Adevarul Holding intentioneaza sa ii dea in judecata pe Adrian si Adriana Halpert, pentru declaratii defaimatoare la adresa companiei

de Alina Neagu     HotNews.ro
Duminică, 14 noiembrie 2010, 10:18 Economie | Media & Publicitate

​Conducerea Adevarul Holding a decis, sambata, sa ii actioneze in instanta pe Adrian si Adriana Halpert, pentru "declaratii defaimatoare la adresa companiei", in urma interviurilor acordate de acestia pentru HotNews.ro si Reporter virtual, anunta Tiberiu Lovin pe Reporter virtual.

Adrian Halpert, fost director editorial la Adevarul Holding, si Adriana Halpert, fost  redactor sef Forbes si seful Diviziei business, si-au anuntat demisiile de la Adevarul Holding la inceputul acestei saptamani.

Adrian Halpert s-a aflat, vineri, in studioul HotNews.ro, unde a discutat despre relatia dintre patronul de presa, management si jurnalisti, dar si despre motivele despartirii de Adevarul Holding: "Vreau sa va dau un singur exemplu din ultima perioada, respectiv de la ultima motiune de cenzura, cand directorul general, nu patronul, mi-a spus: nu-i asa ca noi sustinem motiunea de cenzura? (...) Si eu i-am spus: Care noi, poate voi! (...) Am facut eu un compromis. Ca sa impac si capra, si varza, am facut eu un editorial, intitulat <De ce trebuie sa cada guvernul Boc> (...) De aceea spun ca sunt sugestii. Nu a venit nimeni - si au fost mai multe exemple de acest gen - sa spuna <de maine scrieti asa>".


Citeste mai multe despre   
























Material sustinut de Superbrands

Help Net, 19 ani de excelenta pe piata farma

Help Net Farma opereaza una dintre cele mai importante retele de farmacii din Romania si face parte alaturi de Green Net - importatorul si distribuitorul de suplimenti nutritivi si dezvoltatorul lantului exclusivist Beautik Haute Perfumerie, din grupul Farmexim, primul importator si distribuitor de produse farmaceutice din Romania.

3251 vizualizari

  • +13 (13 voturi)    
    Aaa@aaa.com (Duminică, 14 noiembrie 2010, 11:06)

    Soim [anonim]

    Sigur, nu iti impun sa scrii intr-un fel anume, dar au mijloace pentru a-ti sugera asta, astfel incat lucratorul de rand sa cunoasca foarte bine pozitia conducerii, ce trebuie sa faca, si mai ales ce se intampla daca nu face.

    Cred ca exista mijloace coercitive inclusiv in cadrul colectivului, astfel incat indivizii insubordonati sa fie marginalizati, sa devina indezirabili.
  • +15 (17 voturi)    
    Domnilor (Duminică, 14 noiembrie 2010, 11:28)

    Mih. [utilizator]

    Peter Imre, Dinu Patriciu si al 3-lea din conducerea AH (ca am uitat cum Rompetrol il cheama), aveti impresia ca e nevoie de terte persoane care sa faca asocieri intre numele dumneavoastra si continutul a ceea ce numiti "declaratii defaimatoare"?
    De "defaimat", va defaimati singuri prin ceea ce sunteti si ceea ce faceti.
    Ca justitia va lasa slobozi, ba va mai si canta in struna, nu e dovada "neprihanirii" voastre (corupt, la corupt trage)...Da', poate, se va mai schimba si in ograda magistratilor cate ceva (ca pare sa va fie tot mai frica)...
  • -5 (7 voturi)    
    Nu inteleg (Duminică, 14 noiembrie 2010, 12:44)

    Pekatonix [anonim]

    care e problema lui "duo" Halpert? Sa ne intelegem, daca esti angajat la oricine faci politica lui (a firmei, a publicatiei etc). Daca infiintez un ziar si vreau sa scriu despre scobitori, atunci angajatul meu trebuie sa scrie despre scobitori si nu ce vrea "muschii lui". Daca vrei sa scrii doar de vrei tu ori iti faci propriul ziar ori devi freelacer.
    • +3 (3 voturi)    
      Avem o problemă (Duminică, 14 noiembrie 2010, 14:40)

      aac [utilizator] i-a raspuns lui Pekatonix

      Nu era vorba despre scobitori ci despre moțiunea de cenzură.
    • +3 (3 voturi)    
      Nu-i chiar asa... (Duminică, 14 noiembrie 2010, 16:40)

      Adi [anonim] i-a raspuns lui Pekatonix

      Lucrurile sunt un pic altfel, stimate domn. Orice jurnalist are in primul rand o responsabilitate fata de public si abia apoi fata de patron. Daca patronul imi cere sa vand branza stricata nu o fac pentru ca asa cer interesele lui, ci ma supun unor reguli instituite de societate pentru protectia tuturor si anume normele sanitare. Alea primeaza in fata intereselor patronului. Aceleasi principii se aplica si in presa: nu vand "gogosi" pentru ca asa vrea dom' patron, ci vand informatii verificate ca fiind adevarate. Daca domnului patron nu-i place sa faca bani din informarea corecta a publicului, aunci sa-si bage banii in industria branzei!
      De asemenea: daca domnul patron are o anumita ideologie politica pe care o exprima deschis, atunci cand angajeaza un jurnalist o poate face pe baza aderentei acestuia la aceleasi principii si astfel se poate asigura ca jurnalistul va sustine ideile respective, dar nu poti pretinde ca a fi contra a orice spune cineva este un principiu politic sau o ideologie. Este doar interes meschin ce ignora exact principiul de baza si anume dreptul publicului de a fi corect informat.
      E simplu, corect si deloc anticapitalist. E o chestie de bun simt si daca am fi cu totii ceva mai putin batuti in cap n-am tolera sa ni se vanda minciuni cu lopata si nici macar n-ar fi nevoie de nu stiu ce reglementari stufoase pentru a elimina astfel de comportamente. Ar falimenta urgent.
    • +4 (4 voturi)    
      greu de inteles (Duminică, 14 noiembrie 2010, 16:52)

      ion [anonim] i-a raspuns lui Pekatonix

      sa dea Domnul sa ai parte de politica unui patron de media (indiferent care) caruia nu-i place mutra ta si sa ai parte de tot tratamentul pe care acesti ziaristi erau obligati sa- l acorde unora pe care patriciu si ceata de jigodii ii luasera vizor . Pe urma mai citeste legile si constitutia si poate vei intelege ceva.
  • +1 (1 vot)    
    Dictatura & Democtatie (Duminică, 14 noiembrie 2010, 21:45)

    Delfinul [anonim]

    Este de discutat in legatura cu "informarea" populatiei prin presa si presa " a patra putere " in stat. Manipularea generala se continua cu cei doi termeni pentru ca inceputul manipularii este de la mult clamatul "democratie". Putem adauga termenii de dictionar : adevar, dreptate, patriotism. Toti acesti termeni si sintagmele care-i contin nu au in majoritatea cazurilor nimic in comun cu realitatea.
    Faptul ca cei doi ziaristi ar putea fi dati in judecata este doar o amenintare. Daca s-ar pune in aplicare, cei doi ar putea da mult mai multe informatii nu tocmai placute patronatului. Astept dezvaluiri publice serioase si grave pentru ca ele exista. ROMANIA de astazi este rezultatul unei manipulari care dureaza de 55 de ani la care a participat si presa prin majoritatea condeierilor ei. Din nenorocire un om simplu nu mai stie in cine sa mai aiba incredere, tocmai datorita faptului ca atat in democratie cat si in dictatura se "transmite" numai ce se doreste. In aceasta situatie, stupiditatea majoritatii este decisiva. Asta este.
  • 0 (0 voturi)    
    cabotini si caraghiosi (Luni, 15 noiembrie 2010, 17:01)

    mihai [anonim]

    Marele manager caruia i-a explodat soba in fata a acumulat multe nemultumiri de cand a fost miruit pe post.Si-a vazut patronul ca scrie asiduu in ziar ,dandu-si cu parerea despre cresteri si descresteri economice, previziuni apocaliptice privind viitorul Romaniei,incercari nereusite de manipulari ale opiniei publice.Si craiului ii curgeau balele,ii tremura mana ,avea crampa scriitorului si Adrian Halpert ii punea piedica .Si-a dat demisia AH si a inceput spectacolul:a convocat o dezbatere pe tema educatiei si,pentru ca i-a placut,o publica zi de zi.Mai departe,garantul postului sau,adica socrul Melescanu apare astazi pe prima pagina.Pun pariu ca urmeaza articole cu nevasta-sa, Adriana Saftoiu si cine i-o fi mai aproape.Asa ca puteti voi sa-i reclamati pe sotiiHalpert si la Haga ,dar v-ati comportat ca prostanacii si v-ati pus pe scris.N-ati inteles nimic din facatura cu filmuletul.O sa mor de ras cand veti merge la tribunal.Succes cefalopozilor!