European Broadcasting Union despre renuntarea la taxa TV: Criza economica nu trebuie sa fie utilizata pentru a submina capacitatea TVR de a-si indeplini misiunea

de D.G.     HotNews.ro
Luni, 6 decembrie 2010, 21:02 Economie | Media & Publicitate

Reprezentantii European Broadcasting Union (EBU) - asociatie profesionala ce reuneste majoritatea televiziunilor publice din Europa, inclusiv TVR - au transmis luni Parlamentului Romaniei o scrisoare in care isi prezinta punctul de vedere vizavi de initiativa legislativa a PSD+PC de a elimina taxa TV.

Directorul General al Uniunii Europene de Radio si Televiziune atrage atentia intr-un comunicat ca initiativa legislativa de a elimina taxa TV, in actualul climat economic si social, ca "este destul de evident ca eliminarea acestei taxe ar face destul de imposibil pentru TVR sa continue sa functioneze pe canalele sale, sa difuzeze prin cele cinci studiouri regionale ale sale sau sa ofere varietatea sa de servicii foarte apreciate, inclusiv webcast-uri. Ar insemna o reducere drastica a volumului si a calitatii pentru fiecare gen de program - de la stiri si actualitati la drama, de la cultura nationala si de divertisment, la sport. Pagube irecuperabile ar fi provocate unei organizatii care isi serveste tara bine, cu un buget relativ modest".

Desi taxa de abonament, de mai putin de 1 euro pe luna, este una dintre cele mai scazute in randul membrilor nostri, reprezinta mai mult de 80% din veniturile TVR, mai subliniaza directorul Ingrid Deltenre.

"Criza economica nu trebuie sa fie utilizata pentru a submina capacitatea TVR de a-si indeplini misiunile sale, in conformitate cu standardele europene, pentru a oferi acoperire critica politica si economica, informatii pluraliste si programe care abordeaza aspecte de interes pentru toti cetatenii intr-o societate diversa. Intr-adevar, in vremuri dificile, serviciul public de media este mai important decat oricand", se mai arata in comunicat.


Citeste mai multe despre   























Material sustinut de Superbrands

Recomandari de vara de la librarii Humanitas

Librariile Humanitas au aparut ca entitate juridica in anul 1993, insa primele doua librarii au fost deschise sub egida Editurii Humanitas inca din 1991. Cu peste 25 de ani in piata de distributie si vanzare de carte din Romania, compania isi propune sa ramana in continuare lantul de librarii cu cea mai mare pondere de carte din Romania, acordand editurilor nationale si locale, dar si autorilor romani, sansa de a ajunge la public.

1395 vizualizari

  • -1 (11 voturi)    
    Hmmm (Luni, 6 decembrie 2010, 21:16)

    MRSmrs [utilizator]

    Misiunea?Care misiune?Aaaaaaaa,aceea de a-i ridica osanale si mingi la fileu marelui barbat de stat.....Zeus.
    • 0 (2 voturi)    
      Care din ei? (Luni, 6 decembrie 2010, 23:34)

      Daniel [anonim] i-a raspuns lui MRSmrs

      Poate nu-ti mai aduci aminte de anii '90! Ce osanale se ridicau! Apoi domnia criminalului iliescu si a lui nastase ...

      Impresia mea este ca, totusi, TVR este una dintre cele mai bune televiziuni. Adica ea s-a cam mentinut la un nivel acceptabil pe cand celelalte ... Acuma, in dorinta de a face si rating isi mai aliniaza cateva emisiuni la nevoile retardoizilor, dar sunt putine.

      Eu nu am televizor (ca nu vreau, adica nu mai vreau!) dar pentru asta tot platesc taxa TV. Parca este o datorie morala sa sustii (sumele sunt, totusi, derizorii - cam cat taxele si accizele de la trei litri de benzina!) televiziunea nationala. Eu asa cred si asa fac!
  • 0 (6 voturi)    
    Exact (Luni, 6 decembrie 2010, 21:17)

    tvr [anonim]

    Asta era problema economiei romanesti. Taxa tv. Vreau sa ramana TVR ca sa-i vad pe toti guvernantzii impuscatzi in cap live la o ora de maxima audientza pentru solutiile geniale pe care le ofera tzarii.
  • +1 (7 voturi)    
    Sa scoata taxa obligatorie pentru TVR (Luni, 6 decembrie 2010, 21:26)

    ionut [anonim]

    Nu mi se pare normal sa platesc o taxa obligatorie atata timp cat nu folosesc serviciul. Hai pa cu TVR-ul vostru, va trebuia 500 de televiziuni
    • -1 (1 vot)    
      ba sa nu o scoata (Luni, 6 decembrie 2010, 23:08)

      vasile [anonim] i-a raspuns lui ionut

      si in uk se platste obligatoriu pentru bbc, chiar daca nu te uiti. acolo e vreo 12 lire pe luna. probabil ca si in alte tari e tot asa.
    • 0 (2 voturi)    
      Pai da, doar avem OTV (Luni, 6 decembrie 2010, 23:28)

      vlad [anonim] i-a raspuns lui ionut

      Ce ne trebuie televiziune publica cand avem Antene, Realitati, Kanale si manele TV...

      Ganditi-va ca TVR inseamna si TVR2 si TVR Cultural care impreuna cu TVR1 sunt printre putinele care mai au programe de calitate, fara manipulari grosolane si fara pitipoance, manelari si telenovele.
      Inseamna transmisiuni de evenimente sportive pe care GSP tabloid TV nu le va transmite in veci.
      Inseamna emisiuni ca Garantat 100%, Profesionistii, Restaurare si multe multe altele de care chiar avem nevoie.
      Bineinteles ca sunt si prostii pe acolo si pile si influente politice. Daramintiti-va cum arata TVR pe vremea lui Iliescu/Nastase si comparati cu ce e acum.

      Daca ramane si fara sursa asta de venit imaginati-va ce marioneta va fi TVR in mana politicului care va fi singurul finantator al televiziunii (prin Parlament)
  • +2 (2 voturi)    
    capitalism... (Luni, 6 decembrie 2010, 22:55)

    cvs [anonim]

    Nu ma intereseaza un serviciu, nu il folosesc; de ce sa platesc pentru el?
  • +1 (1 vot)    
    furt (Luni, 6 decembrie 2010, 22:57)

    ioio [anonim]

    Este furt legalizat. Este un serviciu nesolicitat.
  • +1 (1 vot)    
    fara taxa! (Luni, 6 decembrie 2010, 23:10)

    dorinteodor [anonim]

    problema apare in momentul in care se decide cit de mare sa fie TVR-ul. dar nu este corect sa platesc o taxa obligatorie in conditiile in care TVR-ul este dimensionat pentru a intra in competitie cu televiziunile comerciale.

    daca TVR-ul ar fi mai modest si ar fi doar televiziune de informare la nivelul statului, atunci ar putea fi finantat de la buget (poate si ceva reclame, traca de la mine) si s-ar renunta la nedreptatea de a plati o taxa pentru un serviciu pe care-l refuz.

    fara sa mai vorbim de santajul facut de stat contra propriilor cetateni....

    si in alta ordine de idei, televiziunea, asa cum o stim, este in cadere libera. de altfel principala sursa de informare la mine este internetul unde caut ce vreau sa stiu si sa vad ce vreau sa vad si nu sa astept "sa ni se dea".....
  • 0 (2 voturi)    
    Chiar asa, EBA&EBU au dreptate! (Luni, 6 decembrie 2010, 23:10)

    Costache2009 [utilizator]

    Sa creasca guvernu' cu 200% taxa aia, ca tot nu se mai uita nimeni la programele TVR, de o calitate tot mai... cutremuratoare! De cate ori am trecut zappand, pe unul dintre canalele nationale era ori Basescu, ori Boc, ori Duduia, ori altul cu functie inalta din aceeasi coalitie de partid si de stat... In cazul cel mai fericit - pentru mine, ca sunt "minoritate conlocuitoare" discriminata pozitiv, era emisiunea mea preferata, in limba maghiara! Adminu' poate sa confirme ca numele meu miroase a... aliat la aceasta guvernare, dar m-am cam plictisit si de astia ai mei, ca au prea multe reluari.

    Asadar, cresteti pin' la cer si taxa asta! Ce mai conteaza, dupa atata huzur nesimtit al boborului majoritar roman?!

    P.S. Nu-i asa ca vorbesc/scriu mai bine romana decat orice majoritar de la guvernare?! "Minoritara" mea materna o vorbesc mai literar decat minoritarii mei discriminati pozitiv in ultimul hal, am la degetul mic alte cateva limbi de circulatie internationala si cateva mai locale... What a nice kid like me is doing in a place like this?! :)
  • -1 (3 voturi)    
    Taxa TVR este incorecta,furt pe fata. (Luni, 6 decembrie 2010, 23:20)

    Cristian [anonim]

    Dupa parerea mea aceasta taxa este anacronica si total incorecta. Desigur TVR si RadioRomania sant necesare, dar la nivel de a prezenta stiri si comentarii politice echidistante si corecte.. De asemenea trebuie sa difuzeze mai mult colosala arhiva multimedia de peste 50 de ani. Dar in nici un caz nu trebuie sa realizeze productii proprii de divertisment ,costisitoare si inutile,la intrecere cu posturile private. In aceste conditii ar avea nevoie de un buget modest asigurat de stat.
    Si comparatia cu statele dezvoltate unde 1 euro este foarte putin ,se va face atunci cand si in Romania salariul va fi in jur de 3000 euro pe luna.
    Deci trebuie restrans drastic nr de canale si bugetul si finantare de la stat ,si nu obligatoriu-fortat de la populatie. Probabil un program de 2 h, cum era acum 20 de ani este cel mai potrivit.
  • 0 (4 voturi)    
    TVR (Luni, 6 decembrie 2010, 23:26)

    Bubu [anonim]

    Pai normal ca PSD (Realitatea) si PC (Antene) vor eliminarea taxei tv. Au ajuns in pragul falimentului si doresc eliminarea fizica a concurentei.
  • -1 (3 voturi)    
    propunere (Luni, 6 decembrie 2010, 23:37)

    hmc [utilizator]

    dupa pierderea controlului asupra TVR-ului, si pentru a compensa necazul, PSD +PC ar putea sa ceara trasferarea taxei in contul Antena 1.
    Atunci sa vezi programe culturale, cu bulane si tzatze pentru tot boborul, intre meciurile de mud-wrestling cu Basescu si binefacerile preafericitului motan Felix.
  • +1 (3 voturi)    
    zecile de tvruri (Luni, 6 decembrie 2010, 23:54)

    misu [anonim]

    TVR-ul sa taca din gura. si-au angajat toate hahalerele pe salarii nesimtite cica prin concurs si pun in comisia de concurs un subordonat al viitorului sef de departament si o fosta colega a viitorului sef de departament. Io v-as suspenda toate emisiunile bai mafiotilor. ce audienta aduna zecile de tvruri?
  • -1 (1 vot)    
    Comentariile de aici reflecta audienta (Marţi, 7 decembrie 2010, 0:32)

    dan [anonim]

    Cred ca ar fi tragic pentru "vizualul" romanesc sa se elimine taxa. TVR-urile sunt singurele televiziuni romanesti la care pot sa ma mai uit, toate celelalte ridica la rang de divertisment prostul gust, prostia, hotia, incultura etc. E adevarat ca asta face rating in romania zilelor noastre, iar tocmai din aceasta cauza trebuie pastrata taxa. TVR nu poate trai din rating, daca ar face asta, calitatea programelor ar scadea pana la nivelul celorlalte televiziuni. Ar fi probabil lovitura decisiva (pe acest plan) oamenilor care mai au putin bun simt si cultura in tara aceasta.
  • -1 (1 vot)    
    1 euro pe luna pentru singura televiziune decenta (Marţi, 7 decembrie 2010, 0:45)

    anonim [anonim]

    e normal ca unii sa nu vrea sa plateasca aceasta taxa, au nevoie de cei 4 lei ca sa isi cumpere zilnic cancan-ul sa afle la ce ora va fi urmatoarea prostituata pe una din televiziunile care au varf de rating.meritam tara in care traim pentru ca nu ne revolta mizeriile de la televizor si e normal sa vrem sa distrugem si ultima farama de cultura si bun-simt. televiziunea romana are datoria legala de a oferi programe pentru toate categoriile de varsta si clasa sociala . ne incapatanam sa urmarim oameni care se lauda ca fac audienta cu informatii eronate si invitati fara drept legal din motive de sanatate mintala.e normal ca aceasta alianta sa vrea sa termine ultima institutie neafiliata politic, acum ca PSD a luat realitatea prin sebi ghita, iar PC-ul are antenele.
    • +1 (1 vot)    
      te faci ca nu intelegi (Marţi, 7 decembrie 2010, 10:49)

      misu [anonim] i-a raspuns lui anonim

      Anonimule cu salariu de la tvr te faci ca nu intelegi. Lumea e revoltata de faptul ca banii de la populatie sunt folositi aiurea, cu rea credinta. TVR 1 si 2, cultural si international sunt arhisuficiente. restul 100 sa fie desfiintate. pricepusi ? da de modul cum fu cernat pus sef nu ai nimic de spus anonimule cu salar de la TVR ?
      • 0 (0 voturi)    
        inteleg perfect (Marţi, 7 decembrie 2010, 15:23)

        anonim [anonim] i-a raspuns lui misu

        ai perfecta dreptate cand spui ca s-au extins prea mult, prostul management nu il neaga nimeni...nu lucrez la tvr,stiu putina legislatie de-asta cunosc statutul ( daca asta te surprinde ) si mai stiu actori talentati care lucreaza acolo si nu si-au primit salariile din vara si muncesc pe nimic pentru ca altii le iau locul si banii pe pile, dar situatia asta e in orice instituie de stat sau privata si trebuie sa inghitam pentru ca suntem o tara de spagari, probleme sunt o carca...dar daca tvr-ul dispare se duc si ultimele emisiuni decente si in care nu se comenteaza mondenul ...mai putini bani nu sunt solutia pentru eficientizarea televiziunii nationale ci drumul sigur spre sclavia politica, singura sursa de finantare care ii va ramane fiind parlamentul, atunci cu certitudine vom afla doar ce vor anumiti oameni. nu pledam pentru tvr si salarii nesimtite, nu stiu cine e cernat si ce functie are, sustin taxa pentru ca vreau o farama de bun-simt cand deschid televizorul si 1 euro e o suma mai mult decat decenta fata de alte state unde televiziunea nationala se plateste ca la noi si de contribuabili.
  • +1 (1 vot)    
    Propaganda (Marţi, 7 decembrie 2010, 1:18)

    criza ikonomika [anonim]

    Propaganda:nici macar nu se dau exemple aici ca sa vedem clar pe unde ma rog se mai taxeaza asa o nenorocire!In fosta URSS, in Kârgâzstan?!? Si ce daca e European Broadcasting etc bla-bla?!Chiar trebuie intretinuta de toata lumea obligatoriu o armata de bagatori de seama si plimbareti de acolo?Care isi muta fundul de la o TV la alta, numai mai multi bani sa fie?Subingineri sau sefi de aprovizionari deveniti peste noapte jurnalisti ca asa e moda?!?
    • -1 (1 vot)    
      nu fiti paranoici (Marţi, 7 decembrie 2010, 17:26)

      anonim [anonim] i-a raspuns lui criza ikonomika

      in anglia de exemplu se plateste, stiu pentru ca locuiesc aici. nu spun ca nu aveti dreptate, e prost management-ul, dar de ce nu va ganditi sa pastrati taxa dar sa dea o lege prin care oamenii sa aleaga presedintele tvr si persoanele din conducere, sau o lege care sa faca obligatorie afisarea tuturor posturilor si a celor care s-au prezentat. pt numele lui Dzeu intelegeti ce vreau sa spun, e buna o televiziunea nationala pt ca are anumite obligatii, pastrati televiziunea nationala, votati o lege care sa schimbe modalitatile de administrare, ar fi o idee mai buna, asta incerc sa va spun de o zi