China a cenzurat cuvantul "Egipt" pe site-urile de micro-blogging

de R.M.     HotNews.ro
Sâmbătă, 29 ianuarie 2011, 14:25 Economie | Media & Publicitate

Cuvantul "Egipt" a fost cenzurat sambata pe mai multe site-uri de micro-blogging din China, unde reformele politice, revendicarile democratice si protestele de strada nu reprezinta subiectele favorite ale Partidului Comunist, relateaza AFP.

Pe site-urile de micro-blogging sina.com si sohu.com, echivalentele chinezesti ale Twitter (cenzurat si el in China), o cautare cu cuvantul "Egipt" genereaza urmatorul rezultat: "Potrivit legilor in vigoare, rezultatul cautarii dvs. nu poate fi comunicat".

Presa oficiala, si in special agentia China Noua si televiziunea CCTV, au prezentat totusi protestele din Egipt si miscarea de contestare a regimului condus de Hosni Mubarak.

Cenzura este foarte activa in China cand vine vorba de impiedicarea criticilor la adresa guvernului sau de problematica drepturilor omului.

Internetul este 'curatat' de site-uri politice sensibile iar Beijingul controleaza strans comunitatea de 450 de milioane de internauti chinezi pentru a evita o eventuala organizare a disidentei sau influente din strainatate.


Citeste mai multe despre   























Material sustinut de Superbrands

Recomandari de vara de la librarii Humanitas

Librariile Humanitas au aparut ca entitate juridica in anul 1993, insa primele doua librarii au fost deschise sub egida Editurii Humanitas inca din 1991. Cu peste 25 de ani in piata de distributie si vanzare de carte din Romania, compania isi propune sa ramana in continuare lantul de librarii cu cea mai mare pondere de carte din Romania, acordand editurilor nationale si locale, dar si autorilor romani, sansa de a ajunge la public.

2023 vizualizari

  • +1 (5 voturi)    
    Chiar asa? (Sâmbătă, 29 ianuarie 2011, 15:05)

    Petre [anonim]

    De unde va luati stirile? de pe net?, eu locuiesc in China, la tv au aratat absolut tot despre Tunisia inclusiv fuga presedintelui, despre Egipt iarasi au aratat la tv, daca a-ti avea habar de ce scrieti si a-ti avea un chinez acolo la voi, a-ti gasi sute de mii de website-uri cu discutii politice, cat despre sina si sohu, mai incercati odata, eu tocmai am incercat si nu e nici o problema, vedeti ce se intampla daca traduceti texte luate de pe net?
    • -1 (3 voturi)    
      cred ca ai dreptate (Sâmbătă, 29 ianuarie 2011, 16:51)

      Adrian [anonim] i-a raspuns lui Petre

      A fost publicat un articol pe hotnews, nu cu mult timp in urma, in care spuneau ca skype este interzis in china. acum 2 saptamani luand pranzul cu o studenta din China am intrebat-o daca foloseste skype si a spus ca da, il foloseste pt a vorbi cu ai sai.
      • 0 (0 voturi)    
        :D (Sâmbătă, 29 ianuarie 2011, 22:26)

        ampersand [anonim] i-a raspuns lui Adrian

        Chiar mi-ar fi de folos dacă mi-ai spune vreun VoIP provider în China - de fapt, cred că multe firme de comunicaţii VoIP ţi-ar fi recunoscătoare.
    • +1 (5 voturi)    
      @Petre (Sâmbătă, 29 ianuarie 2011, 17:44)

      torna_fratre [anonim] i-a raspuns lui Petre

      Te contrazic,am intrat pe Sina.com si la capitolul "Egypt"in afara de stiri de anul trecut nu vezi nimic.
      Si in al doilea rand daca consideri asa de libera si democrata societatea chineza eu zic sa ceri cetatenie acolo.Poate asa vei constata ca singurul mod de tine legatura cu cei dragi tie este sa-ti umble "sistemul democrat" in corespondenta,ce sa mai zici de retele de socializare...
      • +1 (1 vot)    
        tu chiar stii sa citesti? (Sâmbătă, 29 ianuarie 2011, 20:00)

        valy380 [anonim] i-a raspuns lui torna_fratre

        unde ai citit tu ca omul a laudat regimul? Omul a spus doar ca astia scriu articolele pe genunchi fara nici o documentare.
      • 0 (0 voturi)    
        Da... (Duminică, 30 ianuarie 2011, 5:55)

        Petre [anonim] i-a raspuns lui torna_fratre

        Habar nu ai ce vorbesti, asa-i romanul, vorbeste despre subiectele care nu le cunoste decat din presa sau televizor, despre sina.com mai bine nu ai mai folosi google translate, cat despre cetatenia chineza nu pot sa o am din doua motive, 1. Este aproape imposibil sa primesti cetatenia chineza, China este unul dintre statele cele mai srticte din lume apropo de acest subiect si in al doilea rand ar trebui sa renunt la cea romana lucru care nu se va intampla niciodata, curge sange romanesc in vene. Despre retelele de socializare in China, guvernul chinez a facut un lucru foarte bun oprind accesul facebook de exemplu si a altor site-uri made in USA, mi se pare normal sa-si protejeze cetatenii de aceste baze de date a serviciilor americane, tu nu crezi? ce spui de Germania democrata care a oprit accesul la aceste retele in toate companiile mari? Eu unul sunt mai liber in China decat in Romania sau Europa, pot sa scriu argumente intr-o carte, cat despre democratie unde poti sa spui ce vrei, cand vrei, cat vrei, dar degeaba ca nu te baga nimeni in seama ma faci sa rad, ce bine suna cuvantul asta democratie, nu-i asa?
    • 0 (0 voturi)    
      Petre (Duminică, 30 ianuarie 2011, 5:45)

      Alex [anonim] i-a raspuns lui Petre

      Petrica mama .. sincer e ok sa te pui in gura cu presa romana, adica da mai gresesc si ei, dar spre deosebire de china, si multe, de fapt foarte multe alte tari, mass media romaneasca are libertate de opinie si are dreptate cand vine vorba de frica partidului comunist in legatura cu evitarea unei "iluminari" a poporului chinez+ ca inainte sa te dai roman mai contacteaza-ti profesorul de romana pentru greselile gramaticale( alea pe care cu strictete si siguranta ai incercat sa le eviti :) )
  • +2 (2 voturi)    
    oare (Sâmbătă, 29 ianuarie 2011, 15:20)

    blec-bierd [utilizator]

    ei cat timp cred k o sa le mearga asa ?
  • +4 (4 voturi)    
    Deocamdata nu... (Sâmbătă, 29 ianuarie 2011, 15:51)

    370H-SSV-0773H [utilizator]

    ...dar prevad ca urmatorii 10-20 de ani vor aduce si in China cateva surprize de proportii. Prognozele socio-economice pentru China cred ca trebuie sa ia din ce in ce mai serios si variantele astea, inainte de a profeti dominatia lumii de catre chinezi, acestia mai avand de trecut cateva etape cruciale, una din ele fiind tocmai libertatea politica.
    • 0 (0 voturi)    
      si mai ziceati ca in kina este demo-cratie (Sâmbătă, 29 ianuarie 2011, 21:37)

      komunista [anonim] i-a raspuns lui 370H-SSV-0773H

      voi vreti ca astia sa fie cainele pazitor la nivel global? pai cereti-va cetatenie acolo!