Stelian Tanase: In decembrie i-am anuntat pe Vintu si Sebastian Ghita ca nu mai vreau sa fiu directorul Realitatea TV

de C.P.     HotNews.ro
Marţi, 11 ianuarie 2011, 12:14 Economie | Media & Publicitate

Stelian Tanase a declarat marti ca a refuzat postul de director general la Realitatea TV. Tanase a spus pentru HotNews.ro ca in decembrie 2010 i-a anuntat pe Sorin Ovidiu Vintu si Sebastian Ghita ca nu vrea sa preia sefia postului TV din cauza faptului ca "gindim diferit ce inseamna televiziunea". Stelian Tanase, care a girat proiectul prin care Realitatii TV i-a fost prelungita licenta de CNA, a mentionat divergente legate de independenta editoriala, dar si detalii tehnice in negocierea contractului.

"Nu ne-am certat, avem in continuare relatii normale. Zilele acestea urmeaza sa negociez cu managementul postului prelungirea celor doua emisiuni pe care le am", a spus Tanase despre relatiile cu Sebastian Ghita si S.O. Vintu.

Informatia privind posibilitatea ca Tanase sa nu devina directorul Realitatea TV a fost pusa in circulatie in premiera de ReporterVirtual.ro la 7 ianuarie, iar PaginadeMedia.ro a furnizat marti, 11 ianuarie, declaratii in premiera ale lui Stelian Tanase.

"Eu insumi aveam propriile mele indoieli legate de acest contract. Am vazut ca discutiile treneaza, iar eu nu sint de inchiriat, asa ca in decembrie 2010 le-am comunicat faptul ca nu mai vreau sa devin directorul postului. Cu mine sau nu, tot le trebuie un director care sa faca ordine, un terapeut care sa curete locul", a mai spus Stelian Tanase.

Stelian Tanase a mai declarat pentru HotNews.ro ca in discutiile de pina acum cu conducerea postului nu a discutat despre oferta financiara.

Reamintim ca CNA a prelungit licenta Realitatea TV in octombrie 2010 dupa discutii aprinse intre membrii forului, iar proiectul postului a fost prezentat chiar de Stelian Tanase. Acesta, prezentat drept viitorul director al postului, a promis ca va transforma Realitatea TV intr-un BBC romanesc.​

UPDATE 1: Potrivit Roxanei Niculescu, reprezentanta Realitatea TV la CNA, in acest moment postul este condus, practic, de Sorin Enache. Ea a facut precizarea pe fondul unor discutii pe tema modului in care Realitatea TV a tratat cazul crimelor de la Cernavoda si pe cel al crimei din Lugoj, fel care, potrivit membrilor CNA, nu este conform "regulilor BBC" invocate de Stelian Tanase. "Stelian Tanase este teoretic directorul postului", a spus reprezentanta Realitatea TV la CNA, precizand ca acesta nu a semnat inca un contract in acest sens.


Citeste mai multe despre   























Material sustinut de Superbrands

Recomandari de vara de la librarii Humanitas

Librariile Humanitas au aparut ca entitate juridica in anul 1993, insa primele doua librarii au fost deschise sub egida Editurii Humanitas inca din 1991. Cu peste 25 de ani in piata de distributie si vanzare de carte din Romania, compania isi propune sa ramana in continuare lantul de librarii cu cea mai mare pondere de carte din Romania, acordand editurilor nationale si locale, dar si autorilor romani, sansa de a ajunge la public.

6206 vizualizari

  • -16 (20 voturi)    
    Nu e bine ... (Marţi, 11 ianuarie 2011, 12:30)

    Lucian, Iasi [anonim]

    Domnule Tanase va respect pentru aceasta pozitie. Din pacate nu exista post TV in Ro independent. De aceea totusi este nevoie ca oameni ca dumneavoastra sa reorganizeze aceste posturi TV. Sincer urmaresc Realitatea TV si Dv- stra suntei unul din cei ce oferiti credibilitate postului. M-am bucurat anul trecut cand am auzit de investire, dar se pare ca a fost un fum ....
    • +17 (17 voturi)    
      stima noastra si mandria (Marţi, 11 ianuarie 2011, 13:04)

      panfil flecaru [anonim] i-a raspuns lui Lucian, Iasi

      stelica si micica.
      acolo se vede cine, ce e si cine e.
      pana una alta, e un om folositor. si mai are si batista la el. zice si saru'mana pentru masa....
      • +9 (9 voturi)    
        Dupa cum vorbeste (Marţi, 11 ianuarie 2011, 17:32)

        Luk [utilizator] i-a raspuns lui panfil flecaru

        cred ca i-a ramas ceva printre dinti...

        Sper sa nu-i stea in gat osul pentru Grivei :))
    • +20 (20 voturi)    
      credibilitate? (Marţi, 11 ianuarie 2011, 13:11)

      sucaa [utilizator] i-a raspuns lui Lucian, Iasi

      tanase?

      Vantu: o sa casitge geoana
      Tanase: sa te auda dumenzeu.

      absolut, credibilitatea in fat alui vantu poate, nu in fata mea :)
  • +25 (27 voturi)    
    tocmai acum? (Marţi, 11 ianuarie 2011, 12:34)

    pehash [utilizator]

    cand realitatea incepea sa semene a bbc? :))))
    • +3 (5 voturi)    
      ahahhahaha (Marţi, 11 ianuarie 2011, 15:27)

      Ghita [anonim] i-a raspuns lui pehash

      pai daca acu s-a trezit si si-a dat seama. inca unu fraierit pe lista lui vantu, macar asta nu a topait live juma de noapte :)))
    • +8 (8 voturi)    
      BBC? (Marţi, 11 ianuarie 2011, 15:38)

      mihai [anonim] i-a raspuns lui pehash

      Cind o face plopul mere si rachita micsunele atunci "(i)realitatea tv va semana cu bbcul.
  • +29 (29 voturi)    
    ... (Marţi, 11 ianuarie 2011, 12:45)

    postache [anonim]

    tarziu Stelica, deja ai calcat in el si il porti pe picioare
    • +14 (14 voturi)    
      PREA TARZIU (Marţi, 11 ianuarie 2011, 13:01)

      gogu [anonim] i-a raspuns lui postache

      dupa ce l-au folosit ca sa obtine prelungirea licentei postului de televiziune...
      • +6 (6 voturi)    
        l-au tocmit!! (Marţi, 11 ianuarie 2011, 18:49)

        florian [anonim] i-a raspuns lui gogu

        ST a fost si este platit pentru ce a facut . (punct cum zicea SOV)!
        Si-a "facut rolul"; a incasat banii pentru prezentare in CNA a cretiei sale "Traista cu povesti"! Acum revine de unde a fost promovat! Urmeza o noua emisiune ''' Tanase si Dinescu> avand, ca protagonisti aceiasi ciocoi bo(ie)riti! si neaveniti in media prin toxicitate!!!
        Duminica dimineata pe radio Romania Actualitati ST se prezenta ca fiind director la i - realitatea SOV!
    • +14 (14 voturi)    
      Mai bine mai tarziu decat niciodata... (Marţi, 11 ianuarie 2011, 13:11)

      Chiar Eu [utilizator] i-a raspuns lui postache

      S-au folosit si de el si de Tatulici ca sa-si prelungeasca licenta si inteleg ca acum ceva vreme ar fi scapat si de Tatulici. Asa se intampla... daca te bagi in troaca te manaca porcii. Oricum va ramane patat.
  • +13 (13 voturi)    
    sunteti in eroare (Marţi, 11 ianuarie 2011, 12:48)

    petre [anonim]

    Domnule Tanase,va pot asigura ca indoielile pe care le aveti despre domniavoastra sunt conjuncturale si fara baza reala.Structura morala a domniei voastre va permite ,contrar indoielilor care va destabilizeaza,sa colaborati in continuare cu alde Vantu ,iar impresia ca nu sunteti de inchiriat este falsa,asa ca puteti merge cu toata hotararea inainte pe linia editoriala pe care evoluati de atata vreme si cu atat de mare succes.Oricum ati indus deja CNA-ul in eroare ,asa ca ,vorba pionierilr rusi si a armatei rosii,TOT INAINTE!!!
  • +11 (11 voturi)    
    Nici usturoi n-a mâncat... (Marţi, 11 ianuarie 2011, 12:50)

    toma [anonim]

    Da, e nevoie de un terapeut, dar va trebui să cureţe locul şi de Stelian Tănase. Sau am uitat prestaţia lui de anul trecut?!
    Cum crede Lucian că tocmai S T ar oferi credibilitate?!
    :)))
  • +4 (6 voturi)    
    este reprezentantul asa-zisei "intelectualitati" (Marţi, 11 ianuarie 2011, 12:52)

    radu [anonim]

    din pacate, multi din cei care in alte tari reprezinta elita, in Romania ajung sa se manjeasca cu subiectul despre care mai sus vorbea Postache.

    asta denota foame, lipsa de caracter, de verticalitate, de responsabilitate ORI lipsa de repere pentru noi, "masele".

    de aia merg lucrurile la relanti in Romania, pt ca cei care cu adevarat creeaza valuare nu au loc in fata
  • +14 (14 voturi)    
    Hm! (Marţi, 11 ianuarie 2011, 12:57)

    Cristian Botez [anonim]

    Si de ce ai acceptat atat amar de timp sa faci niste compromisuri care ti-au afectat imaginea? Stimabile, banul a fost mai puternic decat orice principiu. Pacat!
  • +11 (11 voturi)    
    Steaua RTV (Marţi, 11 ianuarie 2011, 13:10)

    calin [anonim]

    Haha... Mult a tinut si BBCu' asta. Las, mai bine asa ca altfel in discredita pe de-a intregul.

    Ma gandesc ca in curand RTV o sa ajunga sa schimbe directorii ca Steaua antrenorii.
  • +13 (13 voturi)    
    cam tarziu...... (Marţi, 11 ianuarie 2011, 13:13)

    ana [anonim]

    domnule tanase, este destul de tarziu, ai stat in bezna realitatii atata amar de vreme, te-ai dezonorat, esti "murdar" din cap pana-n picioare!!! ia-l si pe dinescu de acolo, este si el la fel de murdar !!!
  • +15 (15 voturi)    
    directorasul tanase (Marţi, 11 ianuarie 2011, 13:26)

    bun [anonim]

    ai fost lovit de deontologie,sau de flacara violet?
  • +8 (8 voturi)    
    Cît mai costă un cal troian? (Marţi, 11 ianuarie 2011, 13:52)

    Marius Delaepicentru [anonim]

    Oare cîte roabe de bani negri mai costă îndoiala în plenul CNA? ST încă mai avea îndoieli acolo unde spectatorii aveau certitudini, anume, că puiul broaştei e tot broască?
  • +12 (12 voturi)    
    nea steliane (Marţi, 11 ianuarie 2011, 14:15)

    gabix [utilizator]

    steliane scuteste-ne pe noi astia "griveii" !
  • +4 (4 voturi)    
    Stelica, las-o jos baiatu! (Marţi, 11 ianuarie 2011, 19:18)

    jenel [anonim]

    Auzi Stelica, tie chiar nu ti-a spus nimeni ca nu ai nimic cu televiziunea? Tu nu esti in stre sa mergi pe o idee. Vesnic intrerupi in mijlocul discutieo, lasi interlocutorul cu vorba in gusa, etc. Chestia asta nu-i de tine frate. Tu esti un foarte bun documentarist si un scriitor pe masura. Tine-te de asta ca o faci foarte bine. Din acest pct de vedre eu sint un fan al tau. Iar pe boul ala de Dinescu, car a invitata omenii sarmani ai Romaniei sa intinga cu mamaliga in televizor, cu ocazia revelionului sau de burghezo-mosier, da-l dracului. Tine-ti relatia ta personala in particular si nu o mai fa publica. Nu are rost, zau asa. Eu l-am stimat enorm pe Dinescu, pina la incidentul cu pricina, cind mi-am dat sema de imensa gresala pe care am facut-o. Ba mai mul, pentru respectul pe ca i l-am purtat , m-am certat si cu famila, fata de care acum imi cer iertare. Si ca sa
    lamurim poveste cu emigratul in Bulgaria. Nimeni nu l-a invita pe idiot sa plece in Bulgaria. El singur a spus-o la o emisiune cu tine ca, dava Basescu iese din presente el va emigra in Bulgaria. De atunci si tu si el ati deturnat constant aceasta idee sustind ca cine l-a invitat sa plece din tara. Ia consulta putin arhiva Realitaea, ca asa cum ti-am spus , esti un foarte bun documentarist. Tanase nu te lasa muscat de de nimeni, nici char de schizofrenicul asta de Dinescu. Poti sa maninci bine si in alte multe parti, doar nu esti un om sarac, ce-i drept nici nu meriti asta, cinstit. Tu muncesti cu adevarat serios atunci cind lucrezi la o carte sau la un documentar. Succes.
  • +5 (5 voturi)    
    Lemn-Tanase (Marţi, 11 ianuarie 2011, 23:07)

    Clujean [anonim]

    Ba mai degraba "screitor la primarie" e Lemn-Tanase! Vezi chiar aici o proba de limba romana a la Tanase: "gindim diferit ce inseamna televiziunea". Zau?Dar ce inseamna, dupa el, televiziunea? Sa pui intrebari cu raspuns inclus, ca Rostogan? Sa participi la suete tampite, sub orice nivel intelectual, cu poietul-macelar?Nu-i asa ca.... Da Basescu a facut-o, ce zici? Daca scurmatura asta de om e cinstit, inseamna ca sta rau de tot Vechiul Regat!
    Si ce voia el? Sa-si "prelungeasca" emisiunile?Nu cred ca e posibil, e si asa prea prelunga. Dar o poate rascracana, daca va comanada sefu!
  • +2 (2 voturi)    
    îndoieli (Miercuri, 12 ianuarie 2011, 3:49)

    cristian_cv [utilizator]

    Mă bucur că domnul Stelian Tănase a început să aibă îndoieli cu privire la independența editorială la RTV. N-ar fi fost rău sa le fi avut mai demult. Acum e cam tarziu. A mai vorbi la ora actuală de "independență editoriala" la BBC-ul nostru starnește zambete. Poate se angajează la A3 dar numai dacă continuă în ritm susținut cu exercițiile de flexibilizare a coloanei vertebrale.
    • +1 (1 vot)    
      Nu cred ca-l primesc! (Miercuri, 12 ianuarie 2011, 11:56)

      Dianora [utilizator] i-a raspuns lui cristian_cv

      A exprimat oarece indoieli despre sfanta alianta Antonescu - Voiculescu asa ca e persoana non-grata in trust si in noua cualitie.. Desi cred ca i-ar fi folosit lui Crin sa-i povesteasca cineva la prima mana ce fac cu tine mogulii dupa ce si-au vazut sacii, ma rog licenta, in car.
  • +3 (3 voturi)    
    stelica murdarica (Miercuri, 12 ianuarie 2011, 8:28)

    popa maria [anonim]

    de la realitatea toti mintiti in frunte cu invitatii pe care ii lasati sa vorbeasca numai aberatii