RCS&RDS a primit licenta de la CNA pentru postul 10 TV. Liana Alexandru si Adrian Ardelean intra in echipa postului

de C.I.     HotNews.ro
Marţi, 7 decembrie 2010, 12:29 Economie | Media & Publicitate

CNA a aprobat, marti, licenta audiovizuala pentru noua televiziune generalista a companiei RCS&RDS, 10 TV, care va incepe sa opereze cu o grila provizorie, pana in februarie, grila ce va fi finalizata ulterior. Coordonatorul noului post, Radu Moraru, care saptamana trecuta anuntase ca 10 TV va incepe sa transmita pe 10 decembrie, a spus in sedinta CNA ca stirile vor intra in grila la inceputul anului viitor, iar in echipa vor lucra Liana Patras Alexandru, ex-Realitatea TV, si Adrian Ardelean (Europa FM).

Cererea de licenta a fost aprobata cu sase voturi pentru, numarul minim necesar. Initial fusese propusa amanarea votului, insa propunerea nu a trecut.

Radu Moraru a declarat ca, desi la inceput postul va avea doua formate internationale de emisiuni, 10 TV se va concentra incepand din 2011 pe productia locala. "Vom produce emisiuni de divertisment, sitcomuri si seriale, teatru, specacole", a spus el.

Intrebat daca postul va fi disponibil si pe alte retele de cablu, Radu Moraru a spus ca "trebuie sa ii intrebati pe ceilalti distribuitori. (...) Noi suntem deschisi". In ceea ce ppriveste posibilitatea ca lansarea noului post sa afecteze in vreun fel grila de programe a RCS&RDS, el si alti reprezentanti ai postului au spus ca "va fi ca la Digi Sport, nu cred ca dupa lansarea Digi Sport s-a intamplat ceva. Va fi probabil folosit acelasi sistem. Nu cred ca a fost cineva deranjat ca a aparut Digi Sport". Despre dubla calitate a RCS, de operator de cablu si proprietar de televiziune, un reprezentant al companiei a precizat ca "nu vedem niciun conflict in aceasta dubla calitate. Vom demonstra si in acest caz un echilibru in a asigura beneficiul utilizatorului final. Politica editoriala va fi reprezentata de catre echipa editoriala, nu de catre patron sau altcineva."

In argumentatia sa, Radu Moraru a spus ca RCS&RDS este "cel mai mare jucator de pe piata de cablu, Internet si alte servicii", care "are totul platit la zi" si care "plateste la zi salariile a peste 7.000 de oameni. (...) E bine ca fac investitii in vreme de criza".

Radu Moraru la CNA:
  • Despre emisiunile informative: "din februarie, vom intra cu o echipa de stiri redutabila, cu o componenta cunoscuta deja pe jumatate. Din 15 ianuarie vom face training, vom invita profesionisti de la televiziuni din afara, sa vorbeasca inclusiv despre codurile lor de conduita".
  • Despre RCS&RDS si temerea altor posturi ca ar putea fi scoase din grila dupa introducerea 10 TV, pe fondul discutiilor legate posibile schimbari in legislatia privind posturile ce trebuie retransmise de cablisti: "De cati ani este pe piata, RCS&RDS nu a facut niciodata concurenta neloiala. Un nume atat de mare nu poate fi acuzat de altceva decat de unele greseli, caci toata lumea face greseli. Niciun difuzor de cablu din lume, nici din Patagonia, nu ar scoate din programul sau de oferte un post pe care il cere lumea."
  • Despre relatia cu patronatul: "Neavand o presiune financiara dictata de un anume patron sau mogul, vom avea posibilitatea ca pentru o perioada sa avem o televiziune lipsita de aceasta goana dupa rating (...) Din punctul meu de vedere, asa trebuie sa fie patronii (precum Zoltan Teszari de la RCS&RDS - n.r.): retrasi, discreti, sa nu schimbe antrenorul in timpul meciului".
  • Despre emisiunea de dimineata, Morning Show: Vor fi doi moderatori - Doria Ivan si Dan Tudor, care tocmai se intoarce din Irlanda, unde timp de doi ani a regizat piese irlandeze pentru publicul irlandez.
Membri CNA, despre dubla calitate a RCS&RDS de operator de cablu si proprietar de televiziune:
  • Mihai Malaimare: Suntem intr-o faza in care media se schimba, polii de putere se schimba radical. (...) Faptul ca legea ii obliga sa treaca pe aici e un chin la care se supun si cu asta, basta.
  • Attila Szasz: Daca e o problema cu puterea cablistilor, e o problema a legislatiei. Daca nu interzice legislatia unui cablist sa fie si radiodifuzor in acelasi timp, totul e legal. (...) Aceste lucruri ar fi trebuit sa fie reglementate. Dar nu sunt.
  • Mihai Malaimare: "Este rezolvata problema N24 sau pe cea nou aparuta, cu DDTV (ca aceste posturi sa fie din nou retransmise in grila lor - n.r.)?"
  • Reprezentanti RCS: N24 este pe o frecventa buna, daca exista o problema punctuala este o problema tehnica pe retea (...) DDTV are datorii care nu au fost achitate.


Citeste mai multe despre   
























Astra Film Festival 2017

​VIDEO: Batrana, capra Sofica si cenzura comunista

Filmul Baloane de curcubeu, in regia lui Iosif Demian, respins de cenzura comunista, a avut lansarea dupa 35 de ani la Sibiu, in cadrul Festivalului Astra. Cu aceasta ocazie, in cadrul conferintei ce a precedat proiectia oficiala, am putut afla de la regizorul Iosif Demian cum functiona cenzura comunista asupra filmelor, cum a fost distribuit in rol actorul Dorel Visan sau povestea batranei si a caprei Sofica.

4783 vizualizari

  • +1 (1 vot)    
    .... (Marţi, 7 decembrie 2010, 13:01)

    Anton [anonim]

    CNA s-ar ocupa mai bine de retragerea licentelor unor posturi care s-au dovedit partinitoare: Realitatea, Antena 1 si 3, B1TV, etc. si sa lase posturile noi sa apara, sa vedem ce propun si abia apoi sa discutam despre ridicarea licentei.
    • -1 (3 voturi)    
      facem pariu? (Marţi, 7 decembrie 2010, 14:49)

      2012 - sfarsitul lumii portocalii [utilizator] i-a raspuns lui Anton

      eu fac pariu ca intr-un an rcs nu-si va mai plati impozitele la stat.
      cine merge?
  • -2 (2 voturi)    
    Mult succes Nasule! (Marţi, 7 decembrie 2010, 13:24)

    Gabi [anonim]

    Mult succes Nasule!
  • -1 (3 voturi)    
    Radu Moraru (Marţi, 7 decembrie 2010, 13:35)

    Costi [anonim]

    este terminat .Onul nu si-a dat seama ca el exista numai ca Radu Moraru B1 Nasul . Are sindromul Florin Calinescu care se credea genial si a sfarsit ca Radu Moraru adica in anonimat .Pacat de B1 TV -nasul Radu Moraru . Era interesanta . Cei doi care preiau nu sunt destul de atenti in emisiune: nu sesizeaza momentele strategice ale discutiei lasa subiectele deschisa fara raspuns, se pierd in cotloane laterale unde sunt atrasi de invitati,se intrerup unul pe altul cand nu trebuie si in general fac impresia de improvizatie
  • -2 (2 voturi)    
    Nasului (Marţi, 7 decembrie 2010, 13:36)

    willy [anonim]

    Te asteptam Moraru
    Iti simtim lipsa
  • -2 (2 voturi)    
    Hotie...... (Marţi, 7 decembrie 2010, 13:52)

    Adi [anonim]

    Cu parere de rau(urmaream zilnic emisiunea Nasul) dar nu voi schimba UPC-ul pentru RDS cum nu am facut-o nici pentru meciurile de fotbal pe care le urmaresc pe internet. Legea nu protejeaza consumatorii. Ar trebui sa interzica cablistilor sa fie si radiodifuzor in acelasi timp.
  • +3 (5 voturi)    
    CNA... (Marţi, 7 decembrie 2010, 14:00)

    mihai [anonim]

    UPC are canale de sport si de gen travel&living, Dolce are canale de sport si filme, RDS are canale de sport, muzica si filme si abia acum se dumiresc cei de la CNA ca providerii de catv au canale proprii si putere prea mare?!
    Prea mare pentru cine sau pentru ce? Niste incompetenti care permit existenta unor latrine gen OTV si unor posturi partinitoare politic ca A1, RTV si B1 dar se sperie de aparitia unui post generalist detinut de un provider catv. Ce se va intampla cand va dori un provider catv sa lanseze un canal de stiri?
    Mi se pare deplasata discutarea acordarii licentei unui nou post generalist detinut de RDS cat timp au acordat licenta de emisie pt CosmosTV si alte posturi de garsoniera fara comentarii prea mari.
    • 0 (0 voturi)    
      Moshule, evenimentele de interes national nu se .. (Marţi, 7 decembrie 2010, 23:10)

      .... [utilizator] i-a raspuns lui mihai

      ... dau pe mana unor provideri de TV Cablu care oricum nu pot acoperi toata populatia pentru ca ar deveni monopol si ar intra sub incidenta unor legi anti-monopol. Doar in Romania se pot intampla asemenea mizerii care vor continua si la anul si la multi ani (fotbal, F1, etc).
  • -2 (6 voturi)    
    scarba (Marţi, 7 decembrie 2010, 14:07)

    relu [anonim]

    Daca se vrea o noua televiziune probasescu (ceea ce-i foarte posibil, o data ce cel mai mare pupinbasist merge acolo) inseamna ca tara se duce de rapa si nu mai avem nicio speranta.
    In aceste momente, in care impostorii si cei cu "studii aproximative" conduc tara, sa apara o televiziune care sa-i sustina, inseamna ca am poporul asta nu mai are scapare?!
    Eu unul (si stiu pe altii) m-am decis ca daca RDS face o televiziune proputerea actuala sa ma mut la alta firma de cablu. Sper sa piarda cati mai multi clienti!
    • +1 (5 voturi)    
      sila (Marţi, 7 decembrie 2010, 14:19)

      dan [anonim] i-a raspuns lui relu

      Scarba ne este noua de astia inoculati politic ce vad numai pupincuristi peste tot.
      Daca era un post pro vantu sau pro voiculescu era bine nu?
      Marea majoritate a telespectatorilor isi doresc posturi neindoctrinate politic care sa le furnizeze divertisment si informatii corecte (cam asta e scopul televizorului).
      Orice post nou aparut este binevenit, iar 10tv are si sustinere financiara ca sa aiba un continut bun.
      Cat timp nici macar nu s-a lansat postul si nu s-a observat nicio orientare politica cu ce drept apareti si aruncati cu noroi? Canalizati-va energia pentru A1, RTV si B1
    • 0 (0 voturi)    
      Dute linistit (Marţi, 7 decembrie 2010, 22:30)

      Royo [anonim] i-a raspuns lui relu

      Voiculiciule dute linistit....
  • +1 (5 voturi)    
    Identice? (Marţi, 7 decembrie 2010, 14:39)

    ioan [anonim]

    Rusine tuturor celor care in comentariile facute pun pe picior de egalitate postul B1 cu latrinele Realitatea TV si Antenele cu deosebire A3.
    • +1 (5 voturi)    
      no way! (Marţi, 7 decembrie 2010, 15:19)

      emIL [anonim] i-a raspuns lui ioan

      s-a ajuns in situatia in care daca un post tv nu e pe aceiasi lungime de unda cu RTV sau A3, sa fie catalogat drept pro PDL, Basescu sau Boc! Iar daca apare un nou post TV, daca nu e "cu noi", e automat impotriva noastra! Treziti-va oameni buni din manipulare si ganditi (si-apoi munciti)!
    • 0 (4 voturi)    
      crezi ca sunt diferite ? (Marţi, 7 decembrie 2010, 15:59)

      gigi [anonim] i-a raspuns lui ioan

      N-ai decat....sunt absolut la fel de "impartiale" si B1 si celelalte...De aceea au si luat amenzi la greu (a se vedea cazul Firea la B1).
      Singura "realizare" a lui Basescu este ca a impartit tara in pro-Basesscu si anti-Basescu. Nu exista post impartial.
      Uita-te si la OTV care a fost pro-Basescu (iti era si greata, ca si la B1 si la celelalte) si acum a intors foaia...
  • 0 (2 voturi)    
    liana (Marţi, 7 decembrie 2010, 15:59)

    zomby [anonim]

    liana, ma bucur ca te intorci pe sticla
  • 0 (0 voturi)    
    de ce? (Sâmbătă, 11 decembrie 2010, 19:22)

    ^josef.schill [anonim]

    dolce nu poate receptiona? ..Nasule vrem si la dolce acest post de nota 10+..succes ,
  • 0 (0 voturi)    
    opinie (Duminică, 12 decembrie 2010, 11:42)

    ida [anonim]

    N-am stiut ce ne lipseste...................inca un canal de greata, care sa ne explice ca noi- poporul suntem retardatii si nu vom intelege niciodata ca cei raspunzatori de ce se intampla in aceasta tara ne vor binele (cu banii nostrii), ne vor zile senine in care sa ne aducem aminte si sa multumim providentei ca am avut parte de toate intentiile lor nobile..........................asa ca dl.Moraru va fi acela care ne va explica zi de zi ce avem de pierdut daca nu...............................ce avem de pierdut????? eventual lanturile!