Antitabloide de 1 Decembrie: Tara lu' Garcea si Catavencu Tabloid​

de V.O.     HotNews.ro
Miercuri, 1 decembrie 2010, 12:12 Economie | Media & Publicitate

Tara lu' Garcea
Foto: Hotnews
"Tara te vrea curva. Ai facut 21 de ani, Romanie. Treci la produs!", suna titlul de deschidere in "Tara lu' Garcea", o noua publicatie lansata, miercuri, de Mugur Mihaescu. Saptamanalul, declarat "primul antitabloid din Romania", concureaza la tarabe, azi, cu suplimentul special "Catavencu Tabloid", scos de Academia Catavencu. Acesta titreaza mare, pe prima pagina: "Romanio, ce-ti mai plac tabloidele!" Ambele titluri insotesc fotografii cu sani mari, pe care este aplicat tricolorul.

"Tara lu' Garcea", saptamanal editat de Irish Pub Concept SRL, apare in 16 pagini si precizeaza de la bun inceput: "Acest ziar este un pamflet si trebuie tratat ca atare". In caseta redactionala figureaza Mugur Mihaescu, Tudor Potra, Radu Pietreanu, Dragos Mostenescu, iar Robin Simion este art director.

Adevarul scrie in editia de azi ca "Tara lu' Garcea" apare intr-un tiraj de 35.000 de exemplare si il citeaza pe Mugur Mihaescu explicand ideea din spatele proiectului: "Tara asta este prea tabloidizata, totul este un circ mediatic. Nu mai suportam! Si de aceea ducem sarcina pana la capat. Adica tot ce ascund astia, noi spunem. (...) Din punct de vedere grafic, arata ca un tabloid. Editorial, le luam subiectele si le facem praf."

Cum trateaza ziarul lui Garcea diverse subiecte:
  • Pe prima pagina apare titlul "A murit Adi Mutu!". In pagina 15, aflam ca "In urma unei discutii avute la telefon (...), Adi Mutu a murit de ciuda. Aceasta era fraza pe care doream de fapt sa o scriem, insa cum dvs ati invatat din tabloide sa cititi doar titlurile, ne-am gandit si noi sa procedam intr-un mod asemanator".
  • In pagina 9, o imagine il infatiseaza pe Mugur Mihaescu tinand mana in dreptul fundului unei femei, pe strada, in plina zi. "Mugure, nevasta-ta stie ce faci?" suna titlul. Iar in text se arata ca "o echipa de paparazzi a propriului ziar l-a surprins pe acesta in compania unei domnisoare misterioase (...) Desi era trecut bine de miezul noptii (...) Mugurasul isi petrecea lasciv bratul prin partile intime ale duduiei".

Presa tabloida este exploatata si de Catavencu in suplimentul special "Catavencu Tabloid" lansat miercuri. Publicatia precizeaza: "Romanio, fata, sa stii ca, oricat de penala ai fi, noi te iubim si, uite, ti-am pregatit si un cadou: 8 pagini cu ce-ti place tie mai mult si mai mult". Printre titlurile de prima pagina: "Romanio, ce-ti mai plac tabloidele!", "Robert Negoita, te intilneai cu prostituate pentru parul lor pubian?", "Cum a slabit Teo Trandafir 200 de grame", "Petre Roman, transplant de git in Elvetia".


Citeste mai multe despre   
























Astra Film Festival 2017

​VIDEO: Batrana, capra Sofica si cenzura comunista

Filmul Baloane de curcubeu, in regia lui Iosif Demian, respins de cenzura comunista, a avut lansarea dupa 35 de ani la Sibiu, in cadrul Festivalului Astra. Cu aceasta ocazie, in cadrul conferintei ce a precedat proiectia oficiala, am putut afla de la regizorul Iosif Demian cum functiona cenzura comunista asupra filmelor, cum a fost distribuit in rol actorul Dorel Visan sau povestea batranei si a caprei Sofica.

6594 vizualizari

  • -2 (8 voturi)    
    Romania pe moarte (Miercuri, 1 decembrie 2010, 12:46)

    urbanie [anonim]

    S-a atins deja, astfel, CULMEA JEGULUI ROMANESC - sau...inca se mai poate ?... Rusine, "catzavenci"... Si ce frumosi erati, ce tineri, ce de-a idealuri... Ati ajuns niste burtosi, cu audi-urile sub cur si vacante-n Paradis. Veti muri tristi : dar bogati. Ca si tembelul ala national de garcea... Vai de capul nostru, ce vremuri !...
  • 0 (6 voturi)    
    penibili (Miercuri, 1 decembrie 2010, 13:16)

    toto [anonim]

    daca de la Garcea nu ai ce sa ceri, ma steptam mai la mult de la catavenci. dar atat sunt si ei in stare...umor pt cititorii de tabloide.
    • +4 (6 voturi)    
      ? (Miercuri, 1 decembrie 2010, 13:43)

      B. [anonim] i-a raspuns lui toto

      Nu-i inteleg pe astia doi de sus. Ziarul e ANTI tabloid ! Iar titlul de pe prima pagina mi se pare excelent !....si foarte de adevarat.

      Pacat ca nu sunt in tara ca il cumparam sa vad cum e.
  • +5 (7 voturi)    
    Tabloid (Miercuri, 1 decembrie 2010, 13:27)

    MIhai [anonim]

    Este foarte interesant fenomenul care se petrece in Romania. Nu tara este cea care cere subiecte de tabloid, ci tara este cea care primeste subiecte de tabloid, i se indeasa pe gat, este fortata sa primeasca asa ceva. De ce? pentru ca asta i se ofera. Explicatii ar fi multe dar ma limitez sa mentionez aici doua: distragerea atentiei opiniei publice de la problemele grave ale societatii si politicii romanesti si intunericul cultural in care se gaseste masa jurnalistilor din Romania. De ce romanul prefera televizorul, pentru ca posibilitatile de petrecere a timpului liber sunt foarte limitate in Romania. De ce trebuie sa vina acuma alti jurnalisti care sa "acuze Romania" de moravuri usoare, cand tocmai breasla lor este cea care impune acest trend in opinia publica. Daca toate ziarele si posturile media, Tv sau radio, ar oferi cultura pura, oamenii s-ar obisnui si ar servi cultura pura nu gunoi.
    Cu parere de rau iarasi vina se gaseste la clasa politica, iar coada de topor in acest caz sunt jurnalistii. As vrea sa inchei altfel: La multi ani Romanie, nimeni nu te vrea curva, nu esti curva, chiar daca alti natarai nu fac alltceva decat sa te discreditreze si sa te acuze de curvie.
    • 0 (4 voturi)    
      audienta (Miercuri, 1 decembrie 2010, 14:17)

      serban [anonim] i-a raspuns lui MIhai

      Daca tara primeste subiecte de tip tabloid, cine or fi zecile de mii de cumparatori de tabloid? Sa ne uitam putin peste statisticile BRAT si sa vedem topul ziarelor. Alea se vand singure?
      Iar cu posturile TV, asijderea. Nu-i forteaza nimeni pe romani sa stea pe OTV sau sa se uite la Capatos.
      Preferintele media nu fac decat sa oglindeasca structura societatii. Altfel, toti am citi Dilema Veche si ne-am uita la TVR Cultural.
      • +1 (5 voturi)    
        gusturile se educa (Miercuri, 1 decembrie 2010, 14:48)

        pehash [utilizator] i-a raspuns lui serban

        meseria de jurnalist implica responsabilitatea informarii si educarii societatii. daca acest lucru nu este clar poate ar trebui sa-l legiferam. libertatea de exprimare a pseudojurnalistului de tabloid ar trebui sa fie limitata atunci cand consecintele sunt din categoria "indobitocirea natiunii"...
        • -1 (1 vot)    
          educatie (Miercuri, 1 decembrie 2010, 19:21)

          serban [anonim] i-a raspuns lui pehash

          Jurnalistul informeaza, aici se opreste rolul lui in societate. Nu presa face educatie: exista scoli, exista ONG-uri, exista familii si, poftim, exista biserica. Aceste organisme ar trebui sa se ocupe (si de) educatia oamenilor. daca tinerii isi fac educatia in fata televizorului sau cu ochii in ziare, avem cu totii o problema, iar vina nu este a ziarelor.
      • +1 (3 voturi)    
        /// (Miercuri, 1 decembrie 2010, 16:56)

        Sorin [anonim] i-a raspuns lui serban

        As dori sa pun o intrebare nevinovata sau mai multe! Cate tabloide au aparut in Romania pana la mijlocul anilor 1990. Apoi, care este utilitatea CNA, in cazul mediei radio tv, daca pe ecranele noastre apar zilnic marsavii ca nu mai poti sa iti lasi copii la televizor. Nu cumva aceasta cultura suburbana a fost creata, indusa: nu cumva publicul larg a fost in mod tacit obisnuit asa. Cine se face vinovat de aceasta pervertire a culturii publicului larg, nu cumva insasi presa? M-am intrebat retoric. As popune celor de la CNA sa pedepseasca toate aceste devieri si sa nu urmareasca sa pedepseasca doar pe cei care critica mai cu indarjire Puterea politica. In sfarsit raman la ideea ca o cenzura, care sa analizeze moralitatea publicatiilor, ar fi deosebit de utila acestei natii, care se descompune moral zi de zi, vazand cu ochii.(editat de HotNews.ro)
        • 0 (0 voturi)    
          tabloid (Miercuri, 1 decembrie 2010, 19:28)

          serban [anonim] i-a raspuns lui Sorin

          Notiunea de tabloid a aparut mult dupa 1990. Probabil va referiti ca imediat dupa revolutie s-au nascut multe ziare, este adevarat, a fost o refulare normala dupa zeci de ani in care presa fusese controlata.
          Cultura suburbana nu a fost creata de presa, ci invers. Presa a inceput sa-si reflecte audienta, a devenit o oglinda a societatii.
          Legat de ce propuneti, o cenzura morala, este incompatibila cu ceea ce numim astazi libertatea presei. Cine ar trebui sa sorteze titlurile in functie de moralitatea acestora?

          Insa si dvs si celalalt comentator ati sesizat un lucru corect. Nivelul a scazut mult, mult de tot, in societate... Cauza este sistemul de invatamant, nu presa. Presa de azi este un efect.
  • +5 (5 voturi)    
    Dragi comentatori, (Miercuri, 1 decembrie 2010, 13:28)

    sare-n ochi [anonim]

    eu am senzatia ca n-ati inteles nimic. : ))))
  • -2 (4 voturi)    
    Superba tara (Miercuri, 1 decembrie 2010, 14:12)

    val [anonim]

    ocupata insa de o masa de dejectii biologice, pitecantropi valaho-moldovenesti, care polueaza acest binecuvantat pamant. Sa lansezi mizeria aia de hartie igienica de ziua nationala, este peste orice intelegere!!.
    Mi-e jena ca exista astfel de suboameni. Dar, daca astia va plac, impartiti-va dracului viata cu ei si cumparati-le gunoaiele.
    Meritam inca o ocupatie straina, de vreo cateva sute de ani, care sa civilizeze cu forta adunatura asta.
    Regret ce scriu, dar este inacceptabil ce se intampla!
  • -1 (1 vot)    
    N-ati inteles nimic (Miercuri, 1 decembrie 2010, 22:22)

    Jenel [anonim]

    E un mod de a face bani de catre penibilii astia! Nimeni nu-i mai baga in seama pe la televiziuni, dar se baga ei! Au simtit ca e o nisa in presa scrisa si gata, s-au orientat! O sa scoata multi bani...de la prostime, bineinteles! Rechinii au mirosul dezvoltat...
  • 0 (0 voturi)    
    Neuronul tricolor (Joi, 2 decembrie 2010, 0:05)

    aaragn [utilizator]

    Doar 2 din 10 comentatori au inteles ca tabloidul Catavencu era ironic (1. Cum ar putea sa scoata Catavencu un tabloid? 2. V-ati uitat 2 secunde la coperta?), dar se vaita de pierderea "fiintei morale" a poporului roman si, vai, educatia, si ah...

    Daca 8 din 10 romani care folosesc un computer nu inteleg un lucru evident, problema populatiei Romaniei nu e morala, ci intelectuala.
  • 0 (0 voturi)    
    Garcea si meltenii (Joi, 2 decembrie 2010, 10:12)

    Un om simplu din popor [anonim]

    Citat din Mugur Mihaiescu: "Tara asta este prea tabloidizata, totul este un circ mediatic. Nu mai suportam!"

    Ce ipocrit de cea mai joasa speta! Pai a contribuit activ la tabloidizarea tarii, stimabilul! Hotul striga "hotii!", prostul striga "prostii!" si magarul striga "magarii!"

    Maine, poimaine il vom vedea pe Dan Diaconescu la CNA, pe Gigi Becali sef peste Ministerul Moralitatii etc.

    Doamne-fereste!
  • 0 (0 voturi)    
    Cur (Joi, 2 decembrie 2010, 10:13)

    Un om simplu din popor [anonim]

    Citat din Mugur Mihaiescu: "Tara asta este prea tabloidizata, totul este un circ mediatic. Nu mai suportam!"

    Ce ipocrit de cea mai joasa speta! Pai a contribuit activ la tabloidizarea tarii, stimabilul! Hotul striga "hotii!", prostul striga "prostii!" si magarul striga "magarii!"

    Maine, poimaine il vom vedea pe Dan Diaconescu la CNA, pe Gigi Becali sef peste Ministerul Moralitatii etc.

    Doamne-fereste!
  • 0 (0 voturi)    
    Educaţia (Joi, 2 decembrie 2010, 10:28)

    ionescu [anonim]

    Chestia asta cu educaţia mă amuză copios! Cine mă să facă educaţie , Funeriu!Adică unul care a făcut funii?Din contră, băieţii aştia , vorba lu băse, demonstrează spontaneitate, spirit critic şi de observaţie, creativitate, inteligenţă. Hai că un copil de clasa a cincea n-are ce înţelege din ironii dar ceilalţi îşi pot ascuţi şi ei spiritul şi inventivitatea. Mie mi se pare că soseşte la moment revista şi spune franş, curvăsăria e majoritară...Propun să citiţi articolul "Vă ordon, căcaţi-vă!" din http://stimtot.ro şi alte articole educative de acolo, Directorul beat, Scoala într-o rână, etc, semnate OGHI, căci poate le publică "mogulii ".
  • 0 (0 voturi)    
    cacareze---cacareze pe asfalt-- (Vineri, 3 decembrie 2010, 19:34)

    militianu spasit [anonim]

    Dupa ce n-a reusit sa fie foarte patriot, Mihaiescu s-a trezit ca i-a crescut inca un mugur pe creier,desii se rasese pe cap de doua ori. Cum ratase aruncarea caschetei de politai s-a gandit sa-si arunce in piata chiar chilotii "botezatu" primiti de la un ciocan, si el campion mondial la scuipat peste bulevard cu 4 benzi.
    Acu nu zic ca nu ii plateau si pe dansii-- ong-urile astea ,dar pe asta il capitalizeaza de razgay konismergii----