Emisiunea "Romanii au talent", difuzata vineri seara de PROTV, a batut recordul de audienta in randul programelor de divertisment din Romania

de A.N.     HotNews.ro
Sâmbătă, 19 februarie 2011, 19:01 Economie | Media & Publicitate

Emisiunea "Romanii au talent", difuzata de canalul de televiziune PROTV vineri seara, a inregistrat un record absolut de audienta in randul show-urilor de divertisment din Romania, transmite Mediafax. Prima editie a programului a fost urmarita de peste patru milioane de telespectatori din intreaga tara in minutul de aur, inregistrat la ora 21.17.

Potrivit unui comunicat al PRO TV, cifrele de audienta au plasat "Romanii au talent" in topul celor mai urmarite emisiuni de divertisment din 2004 pana in prezent.

Emisiunea, care este prezentata de Smiley si Pavel Bartos si jurizata de Andra, Andi Moisescu si Mihai Petre, a inregistrat un record absolut de audienta in randul show-urilor de divertisment din Romania.

Iata cateva date de audienta ale emisiunii:
  • numarul celor care au urmarit emisiunea a depasit 4 milioane de telespectatori din intreaga tara, in minutul de aur inregistrat la ora 21.17
  • pe intreg publicul comercial din mediul urban cu varste cuprinse intre 18-49 de ani, audienta inregistrata in minutul de aur de la 21.17 a fost de 22,2 puncte de rating si o cota de piata de 52,9 procente
  • audienta medie inregistrata de show-ul de la Pro TV a fost de 18,5 puncte de rating, postul avand o cota de piata de 44,8%, la distanta mare de Antena 1 care a avut o audienta de aproape patru ori mai mica decat "Romanii au talent" - de 5,4 puncte de rating si 13% cota de piata
  • la nivelul intregului public din mediul urban, Pro TV a obtinut o audienta medie de 18 puncte de rating si 35,8% cota de piata, in timp ce Antena 1 a inregistrat doar 5,7 puncte de rating si 11,3% cota de piata.
  • la randul sau, site-ul protv.ro a ajuns la un numar de 127.918 de vizitatori unici si 1.084.711 de afisari, cel mai accesat moment fiind cel prezentat de Ianau Narcis Iustin
Urmareste aici inregistrari din timpul primei editii a emisiunii "Romanii au talent".


Citeste mai multe despre   







  


17130 vizualizari
  • +2 (12 voturi)    
    Bravo (Sâmbătă, 19 februarie 2011, 19:16)

    AndroR [utilizator]

    Felicitari ProTv, sper sa invete si celellalte televiziuni cum se fac emisiuni de calitate.
    • 0 (4 voturi)    
      Romanii N-au talent (Duminică, 20 februarie 2011, 8:53)

      Serji [anonim] i-a raspuns lui AndroR

      Trebuiau sa le aduca pe paparudele de la Indigo care s-au facut de ras in America, pe Cheeky Girls care s-au facut de ras in Anglia, si pe copilul minune care canta la acordeon pe strazile Madridului si era emisiunea completa !
      • 0 (2 voturi)    
        Ba,eu cred... (Duminică, 20 februarie 2011, 16:53)

        oana [anonim] i-a raspuns lui Serji

        ca esti egoist, rau intentionat, dar, mai ales Infatuat, esti cumva Adonis in persoana.E putin sindrom din paranoia ????
    • -1 (3 voturi)    
      excelent (Duminică, 20 februarie 2011, 9:10)

      legionaru' [anonim] i-a raspuns lui AndroR

      show , se vede ca e copiat cu fidelitate , insa din 110 minute de emisiune 60 au fost reclame, asa ca alta data nu o sa-l mai urmaresc la tv ci o sa iau rezumatul de pe net, este curata nesimtire sa ti se bage pe gat atata publicitate !
  • +6 (10 voturi)    
    nu se poate ... (Sâmbătă, 19 februarie 2011, 19:29)

    dorel [anonim]

    nu-mi vine sa cred ca ceva poate depasi iRealitatea !
    • -3 (9 voturi)    
      Realitatea e depasita sistematic la rating (Sâmbătă, 19 februarie 2011, 19:48)

      Hadrian [anonim] i-a raspuns lui dorel

      ... este no.1 intre televiziunile "de stiri" (adik antena3 + Vox News & jurnal TV). Nu se compara ever cu posturile generaliste.
      Lider de audienta a fost cand au transmis confruntarea finala la presedintie (ca deh, nu s-a putut pe TVR).
  • +3 (9 voturi)    
    Show-ul e fff bun, de succes in toata lumea... (Sâmbătă, 19 februarie 2011, 19:31)

    Marius [anonim]

    ...si cu investitii mari, de aceea a si aparut asa de tarziu in Romania, banuiesc ca nu multi ar fi indraznit sa-si asume acest risc.
    Baga "Romanians got talent"!!!
    • +1 (1 vot)    
      "Romanians got talent" (Duminică, 20 februarie 2011, 3:24)

      RAUTU [utilizator] i-a raspuns lui Marius

      Sa vezi tu succes daca ar face versiunea manelista
      "Romanii are talent". Ar fi buluc la preselectie. :)
  •    
  • +8 (12 voturi)    
    Sunt trist... (Sâmbătă, 19 februarie 2011, 19:39)

    Dan Diaconescu [anonim]

    E o minciuna! OTV are mult mai mare audienta!
  • +5 (9 voturi)    
    Felicitari Pro tv pt asta (Sâmbătă, 19 februarie 2011, 19:43)

    Loco [anonim]

    Pro Tv nu este pentru mine unul din cele mai apreciate posturi, insa cu aceasta emisiune cred ca a dat lovitura.
    Mi s-a parut de bun simt . Sper s-o tina asa, si sa descopere talente nebanuite.
    • 0 (0 voturi)    
      mai au inca mult de reparat... (Duminică, 20 februarie 2011, 14:24)

      outside_the_wall [utilizator] i-a raspuns lui Loco

      ei au popularizat manelele la TV si inclutura.
  • +3 (7 voturi)    
    nu-mi vine sa cred! (Sâmbătă, 19 februarie 2011, 19:45)

    angy [anonim]

    felicitari realizatorilor emisiunii!chiar exista romani cu talent!m-au impresionat in mod deosebit baiatul care a cantat extraordinar,fratii Paunescu si fata care a dansat la bara!asteptam cu sufletul la gura urmatoarele editii!bafta in continuare!si juriul este ,,de ,,elita,,!bafta tuturor in continuare!
  •    
  • +5 (5 voturi)    
    si totusi... se poate (Sâmbătă, 19 februarie 2011, 19:49)

    galileo [anonim]

    Cand credeam ca suntem pierduti sa suportam doar televiziunea de ura si cea de scandal (gen a3, rtv, otv) uite ca PRO TV tine la blazonul de profesionalism si ne face sa ne mai uitam si cu drag la o emisiune tv.
    Felicitari PRO TV si rusine tuturor celorlalte televiziuni care vor doar scandal, dezbinare si emisiuni de proasta calitate.
  • +1 (1 vot)    
    e o minciuna !!! (Sâmbătă, 19 februarie 2011, 19:52)

    SOV [anonim]

    nu e adevarat asa ceva ! doar Realitatea poate face emisiuni de calitate !
  • +1 (17 voturi)    
    nu ma uit la TV ! (Sâmbătă, 19 februarie 2011, 19:58)

    io [anonim]

    Sunt unul dintre cei ce nu consuma televiziune !multe succesuri la cei 4 milioane
    • +2 (2 voturi)    
      nu te uiti (Sâmbătă, 19 februarie 2011, 20:31)

      leopold [anonim] i-a raspuns lui io

      dar esti la curent inclusiv cu greselile gramaticale.Inseamna ca ai niste puteri extrasenzoriale mai tari ca ale personajelor lui Corut.
      • 0 (0 voturi)    
        GRESEALA GRAMATICALA? (Luni, 21 februarie 2011, 9:48)

        Mihaela [anonim] i-a raspuns lui leopold

        Draga leopold ,
        as dori sa te anunt ca acest cuvant "SUCCESURI " a fost bagat in DEX deci...... cu ajutorul unor analfabeti ne imbogatim dexul .
        Iar despre emisiune .... numai de bine .
        FELICITARI pentru aceasta emisiune care (probabil ) numai asa mai putem descoperi adevaratele talente . Ca nu toti au bani .... sa se bage in seama pe la televiziuni
        • 0 (0 voturi)    
          Greseala era alta... (Luni, 21 februarie 2011, 11:40)

          nonick [anonim] i-a raspuns lui Mihaela

          ...dar na, de unde sa-ti dai tu seama ca se spune "CELOR 4 milioane", nu "la cei 4 milioane"
    • +7 (11 voturi)    
      nu inteleg (Sâmbătă, 19 februarie 2011, 21:32)

      je [anonim] i-a raspuns lui io

      de ce acest om si-a luat minusuri! Doar pentru ca nu se uita la TV? Nici eu nu o fac ...
      Probabil, in viitorul apropiat, vom fi omorati cu pietre...
      Si asa se rezova si cu audienta si cu spectacolul: consumatorii vor avea circ in direct, iar televiziunile audienta!
      Hai noroc!
      • +7 (7 voturi)    
        mda (Sâmbătă, 19 februarie 2011, 22:34)

        cosmin [anonim] i-a raspuns lui je

        nu pricepi pentru ca nu vrei sau nu poti. a luat minusuri pentru ca e treaba lui daca se uita sau nu, dar nu e normal sa trateze cu superioritate si ironie pe cei ce se uita. pentru ca al lui comentariu demonstreaza ca nu prea il duce capul la o discutie politicoasa si normala. asta-i tot. daca nu pricepi, rationamentul in ce-l priveste e valabil si pentru tine.
      • +4 (4 voturi)    
        Iti explic eu (Sâmbătă, 19 februarie 2011, 23:12)

        Marian [anonim] i-a raspuns lui je

        Pentru ca se considera un om superior fata de cei care se uita la televizor, se deduce usor din modul de exprimare... in plus, cred ca faza cu "succesuri" s-a fumat de mult poate, daca am avea putina minte, am reveni la normal.
  •    
  • 0 (2 voturi)    
    Curiozitate (Sâmbătă, 19 februarie 2011, 20:28)

    Orpheus [utilizator]

    Cum se masoara audienta de fapt?
  • +1 (1 vot)    
    parere? (Sâmbătă, 19 februarie 2011, 20:31)

    florin [anonim]

    extraordinar!!!!!!!
    si acum cand il ascult pe pustiul asta ma apuca fiorii. pacat ca abia acum ne descoperim valorile, dar nu e tarziu! ROMANI FITI MANDRI CA AVEM ASEMENEA TALENTE!
  • +6 (8 voturi)    
    Deci se poate? (Sâmbătă, 19 februarie 2011, 21:35)

    Iany [anonim]

    Nu povestesc despre emisiunea in sine care poate sa placa sau nu, dar romanii incep sa mai schimbe canalul de pe antene si realitatea? asta cred ca are cea mai mare importanta
  • +1 (5 voturi)    
    contratenor (Sâmbătă, 19 februarie 2011, 21:36)

    dorin valeriu [anonim]

    Baiatul de 15 ani dela Iasi a fost formidabil, surpriza serii. Sa-i dea Bunul Dumnezeu sanatate si profesori buni si rabdatori, care sa nu-l "forteze" punandu-i in pericol vocea fenomenala. Sanatate, rabdare, munca, noroc, restul vine dela sine." Nasc si la Moldova oameni!".
    • +2 (2 voturi)    
      Baiatul de la Piatra Neamt, nu "dela Iasi" (Duminică, 20 februarie 2011, 0:55)

      x [anonim] i-a raspuns lui dorin valeriu

      De la Piatra Neamt, nu "dela Iasi".

      Pentru baiat poate nu conteaza, dar pentru geografia ta si pentru gramatica ta ... DA!

      In rest, sper ca Narcis Iustin Ianau sa aiba noroc de sanatate si de RESURSE (inclusiv banesti), caci e un diamant (inca) neslefuit.

      La mai mare!
      • 0 (2 voturi)    
        baiatul (Duminică, 20 februarie 2011, 9:37)

        dorin valeriu [anonim] i-a raspuns lui x

        mai nou se pare ca e dela Bacau, asa ca te-ai ofuscat degeaba. Oricum, concursul a avut loc la Iasi, deci...
    • 0 (0 voturi)    
      Gresit (Luni, 21 februarie 2011, 9:51)

      mihaela [anonim] i-a raspuns lui dorin valeriu

      Este de la BACAU
  • +3 (7 voturi)    
    juriul (Sâmbătă, 19 februarie 2011, 21:53)

    mireluske [anonim]

    Felicitari ProTV,! Super show, super concurenti! Foarte similar cu cel din Olanda. Pacat ca Andra e cam muta, nu spune mare lucru. Juriul trebuie sa comenteze, sa-si dea cu parerea, sa mai faca si cate o glumitza acolo...In schimb foarte simpatici Mihai si Andi, super!
  • +2 (2 voturi)    
    Juriul (Sâmbătă, 19 februarie 2011, 23:33)

    Cris07 [anonim]

    Am mai urmarit emisiuni in acelasi format, dar din alte tari si am o mica problema cu juriul. E cam slabut prin comparatie cu colegii lor de prin alte parti.
    Andi cred ca poate mai mult. Cred ca ar trebui sa imbine originalitatea stilului sau cu mai mult pragmatism.
    Andra parca e din alt film si nu-mi place. Cred ca cineva cu mai multa personalitate si carisma ar fi fost recomandat(a).
    Mihai e o surpriza placuta; peste asteptarile mele. Are rolul celui "rau", insa ar putea fi chiar mai rau.

    Felicitari pentru audienta!
  • +3 (3 voturi)    
    Atentie (Duminică, 20 februarie 2011, 9:36)

    ioan [anonim]

    Felicitari pentru recordul de audienta si felicitari tuturor celor care v-au adus-o! Observ insa o colaborare cu ziarul Gandul, e treaba conducerii ce face, insa solicitati prea mult un patimas politic in persoana lui CTP. Daca ati alege dupa simpatiile cititorilor chiar din ziarul dumnealui, atunci n-ar trebui sa apara asa des la Pro TV. Puteti invita si pe alti domni si alte doamne, demne de tot respectul. Parerea mea!
    • +1 (1 vot)    
      rectificare (Duminică, 20 februarie 2011, 13:35)

      anonim [anonim] i-a raspuns lui ioan

      CTP nu este un patimas politic.este pe statul de plata al realitatii(i)are o tema de casa si trebuie sa o respecte(mai voalat dar totusi linia se incadreaza)PACAT de el!
  • -1 (1 vot)    
    E loc de mai bine (Duminică, 20 februarie 2011, 14:25)

    SoulHealer [anonim]

    Pe mine unul, m-a dezamagit! Show-ul are multe hibe, nu este live, publicitatea il fragmenteaza intolerabil si cu exceptia tanarului cu o voce rara de contra-tenor, nu am remarcat nimic deosebit. Prin comparatie, fostul show de la Prima, "Megastar" era mult mai bun. Asta e, la pomul laudat.... Sa speram ca vom vedea si lucruri mai interesante...
  • +1 (1 vot)    
    romanii sunt .....tari (Duminică, 20 februarie 2011, 19:34)

    consatantin [anonim]

    bravo pro tv superb sunteti cei mai tari ....romani
  • 0 (0 voturi)    
    E vechi formatul (Luni, 21 februarie 2011, 10:03)

    Draganel [anonim]

    Emisiunea asta e preluata, ca majoritatea de altfel, din occident...pe RTL ruleaza de ani de zile "Das Supertalent"...
    • 0 (0 voturi)    
      si ce ? (Luni, 21 februarie 2011, 11:33)

      adrian [anonim] i-a raspuns lui Draganel

      tot ce e pe PROTV e preluat de afara ... nu e nimic origil , dar ptv e o televiziune comerciala si da ce vrea lumea "paine si circ" ca sa faca audienta .

      asta vrea romanul , asta primeste . (e valabil pentru toate televiziunile comerciale)