​VIDEO Google lanseaza un sistem de plati multi-platforma pentru continut media

de Constantin Barbu     HotNews.ro
Miercuri, 16 februarie 2011, 20:38 Economie | Media & Publicitate

Sediul central al Google
Foto: Reuters
La doar o zi dupa ce Apple a anuntat ca va impune o taxa de 30% pentru toti producatorii de continut media care vor sa-si vanda produsele pe platforma iOS, Google a lansat un serviciu rival de trei ori mai ieftin numit Google One Pass. Pe langa avantajele legate de costuri, producatorii de continut media vor primi de la Google si date despre consumatori, lucru refuzat de Apple, informeaza Wall Street Journal.

Google propune prin One Pass o solutie integrata, care va functiona atat pe PC-uri cat si pe dispozitive mobile, din interiorul unor aplicatii-client sau din browser-ul web. Sistemul va oferi o solutie completa de autentificare, procesare a platilor si administrare a bazei de date cu utilizatori, conform blogului oficial al companiei. Pentru acest serviciu, Google va taxa producatorii de continut cu 10% din valoarea fiecarei tranzactii, de trei ori mai putin decat Apple.



Citeste mai multe despre   
























Material sustinut de BCR

VIDEO Antreprenor StartUp Nation / Fondatorul Scolii de Bijuterie Contemporana: Eu nu vin la serviciu, eu vin in propriul meu atelier, in care imi exprim ideile. Ceea ce misca industria asta sunt ideile, nicidecum cifrele

David Sandu s-a ocupat de designul de bijuterii de cand era copil si a invatat pe cont propriu tot ceea ce stie. Assamblage - Scoala de Bijuterie Contemporana a aparut drept consecinta a acestei pasiuni. David face parte dintr-o industrie creativa emergenta, insa atat el, cat si cei care au trecut in ultimii 7 ani pe la bancurile de lucru ale scolii sale se vad adesea nevoiti sa spuna ca fac alte lucruri, pentru ca activitatea lor nu exista intr-un cadru legal.

2124 vizualizari

  • -4 (4 voturi)    
    ... (Miercuri, 16 februarie 2011, 22:26)

    stevej [utilizator]

    androidul lor simt eu ca se duce la vale..sanse mai mari au nokia cu ms. sper sa ma insel...
    • 0 (2 voturi)    
      simti prost (Joi, 17 februarie 2011, 1:51)

      gigel [anonim] i-a raspuns lui stevej

      Androidul n-are cum sa se duca la vale. E varza, dar in curs de imbunatatire
      • +2 (2 voturi)    
        2xwrong (Joi, 17 februarie 2011, 9:29)

        AlinP [utilizator] i-a raspuns lui gigel

        In primul rand Androidul nu e pe vale ci e pe VAL! Nokia cu ms nu au com sa ofere exeprienta IOS sau Android si nici nu vor. Nokia+Ms au target persoanele de rand, carora le placeau si pana acum nokia, dar li se parea un OS prea greoi (ma refer la symbian). Nu o vad pe nevasta mea cu Android, dar o vad cu Ms... la fel cum eu nu as putea traii cu MS...

        In a doilea rand de ce e adnroidul varza???
        • +1 (1 vot)    
          Traii? (Joi, 17 februarie 2011, 11:33)

          Ovidiu [anonim] i-a raspuns lui AlinP

          Mai 2xwrong, poate ca n-ai putea TRAII cu MS, in schimb se pare ca poti TRAII foarte bine... fara gramatica! Sau si gramatica e doar pentru "persoanele de rand", ceea ce te dispenseaza pe tine de orice obligatie? :-))))
  • +2 (2 voturi)    
    excelent (Miercuri, 16 februarie 2011, 22:43)

    I [utilizator]

    primii care ofera un cont cu credit pre-platit din care sa poti face plati usor si fara riscuri, castiga!

    Pana la urma cei care muta banii fac munca cea mai usoara si profitul cel mai mare.
  • +1 (1 vot)    
    la piata cu datele personale (Joi, 17 februarie 2011, 9:08)

    dax [anonim]

    Pentru consumatorul final platformele nu presupun nici un cost suplimentar. Dezvoltatorii sunt taxati pentru aplicatiile din market.
    Singura diferenta dintre Apple si Google este ca cel din urma vinde datele personale ale clientilor pentru a atarage mai multi dezvoltatori.
    Good Google devine pe zi ce trece bad Google
    • 0 (0 voturi)    
      numa datele? (Joi, 17 februarie 2011, 9:30)

      AlinP [utilizator] i-a raspuns lui dax

      si crezi ca 20% nu vor aduce app builderi?
    • 0 (0 voturi)    
      Hotnews (Joi, 17 februarie 2011, 10:38)

      Marius [anonim] i-a raspuns lui dax

      Cred ca ai citit articolul 6.3 si 6.4 din termeni si conditiii ale Hotnews.

      Toate site-urile dau datele tale spre companii de publicitate. Depinde cat de generale sunt. Deocamdata nu stii cum Google o sa iti vanda datele. Daca le vinde cu nume si prenume (sau doar varsta, sex, preferinte recente de ex ce ai citit recent etc). Cel putin cea cu varsta eu is 100% pentru, nu vrea copilul meu sa primeasca reclame si linkuri la site adulti