, daca ne uitam in jurul nostru, in economiile occidentale, in State, patronul este patron! Iti place sau nu de el, gras, slab, inalt sau pitic, destept sau cap de pluta, el e seful! Vrei nu vrei , te supui! Iar cei ce nu vor pleaca! Mie mi se pare simplu! Logica economiei de piatza e simpla : interesele raman interese, si totul se traduce prin contul din banca! Este doldora de bani, o tii numai in chiolhane, seful de sala danseaza in draci pe masa, chelnerii cu prosoapele dupa gat sau infasurate pe maini trag o hora in mijlocul salii de se aude peste mari si tari, clientii aplauda pe margine frenetic...ce mai! E chef mare!
    In schimb, cand scade contul din banca iar seful de sala face presiuni asupra chelnerilor sa stranga cureaua pentru ca are anumite interese, este absolut normal sa-i vedem pe chelneri cum pleaca cate unul! Tiptil, tiptil, spala putina, trantind usa in urma lor!
    Probabil intre toti actorii de azi, la momentul semnarii contractelor, adica acum 5 ani, dupa cum spun demisionarii de astazi, probabil seful de sala le-a promis cate in luna si-n stele! Insa dragostea trece prin stomac spune un vechi proverb autohton, ca atare, tot interesele economice dicteaza relatia intre toata trupa dintr-un restaurant.Sunt clienti la mese, e chef mare, toata lumea se unge pe degete! Dispar clientii de la mese pentru ca mancarea nu mai e gatita asa cum trebuie, atunci seful de sala isi rezerva dreptul proprietarului de a lua decizia cea mai convenabila lui.
    Vrei sa faci jurnalism independent? Du-te draga la tvr, la radio romania, infiinteaza revista pentru copii " cei sapte pitici" si scrie pentru copii tot felul de basme!
    Singura vina a lui Patriciu e ca e patron! Iar a demisionarilor e ca au trecut cu vederea acest aspect la momentul oreluarii functiilor.
    Eu ca simplu cititor daca nu-mi place Adevarul?Cumpar Romania libera
    • +10 (10 voturi)    
      Jurnalism (Marţi, 9 noiembrie 2010, 12:46)

      gaspy [utilizator] i-a raspuns lui Constantin

      Nu iti dau dreptate.

      E ca si cum ai spune ca unui constructor ar trebui sa-i pese exclusiv de profit, adica sa foloseasca cele mai ieftine materiale posibile si cei mai prost platiti oameni atata timp cat profitul este maxim. Sigur, profitul este important, dar exista niste standarde si niste norme care daca nu sunt respectate, se pot produce dezastre. Sigur, la noi nici de astea nu ne pasa, vom vedea din pacate la urmatorul cutremur major cate din cladirile noi nu au respectat standardele.

      Acolo unde exista strict mentalitatea ca nimic nu conteaza in afara de profit, se produc lucruri grave si as da ca exemplu doar celebrul BP.

      Presa a devenit o unealta de santaj, de dezinformare, propaganda si spalare pe creier. Noi, toti, cititori si jurnalisti, nu ar trebui sa toleram asta. Daca toti am lua atitudine fata de ziare, daca ne-am anula abonamentele, daca nu le-am mai cumpara, nu am mai face click pe reclamele online, lucrurile astea s-ar vedea.

      Nu suntem obligati sa inghitim toate gunoaiele care ni se servesc. Toate firmele mari discuta de concepte ca Social Responsibility si stiu ca pentru cele mai multe e doar o chestie de PR, dar repet, noi ii putem obliga sa se schimbe daca luam atitudine.
      • -4 (8 voturi)    
        Sluga la stapan! (Marţi, 9 noiembrie 2010, 13:45)

        Constantin [anonim] i-a raspuns lui gaspy

        Bun! Nu am dreptate! Si atunci cum sa procedam? Hai sa ne intoarcem in comunism, unde sef era statul! Adica noi toti! Adica nimeni!
        America a ajuns numarul 1 datorita democratiei bazata pe dreptul la proprietate,libertatea cuvantului, antreprenoriat,dinamism, etc etc, nu are rost sa enumar acum atuurile unei superputeri!
        Nici mie nu-mi place Patriciu, de cand cu scandalul casetei cu Basescu il consider o lichea! Dar daca strig asta pe la toate posturile de radio sau tv tot nu realizez nimic! Omul isi vede de treaba in continuare, aduna avere( bravo lui!), si " combate " bine! ca sa-l parafrazez pe nenea Iancu.
        Eu zic sa nu ne facem prea mari probleme pentru 2, 10 sau 100 de jurnalisti care isi dau demisia pentru ca nu le mai place friptura servita de bucatari!Treaba lor!Cand au dansat pe mese n-au facut conferinta de presa cu un sobor de preoti alaturi ca sa cheme tot saracul de pe strada cu un mic manjit cu mustar!
        Sunt victimele propriilor decizii!
        Iar socializarea matale...stat social...pensii calde, salarii grasutze pe la stat ...nu sunt addeptul unui asemenea stat!
        Jurnalism echidistant? Da vreau! Il aleg eu! Cumpar ceea ce imi place! Si Romania mare . ziarul tribunului facea vanzari record cand era lupul catel, insa dupa ce s-a consumat a ramas de istorie.
        Traim intr-o lume a profitului, ne place nu ne place , asta servim zilnic!Cei care infiinteaza ziare, reviste,restaurante,edituri, televiziuni,baruri, etc. au un singur interes: sa faca profit!
        • +7 (7 voturi)    
          manipulare (Marţi, 9 noiembrie 2010, 15:26)

          johnny [anonim] i-a raspuns lui Constantin

          Mi se pare de bun simt ca un om sa isi dea demisia cand patronul ii cere sa minta, sa prezinte faptele impartial sau sa comita ilegalitati.
          • +5 (5 voturi)    
            Ok! (Marţi, 9 noiembrie 2010, 16:19)

            CONSTANTIN [anonim] i-a raspuns lui johnny

            Da, sunt de acord sa si dea demisia atunci cand patronul ii cere sa incalce deontologia profesionala.
            Dar cine Doamne Iarta-ma i-a pus sa se angajeze la o lichea?
            Cand te angajezi undeva, patronatul iti prezinta situatia, atributii, drepturi,indatoriri!
            Esti capabil sa le duci la indeplinire te angajezi, nu esti capabil, cauti ceva dupa puterile tale!
            Eu ma indoiesc ca domnii Halpert nu cunosteau interesele lui Patriciu.
        • +3 (3 voturi)    
          TI SE PARE NORMAL? (Marţi, 9 noiembrie 2010, 16:01)

          gogu [anonim] i-a raspuns lui Constantin

          in schimb, ca in loc de Ceausescu sa fie patronii care "baga" banii si care sa poata manipula multimile cum vor ei?
          • +3 (3 voturi)    
            Nu-i normal! (Marţi, 9 noiembrie 2010, 16:29)

            Constantin [anonim] i-a raspuns lui gogu

            Nu este normal , dar se intampla din pacate!Insa, sunt putini oameni care reusesc sa manipuleze un popor intreg, in tarile sarace se mai intampla asta, odata cu dezvoltarea, civilizarea, cresterea nivelului de trai mai greu ajungi sa manipulezi masele asa cum vrei.
            Din pacate, traim intr-o lume in care exista o singura regula : NICI O REGULA!
            Pentru profit toti patronii isi calca si pe suflete! Cunosc cazuri reale!
            Vezi S.O.V.!Vezi oamenii de afaceri care se impusca in cap pentru ca ajung la faliment!
  • +6 (6 voturi)    
    pacat (Marţi, 9 noiembrie 2010, 12:46)

    dorina [anonim]

    Sunt curios daca o sa plece si Cristian Stancu de la Click dat fiind faptul ca cei doi, adica Adrian Halpert si Cristian Stancu, sunt prieteni. Foarte buni prieteni :)

    Plus, ce se intampla cu echipa de la Click, cea care a demisionat in 2006 de la Ringier, pacaliti de Halpert si Stancu sa plece de la bine la mai bine.

    Lucrurile incep sa se lege. Mai intati a plecat Simona Ionescu, apoi Corneteanu, acum Halpert. Oare ii vor urma si altii?

    Eu nu cred. Poate doar Stancu, si-a facut plinul de petrodolari, cat sa-i ajunga pentru vreo doi ani de stat pe bara. Ceilalti, mici, reporterii amarati, nu vor avea sange in instalatie sa plece, nu au unde si nu cred ca-i mai angajeaza nimeni pe praful asta. Doar daca sunt super-valori, si nu cred ca sunt.

    Asadar, la aproape patru ani de la scandalul Ringier-Adevarul, situatia este cam asa: toti sefii si-au umplut conturile de bani si si-au bagat picioarele, le ajunge sa stea pe bara vreo 2-3-4-5 ani, iar amaratii care au fost amagiti sa plece de la un ziar aflat atunci pe locul 1, acum, trebuie sa stinga lumina si sa fluiere a paguba.

    Eu sunt convins ca sub o forma sau alta toata echipa cu care Halpert a plecat de la Ringier va fi vanata si redusa la tacere, cu timpul. Asadar, Sorin Vinteanu, Andrei Constantinescu, Calin Stroila, Elena Alexa, toti sefuleti pe la ADH, aveti grija. Vorba aia, viitorul suna bine :D
    • +1 (1 vot)    
      SI DE CE N-AR FACE CEVA INDEPENDENT? (Marţi, 9 noiembrie 2010, 16:04)

      gogu [anonim] i-a raspuns lui dorina

      ar trebui sa faca un nou ziar , independent, care sa fie de investigatie, sa spuna adevarul si vor avea succes
      • 0 (0 voturi)    
        hahahaha (Miercuri, 10 noiembrie 2010, 22:29)

        Serpico [anonim] i-a raspuns lui gogu

        sa faca niste reporteri un ziar de investigatie care va avea succes! nu-ti explic nimic, ajunge ca rad cu lacrimi!
  • +3 (7 voturi)    
    Halpert, rautate mica... (Marţi, 9 noiembrie 2010, 13:45)

    Trojan.H [utilizator]

    N-o fi si Halpert unul din cei care au adus presa in groapa in care se afla?
    Mogulul e bun, ca da banu' mult daca faci ca Grivei, dar face pishu pe tine cind vrea el.
    Un lucru e sigur, n-o sa-i pling de mila unuia ca Halpert.
  • +5 (5 voturi)    
    Cultura pietei de munca (Marţi, 9 noiembrie 2010, 14:34)

    George Antonescu [anonim]

    Oare de cate stenograme publicate si de cati Halperzi va mai fi nevoie ca oamenii sa inteleaga ca indiferent in ce situatie esti, ce tip de relatie ai cu angajatorul, ai in primul rand o obligatie fata de tine insuti: SA TE RESPECTI PE SINE.

    Sa te trezesti de dimineata, sa te uiti in oglinda si sa poti sa spui ca inca ramai un om cu o reputatie buna.

    Felul in care Vantu vorbeste cu angajatii sai, lucrurile la care face aluzie Dl. Halpert in scrisoare publicata mai sus dar pe care nu le aminteste probabil din pudoare fac parte dintr-o cultura a pietei de munca, a unui tip de relatie bolnava intre angajat si angajator care a devenit prin repetitie "normala".

    Acceptiunea ca "patronul" poate exersa bunul plac in relatia cu angajatul, ca poate face "ce vrea, ca doar el da banii", ca poate injura, tipa, umili etc. este abosul neverosimila si de negandit in alte locuri.

    Romanii nu inteleg ca relatiile astea sunt nimic altceva decat UN SET DE REGULI. Si ca ele trebuiesc respectate de toata lumea. Ca bunul simt, este o componenta fundamentala al relatiilor inter-umane, si consecvential, si a celor de munca.

    Lipsa de respect care transpare din stenograme si din alte surse este un lucru care este intretinut artificial de fiecare. Atata vreme cat oamenii vor TOLERA asemenea tratamente, aceste relatii de munca bolnave si maligne vor otravi in continuare societatea romaneasca.

    Nu mai tolerati batjocura la nivel individual! Nimeni nu are dreptul "sa te arunce afara" pe criteriul ca "sunt alti sapte ca tine la poarta". Exista niste REGULI care il impiedica pe angajator sa faca asta. Dar cel mai importat este faptul ca angajatorul are tot atata nevoie de angajat ca si cel din urma.

    Epoca "sultanat-ului" nu mai exista.
  • +1 (1 vot)    
    observatie (Marţi, 9 noiembrie 2010, 14:42)

    cet [utilizator]

    2 observatii de neseriozitate referitoare la ziarul "Adevarul": 1) In plus fata de ultimele pagini ale ziarului (care sunt numai despre fotbal) si suplimentul de sport s-a transformat in supliment de fotbal,desi initial,prezenta stiri si informatii din toate sporturile;2) Colectia ziar +revista "Rahan",s-a incheiat cam la mijocul ei,acum doar revista Rahan costand apx.8 lei,desi era normal ca pana la sfarsitul colectiei pretul sa fie cel promis initial.
  • +4 (4 voturi)    
    "felicitari" (Marţi, 9 noiembrie 2010, 19:39)

    mihai [anonim]

    pentru "solidaritatea" colegilor de breasla.Inca o data dovedesc cat de jos au ajuns. Lingai,pupincuristi, aserviti patronilor ,tonomate(le bagi cardul si canta melodia preferata a mogulului),parveniti, absolventi al unor facultati indoielnice,lipsiti de talent ,dar plini de o ura efervescenta.Totodata felicitari si societatii civile pentru somnul adanc in care a cazut si din care pare sa nu se mai trezeasca. Respectul meu pentru familia Halpert.Ce dovada de moraliate mai vreti ?Faptul ca doi soti renunta la un confort material in favoarea respectului pentru meserie inseamna foarte mult.Inseamna ca nu trebuie sa-ti pierzi speranta,ca banul nu este panaceul universal,ca mai exista virtute,verticalitate. Oricum nu au de ce sa-si faca probleme:sunt profesionisti si pe unde au fost au facut sa creasca afacerea.Dupa plecarea lor s-a ales praful . Patriciu a fost naiv sa creada ca doi neispraviti(Imre si Sasu) vor face din familia Halpert trofee de vanatoare,latrai de serviciu. In acest context ,in care adevarul este mai presus de toate,mitingul imbecililor Badea si Ciutacu pare un lucru de prost gust ,un nonsens,o aberatie. Respect pentru familia Halpert si sila pentru confratii lor!
    • -1 (1 vot)    
      calm, portocaliule! (Miercuri, 10 noiembrie 2010, 22:32)

      Serpico [anonim] i-a raspuns lui mihai

      Halpertii au deja promisiuni de la un organ basinist, de unde si atacurile la adresa dujmanilor chiorului! nu-i compara cu Badea ca esti jenant.
  • +1 (1 vot)    
    A fi sau a nu fi ! (Miercuri, 10 noiembrie 2010, 5:33)

    Hepcal Vasile [anonim]

    Un profesionist din orice domeniu ,constient de valoarea lui ,nu este dispus la compromisuri care sa-i lezeze demnitatea!.Devine din ce in ce mai clar faptul ca in Romania , a face parte din categoria Vertebratelor ,nu mai este un defect ci o calitate indispensabila .
  • 0 (0 voturi)    
    nu s-au mai inteles la bani (Miercuri, 10 noiembrie 2010, 13:26)

    dan [anonim]

    Cred ca nu s-au mai inteles la bani. Sa nu spuna ca in astia 3 ani cit au stat la adevarul au facut numai lucruri morale...