Surse: Zece TV ar urma sa se numeasca postul RCS&RDS unde merge Radu Moraru

de V.O.     HotNews.ro
Marţi, 16 noiembrie 2010, 19:18 Economie | Media & Publicitate

Televiziunea generalista pe care o pregateste compania RCS&RDS, unde se muta Radu Moraru, ar urma sa se numeasca Zece TV, iar intentia este ca noul post sa fie lansat inainte de sfarsitul acestui an, potrivit informatiilor HotNews.ro.

Radu Moraru a declarat, marti, pentru Mediafax ca in cateva zile va parasi B1 TV, impreuna cu echipa cu care realizeaza emisiunea "Nasul", echipa care-l va insoti la RCS&RDS. El a spus, insa, ca va ramane actionar la B1 si Vox News si a precizat pentru sursa citata ca ramane in continuare prieten cu omul de afaceri Bobby Paunescu, "dar fiecare merge pe drumul lui".

In privinta postului pregatit de RCS&RDS, Moraru a spus pentru Mediafax: "Este un proiect pe care l-am preluat din mers, este foarte posibil sa fie undeva si anul asta. Vom incerca sa-l lansam cat de repede. Este si o chestiune de prietenie, ma stiu cu cei de acolo de 20 de ani, am fost si parte a aceluiasi proiect".


Citeste mai multe despre   
























Material sustinut de BCR

VIDEO Antreprenor StartUp Nation / Fondatorul Scolii de Bijuterie Contemporana: Eu nu vin la serviciu, eu vin in propriul meu atelier, in care imi exprim ideile. Ceea ce misca industria asta sunt ideile, nicidecum cifrele

David Sandu s-a ocupat de designul de bijuterii de cand era copil si a invatat pe cont propriu tot ceea ce stie. Assamblage - Scoala de Bijuterie Contemporana a aparut drept consecinta a acestei pasiuni. David face parte dintr-o industrie creativa emergenta, insa atat el, cat si cei care au trecut in ultimii 7 ani pe la bancurile de lucru ale scolii sale se vad adesea nevoiti sa spuna ca fac alte lucruri, pentru ca activitatea lor nu exista intr-un cadru legal.

10926 vizualizari

  • -3 (7 voturi)    
    haha (Marţi, 16 noiembrie 2010, 19:43)

    Orpheus [utilizator]

    Genial nume :)

    Asteptam cu interes
    Cel de-al unspelea congres... sau canal.
    • 0 (0 voturi)    
      10 TV (Joi, 18 noiembrie 2010, 16:14)

      Hans Metter [utilizator] i-a raspuns lui Orpheus

      eu nu am mai intalnit servicii mai proaste ca la RDS... sunt incredibil de varza... nu cred in succesul televiziunii lor, poate sa se cheme oricum si poate fi prezentator sau director acolo oricine... in spate sunt putrezi...
  • -3 (17 voturi)    
    isi trage pdl o alta televiziune? (Marţi, 16 noiembrie 2010, 19:47)

    radu [anonim]

    grila de emisiuni ZECE TV:

    ora 7:00 Buna dimineata cu Alma Delma Anastase.
    ora 10:00 Fashion news cu EBA
    ora 10:30 Cum sa dai faliment dar sa te imbogatesti cu Cristi Boureanu
    ora 13:00 Stiri cu Cezar Preda
    ora 14:00 Deontologie si cartofi cu Sever Voinescu
    ora 16:00 Justitia INCOTROceni? cu Monica Macovei
    ora 18:00 Film serial Carnatii, blonda si pdl-ii
    ora 20:00 STIRI numai de bine cu Adrian Videanu sau Berceanu
    ora 21:00 Mesajul Presedintelui cu EL
    ora 23:00 La o croseta cu Elena Udrea
    • +6 (8 voturi)    
      inca o concurenta la antenele mele (Marţi, 16 noiembrie 2010, 20:34)

      felix securistul [anonim] i-a raspuns lui radu

      ce bine ca romanu' mai are umor! prost ce-i drept, dar bine ca-l are! :)
    • +4 (6 voturi)    
      ce sa faca si ei saracii... (Marţi, 16 noiembrie 2010, 20:49)

      titiacs [anonim] i-a raspuns lui radu

      ... nu pot toti ca pdsr si pdsr2 ( fost pnl ) sa le aiba pe toate. TAIASCA ISTERIA TV si puii de felix cu toti ciutacii si mircbadistii. Cel putin parca e mai diversificat programul de la 10tv fata de ISTERIA tv cu muraturile lor , de la 00 la 24 jos base , jos dictatura.
    • +6 (14 voturi)    
      ce sa spun (Marţi, 16 noiembrie 2010, 20:50)

      suca [anonim] i-a raspuns lui radu

      ti-e frica ca depaseste trusturile psdnl? :)

      ti-as face si io programul irealitatii sau antenelor dar avem de ales doar din:
      - iliescu jucand hora cu minerii.
      - felix ne invata cum sa-ti torni familia.
      - voicu va regiza caracatita romaneasca.
      - vantu flutura batiste pentru cunoscatori.
      - niste fetite de la mazare, banicioiu si negoita.
      - ne mai explica crin cum se chiuleste pe bani.
      - ne mai prepara remes niste carnati.
      - bombonel face emisiunea cu matusile.
      - stelian tanase si dresaj de grivei.
      - ponta e prezentatorul de serivici

      dupa cum vezi, eu nu aberez ca tine. iti dau realitati. si asta va doare cel ami mult.
    • -1 (3 voturi)    
      Cine va preseaza (Miercuri, 17 noiembrie 2010, 9:50)

      Madao [anonim] i-a raspuns lui radu

      Sa va uitati la zece TV. Nu aveti decat sa va abonati la bonibon, pardon Dolce. Si nu mai aveti grija lui Moraru.
    • 0 (0 voturi)    
      Nu inteleg (Miercuri, 17 noiembrie 2010, 11:14)

      Andu [anonim] i-a raspuns lui radu

      De unde are PDL atatia sustinatori? Nu ii iubesc nici eu pe cei de la PNL sau PSD, dar vazandu-i pe astia de la PDL nu ma mandresc nici cu ei, doar daca 10 km de autostrada nu sunt motiv de mandrie.

      Atunci de unde atatea minusuri si comentarii pro PDL?
  • -2 (10 voturi)    
    dezbina si stapaneste ! (Marţi, 16 noiembrie 2010, 20:15)

    ana [anonim]

    Zece Tv , e varianta media a UNPR in politica ... macar sa fie doua televiziuni de partea conducatorului ...
    • +4 (6 voturi)    
      BRAVO... (Marţi, 16 noiembrie 2010, 20:52)

      dudu [anonim] i-a raspuns lui ana

      ... ana are mere ! zece mere ! pupici de la nush ! si felix 'ofcorse' !
  • -1 (1 vot)    
    Foarte tare (Marţi, 16 noiembrie 2010, 21:57)

    Daniel [anonim]

    ... aproape ca imi vine sa rad ... Acum 3 saptamani am trimis un articol la B1TV pt. Radu Moraru, intitulat Escrocheria RDS. Si nu am primit nici o reactie, nici macar nu m-au contacat sa ma intrebe pe ce imi bazez informatiile. Dar hai sa ii dau credit lui Radu Moraru, pe care dealtfel il simpatizez, si sa zic ca articolul meu (de fapt era o informare asupra unei escrocherii comerciale) era slab si nu merita sa fie luat in seama. Sau .. mai stii ... !
    • -1 (1 vot)    
      Moraru (Miercuri, 17 noiembrie 2010, 6:08)

      vomicius [anonim] i-a raspuns lui Daniel

      Moraru a mirosit ca nu mai e loc de pupat in k.u. si r si s-a mutat mai ales ca se astepta la un os de la sefu mare si nu i-au dat nimic.Chestia ca ramine actionar si prieten si se lanseaza intr-un proiect nou e praf in ochi.El vroia ciolan dar nu a apucat.
  • 0 (0 voturi)    
    de ce post politic? (Miercuri, 17 noiembrie 2010, 12:12)

    daroc [utilizator]

    De ce presupuneti aproape toti de pe forum ca acest nou post de televiziune, Zero TV va fi un post cu o anumita orientare clara politica. Si mai exact ca va fi pro PDL, similar a ceea ce reprezinta Realitatea TV si Antenele pentru PSD si PNL?
    Numai fiindca faptul ca Radu Morar este perceput, mai mult sau mai putin corect, ca fiind partinitor, in favoarea PDL-ulu? Spun mai mult sau mai putin partinitor, datorita faptului ca, daca comparam cu Realitatea si Antelene, obiectivismul in sine deja pare partinitor! Pare dar nu este.
    Sa nu fim naivi. Politica unui post de televiziune privat este hotarata de catre actionarul principal. In acest caz, actionarul principal (adica patronul cel mare, ca sa ma exprim mai popular) este Zoltan Teszari. Ori, din cate stiu eu, omul nu e implicat in politica si nici nu sustine pe cineva anume in politica mare.
    Eu zic s-o lasam mai moale cu certitudinile ca Zero TV va fi partinitor in favoarea PDL-ului.
    • 0 (0 voturi)    
      Zece TV (Miercuri, 17 noiembrie 2010, 14:19)

      Zece [anonim] i-a raspuns lui daroc

      Zero TV este televiziunea aia cu DDD in frunte.
      • 0 (0 voturi)    
        unu zero (Miercuri, 17 noiembrie 2010, 16:25)

        Io [anonim] i-a raspuns lui Zece

        Unu zero: acum e mai bine?
  • 0 (0 voturi)    
    la culcare Morare (Miercuri, 17 noiembrie 2010, 17:06)

    gaura [anonim]

    Cine e mai si nebarbieritul asta de il tot laudati voi? Postul 10, 11,12 cine e? Realitatea si Antena sunt niste branduri, dar astia cine-s?
    • 0 (0 voturi)    
      mai bine taci (Marţi, 30 noiembrie 2010, 23:44)

      anonim [anonim] i-a raspuns lui gaura

      Radu Moraru are in spate o cariera de 20 de ani de televiziune si a umblat la televiziuni mari.Faptul ca a reusit in 10 ani sa fac din b1 un post de televiziune care sa nu i-a calea celorlalte posturi gen(antenele,realitatea) este un mare lucru.Faptul ca nu a zis minciuni ca sa fac audienta,iarasi este un mare lucru,asa ca eu as zice sa taci si sa-ti vezi tuh de "barba" ta.In ceea ce priveste "Zece TV sau 10 TV" eu le urez mult succes pentru echipa de acolo se afla la un nou inceput de drum si au mare nevoie de incredere,sustinere si determinare,si cine stie poate intr-o zi o sa lucrez si eu impreuna cu cei de la "Zece TV".Sper doar ca televiziunea aceasta sa fie exact cum a descris-o domnul R.Moraru(la conferinta de presa din aceasta seara de pe b1) si sa nu minta sau sa insele poporul pentru audienta.BAFTA!!!
  • +1 (1 vot)    
    Succes ! (Miercuri, 17 noiembrie 2010, 17:58)

    teo ! [anonim]

    As face o recomandare.Postul sa se numeasca INCOMOD TV !
  • 0 (0 voturi)    
    nothing (Joi, 18 noiembrie 2010, 10:02)

    janko [anonim]

    oricum, pe unde o sa-l vad pe asta, o sa dau rapid pe alt canal, ca-mi provoaca multa greatza.
  • +1 (1 vot)    
    S-ar putea sa va inselati (Joi, 18 noiembrie 2010, 16:34)

    cris [anonim]

    Dupa parerea mea nu se va numi Zece TV noua televiziune RDS. Pe ce ma bazez?
    1. RDS pentru canalele sale a mers pana acum pe denumire Digi XXXXX. Inclusiv ultimul domeniu luat pentru televiziunea de stiri ce o vor lansa e www.digi-news.ro deci televiziunea va fi Digi News
    2. Daca televiziunea apartine RDS-ului, ce rost avea ca inregistrarea domeniului www.zecetv.ro sa fie facuta de Burca de la B1TV. Domeniul digi-news.ro a fost inregistrat de o persoana din cadrul RDS-ului nu de la B1 asa ca nu vad logica.
    3. Radu Moraru detine 60% din Vox News. De pe 1 Oct Vox News nu mai emite, Moraru declarand ca se fac modificari de grila, o rebranduire practic si ca noua televiziune va fi total diferita de ce a fost pana acum.

    In aceste conditii as vedea mai plauzibil ca www.zecetv.ro sa fie de fapt noua denumire sub care va fi relansat Vox News-ul si sa nu aiba nicio legatura cu RDS-ul.

    Insa, cat de curand vor veni si informatiile oficiale si vom vedea daca e asa sau nu.
    • -1 (1 vot)    
      Corect!!! (Joi, 18 noiembrie 2010, 19:47)

      Andrei [anonim] i-a raspuns lui cris

      Indifernt cum se va numi noul post de televiziune, atat timp cat va incerca sa vanda aceeasi marfa ca ProTv sau Antena1, sansele de succes sunt minime. Nu poti sa iti deschizi un butique la intrarea intr-un supermarket, decat daca doresti sa vinzi sacose ecologice.
      Nasul va trebui sa isi continuie seria de emisiuni, pentru ca publicul sau poate deveni in mod rapid un public captiv al noului post de televiziune.
  • -1 (1 vot)    
    zece tv (Marţi, 23 noiembrie 2010, 10:06)

    iulian [anonim]

    sunt abonat al celor de la rds,oameni mai nesimtiti ca la firma asta nu cred ca gasesti cu mincinosi si neseriosi ,cu servici proaste ,reclame mincinoase ,de pe urma noastra a abonatilor sau ridicat cu bani oamenilor ,oriunde te-ai duce sa reclami serviciile lor ,opc dai numai de corunpti si flamanzi,ce conteaza parerea ta a trecut luna ti-a luat banu ,in loc sa dea la stat impozit pe taxe si profit mai deschid o televiziune ,ce le-a facut cu taxa de mentenanta o amenda la cate incasari au nu e o problema ,oricum nu sa scos chiar daca este ilegala la un post de televiziune trebuie bani,asa ca merge mentenanta si serviciile proaste mai departe
  • 0 (0 voturi)