Propunere legislativa PDL: Operatorii de cablu nu vor mai fi obligati sa retransmita posturi comerciale

de D.G.     HotNews.ro
Luni, 14 februarie 2011, 19:55 Economie | Media & Publicitate

Discutiile iscate in toamna pe tema schimbarii regulii "must carry", ce obliga in prezent operatorii de cablu sa retransmita televiziuni comerciale in functie de audienta acestora, au intrat intr-o noua faza.  Mai multi deputati PDL au depus saptamana trecuta o initiativa legislativa de modificare a Legii audiovizualului, initiativa care spune, intre altele, ca televiziunile comerciale nu vor mai fi obligatorii la retransmisie, dupa cum noteaza luni Mediafax.

Aceasta este semnata de vicepresedintii PDL Raluca Turcan si Cezar Preda, dar si de deputatii PDL Doinita Chircu si Brindusa Novac.

Initiativa legislativa de modificare a Legii audiovizualului 504/2002 a fost depusa saptamana trecuta la Parlament.

Una dintre cele mai importante modificari aduse de proiectul legislativ actualei Legi a audiovizualului este cea de la articolul 82, din Legea audiovizualului, potrivit caruia operatorii de cablu trebuie sa retransmita in prezent, obligatoriu:

  • posturile SRTv (TVR 1, TVR 2, TVR 3, TVR Cultural, TVR Info, Studiourile teritoriale ale TVR din Cluj, Craiova, Iasi, Targu Mures si Timisoara; televiziunile stabilite prin acorduri internationale (TV5);
  • serviciile de programe libere la retransmisie - in ordinea indicelui anual de audienta furnizat de Asociatia Romana pentru Masurarea Audientelor (Pro TV, Antena 1, Realitatea TV, Kanal D, Prima TV, Antena 3, OTV, National TV, Taraf TV, Favorit TV, Kiss TV, N24 Plus, U televiziune interactiva, Mynele TV, DDTV, Trinitas TV, Music Channel, TV Neptun, Alfa Omega TV, Party TV, The Money Channel, TVRM Educational, Speranta TV, Canal Teleshop si Alpha TV).

Potrivit noii initiative, regulile sunt modificate in sensul ca operatorii nu ar mai fi obligati sa retransmita posturile comerciale, ci doar serviciile publice, serviciile de televiziune a caror retransmitere este stabilita prin acorduri internationale (TV5), iar la nivel local - cel putin doua programe de televiziune regionale si doua locale, acolo unde acestea exista.


Discutiile pe tema schimbarii regulii "must carry" au inceput in toamna anului trecut si au declansat discutii intre membrii CNA si reprezentanti ai posturilor comerciale. Atunci, Asociatia Romana de Comunicatii Audiovizuale (ARCA), ce reprezinta companiile de radio si televiziune, avertiza ca schimbarile propuse la CNA ar reprezenta un "risc major de lezare a interesului public".

Amenzi mai mari

Potrivit initiativei, televiziunile si radiourile care vor incalca legislatia privind "dreptul la propria imagine", "protejarea demnitatii" si "prezumtia de nevinovatie" risca sa primeasca amenzi intre 60.000 de lei si 200.000 de lei, de la CNA, potrivit initiativei legislative a deputatilor PDL.

Astfel, daca televiziunile si radiourile vor incalca prevederile din Legea audiovizualului care se refera la "protejarea vietii private si de familie, a domiciliului si corespondentei", "dreptul la propria imagine, protejarea demnitatii, onoarei si reputatiei persoanei", "prezumtia de nevinovatie si protejarea dreptului la un proces echitabil risca sa primeasca de la CNA amenzi contraventionale de la 60.000 de lei la 200.000 de lei.

Aceeasi initiativa prevede ca posturile ce incalca reglementarile de protectie a minorilor pot sa primeasca amenzi de la 70.000 la 200.000 de lei, iar cele care incalca legislatia privind libertatea de exprimare, exprimarea pluralista de idei si opinii, pluralismul surselor de informare sa poata fi amendate cu 50.000-200.000 de lei.


Citeste mai multe despre   




















Articol sustinut de BRD Groupe Société Générale

Atelier de idei. Cum te ajuta tehnologia sa-ti faci mai mult timp pentru tine si planurile tale

Munca multa, stres, ore peste program, termene limita, sedinte lungi. Uneori, asa arata ziua de lucru a multora dintre noi. Din acest motiv e foarte important sa investesti in lucruri care te pot ajuta sa iti folosesti mai bine timpul petrecut la birou. Sa lucrezi mai bine, mai usor si mai repede poate insemna mai mult timp pentru tine si pentru cei dragi. Iti propunem, asadar, cinci directii care te pot ajuta pe plan profesional si personal.

2263 vizualizari

  • +7 (7 voturi)    
    sa mai adauge un 0 in coada la amenzi (Luni, 14 februarie 2011, 20:54)

    pehash [utilizator]

    E obligatoriu pentru operatorii de cablu sa retransmita Taraf TV si Mynele TV?
    Ce bine e sa nu ai tembelizor... :)
  • +3 (11 voturi)    
    mizerii (Luni, 14 februarie 2011, 21:33)

    adyman [anonim]

    La cate mizerii ies de pe antenele lu' Felix...
    • +3 (5 voturi)    
      dar exista vreun post curat ? (Luni, 14 februarie 2011, 22:42)

      Frankie [utilizator] i-a raspuns lui adyman

      ca eu nu stiu
      • +5 (5 voturi)    
        dap (Marţi, 15 februarie 2011, 3:13)

        Duncan_Idaho [utilizator] i-a raspuns lui Frankie

        Discovery Channel, Animal planet, National Geographic, Eurosport... Vezi destule animale pe celelalte posturi, mai bine te uiti la ceva real :)
    • -1 (7 voturi)    
      Pe vremea lui Iliescu luptam cu TVR ul (Marţi, 15 februarie 2011, 0:13)

      MIHAI 2 [anonim] i-a raspuns lui adyman

      Voiam cu totii SOTI - post alternativ pe care maica Securitate ni l-a oferit ....da cu ce emotii...vaaai ce ii mai iubeam pe dl locotenent colonel Mandruta si pe donsoara sergent major Esca - si pe buna dreptate - in timp au confirmat.
      *
      Iaca acu sunt persoane care isi doresc
      cenzurarea unor posturi independente
      ca sa putem sa ne concentram mai bine pe minciunil debitate de Culcer.
      Un regim care se teme de voci alternative
      este pierdut.
      Ia incercati sa ne luati si asta !
      • 0 (0 voturi)    
        ? (Marţi, 15 februarie 2011, 15:38)

        Adrian7 [utilizator] i-a raspuns lui MIHAI 2

        @MIHAI
        Despre ce naiba vorbesti?
  • +2 (4 voturi)    
    urasc televiziunile romanesti DAR... (Marţi, 15 februarie 2011, 3:04)

    alexV [anonim]

    nu pot fi de acord cu obligatia selectiva de retransmisie. Cum in multe orase din tara operatorul de cablu are Monopol ramane la discretia lui ce posturi romanesti ofera. Repet: nu vad mai mult de 4 ore pe saptamana de TV si alea posturi straine. Tehnologia din ziua de azi permite transmisia a sute de posturi. Lasa publicul sa aleaga. Este economie de piata, nu? De exemplu de ce m-ar interesa posturile teritoriale ale TVR? Nu locuiesc in nici unul dintre aceste orase. Si mai important de ce sunt platiti de la buget cei din aceste institutii locale? De ce Constanta (e doar un exemplu, nu sunt locuitor al CT) nu are post teritorial TVR?
    Cat despre "protejarea domiciliului si corespondetei" - violarea de domiciliu si violarea secretului corespondentei sunt prevazute in CP. Sunt in favoarea amenzilor dar atunci cand aplici o amenda trebuie ca principiile ce guverneaza aceste sanctiuni sa fie clare, fara echivoc si pt toata lumea (fara dublu standard). Este greu de crezut ca membrii CNA, oricare ar fi ei pot fi impartiali. De cele mai multe ori incearca sa isi impuna punctul de vedere. Daca ei urasc manelele (e un exemplu) de sa urmareasca toti concerte simfonice? imi vine in memorie un text semnat Parazitii referitor la CNA...
  • +2 (2 voturi)    
    posturi de umplutura (Marţi, 15 februarie 2011, 9:35)

    sion [anonim]

    Pe retelele de cablu avem o groaza de posturi de umplutura.Retelele digitale ,de ex.ale RCS,se mindresc cu peste 100 posturi in grila,dar calitatea multor posturi romanesti aparute ca ciupercile,este indoielnica.
    Avem de ex.Hora Tv(muzica populara intr-un cadru mai mult static,cu mult sub Etno sau Favorit),in curind Tv6(Tv sector 6 ?!)care va emite din 1.03,Zeus TV(post al fost OT-vistului Lazarus) si cite altele.Un post slab generalist slab,lansat cu mare tamtam este 10 TV al RCS.
    In schimb posturi mult mai valoroase precum Travel Channel,Arte sau VH1 Classic nu au loc in grila.In prezent exista in grile un dezechilibru intre multimea posturilor romanesti de umplutura si cele straine.Si tot mai multe posturi romanesti de nisa,de umplutura primesc licenta de la CNA!
    • +1 (1 vot)    
      motivatia este simpla... (Marţi, 15 februarie 2011, 12:00)

      Vendetta [anonim] i-a raspuns lui sion

      ... de ce sa ai posturi bune care sa aduca un plus de cultura si constiinte unui popor si asa "redus mindal" de 50 de ani de "cultura comunista" si inca 20 de "democratie autentica", cand poti sa bagi rahaturi cu singurul scop de a mentine handicapul si de a perpetua prostia/prosteala.... Oricum din punctul meu de vedere CNA (asa cu lucreaza in acest moment) nu ar trebui sa existe... (orice institutie politizata care are rol de "indumator de constiinte" nu ar trebui sa existe)
  • 0 (0 voturi)    
    eu trebuie sa aleg la ce ma uit!!! (Marţi, 15 februarie 2011, 13:32)

    eugen [anonim]

    - nu cred ca trebuie vreo lege sa limiteze accesul la un anumit post de televiziune, mai degraba, fiecare provider de servicii tv sa vina cu toata lista de canale tv de pe plaiurile mioritice si eu ca si consumator sa-mi aleg posturile, evident contra cost, ca si pana acum nu erau moca.
    Din ce vad eu, frectiile astea din PDL, vor sa restrictioneze niste posturi de stiri, care le stau in coasta, incercand sa modifice legea si sa puna presiune pe operatorii existenti.
  • 0 (0 voturi)    
    BBC! (Marţi, 15 februarie 2011, 14:40)

    Richard Sharpe [anonim]

    Mai bine facem o petitie pentru incheierea unui acord de difuzare cu BBC, grupul cu cele mai de calitate programe TV!
  • 0 (0 voturi)    
    Nu cred ca asta e miza (Marţi, 15 februarie 2011, 17:16)

    sting [anonim]

    Daca se citeste printre randuri miza este alta. Sentimentul meu este ca se doreste doar protejarea imaginii persoanelor publice. Restul par a fi trecute acolo ca argumente de negociere. Cere mult si sigur vei primi ceva, asta e principiul acestui gen de propuneri.