Producatorii de continut media cer oprirea cenzurii din partea producatorilor de tablete. Apple este cercetat pentru abuz de pozitie dominanta in SUA si Europa

de Constantin Barbu     HotNews.ro
Vineri, 18 februarie 2011, 14:48 Economie | Media & Publicitate

Apple iPad
Foto: Reuters
“Atunci cand o publicatie respecta toate standardele legale, nu este rolul celui care pune la dispozitie o platforma de distributie sa faca cenzura”, a declarat Grzegorz Piechota, presedintele INMA, una dintre cele mai importante asociatii ale editorilor de ziare din Europa. Declaratia sa vine dupa o intalnire a reprezentantilor principalilor producatori de continut media din Europa in care s-au discutat cerintele industriei media fata de producatorii de platforme electronice de distributie.

Principala companie vizata este Apple, care este cunoscuta pentru practicarea cenzurii pe plaftorma iOS in cazul unor materiale pe care le considera "obscene". Compania americana este cercetata in mai multe tari europene si in Statele Unite pentru a se determina daca abuzeaza de pozitia sa pe piata distributiei de continut digital, dupa ce in urma cu cateva zile a anuntat ca va impune o taxa de 30% tuturor producatorilor de continut media care vor sa si-l distribuie pe tableta iPad si pe telefoanele iPhone.

Departamentul de Justitie si Comisia Federala pentru Comert (Federal Trade Comission) au lansat investigatii preliminare pentru a determina care este situatia in cazul noilor politici impuse de Apple, informeaza Wall Street Journal citat de Reuters. Investigatia nu este una formala, pentru moment, declansarea unei investigatii de acest tip fiind totusi posibila daca se constata nereguli.

In Europa, autoritatile olandeze si cele belgiene au inceput de asemenea investigatii privind posibile practici incorecte, dupa ce Apple a intrat in conflict cu mai multe edituri locale, al caror continut a fost blocat. Autoritatile olandeze au numit miscarea companiei americane drept “o eludare a principiilor pietei libere”, catalogand noua politica drept “letala pentru inovatie in Olanda”, conform Dutch Daily News.

La nivel euorpean, acestea nu sunt primele investigatii ale unor practici anti-trust din partea Apple, dupa ce Comisia Europeana a cercetat conditiile interdictiei Apple de a folosi medii de dezvoltare alternative pentru platforma sa, cum ar fi Adobe Flash. Investigatiile au fost oprite in luna septembrie a anului trecut dupa ce Apple a rectificat o parte dintre probleme.

Reprezentantii Asociatiei Europene a Editorilor de Ziare (European Newspaper Publishers’ Association - ENPA) au criticat noile taxe impuse de Apple, spunand ca s-ar putea ajunge la o situatie in care “consumatorii vor avea acces la publicatiile preferate doar prin intermediul Apple, unde toate vanzarile sunt comisionate”, lucru care ar putea afecta diversitatea si profitabilitatea institutiilor media, conform BBC.

Reprezentantii mai multor grupuri media, printre care Dow Jones, Le Monde si Telegraph Media Group au declarat in cadrul unei discutii organizate de International Newsmedia Marketing Association (INMA) ca noile politici Apple ar putea fi dezastruoase pentru industrie, informeaza site-ul PaidContent.co.uk.

Intalnirea a avut ca scop definirea cererilor industriei media de la producatorii de tablete PC, care vor avea un cuvant din ce in ce mai important de spus in viitorul apropiat si mediu, pe masura ce noile aparate sunt adoptate la scara larga si devin una dintre principalele metode de consum de produse media. Cei prezenti la discutie au subliniat faptul ca taxa de 30% introdusa de Apple nu include si costurile aferente TVA, astfel ca producatorii se pot confrunta cu un cost de 50% din pretul total de vanzare a unui produs media in unele regiuni, daca aleg platforma Apple. Totusi, in ciuda potentialelor pierderi economice, cel mai important subiect a fost cel al cenzurii, mai ales din partea Apple, care a respins de mai multe ori continut pe care il considera “obscen”.

“Atunci cand o publicatie respecta toate standardele legale, nu este rolul celui care pune la dispozitie o platforma de distributie sa faca cenzura”, a declarat Grzegorz Piechota, presedintele INMA. Cei prezenti la intalnire au apreciat pozitiv conditiile oferite de Google, care taxeaza producatorii de continut media cu doar 10% prin sistemul OnePass.

Intr-un comunicat al INMA, organizatiile media mai cer si o mai mare transparenta in implementarea aplicatiilor-client pe platformele de tablet-PC-uri existente, acces la date demografice despre clienti si oferirea unor conditii corecte in ceea ce priveste tarifele percepute pentru distributia de continut digital.

Producatorii de continut digital distribuit pe baza de abonament pe platforma iOS, folosita pentru iPhone si iPad, vor trebui sa plateasca Apple un procent 30% din valoarea abonamentelor si vor fi obligati sa ofere optiunea crearii de abonamente noi prin intermediul aplicatiilor-client. Astfel, companiile care vor sa isi distribuie lunar continutul pe gadgeturile Apple, fie ca este vorba despre carti, muzica sau filme, vor avea doua alternative: sa se conformeze cu noul regulament sau sa se retraga de pe aceasta platforma.


Citeste mai multe despre   






















1761 vizualizari

  • +2 (2 voturi)    
    Inca o mana intinsa de ajutor pentru Google (Vineri, 18 februarie 2011, 15:17)

    iulian [anonim]

    ... pentru ca acesti furnizori de continut vor cauta o alterantiva, iar Android-ul doar asteapta...
  • -2 (2 voturi)    
    Noua generatie (Vineri, 18 februarie 2011, 16:03)

    ion [anonim]

    Ehei, taica, daca facea MS a zecea parte din ce aplica Apple era jupui in piata publica.

    Dar nu-i nimic, pleaca dracu (MS), dar vine tat'su (Apple+Google)
    • 0 (0 voturi)    
      Pai de unde-ai scos-o? (Vineri, 18 februarie 2011, 16:17)

      Andrei [anonim] i-a raspuns lui ion

      Esti cu capu', zau!

      Pe zona de tablet PC/smart phone Google, Apple, Nokia + Microsoft isi cam disputa piata...

      Anyway...
    • -2 (2 voturi)    
      bine zici (Vineri, 18 februarie 2011, 16:25)

      un posesor de ifon [anonim] i-a raspuns lui ion

      MS era linsat pentru ca integra moca in Windows Media Player si IE, aspecte ce erau oarecum in folosul clientului final.
  • 0 (0 voturi)    
    ce e de fapt corect ? (Vineri, 18 februarie 2011, 16:05)

    gigi [anonim]

    Ce e aia practica incorecta ? Apple a scos un produs si cere taxa de 30% sa livrezi continut pe el. SO WHAT ? daca e prea scump nu-l cumperi.
    Daca e o nisa pt profituri mari pe partea asta, vor aparea instant inca 10 producatori si preturile se vor reduce, altfel Apple va pierde cota de piata si va da faliment.

    Adica de ce sa oblige un ziar pe Apple sa scoata taxa pt continut ?Pt ca vor sa aiba ei un profit mai mare, deci, aplicand acelasi principiu, e o practica incorecta.

    Piata reguleaza pretul :)
    • +3 (3 voturi)    
      Cum ar fi... (Vineri, 18 februarie 2011, 16:20)

      Ecstasy [anonim] i-a raspuns lui gigi

      Sa nu poti lua benzina pentru masina ta decat de la benzinariile X doar pt ca asa i s-a sculat muschiu' lu' producatoru' masinii???

      Dar sa nu poti sa te dai decat pe ce site-uri vrea muschiu' lu' Microsoft doar ca ai Windows instalat pe sistem?

      Eh?

      Cand cumperi acel produs, atata timp cat nu lezezi in vreun fel pozitia producatorului, orice interdictie din partea acestuia se numeste POZITIE DISCRETIONARA.

      Nu cred ca functioneaza.

      Adu-ti aminte de scandalul cu Windows si IE si Netscape... cam tot pe-acolo stau si-acum pozitiile...
    • +1 (1 vot)    
      reguleaza? (Vineri, 18 februarie 2011, 16:21)

      Claude [anonim] i-a raspuns lui gigi

      Atentie cu "regulatul" caci pe Apple e considerat ca si obscen si deci comentariul tau este automat respins!

      La fel cum Apple este liber sa impuna ce taxe vrea si statele europene si chiar si SUA sunt libere sa investigheze ce vor si apoi sa voteze o lege care impune un impozit pe profit de 90% pentru produsele care au mere in sigla.
      Justificarea e clara: pe majoritatea cetatenilor lor ii enerveaza si le induce nevroze si astfel se maresc costurile cu tratamentele psihiatrice.

      Corect nu? Sau poate nu?
    • +1 (1 vot)    
      Iar eu care detin un ifon ce fac? (Vineri, 18 februarie 2011, 16:28)

      un posesor de ifon [anonim] i-a raspuns lui gigi

      Il vand si ma mut la Google? Tu n-ai inteles un lucru, odata ce ai cumparat device-ul ai dreptul sa rulezi ce vrea muschiul tau.
      Cum ar fi sa-ti ceara VW bani pentru fiecare mp3 pe care il asculti la cdplayer-ul masinii?
      • 0 (0 voturi)    
        Nu e simplu (Vineri, 18 februarie 2011, 21:48)

        Tedu [anonim] i-a raspuns lui un posesor de ifon

        Nu e chiar asa simplu, Apple te lasa sa rulezi ce vrei sa cumperi din ce ti se vinde. Problema e ca Apple cere tuturor care iti vand sa ii dea 30% din pretul platit de tine. Practic, vanzatorul isi calculeaza un pret de vanzare, iar tie ti se va cere un pret cu aproape 43% mai mare, ca sa aiba de unde da cota lui Apple. Practic, ai dat bani pe Apple, iar acum pentru orice aplicatie sau continut suplimentar cumperi pe el platesti 43% mai mult decat pretul original tot catre Apple.
        In analogia ta, e ca si cum VW ar pretinde ca din pretul fiecarui litru de combustibil pe care il cumperi sa primeasca 30%. Asta ar genera automat cresterea pretului carburantului vandut catre masinile VW cu 43% (30% din 143 = 43). VW s-ar umple de bani, iar daca dintre toate masinile de pe piata 1/2 ar fi VW, nici proprietarii lor nu ar putea sa si le schimbe foarte repede, asa ca pana sa regleze piata singura, majoritatea vor fi jupuiti ("jepcuiti") de catre VW. Doar in ca realitate VW nu face asta.
        Apple insa a hulit MS-ul, dar practica aceleasi metode camataresti de a face afaceri.
    • -1 (3 voturi)    
      Daca tot traim (Vineri, 18 februarie 2011, 16:43)

      Cristi [anonim] i-a raspuns lui gigi

      Intr-o tara care nu are nici un fel de experiente cu legi antimonopol, eu zic sa ramanem doar specatori.
      Apple a vandut 16 milioane de Ipad-uri, detine peste 80% din piata si de curand a turnat cateva miliarde in producatorii de panel-uri lcd pentru a-si asigura stocul de care are nevoie pentru a procude ipad-uri, iphone-unuri si ce mai doreste. In procente, 60% din productia de panel-uri lcd mondiala se duce la Apple. Adicatelea am putea spune ca ceilalti producatori vor trebui sa se bata intre ei ca sa mai faca rost de ce mai ramane ca apoi sa poata sa se bata cu Apple pe o piata unde Apple are o pozitie dominanta.
    • +1 (1 vot)    
      Eu cred ca te faci (Vineri, 18 februarie 2011, 17:07)

      ictin [anonim] i-a raspuns lui gigi

      Ca nu cred ca cineva ar putea fi atat de prost.
      In mod normal ca neposesor de produse cu marul pe el si nevand de gand sa cumpar mizeriile lor, orice decizie a lor m-ar lasa rece. In afara de asta.
      Asta din cauza ca ii OBLIGA pe toti sa aiba butonul de abonare in aplicatie, le INTERZICE orice link in aplicatie care sa conduca spre site-ul lor unde sa se faca abonamente fara comisioane, si ii OBLIGA sa aiba in aplicatie preturi cel putin egale sau mai mici ca cele de pe site. Si dintre toate 3 cel mai mult ma deranjeaza ultima. Daca ar nu ar fi ultima nu m-ar interesa, ca asa compania ar fi marit preturile la abonamente utilizatorilor apple, ceea ce nu ar fi fost rau, poate se mai trezeau si fanBOI la realitate. Problema e ca nu multe au profit mai mare de 30% la valorile actuale ale abonamentelor, si daca da la apple 30% din incasari, ei ies pe pierdere. Asa ca au doar 2 optiuni: sa se retraga de pe apple sau sa mareasca preturile le toti. Si eu unul nu am chef sa se scumpeasca tot continutul electronic din cauza unor boi (fie ei zei sau doar fani)
  • +1 (1 vot)    
    Dati-le la cap. (Vineri, 18 februarie 2011, 16:48)

    Robert [anonim]

    Sunt fan Apple. Nu sunt insa fan al campaniei de publicitate care impinge doua din cele mai neperformante produse ale lor (IPhone si IPad). In conditiile in care BacBook Pro, Mac Pro si OSX sunt lucrurile care intr-adevar isi merita banii. E de inteles miscarea lor deoarece aceste produse sunt destinate unei nise, graficieni, animatori, muzicieni, producatori de film.
    Cat au stat pe aceasta nisa asta a fost ok. Nu se stia de ei, stiam numai noi, nu era hype inutil, sculele isi faceau treaba, erau fiabile si frumoase si totul era ok. Acum insa, cu produsele lor de consum larg, daca nu ii tii in lesa legislativ risca sa se transforme in niste rechini in cautare de bani. Pentru ca in sfarsit au dat de acesti MULTI bani si, ma rog, natura umana. Plus ca daca se continua acest trend e posibil sa renunte la producerea sculelor performante in favoarea acestor jucariute care se vand ca painea calda.
    • 0 (0 voturi)    
      Neperformante? (Vineri, 18 februarie 2011, 16:59)

      Cristi [anonim] i-a raspuns lui Robert

      Tu ai baut gaz dimineata? Din cauza Iphone-ului Apple a castigat o gramada de bani si are bani lichizi sa-si deschida vreo 30 de bani. Nu din cauza Macbook-ului si in nici un caz din cauza excelentului sistem de operare langa care mi-am instalat imediat windows ca sa pot sa si lucrez.
      • +1 (1 vot)    
        Nu, n-am baut (Vineri, 18 februarie 2011, 18:45)

        Robert [anonim] i-a raspuns lui Cristi

        Nu am baut gaz. Lucrez pe computere Mac de 12 ani pe animatie, grafica, muzica si film. Oamenii astia au inventat practic platformele pe care sa poti face aceste lucruri. A fost un timp in care nu puteai rula Photoshop sau un VST (Virtual studio - productie muzica) decat pe Mac. Sau 3D StudioMax fara sa crape dupa 6 ore in randare de film. (ca la Windows). E o nisa, nu te enerva.

        La partea cu banii este exact ce ziceam si eu, BANII au fost castigati cu Ipod, Iphone si Ipad. Ce te ataci?
        Sunt de acord ca Apple are bani lichizi sa isi deschida chiar si 60 de bani, nu 30, ce-o fi insemnand si asta.