Alexandru Lazescu, TVR: Demersul parlamentar de eliminare a taxei TV e "bazat pe fictiune" si "lezeaza credibilitatea presei romanesti, dar si imaginea Romaniei"

de V.O.     HotNews.ro
Marţi, 15 februarie 2011, 18:12 Economie | Media & Publicitate

Initiativa unui grup de parlamentari PSD de modificare a legii de functionare a Televiziunii publice, asa incat taxa TV sa fie eliminata, este descrisa de presedintele-director general al TVR, Alexandru Lazescu, drept un demers "contra curentului european", ce "lezeaza credibilitatea presei romanesti, dar si imaginea Romaniei, per ansamblu". Lazescu si-a prezentat punctul de vedere intr-o luare de pozitie transmisa marti presei, in care insista ca "organizatiile straine, ONG-urile si reprezentantii jurnalistilor sunt impotriva eliminarii taxei TV".

Comunicarea TVR descrie pozitiile mai multor organizatii neguvernamentale si ale unor asociatii precum European Broadcasting Union, pozitii ce sprijina TVR si resping demersul parlamentar de eliminare a taxei TV. Alexandru Lazescu este citat spunand, intre altele, ca:
  • "Din fericire pentru TVR - dar si pentru cei care cauta calitate, adica programe educative si culturale intr-un peisaj audio-vizual tabloidizat in exces - curentul de opinie este favorabil TVR"
  • "Cel mai grav nu este faptul ca argumentele acestei initiative (parlamentare - n.r.) sunt bazate pe fictiune, ci faptul ca demersul este contra curentului european. Acest lucru lezeaza credibilitatea presei romanesti, dar si imaginea Romaniei, per ansamblu. Majoritatea statelor europene fac acum eforturi sa sprijine financiar televiziunile publice, nu sa le scufunde".
  • "Renuntarea la taxa TV ar duce inevitabil la incetarea activitatii televiziunii publice".
  • "Multi uita - sau omit intentionat - faptul ca avem restrictii prin lege la difuzarea publicitatii, restrictii care nu se regasesc in cazul televiziunilor private (...) Deci sa vrem sa traim doar din publicitate si nu am putea".
  • "O alta confuzie in randul oamenilor este aceea ca ei platesc de doua ori taxa: odata cu factura de electricitate si cu cea de cablu. Gresit: TVR nu incaseaza nici un leu de la operatorii de cablu, ci doar televiziunile private au astfel de venituri, caz in care vorbim de sume consistente, de zeci de milioane de euro".
  • "Asadar: daca din distributie nu atrage venituri, la publicitate are restrictii, iar fondurile care provin de bugetul de stat merg aproape toti la SNR, atunci intrebarea care se naste in mod firesc este urmatoarea: din ce s-ar mai sustine televiziunea publica, daca s-ar renunta la taxa TV?"
  • "Tot in mod firesc, de aici mai rezulta doua intrebari, la care toti romanii ar trebui poate sa reflecteze, inainte de a intreprinde/analiza orice alta initiativa legislativa referitoare la taxa TV: avem sau nu nevoie de o televiziune publica? In plus, de ce TVR s-ar putea sustine fara taxa tv si radioul - nu?".
Citeste integral pozitia Televiziunii publice privind taxa TV pe TVR.ro


Citeste mai multe despre   
























Astra Film Festival 2017

VIDEO INTERVIU Bill Nichols, critic de film si pionier al studiului de film documentar: In timpul facultatii inca nu stiam ce voi deveni. Eu nu eram interesat sa fac bani, ci cautam implinirea. Si a durat o vreme sa imi dau seama.

Bill Nichols, critic de film american, profesor emerit si un pionier al studiului de film documentar contemporan a discutat in cadrul unui interviu despre visele si aspiratiile din tinerete, tehnicile din filmele documentare si influenta tehnologiei in industria cinematografica.
  • Intra in articol pentru a citi principalele declaratii ale lui Bill Nichols

741 vizualizari

  • +1 (1 vot)    
    CEI CARE AU CABLU,PLATESC DE 2 ORI ! (Marţi, 15 februarie 2011, 20:14)

    Don Juan [anonim]

    asta trebuie saretina acest lazareanu !cand o taxa este platita de doua ori ,ceva nu este in regula! odata platim cablul si o data platimTVR! iar cablagiul plateste si el la TVR
    • +1 (1 vot)    
      Pentru eliminarea taxei (Marţi, 15 februarie 2011, 21:28)

      info [anonim] i-a raspuns lui Don Juan

      ar fi cazul sa dispara, cred ca maj populatiei este de acord cu o asa masura + ca nu inteleg ce fac domnii din tvr cu sumele incasate din ambele taxe, programe de div nimic, filme nimic, sport....CHIAR NIMIC ( 2 meciuri din LC la fotbal nu inseamna sport )
    • +1 (1 vot)    
      Taxe (Marţi, 15 februarie 2011, 22:18)

      Cablagiul [anonim] i-a raspuns lui Don Juan

      Posturile SNRTV sunt transmise in retelele de cablu, DTH si IPTV in regim Must Carry. Adica sunt obligatorii la retransmisie. Un program este obligatoriu la retransmisie doar daca nu cere bani pentru retransmisie. In afara de TVR-uri mai sunt obligatorii TV5 Europe, prin contract International, si un numar de programe dintr-un top de audienta a celor libere la retransmisie (adica gratuite). Numarul acestor programe Must Carry trebuie sa fie 25% din numarul total de programe retransmise.
      In concluzie cablistul nu incaseaza si nu plateste bani pentru TVR-uri. Astfel abonatii nu platesc taxa de doua ori. Nu au legatura una cu alta.
      PS. Nici eu personal nu sunt de acord cu aceasta taxa, mai ales cu suma incasata de la fiecare casa cu energie electrica. Antena 1 si ProTV sunt si ele libere la retransmisie, deci nu incaseaza bani de la cablisti cum afirma Lazescu. Toti banii ii scot din publicitate si din vanzarea altor programe.
    • 0 (0 voturi)    
      te inseli (Miercuri, 16 februarie 2011, 0:45)

      adi [anonim] i-a raspuns lui Don Juan

      Taxa radio-tv e platita o singura data, prin factura de curent. Firmele de cablu nu platesc nimic catre TVR, ci doar televiziunilor private. Canalele TVR sunt transmise in regim must carry(firmele de cablu si dht sunt obligate sa le includa in lista de programe)
  • 0 (0 voturi)    
    Sa se desfiinteze taxele TV si radio! (Marţi, 15 februarie 2011, 22:28)

    georges [anonim]

    Anul trecut, prin septembrie RCS-ul a incasat o amenda de la ancom, de aproximativ 100000Euro pentru ca introdusese de vreo 3 luni o taxa de intretinere a retelei de telefonie fixa, de 5 lei / luna (cam aceeasi valoare cu taxa TV) "fara informarea prealabila a clientilor". Cica n-ar fi avut omul posibilitatea sa rezilieze contractul! In acelasi timp, taxa TVR (4 lei / luna) si taxa radio (2,5 lei / luna) sint platite de 20 de ani de catre toata populatia tarii, pe factura de energie electrica, FARA NICI UN FEL DE CONTRACT COMERCIAL INDIVIDUAL! Taxa radio si taxa TV sunt incasate ILEGAL si TVR si Radiodifuziunea ar trebui sa restituie tuturor cetatenilor contravaloarea taxelor incasate in ultimii 20 de ani, adica vreo 1500 lei / familie!
  • -1 (1 vot)    
    Democratia in viziunea "Ponta & Asociatii " (Miercuri, 16 februarie 2011, 8:26)

    Hepcal Vasile [anonim]

    Atacul este orientat impotriva Televiziunii pubilice , deoarece reprezinta o piedica in calea manipularii complete din partea persoanelor private ce detin posturi de emisie tv.Televiziunea publica are printre altele si rolul foarte important de a oferi institutiilor oficiale ale statului o punte de comunicare directa necenzurata cu cetateanul , punte pe care acum indivizi cu ' educatie bolsevica ' incearca sa o distruga pentru a avea controlul complet al informatie la care au acces cetatenii Romaniei , evident in vederea manipularii lor in interesul grupului format de USL - ( Uniunea Salvati Lichelele ! ).Posturi de televiziune publica exista in toata Europa deoarece fac parte din constructia sistemului democratic al fiecarui stat , Eventuala anulare a taxei tv ar impune sustinerea televiziunii publice exclusiv de la bugetul de stat , deci cetateanul ar plati sumele aferente prin impozite ,
  • +1 (1 vot)    
    taxa TV nationala (Miercuri, 16 februarie 2011, 8:51)

    Ganea Stan [anonim]

    Daca ma gandesc mai bine constat ca valoarea taxei nu ar fi asa mare dar comparativ cu cat am dschis ntelevizorul pe TV1 sau TV2 mi se pare enorm.
    Si mai ar fi ceva! Cu securista de Rodica Culcer care pupa poala zeului cu adanca plecaciune, cu Liicceni si Plesuri la ale caror discutii nu se uita nici dracul care supravegheaza cazanul cu smoala cred ca suspendarea acestei taxe ar fi de dorit. Fara contributia obligatorie poate ca diriguiorii tvr ar fi mai inspirati, mai inventivi in alcatuirea de programe care sa poata fi urmarite !
    • +1 (1 vot)    
      Alte masuri, nu eliminarea taxei tv (Miercuri, 16 februarie 2011, 9:45)

      Nelu [anonim] i-a raspuns lui Ganea Stan

      Ar trebui sa se ia alte masuri, de exemplu sa fie data afara Rodica Culcer, dar imediat ! Ea este cauza pierderii credibilitatii emisiunilor de stiri ale tvr !
    • -1 (1 vot)    
      Costuri (Miercuri, 16 februarie 2011, 11:52)

      Hepcal Vasile [anonim] i-a raspuns lui Ganea Stan

      Ceea ce-l deranjeaja pe domnul Ponta nu sunt formatele programelor sau realizatorii de emisiuni ( care din punct de vedere atat deontologic cat si profesional sunt mult peste ceea ce ofera televiziunile private ), deranjeza faptul ca este sparta blocada pe care au dorit sa o institue in ce priveste aparitiile televizate ale presedintelui tarii si a membrilor guvernului . Daca existenta postului public este la fel de necesara ca existenta politiei sau a sistemului public de sanatate de exemplu , existenta agentiilor de detectivi particulari sau a spitalelor private nu poate determina desfintarea prin subfinantare sau alte metode a unor elemente ce tin de securitatea statului . Eu nu mai citesc Cotidianul de cand la conducerea lui a fost numit Cornel Nistorescu , nu mai urmaresc postul Realitatea tv din momentul in care am considerat ca redactorii acestui post au acceptat sa se compromita profesional .Cred ca in ceea ce priveste abonamentele la furnizorii de televiziune ,ar fi benefica gasirea unei solutii care sa permita desfiintarea " pachetelor de posturi tv",in asa fel incat abonatul sa poata opta pentru plata abonamentului doar pentru ceea ce urmareate ( evident primii care s-ar opune unei asemenea solutii ar fi administratorii posturilor comerciale care se lauda cu audiente "de top " la orice ora din zi sau din noapte !).
  • 0 (0 voturi)    
    eu nu vreau sa platesc pentru nimic (Miercuri, 16 februarie 2011, 14:16)

    io [anonim]

    Eu nu ma uit niciodata la nici un post din lantul TVR, nu ascult nici un radio public. De ce naiba trebuie sa platesc?

    Sa isi codeze emisiunile si sa plateasca doar cei ce doresc sa le urmareasca emisiunile.

    Vezi cazul RAI-urilor (TVR-ul italian) unde totul e moca pana la anumite filme sau emisiune pe care le codeaza. Daca vrei sa vezi filmul sau meciul atunci trebuie sa ai un decodor si implicit un abonament. Nu platesti nu vezi.

    SI reciproca e valabila ""nu ma uit nu platesc :)