Catalin Tolontan despre "Realitatea TV, PSD si generatia lui Sebastian Ghita in cinci fapte reale"

de Catalin Tolontan     Tolo.ro
Joi, 2 decembrie 2010, 14:31 Economie | Media & Publicitate

Catalin Tolontan scrie, joi, pe blogul sau despre "cinci fapte reale" despre interesele "generatiei cu 3 in fata", dupa ce tanarul om de afaceri Sebastian Ghita a preluat prin Asesoft managementul Realitatea TV. Cele "cinci fapte reale" despre care scrie Tolontan: transmisia Realitatea TV de la Alba Iulia, din 1 Decembrie; cum a prezentat postul informatiile in mod incomplet; interviul cu Sebastian Ghita publicat luni de Evenimentul Zilei; informatii din "mai multe surse" despre "noua orientare a televiziunii: PSD"; "finantatorul se mira ca lucrurile se afla".

Catalin Tolontan:

FAPTA NR 1. Transmisie de 1 Decembrie la Realitatea TV. Se anunta o legatura la Alba Iulia. Prezentatoarea din Bucuresti recita stirea. "Reprezentantii PD-L au fost huiduiti de multime, in timp ce Victor Ponta si delegatia PSD au fost aplaudati. Chiar asa a fost?", o intreaba colega din studio pe corespondenta locala.

Pe ecran, apar imagini live si figura reporterei din Alba. Jurnalista din teren raspunde "Da" si, apoi, repeta grabita informatia formulata la Bucuresti: PD-L huiduit, Ponta aplaudat.

Apoi, reportera de la fata locului isi creste tonusul vocii si continua: "Dar, dincolo de acestea, aici la Alba Iulia...". Vorbeste, de data asta cu un timbru sigur si familiar, despre defilare, despre oameni, adica despre ceea ce-si pregatise in corespondenta.

Pentru un insider in jurnalism, episodul este clar. Cu mare probabilitate, selectia subiectelor si, aproape sigur, ierarhizarea lor, nu au fost rodul discernamintului reporterului de pe teren, ci al redactiei centrale. Ceea ce nu reprezinta, in principiu, o eroare, ci deseori o practica normala.

Intrebarea e urmatoarea: de ce contrapunerea "huiduieli PD-L - aplauze PSD" a primit prioritate si, mai ales, de ce nu s-a difuzat intreaga stire?

FAPTA NR 2. Mediafax oferise la 11:42, pe flux, informatia completa. "Reprezentantii PD-L huiduiti de multime, Victor Ponta aplaudat zgomotos de membrii si simpatizantii PSD". Agentia a scris ca s-au vazut la fata locului steaguri si bannere ale organizatiilor PSD din Olt si Caracal.

Realitatea TV a furnizat corect doar partea cu huduielile la adresa PD-L, care provenisera din multime, dar a ocultat informatia ca aplauzele PSD au venit dinspre simpatizanti declarati. Daca vedeai doar stirea de la RTV aflai ca multimea a huduit PD-L si l-a aplaudat pe Ponta.

Da, e un detaliu, o nuanta, un subiect infim. Dar ceea ce urmeaza nu e.

FAPTA NR 3. Luni, 29 noiembrie, cu doua zile inainte de difuzarea stirii de la Alba Iulia, noul investitor/manager al Realitatea TV, denumirea exacta poate fi studiu de caz pentru economisti, noul sef - mai clar, asadar Sebastian Ghita ofera un interviu Evenimentului Zilei.

El prezice evacuarea istorica a "emanatiilor Revolutiei", de la politicieni, la ONG-isti si realizatori TV, si instalarea la putere "a generatiei mele, cea cu 3 in fata". Ghita, 31 de ani, un campion al afacerilor cu statul, admite ca "oamenii de afaceri nu au simpatii, au interese", dar promite ca Realitatea TV va fi echidistanta.

Formula echidistantei are ceva original in definitia lui Sebastian Ghita, care aminteste ca au fost perioade in care postul "i-a sprijinit si criticat pe Nastase si a profitat Basescu, pe Basescu si a profitat Tariceanu, pe Tariceanu si a profitat Geoana" si tot asa.

Citeste articolul integral pe blogul lui Catalin Tolontan


Citeste mai multe despre   
























[P] Camera Consultantilor Fiscali organizeaza examen de atribuire a calitatii de consultant fiscal sau de consultant fiscal asistent in Bucuresti, in data de 4 noiembrie 2017

Camera Consultantilor Fiscali este organizatia profesionala de utilitate publica care coordoneaza activitatea de consultanta fiscala din Romania si are in evidenta peste 5.500 de membri la nivel national. Inscrierile la examen se fac in perioada 2 octombrie 2017 - 20 octombrie 2017 pe site-ul http://www.ccfiscali.ro/.

12007 vizualizari

  • +21 (31 voturi)    
    e bine si asa (Joi, 2 decembrie 2010, 14:56)

    realnick [anonim]

    nus cat o sa-l mai tina felix pe felie daca tot ataca "profesionalismul" RTV.Oricum cred ca e greu ca prezentator in teren sau in studio sa planifici manevrarea unui reportaj si sa-l trunchezi dupa cum vrei,asta necesita un stefan gheorghiu sau macar niste studii in psihologia maselor.Singurul nostru noroc ar fi ca dreapta sa castige urmatorii 4-6 ani la putere,si poate asa PSD se va dizolva incet incet..la un loc cu PRM si PP.e trist ca lumea este atat de incuiata,e trist ca bunicii si parintii nostri inca nu gandesc coerent la viitor.Oricum e greu cand ai 1.5 milioane de romi cu drept de vot ..si inca vreo 3 mil de pensionari si oameni "simpli" care pot sa-ti asigure oricand voturile ptr o farfurie de fasole sau ptr 1 mil.Asta e soarta noastra...normalitatea tre' sa mai astepte un deceniu.
    • +2 (2 voturi)    
      De ce sa ne amagim? (Vineri, 3 decembrie 2010, 9:21)

      RA. [utilizator] i-a raspuns lui realnick

      Daca PNT-CD nu mai apare in sondajele de opinie asta inseamna ca toti membrie au emigrat sau au murit (varianta aceasta ar fi plauzibila data fiind varsta inaintata a membrilor :-)). Cu ce ne-ar consola ca ar disparea un partid ca PSD sau PD-L, nu se rezolva nimic. Nu emigreaza nimeni din clasa politica isi schimba parul si raman cu naravul. Problema majora a Romaniei este in mintea fiecaruia dintre noi si pana nu vom avea o revolutie ideologica in adevaratul sens al cuvantului care sa schimbe modul nostru de a gandi, pus pe capatuia, nu se va schimba soarta noastra din ultimii 20 de ani. Cand ne vom face treaba la locul unde muncim cat mai bine, cand vom aprecia adevaratele valori si le vom lasa sa treaca in fata pentru a ne reprezenta, cand vom fi corecti cu semenii nostri (si nu ne vom fura unu altuia caciula) atunci va incepe Romania sa se schimbe in bine. Pana atunci vom vedea acelasi scenariu ca si pana acum, o lupta chioara pentru putere pentru ciolan si nu pentru progresul si dezvoltarea Romaniei.

      Cand vad ca oameni din generatia 30 de ani ca SG care si-a facut avere din buzunarele noastre, speranta ca ne vom schimba se destrama.
    • -3 (3 voturi)    
      Sa fim optimisti (Vineri, 3 decembrie 2010, 9:22)

      Rammy [utilizator] i-a raspuns lui realnick

      Asa s-a spus si de Basescu ca nu va castiga in 2009.
  • +20 (28 voturi)    
    naspa (Joi, 2 decembrie 2010, 15:53)

    eu [anonim]

    ai dreptate ce zici realnick ... prosti, prosti dar sunt foarte multi. PSD-ul este dezastrul cel mai mare al Romaniei. Din nefericire nu prea vad cum poate sa castige dreapta inca 4-6 ani.
  • +12 (20 voturi)    
    Intarata-i drace ca si mie imi place! (Joi, 2 decembrie 2010, 15:55)

    shuly [utilizator]

    Trustul lui Felix simte Realitatea in ceafa!!!
    De cand a venit mogulasul Ghita cu banii la Irealitatea trustul lui Felix simte ca ii va scadea cota de piata la publicitate.Pana acum totul ierea ok pentru ca mergeau mana in mana cu Irealitatea stiind ca astia nu mai au bani si sunt inglobati in datorii.Intai ataca Badea acum ataca Tolo.Ce se intampla ATolo ati primit ordinul de distrugere in masa a Irealitatii??
    Cred ca in esenta a sosit momentul autodistrugerii pentru cele 2 trusturi care traiesc din dejectii.Puneti mana pe jurnalism obiectiv mai flacai caci altfel veti muri incet si dureros!!
    Este valabil pentru orice companie de informare in masa care lasa la o parte obiectivismul pentru a sustine interesat anumite partide politice si a face lobby pentru anumite interese obscure.A venit timpul JURNALISMULUI pentru ca nu mai sunt bani de aruncat pe abjectii.
  • +13 (21 voturi)    
    ...chiar crede cineva ca Ponta e aplaudat in Ardea (Joi, 2 decembrie 2010, 17:22)

    Andrei T [anonim]

    Chiar crede cineva ca Ponta e aplaudat in Ardeal de ardeleni? Ca si in anii 90, PSD-ul prin membrii sai huiduie si aplauda dupa cum ii dicreaza sefii. Comunisti de la inceput pana la sfarsit. Oricum,.de 1 decembrie, la Alba Iulia nu a vorbit Ardealul.
    • +9 (17 voturi)    
      ai dreptate dar (Joi, 2 decembrie 2010, 19:32)

      andu [anonim] i-a raspuns lui Andrei T

      aplaudaci au fost adusi din Olt si Caracal, scrie in articol
      • +1 (1 vot)    
        hahaha ! (Vineri, 3 decembrie 2010, 17:10)

        panfilf flecaru [anonim] i-a raspuns lui andu

        credeam ca's dela galati si alexandria.
        deci, au resurse, pontanacii dela pesedea.
        pai, tot aia au huiduit. asa a fost scenariul.
        regia a fost proasta, ca si alte canale au aratat, si s'a vazut ca huiduiala venea de la un grupulet.
        si, ca din intamplare, camerele bibisiului lui tanase erau taman acolo.
        ca si atunci, cand cu mita dela mai.:-)
        • 0 (0 voturi)    
          auzisem io ceva (Sâmbătă, 4 decembrie 2010, 11:01)

          panfil [anonim] i-a raspuns lui panfilf flecaru

          de pensionarii din galati.
          aia au demostrat la sediul pdl. intr'o multime de 20. conf. zvonurilor pe aripile vintului si afisarilor pe latrina 3.
  • +2 (12 voturi)    
    moguliada (Joi, 2 decembrie 2010, 17:32)

    solo [anonim]

    Sau mai bine faceti petitii la PE. Stiti voi, cum face PSD-ul motiuni... dar fara "motz" ! :)
  • +5 (15 voturi)    
    cei de realitatea au schimbat doar stapanul... (Joi, 2 decembrie 2010, 18:21)

    popcorn monta [utilizator]

    griveii sunt aceeasi,pseudojurnalistii sunt aceeasi.tot piese de audi au ramas,doar ca acum se trage tare de volan spre stanga.
  • +7 (15 voturi)    
    de prost gust (Joi, 2 decembrie 2010, 21:08)

    nirvanu [anonim]

    mi se pare de maaare prost gust sa stai pe banii lui felix si sa injuri realitatea. antenele sunt chiar mai grobiene decat realitatea in interpretarea stirilor politice locale.
  • -5 (13 voturi)    
    in ciorba voastra, racita (Joi, 2 decembrie 2010, 21:39)

    ala [anonim]

    in ciorba voastra, racita , voi chiar ca inchipuiti ca Base e pe cai mari si numai din cauza realitatii tv e posibil ca se prabuseasca in sondaje, este ?
    vise, taica ! Base si PDL sunt morti-vii si nimeni nu-i mai reinvie, in veci !
    • +5 (5 voturi)    
      cucu (Joi, 2 decembrie 2010, 23:26)

      MirceaA [utilizator] i-a raspuns lui ala

      una stie, una spune, cucu, cucu si iar cucu. Despre articol ce zici, ca de Base am auzit.
    • +6 (6 voturi)    
      pana una alta (Joi, 2 decembrie 2010, 23:41)

      roman diaspora [utilizator] i-a raspuns lui ala

      e bine ca au demarat reformele, bravo lor, vor ramane in istorie.
  • +2 (2 voturi)    
    cu ce e ghita mai rau decat felix? (Vineri, 3 decembrie 2010, 6:02)

    gheorghe c [anonim]

    asta e genul de materiale cu care sluga lui felix vrea sa para 'virgin' si independent... rusine celor ce-i fac reclama tonomatului!
  • +1 (1 vot)    
    Nu era nevoie de o analiza (Vineri, 3 decembrie 2010, 9:36)

    Viorica Alexandru [utilizator]

    si de dovezi zdrobitoare ca sa-ti dai seama ca RTV va ramane ce a fost, dar ca va sustine un nou potentat.

    Voi, jurnalistii, tineti in viata RTV. Unii prin articole critice care mentin RTV in opinia publica, altii cu bani si *trupetzi*.

    Ce s-ar intampla daca ati ignora acest post?
  • +2 (2 voturi)    
    daca (Vineri, 3 decembrie 2010, 10:36)

    realitatea proV [anonim]

    daca realitatea tv si antena 3 ar disparea,inchide,falimenta,etc,viata romanilor ar fi mai frumoasa,mai putin manipulata spre ura si non-valoare;radu tudor,gabriela firea si ciutacu,3 exemple de oameni care lucreaza in presa si se vand intr-un mod firesc-atata injura si critica pe unul si pe altul,incat cred ce spun;si s-au deformat si mai abitir:cred orice le cere platitorul si spun pe post fara sa mai judece ce impact sau ce interese slujesc cu gestul lor;e drept-folosim telecomanda,ca e singura varianta de ''vot'' pe care o avem;
  • +2 (2 voturi)    
    minciuna (Vineri, 3 decembrie 2010, 11:07)

    silvia [anonim]

    Minciuna , minciuna..., pe mai toate canalele de televiziune !!!!!!!!! Dar cine a "reusit" sa se destepte..., s-a desprins de stirile mincinoase si partinitoare facute de Antene , Realitatea..etc.!!! Deci sunt "jurnalisti" de cacao care pentru un os..., sunt in stare sa isi vanda si mama si tata !!!!!!Pe mine nu reusesc sa ma PACALEASCA .
  • +3 (3 voturi)    
    haida-de (Vineri, 3 decembrie 2010, 11:28)

    cuba [anonim]

    dl Tolontan, mimezi doar, independenta de expresie
    Ca jurnalist sportiv ai avut acces la o multime de de informatii din murdara lume a fotbalului, si ce ati aratat!!? mai nimic ! articole zemuite, lamentabile
    cu subiecte generalisime ( de mult nu mai pot sa-l citesc pe Ioanitoaia ) scrise parca de oameni epuizati .
    i reinviat atunci cand ai putut sa musti din Ridzi pe trendul asta antiputere cu W in spate...se pare ca in tot corul asta de latraturi te simti si tu in siguranta sau... pur si simplu, constinta ta sociala si-a ales prost momentul debuseului