Oana Stancu si Adrian Ursu pleaca de la Realitatea. Stancu: "Ce a facut Sebastian Ghita se numeste cenzura si punct"

de C.I.     HotNews.ro
Joi, 24 februarie 2011, 15:55 Economie | Media & Publicitate

Jurnalistii Oana Stancu si Adrian Ursu, a caror emisiune "Ora de foc" a fost intrerupta brusc saptamana trecuta, pleaca de la Realitatea TV, dupa cum a spus, joi, pentru HotNews.ro Oana Stancu. Pe subiect a scris initial, joi, Jurnalul.ro. "Nu mai avem nici o legatura cu Realitatea", a declarat pentru HotNews.ro Oana Stancu, potrivit careia ei au instiintat conducerea postului in legatura cu rezilierea contractului de drepturi de autor.

"Din punctul meu de vedere, lamurindu-ma, ce a facut Sebastian Ghita se numeste cenzura si punct", a spus Oana Stancu in legatura cu decizia de sistare a emisiunii "Ora de foc", saptamana trecuta.

Contactat de HotNews.ro, Sebastian Ghita a spus ca nu el se ocupa de angajari sau plecari ale jurnalistilor.

Jurnalul.ro a scris ca cei doi "si-au trimis demisiile pe e-mail, dar si intr-un plic, pe adresa redactiei, printr-un serviciu de curierat rapid".

Ultima emisiune "ora de foc" a fost difuzata marti, 15 februarie, zi in care Adrian Ursu preciza pentru HotNews.ro ca "este o decizie pe care a luat-o managerul" Sebastian Ghita, cel care a preluat, in toamna, managementul Realitatea. Acesta explica la randul sau, atunci, ca emisiunea a fost scoasa in conditiile in care "noi pregatim noua grila", cu un nou format de prime-time, ce va fi introdus treptat.


Citeste mai multe despre   




















Jurnal din Israel​

​FOTOGALERIE Tel Aviv: plaje, muzici si trupuri

Greu sa gasesti in lume un oras care petrece mai mult, care se odihneste mai seren. Un New York pe Malul Mediteranei, un colt de Europa sofisticata in Orientul Mijlociu, o destinatie de plaja excelenta, un oras in care noptile de distractie se continua si dupa ce se crapa de ziua. Oameni pe longboard-uri colorate coboara spre faleza orasului, de multe ori purtand doar o pereche de pantaloni scurti. Esti in inima civilizatiei est-mediteraneene, cu hedonismul ei milenar, cu cultul inca pastrat al corpurilor frumoase, cu o senzualitate subtila, dar neascunsa.

19939 vizualizari

  • +57 (59 voturi)    
    . (Joi, 24 februarie 2011, 16:05)

    radukku [utilizator]

    Se duc la antena 3 dupa modelul lui razvan dumitrescu.
    • +41 (43 voturi)    
      Cine se aseamana, se aduna... (Joi, 24 februarie 2011, 17:16)

      Jane Doe [utilizator] i-a raspuns lui radukku

      ... sau, mai plastic spus, gunoi, la gunoi trage... iRealitatea, Antenele... mai conteaza cum se numeste pubela care-i gazduieste?! :-)
    • +22 (22 voturi)    
      normal... (Joi, 24 februarie 2011, 18:45)

      Garda de Fier Vechi [utilizator] i-a raspuns lui radukku

      ... pai nu e cimintirul elefantilor acolo? Cu patriarhul partzait felix ;)
    • +5 (5 voturi)    
      Chiar aseara, (Vineri, 25 februarie 2011, 8:48)

      BalL [utilizator] i-a raspuns lui radukku

      ... cand "Vantu' batea",bantuiau pe-acolo cu... cin-sa fie,cin-sa fie... Dumitrescu ! Sa le fie tavaleala usoara !
  • +60 (64 voturi)    
    Paguba-n ciuperci (Joi, 24 februarie 2011, 16:05)

    dan [anonim]

    Paguba-n ciuperci.
    • +19 (21 voturi)    
      ...misto (Joi, 24 februarie 2011, 16:49)

      pinguin [utilizator] i-a raspuns lui dan

      ...comentariu omule ! :-)
      • -27 (31 voturi)    
        omuleee (Joi, 24 februarie 2011, 17:17)

        eu [anonim] i-a raspuns lui pinguin

        Dhaaaa... ce grad de cultura presupun ca aveti...
        • +16 (16 voturi)    
          Stimate domn ! (Joi, 24 februarie 2011, 17:37)

          pinguin [utilizator] i-a raspuns lui eu

          Se pare ca dumneavoastra aveti o inteligenta deosebita de a trage de urechi pe altcineva referitor la tainele gramaticii limbii romane. Sa inteleg ca sunteti perfect si ca nu gresiti niciodata si ca aveti o conduita ireprosabila ?
          Ma indoiesc si inclin sa cred ca interventia dumneavoastra este lipsita de substanta.
          ....poate va mai uitati odata la ce ati scris !

          Pentru un "intelighent", cu deosbita cordialitate,
          "Omule".
        • +5 (7 voturi)    
          pentru eu (Joi, 24 februarie 2011, 19:07)

          adrian88000 [utilizator] i-a raspuns lui eu

          Confunzi cultura cu armata! In armata sunt grade. In cultura , nu.
          P.S. In stilul tau, te-as putea intreba daca ai grad de plutonier in cultura?
    • +16 (24 voturi)    
      Bravo (Joi, 24 februarie 2011, 16:50)

      George [anonim] i-a raspuns lui dan

      Corect, bine le-a facut. Trebuiau dati afara demult. Oricum nu faceau decat sa-l critice pe Presedinte.
      • -19 (23 voturi)    
        si e interzis? (Joi, 24 februarie 2011, 17:15)

        sictireanu [anonim] i-a raspuns lui George

        sa critici pe presedinte? E drept ca nici lui Ceausescu nu-i placea critica, dar el nu era democrat, ci dictator.
        • +15 (15 voturi)    
          las' bre...@sictireanu' (Joi, 24 februarie 2011, 18:47)

          Garda de Fier Vechi [utilizator] i-a raspuns lui sictireanu

          ... ca ai destule oratanii la rtv care ragaie in limba ta ;)
      • -13 (13 voturi)    
        ce voiai? (Joi, 24 februarie 2011, 18:54)

        TOLSTOI [anonim] i-a raspuns lui George

        Aveau vreun motiv sa-l laude pe Base ?
        • +7 (7 voturi)    
          da (Vineri, 25 februarie 2011, 8:29)

          MirceaA [utilizator] i-a raspuns lui TOLSTOI

          de exemplu, arestatii din vami. NIMENI, de 20 de ani incoace, nu s-a atins de ei. Asta nu-ti spune nimic? Te deranjeaza curatenia si cinstea? Atunci stai in troaca ta.
  • +53 (59 voturi)    
    Cenzura? (Joi, 24 februarie 2011, 16:06)

    Claude [anonim]

    Poate. Dar o cenzura a mizeriilor si a manipularii grosolane a doua slugi ale unui infractor. E nevoie si de astfel de cenzura. Este cenzura bunului simt pina la urma. Chiar daca e rezultatul rafuielii dintre doi afaceristi.
    Nu va plingem, voi nu va numiti jurnalisti.
    • +19 (23 voturi)    
      Rea de clanta (Joi, 24 februarie 2011, 17:11)

      Circul Media [anonim] i-a raspuns lui Claude

      Rea de clanta ca nare part'ner nu ii mai ramane decat sa se reorienteze profesional.
      Pot infinta un duo acrobatic : Oana joaca ursul.
      In care Oana face pe ursoaica si ursul face pe cetateanul rom dresor de ursi.desi e invers.
      Delatori de profesie.
  • +34 (40 voturi)    
    Admirabil (Joi, 24 februarie 2011, 16:07)

    bebe [anonim]

    Cata integritate la acesti ''jurnalisti"!
    • +19 (25 voturi)    
      Jegurnalisti (Joi, 24 februarie 2011, 17:06)

      Dr.Ciomu [anonim] i-a raspuns lui bebe

      Jegurnalisti care au transformat postul in latrintatea tv. au aceleasi caractere ca vechii agitataori pcr care faceau denunturi si demascari in vremea lui dej.
      Ca studiu de caz ar trebui vazut modificarile morfopatologice .Cum se vad ei pe ei insusi si cum isi motiveaza actiunile pentru a rezista inca o zi in conditia lor fara sa devina sociopati
  • +41 (43 voturi)    
    i'asteapta la 3 (Joi, 24 februarie 2011, 16:09)

    panfil [anonim]

    au comandat deja un pupitru mai lung.
    vor sta intre badea si leptop.
    vor avea si cate-o juma' de norma la scoala de jurnalizm a lui felix.
    in orice caz, in vanatoarea sa, vintu a pierdut doi copoi anti base. de baza.
    toti falimentarii intr'ale jurmanlizmului s'au adunat la latrina 3. cum zicea firutza, acolo se mananca de pe jos.
    le uram succesuri, cum le placea lor sa faca ...aaa..glumitze.

    sau...poate'i ia b3, ca si'au tras director dela scoala lui felix. si-acolo incepe a puti a buda....
  • +30 (36 voturi)    
    păcat... (Joi, 24 februarie 2011, 16:11)

    ro [anonim]

    erau, totuși, niște profesioniști... ai batistei
    • +12 (18 voturi)    
      ce (Joi, 24 februarie 2011, 16:22)

      ce [anonim] i-a raspuns lui ro

      ce a facut sebastian ghita se numeste profesionalism!
  • +34 (38 voturi)    
    !!! (Joi, 24 februarie 2011, 16:11)

    Cris [anonim]

    Inceputul articolulu suna asa:
    "jurnalistii.....'

    Intreb: "Jurnalistii"???????
  • +31 (35 voturi)    
    A3 (Joi, 24 februarie 2011, 16:12)

    treian [anonim]

    Drum Bun.
    Cind incepeti la A3???
    • +17 (17 voturi)    
      raspuns (Joi, 24 februarie 2011, 17:24)

      dinu [anonim] i-a raspuns lui treian

      Asa patesc lacheii pana la urma
  • +39 (39 voturi)    
    realitatea... (Joi, 24 februarie 2011, 16:12)

    HaHa [anonim]

    Nici inainte nu aveau legatura cu realitatea!!!
    • 0 (0 voturi)    
      ???? (Sâmbătă, 26 februarie 2011, 8:31)

      AAAA [anonim] i-a raspuns lui HaHa

      Probelma e ca nici Realitatea Tv nu are treaba cu realitatea
  • +28 (32 voturi)    
    Ce mila mi-e de ei.... (Joi, 24 februarie 2011, 16:13)

    Andradda [utilizator]

    Cred ca deja au semnat contractele cu Antenele lui Felix :))
    S-au mutat din lac in putz!
    • +32 (34 voturi)    
      n-au loc (Joi, 24 februarie 2011, 16:21)

      instabil [utilizator] i-a raspuns lui Andradda

      Nu prea au loc la antenele lui felix. Acolo haznaua e cam plina!
  • +25 (29 voturi)    
    CENZURA???!!! (Joi, 24 februarie 2011, 16:14)

    BULA [anonim]

    Dar ce faceau cei doi postaci la "Ora de Floc" cum se numea??!
    CENZURA?
    Bine ca am scapat de ei!
  • +33 (35 voturi)    
    de ce va plangeti? (Joi, 24 februarie 2011, 16:14)

    turnuldecontrall.blogspot.com [utilizator]

    Asta-i soarta mercenarilor. In loc sa priviti totul ca pe un sut in fund pentru un pas inainte, va tot tanguiti pe unde apucati.

    O sa intrati in Legiunea Straina, la Antena 3. Vi se va face o mare onoare, nu-i asa?!...
  • +28 (30 voturi)    
    Oricum n-aveau nicio legatura cu realitatea... (Joi, 24 februarie 2011, 16:18)

    Ritzi Pitzi [anonim]

    ... si nici cu Realitatea, pentru ca erau platiti pe drepturi de autor. Isi vor gasi de lucru pe la antene, ca altcineva nu cred ca-i mai primeste....
  • +26 (28 voturi)    
    Dca cap-sta asta se crdea jurnalista meseria ast (Joi, 24 februarie 2011, 16:20)

    greta [anonim]

    o poate face si leana de la coda vacii.o topa rinjita cu tonalitati vocale si profesionale mizerabile.
  • +12 (18 voturi)    
    Nu este adevarat ! (Joi, 24 februarie 2011, 16:20)

    Mircea [anonim]

    Ar trebui sa stii ca patronul stabileste, in toata lumea, conduita de urmat pentru postul de televiziune.Tu, in calitate de angajat te poti conforma ( ramai in post ) sau nu ( pleci ). Sa nu iti inchipui ca poti sa spui pe post tot ce iti trece prin cap tie. De aceea este nevoie de sefi, ca sa corecteze conduita subordonatilor. Exact ca acum , cu persoana voastra.
    • +7 (7 voturi)    
      pai asta i s-a reprosat lui Vantu? (Joi, 24 februarie 2011, 17:16)

      nasol [anonim] i-a raspuns lui Mircea

      acum e bine si iei + cand spui asta???
  • +17 (17 voturi)    
    Ce pacat! (Joi, 24 februarie 2011, 16:21)

    antigona [anonim]

    ...si unde se duce la Vanitatea tv?
  • +27 (33 voturi)    
    Placat-au doi.... (Joi, 24 februarie 2011, 16:22)

    XtrO [utilizator]

    Hai ca n-o fi Scaraotski atat de negru... Domnisoara rubiconda si cu idei putine si fixe, a mai fost sluga pe la antenele securistului Felix. Asa ca daca face putin sluj, recita cu talent in fata comitetului de primire Badea-Ciutacu-Gadea & Stan-Patitu'-Lap-Top, balada draga lor: 'Jos Basescu-Udrea-Boc', poate o vor lasa sa linga iar talpile bulibasei antenistice. Iar ca bonus, il vor accepta in pozitia de patru-labe-triste si pe Ursu pacalit de Guitza-Realitatea USD. Sa spumege iar rosu impotriva oricui porunceste stapanul. Grea e viata de sluga....
    • +9 (9 voturi)    
      Clar ? (Joi, 24 februarie 2011, 20:39)

      XtrO [utilizator] i-a raspuns lui XtrO

      Oana Stancu şi Adrian Ursu pleacă de la Realitatea TV la Antena 3, ei fiind în această seară invitaţi la “Sinteza zilei”. (http://www.reportervirtual.ro). Din hazna in vidanja.... unde le e locul.
      • 0 (0 voturi)    
        ma clar (Vineri, 25 februarie 2011, 16:08)

        vidanjoru [anonim] i-a raspuns lui XtrO

        Ca sa fim totusi Clari pana la capat: vidanja este doar pentru a transporta excrementele de la hazna la canal.
        Ceea ce as vrea sa ramana inteles, este ca acesta-i circuitul excrementelor in natura. Odata ce-ai fost slobozit ca excrement, excrement ramai; e practic imposibil sa apuci sa mai mirosi a trandafiri, oricate batistute parfumate ar pune oricine peste tine.
  • -16 (20 voturi)    
    Pacat... (Joi, 24 februarie 2011, 16:24)

    marimar [anonim]

    Este pierderea postului...
    Cei doi erau in topul favoritilor. Acum... M-as bucura sa-i regasesc ...la ANTENE.
    • +15 (15 voturi)    
      o sa-i gasesti acolo (Joi, 24 februarie 2011, 16:47)

      Alex Valahul [anonim] i-a raspuns lui marimar

      o sa-i gasesti, stai linistit. acolo se strang toti ciutacii
  • +24 (26 voturi)    
    Doi câini dresaţi pentru obţinerea ciolanului (Joi, 24 februarie 2011, 16:25)

    gh.liviu [utilizator]

    Da Doamne sa scapam mai repede de câţi mai mulţi ca ei.
  • +23 (27 voturi)    
    inlocuiti-i cu dinescu, ca-s la fel (Joi, 24 februarie 2011, 16:26)

    ciuntacu [anonim]

    O fi cenzura, nu stiu ce face ghita asta in irealitatea tv, dar sa ne spuna madam Stancu cum se numea ceea ce facea ea si ursu in emisiunea ora de foc. Eu as zice ca se numea intoxicare, servilism (fata de vantu), neprofesionalism, partialitate si, nu in ultimul rand, mancare de c..t cu polonicu.
    Cate ineptii, mojicii si neadevaruri am auzit in emisiunea acestor 2 trompete, doar ian emisiunea lui madam cretulescu se mai pot auzi.
    Asadar, pe cand si cretuleasca?

    Sper ca toti mancatorii de rahat se vor ingramadi pe la antena 1-2-3 samd. Macar sa ramana antenele pline de ... mizerie, si sa se limpezeasca putin plaja trusturilor media.
    • -12 (16 voturi)    
      desigur (Joi, 24 februarie 2011, 16:34)

      srpc [utilizator] i-a raspuns lui ciuntacu

      sa vina turcescu, nasu si rodi culcer, aia da profesionisti, ca doar il slujesc pe chioru. nu? baaa, voi chiar nu aveti bun simt deeeloooc? huideo!
      • +11 (11 voturi)    
        slujitorul chiorului in tara orbilor (Joi, 24 februarie 2011, 17:04)

        a [anonim] i-a raspuns lui srpc

        faptu ca unii il lauda nu are nici o legatura cu astia care maninca cacat. maninca mai putin cacat astia doi daca si ceilalti papa?
      • +9 (11 voturi)    
        mai srpc-ule (Joi, 24 februarie 2011, 17:04)

        ciuntacu [anonim] i-a raspuns lui srpc

        ai si tu dreptate in felul tau; dar e ca si cum l-ai compara pe tatal tau, care a fost rau si ti-a dat o palma, cu Hitler, care a fost tot rau si a gazat cateva milioane de oameni.
        Pe de alta parte, citeste cate ceva despre Rodica Culcer si apoi vezi daca o poti pune langa stancu si ursu, sau alti "jurnalisti" de pe la noi.
        • -3 (3 voturi)    
          Culcer poate fi CITITA in emisiunile ei (Vineri, 25 februarie 2011, 7:56)

          MIHAI 2 [anonim] i-a raspuns lui ciuntacu

          Nu mai sunt dispus sa citesc nimic despre ea...decat eventual daca este scris pe o placa de granit dreptunghiulara de 1,5/2 m
  • +23 (23 voturi)    
    HA! HA! HA! (Joi, 24 februarie 2011, 16:30)

    idealistul [anonim]

    Pai daca ceea ce au facut cei doi se numeste jurnalism, atunci cenzura este cel mai potrivit remediu!
    Sper ca operatiunea sa continue si pe la alte posturi TV! Sa mai scapam de alde Ursu si Oana, doi non-ziaristi!
  • +19 (21 voturi)    
    oana stancu (Joi, 24 februarie 2011, 16:33)

    VIRUSU [anonim]

    Siliconata are acum alta ocupatie: plimba ursu.
  • +11 (13 voturi)    
    vai de ei saracii oana si adrian (Joi, 24 februarie 2011, 16:34)

    realitatea-vax [anonim]

    ar trebuie sa renunte Mister Ghita la toti <nerealistii>anti Realitate si anti Adevar ca sa redevina un post cu un asa Nume,altfel tot o apa si un pamant ,tot o continua ragere anti Basescu si Guvern,indiferent ce ar face.Nu e nici o pierdere,nici chiar daca s-ar desfiinta postul(si suratul Motanului)ca tare ne mai otravesc cu veninul lor infect
  • +10 (12 voturi)    
    asa e (Joi, 24 februarie 2011, 16:34)

    mircea [anonim]

    nu mai aveau de mult legatura cu realitatea
  • +9 (9 voturi)    
    .......... (Joi, 24 februarie 2011, 16:36)

    free mistake [anonim]

    nici oCat ce s-ar fi intamplat oricum mai devreme sau mai tarziu....
    cand te apuci sa ai emisiuni de genul asta nu te astepti sa ai viata lunga.
    acum or sa mai aibe o sansa la antene....
    dar nici acolo mizeriile puse pe post nu vor dura la nesfarsit.
    Cat despre perestatia lor de jurnalisti.......no comment!
  • +10 (10 voturi)    
    "Nu mai avem nici o legatura cu Realitatea" (Joi, 24 februarie 2011, 16:42)

    gopo [anonim]

    de parca pana acum ati avut vreo legatura cu realitatea =))
  • +8 (10 voturi)    
    ... (Joi, 24 februarie 2011, 16:44)

    Aph [anonim]

    Sa nu fim rai, poate au noroc iar el prinde un loc la vreun rebus sambata dimineata la 11:00, iar ea la emisiunile alea concurs de dai telefon noaptea si zici cuvinte care incep cu P si se termina cu A...
  • +13 (13 voturi)    
    Au realizat (Joi, 24 februarie 2011, 16:44)

    cristi767 [utilizator]

    Daca nu-i ia A3, sunt curios cine-i mai ia... ca ei de fel sunt cam terminati profesional. Ghita le-a facut un bine la urma urmei :))
    • +11 (11 voturi)    
      cum (Joi, 24 februarie 2011, 16:50)

      cum [anonim] i-a raspuns lui cristi767

      cum bine definea personaje de acest tip sebastian lazaroiu, referindu-se, e drept, la altcineva, prezumtiv viitor coleg al celor doi: "sunt niste clovni tristi". si stiu si ei de ce (ca sa continuu parafraza): pentru ca oriunde altunde ar vrea sa mearga li se va propune aceeasi postura: cea de latratori la comanda.

      craca de sub picioare si-au taiat-o singuri, acceptand acest tip de rol. pentru un om care gandeste cu propriul sau cap, chiar daca are opinii diferite de tine, ai respect. de unul care latra la comanda i se face scarba chiar si... stapanului acestuia.
  • +7 (7 voturi)    
    Pleaca la Taraf TV (Joi, 24 februarie 2011, 16:51)

    Bogdan [anonim]

    Ca tot lautarie se chema ce faceau in emisiunea lor. Subiecte "dupa ureche", "serenade" unsuroase pentru lingusit patronul. De batista si cismea ce sa mai vorbim ca ne-a explicat insusi marele combinator, magazionerul intelectual, infractorul cu suflet mare.
  • -7 (9 voturi)    
    oana stancu si adrian ursu (Joi, 24 februarie 2011, 17:01)

    c.i. [anonim]

    a reusit acest regim sa-si implementeze si aici un securist ca sa le puna pumnul in gura .pacat,basistii jubileaza de bucurie .pacat ca mai exista oameni care mai cred in acest regim mafiot
  • +10 (10 voturi)    
    Hm (Joi, 24 februarie 2011, 17:02)

    andrei [anonim]

    Deci Oana Stancu a reziliat contractul de drepturi de autor. Nu mi-as fi inchipuit ca e autoarea a ceva.
  • -5 (7 voturi)    
    pe cand la voi.... (Joi, 24 februarie 2011, 17:13)

    goguta [anonim]

    ceea ce ati facut se numeste marlanie, si punct.
    • +2 (2 voturi)    
      nota: (Joi, 24 februarie 2011, 21:57)

      goguta [anonim] i-a raspuns lui goguta

      ma refer la cele doua masele aruncate de la Scarbalitatea
  • +7 (7 voturi)    
    Lasa ca ... (Joi, 24 februarie 2011, 17:16)

    za-k [utilizator]

    ii recicleaza Antena 3.
    Deja o sa apara in emisiune la Gidea,
    probabil ca sa vada care urla la luna mai frumos.

    Eu ii dau cistigatori pe O + A, da' urmarim diseara :)

    Numa' bine,
    za-k/
  • +12 (12 voturi)    
    Doua otrepe mai putin (Joi, 24 februarie 2011, 17:17)

    bgd [anonim]

    Adevaratii vinovati sunt cei care consuma curentul degeaba uitandu-se la aceasta hazna de tembeliziune.
    Iar despre astia doi, au slujit un puscarias si asta spune tot.
  • +5 (5 voturi)    
    off-topic (Joi, 24 februarie 2011, 17:22)

    bubu [anonim]

    nu am inteles nimic. domnul/doamna autor al articolului a spus ca cei doi au reziliat contractul. rezilierea intervine atunci cand una dintre parti nu-si executa culpabil obligatiile contractuale. poate a vrut sa spuna ca si-au denuntat contractele.
    oricum, din moment ce aveau contracte de drepturi de autor, de ce si-au dat demisia? demisia se da numai in cazul CIM-urilor. oare sa lucreze Realitatea cu contracte de munca mascate in contracte de drepturi de autor?
  • +11 (11 voturi)    
    Hai sa clarificam un pic (Joi, 24 februarie 2011, 17:23)

    ion [anonim]

    Si ca sa mai taiem si din povestile cu "Basescu + Ghita au pus cenzura pe saracii jurnalisti", ia uite aici, audientele pe decembrie 2010, in prime time, cand se produceau acesti "luptatori pentru libertate"

    DECEMBRIE 2010
    Media in Prime Time (intervalul 19.00-23.00)
    Post Mii persoane Rtg%
    Pro TV 941 8.2%
    Antena 1 557 4.9%
    TVR 1 301 2.6%
    Kanal D 258 2.2%
    Prima TV 257 2.2%
    Antena 3 236 2.1%
    Acasa 228 2%
    Realitatea TV 203 1.8%
    National TV 162 1.4%

    Valeleu, Realitatea TV ajunsese se se bata cot la cot cu National TV. Chiar, mai exista National TV?

    Ghita ala a tras linie si a vazut destul de clar. Daca dam cu tunul in acelasi fel in Basescu o sa dam rapid faliment. Lumea s-a scarbit, audienta nu mai avem si credibilitatea tinde spre zero (destui dintre cei care se uitau la Realitatea se uitau ca sa injure postul, nu ca sa il aplaude)

    Asa ca a luat decizia de a tempera tonul si de a incerca sa isi recastige credibilitatea. Adica sa repare ce a facul "gurul" in audiovizual, ala numit Vantu. Ala cu batistele, daca nu va aduceti aminte.
    • +2 (2 voturi)    
      Si deasupra ProTV era OTV? (Vineri, 25 februarie 2011, 8:52)

      Nae [anonim] i-a raspuns lui ion

      Inteles! OTV-ul cotat de Diaconescu Dan cu de la 50% in sus n-a incaput in tabel :-)
      Si ce misiune au Ursu si Stancu la Antene? Sa le scada si pe alea in audienta?
  • +6 (6 voturi)    
    EVAZIONISTII FISCALI ! (Joi, 24 februarie 2011, 17:27)

    ionel [anonim]

    rezilierea contractului de drepturi de autor. inseamna ca deontologii astia doi nu aveau contract ca tot omul ci din cel de autor, adica fara taxe platite la stat.
    Rusine
  • +9 (9 voturi)    
    Despre ziaristi (Joi, 24 februarie 2011, 17:40)

    Mircea [anonim]

    Mda ... se poate numi cum vreti ... dar voi, ziaristii lui peste, se chema ca faceati jurnalism ??? Din puctul meu de vedere erati un fel de clone a lui ciutacu si gadea si consider ca v-ar sta mai bine la Antena 3.. unde probabil ca o sa si ajungeti. Realitatea arata mai bine fara voi, cu siguranta!
    • +2 (2 voturi)    
      Da'... (Vineri, 25 februarie 2011, 8:56)

      BalL [utilizator] i-a raspuns lui Mircea

      a aratat vreodata bine ?!!!
  • +3 (3 voturi)    
    vai de cei... (Joi, 24 februarie 2011, 17:52)

    egroeg [anonim]

    la care se vor duce.
  • +3 (3 voturi)    
    acesti doi 'profesionisti' (Joi, 24 februarie 2011, 18:14)

    Viorica Alexandru [utilizator]

    vor aparea ca analisti politici la Antene si alte televiziuni.
  • +5 (5 voturi)    
    sinucidere (Joi, 24 februarie 2011, 18:33)

    Ion [anonim]

    Asta se intampla datorita tiranului Basescu. Ma voi sinucide, pentru ca viata mea nu mai are niciun rost fara acesi doi oameni integri.
  • +6 (6 voturi)    
    IHAHAHA. Ce stiau astia sa faca? (Joi, 24 februarie 2011, 18:54)

    gogol [anonim]

    Ce stiau astia 2 sa faca in afara de' pupat' Basescu in popou seara de seara?
    Scuipau in fiecare seara aceleasi idei de care si patronul nou s-o fi saturat.
    2 prosti cu ifose, manjiti doar de pohta banului
    Sictir lor
  • +6 (6 voturi)    
    cenzura? (Joi, 24 februarie 2011, 19:01)

    obs. [utilizator]

    Ma tot chinui sa inteleg la ce s-o fi referit.Am inteles acum ca erau platit ca drepturi de autor,iata cine facea evaziune,se stie cum sunt impozitate drepturiel de autor.Cineva zicea ca au comportament de procurori,desigur probabil se gandea la procurorii din anii 50.Eu cred ca au avut comportament de chileri media.Eu cred ca aveau onorari grase de pe vremea cand Vantu visa sa-l faca presedinte pe Gioana.Dupa esecul dureros probabil s-a propus renegociere onorariu,neacceptat, de cei doi ,ei tinandu-se de contract. Acum probabil contractul a expirat si cum Vantu nu uita si nu iarta i-a aruncat precum o masea stricata. Asa ca lasati-ne cu cenzura.
  • +6 (6 voturi)    
    Au meritat-o. (Joi, 24 februarie 2011, 19:49)

    SZaSZ [anonim]

    Asta este soarta tonomatelor din slujba mogulilor.Dupa utilizare se arunca la lada cu gunoi.
  • +4 (4 voturi)    
    Corect! (Joi, 24 februarie 2011, 20:09)

    Gimmy [anonim]

    Exact asa cum a facut invitatul vostru de lux, prietenul si sfatuitorul Nistorescu cand a preluat Cotidianul!
    Atunci ati aplaudat si i-ati gasit zeci de motive si circumstante atenuante! Acum, cand situatia va atinge in mod diorect, nu mai e OK, e "cenzura si punct"!
    :))
    Sunati-l! Va va primi cu bratele descrise!
  • -2 (4 voturi)    
    astept minusurile... (Joi, 24 februarie 2011, 21:37)

    geo26 [anonim]

    ma uit si ma minunez! comentariile de pe acest site...tind sa fie cuibusorul pdl-istilor raniti :)! cum apare un comentariu mai acid la adresa lui base sau pdl...cum sar "puisorii" cu minusuri pe oameni...cred ca nici nu citesc in intregime textul...apare psd, pnl ... hop minus pe baieti :)! bravos puisorilor! aveti target? zilele urmatoare o sa strecor niste comentarii aiurea ... si o sa introduc niste cuvinte cheie...pe care le-am mai spus...daca mi se confirma presupunerea...in veci nu mai citesc si nici nu o sa mai fac comentarii pe acest site...stiri poate o sa mai rasfoiesc!
  • -4 (4 voturi)    
    cenzura (Joi, 24 februarie 2011, 22:23)

    laurentiucat [anonim]

    am vazut in direct emisiunea cand blejnar a recunoscut la telefon ca l-a sunat vineri seara la ora 20 pe directorul de la ucm ca trebuia sa plece vaporul.
    cum se poate ca seful anaf sa sune personal la o firma si vineri seara la ora aia?
    cautati emisiunea si vedeti-o e super..
    dupa emisiune, astia doi au fost zburati.
    de ce nu e zburat si blejnar care se pare ca e patronul mafiei si contrabandei din romania?
  • +2 (2 voturi)    
    pacat (Joi, 24 februarie 2011, 23:06)

    mimi [anonim]

    Pacat de spatiul pe care-l folositi ca sa-i dati la stiri pe hotnews - mai bine dadeati o stire serioasa si omeneasca.
    Acesti DIAVOLI m-au facut pe mine si alti cateva zeci de mii de oameni sa luam pastile de calmare. Simt ca mai traiesc o viata stiind ca nu mai apar acesti indivizi , sper.
  • +1 (1 vot)    
    despre oana stancu (Joi, 24 februarie 2011, 23:40)

    gigel de luxembourg [utilizator]

    eu nu stiam cine e oana stancu asta. am cautat cu google si am gasit asta:
    http://ztb.ro/articol/oana-stancu-este-de-neoprit/
    • +1 (1 vot)    
      Nu ca as avea ceva impotriva (Vineri, 25 februarie 2011, 1:34)

      Gigell [anonim] i-a raspuns lui gigel de luxembourg

      distractiei, chair daca uneori e de un gust indoielnic. Dar acolo sunt si niste copii. Astia sunt formatorii de opinie din RO ?
  • +2 (2 voturi)    
    oho (Vineri, 25 februarie 2011, 8:35)

    MirceaA [utilizator]

    cat timp exista prosti in Romania, astia 2 vor avea buzunarele pline. Asa ca nu-i plangeti.
  • -1 (1 vot)    
    Stirile Realitatea superslabe (Vineri, 25 februarie 2011, 8:45)

    gabriel [anonim]

    De cind postul Realitatea a fost prelut de Sebastian Ghita,stirile transmise pe briul postului sint sub orice critica,slab calificate,comparativ cu stirile de acum 2-3 luni.Urmariti stirile de pe briu si ve-ti vedea numai prostii cu stiri care se difuzeaza la jurnal.Stiri internationale economico-financiare nimic.A devenit un post de duzina ,comandat politic.
    • +1 (1 vot)    
      Scoala,scoala ! (Vineri, 25 februarie 2011, 11:02)

      cetatean [anonim] i-a raspuns lui gabriel

      omule esti varza daca scrii briu in loc de brau !In rest fara comentarii,auzi, superslabe !
  • -2 (2 voturi)    
    ... (Vineri, 25 februarie 2011, 8:49)

    fsd [anonim]

    vad ca sunt f criticati pe hotnews care evident e plin de comentarii probasesciene...dar trecand peste asta..as vrea sa aud si eu cine ar fi un jurnalist, realizator tv competent in viziunea celor care considera ca ei nu erau buni fiindca "prea il criticau pe domnul Presedinte". Pp ca ar fi cineva care il ridica in slavi?
  • +2 (2 voturi)    
    intrebare (Vineri, 25 februarie 2011, 9:51)

    rody [anonim]

    De ce nu nu a venit sai apere S.O.VINTU ???Eu cred ca lui SOV,nu ia placut ceva.....nu mai spuneti ca Ghita face ce vrea el ,fara Vintu .
  • +4 (4 voturi)    
    ce a facut Sebastian Ghita... (Vineri, 25 februarie 2011, 11:04)

    John [anonim]

    e "strictly business, nothing personal"- cum se spune in filmele americane cand un "goon" ii trage altuia un glont in cap. Voi, Oana si Celalalt, erati niste trompete (ca si ceilalti) in fanfara lui Vantu de PROPAGANDA ANTIGUVERNAMENTALA. In ciuda a ceea ce va placea sa credeti, voi nu erati jurnalisti (ah, ce-mi place verbul asta "erati", pus la trecut !) iar audienta vostra era extrem de limitata, adica la PSD si fanii lui. In felul asta Rea TV avea o audienta de nisha, cum se spune, si pierdea bani din greu, mai ales ca Antenele faceau acelasi lucru. Un telespectator neutru n-avea ce face pe posturile voatre si migra la altele. Mr. Ghita e om de afaceri. Preluand compania de la Vantu, el trebuie s-o aduca pe profit ca doar nu e idiot sa aduca bani de acasa pentru a va juca voi de-o analiza politica anti-Basescu. Pentru asta el trebuie sa schimbe foarte repede perceptia publicului conform careia Rea TV nu e decat o masinarie de propaganda proasta (pentru ca ati facut acelasi lucru si inainte de alegeri si tot le-ati pierdut ! ) si sa se mute "mainstream", cum e in Occident, ca sa scoata bani din publicitate, prin dublarea sau chiar triplarea audientei. Intelegeti?!
    Deci, daca de maine Ghita v-ar fi cerut sa-l laudati pe Basescu pentru reformele sale, voi ati fi aparut ca doi idioti si publicul tot n-ar fi stat pe canalul vostru ca n-ar fi inteles ce v-a apucat. Voi doi ati patzit la fel ca propagandistii de meserie ai PCR care din Dec. 1989 s-au trezit fara posturi pentru ca ratiunea de a fi disparuse.
    • -2 (2 voturi)    
      linistitor (Vineri, 25 februarie 2011, 12:04)

      anomim [anonim] i-a raspuns lui John

      In sfarsit o sa fie liniste si la Realitatea TV, pentru ca portocalii sa nu mai fie stresati de "trompetele" antiguvernamentale si sa poata "lucra" in liniste
      (re)lansarea tarii pe noi culmi ale progresului si ale dezvoltarii multilaterale. URAAA, URAAA !!
  • +1 (1 vot)    
    Asa se va intampla cu toti (Vineri, 25 februarie 2011, 12:29)

    Marius [anonim]

    Cei doi corifei n-au inteles un lucru esential: cand ai un patron de tip Vantu, care spune ca angajatii sai trebuie sa i-o suga prin batista, trebuie sa intelegi ca esti o unealta. Cand nu mai este nevoie de tine esti aruncat la gunoi. Ei s-au crezut mari ziaristi si de fapt au fost 'mari' atata timp ca a fost nevoie sa spuna minciunile si sa faca un anume circ. Asa vor pati toti "marii" junalsisti de la iRealitatea, li se va da un sut in fund. Nu ii luau toti apararea lui Vantu despre care spuneau ca nu intervine in politica editoriala. Iata ca realitatea este alta si munca la batista este o obligatie....Marea mea deceptie este in Hurezeanu. De unde se vede ca nu mai trebuie ca crezi nici macar in vocile Europei Libere. Tot pentru Vantu o fi lucrat si acolo?
    • +1 (1 vot)    
      oana face pe jurnalista. punct (Vineri, 25 februarie 2011, 14:52)

      lc [anonim] i-a raspuns lui Marius

      oana stancu nu are curaj sa spuna adevarul si o da cotita . punct.
  • +1 (1 vot)    
    cuplul inedit: toanta si marlanul (Vineri, 25 februarie 2011, 14:47)

    tomei [anonim]

    E extraordinar ! .Noul Cod al muncii, pe care-l desfiintau cei doi, nu a fost inca legiferat .
    In ciuda acestui fapt, acesti specialisti in manipulare si deturnare de adevar ,sunt printre primii care beneficiaza de avantatjele noilor reglementari pe piata muncii: FLEXIBILITATEA FORTEI DE MUNCA.
    Cred ca vor fi urmatorii castigatori ai politicii ,ai planului FELIX-cizare a telespectatorilor.
  • +2 (2 voturi)    
    ora de floc (Vineri, 25 februarie 2011, 15:02)

    jon [anonim]

    Bine ca s-au dus! Niste mutre acre needucate care se purtau execrabil cu invitatii. Faceau pe grozavii de parca ei ar fi pus coada la pruna. Niste nulitati care in loc sa faca emisiunea interesanta faceau ei pe grozavii incat inchideai televizorul. "Femeia cu picioare scurte" cerea mereu o tabla unde sa faca demonstratia mitocaniei si incompetentei sale, pe cand celalalt mitocan intr-un limbaj aproape trivial cu vocea regusita dispretuia pe orice demnitar. mai sunt si alte specimene cum ar fi femeia cu nume de biserica (Cretulescu) la care nu-ti vine sa te uiti.
  • -1 (1 vot)    
    cenzura (Vineri, 25 februarie 2011, 15:12)

    dd [anonim]

    prin cenzura s-au referit la exact ce se intampla aici...in spatiu de comentarii. cei care nu pot sa sustina un dialog si sa accepte puncte de vedere diferite ii cenzureaza pe cei care nu afirma acelasi lucru. d asta cand citesti comentarii de pe hotnews vezi ca nu au nici un sens...fiindca apar doar ale celor care se dedau in aparatorii intereselor tarii si ale bunului simt. dar cenzurarea comentariilor e un act de bun simt? am vazut incredibil de multe comentarii tampite dar laudative la adresa lui basescu, scrise incorect gramatical ce nu aveau nici un sens...de ce mai apar inca? insa toate, dar toate celelalte care sunt oarecum antibasescu sunt cenzurate, cum puteti sa va mirati si sa negati existenta cenzurii cand ea exista chiar intr-un spatiu atat de insignifiant unde toata lumea ar trebui sa aiba dreptul la a-si spune parerea? e clar ca exista cenzura impotriva celor antibasesecu...nu se vede? e normal sa existe cenzura? nu cred, asta ar insemna ca nu ar mai trebui sa existe nici opozitie si sa fie dictatura.
    • 0 (0 voturi)    
      ce se intampla aici... (Marţi, 5 aprilie 2011, 15:28)

      mario [anonim] i-a raspuns lui dd

      domnule? care cenzura daca ce ai scris mata apare? sensul la care te referi cand vorbesti de comentarii nu-l intelegi tu!
  • -1 (1 vot)    
    ora ... de portocala (Vineri, 25 februarie 2011, 15:16)

    sanducu [anonim]

    Doamne, dar cum se vede (orb numai sa fii) cum aproape exclusiv postacii portocalii scriu comentarii pe hot-news... Pe ici-colo cate o alta parere. Pai si ma mai intreb ... numai cre-t-ini sunt astia de tin cu portocala mecanica ?
    • +1 (1 vot)    
      ora de incurajare (Vineri, 25 februarie 2011, 15:34)

      tomei [anonim] i-a raspuns lui sanducu

      @ sanducu ,
      Intrebari isi pun cei care cauta si inteleg raspunsurile. Se pare ca, nici sa le primesti gratuit, nu ai fi in stare sa le intelegi. Nu te necaji , poate ca dumnezeu ti-a dat frumusete . E greu sa-i multumeasca pe toti.
    • +1 (1 vot)    
      ora ...de portocala (Vineri, 25 februarie 2011, 20:27)

      sanduca [anonim] i-a raspuns lui sanducu

      si care ar fi problema ta ?

      tu ai la ce sa te uiti si mai ales sa vorbesti : antene, irealitatea

      lasa ca o sa vina ai tai
      sa te vad atunci..................

      sa vezi daca macane cineva la adresa puterii
      nu cum este acum, scuipa precum pisicile cand intri pe teritoriul lor
      si pdl a intrat

      eu nu am uitat anii de dinaintea lui base
      din pacate altii au uitat

      asa e omul
  • -1 (1 vot)    
    portocala (Vineri, 25 februarie 2011, 15:42)

    saladin [anonim]

    mecanica - o echipa formidabila - sigur cei care tin cu ea nu sunt cretini !. Democratic este sa asculti/citesti toate parerile....
  • 0 (0 voturi)    
    ''parasirea.....realitatii'' (Duminică, 27 februarie 2011, 10:12)

    DANA [anonim]

    Era necesara inceperea curateniei si in tv. Basescu s-a apucat sa cauterizeze bubele si latraii anal-isti politici ''scuipau foc'' impotriva lui. Mai trebuie adunati cativa neispraviti gen Ciuvica si ''orientati'' catre Latrina-3, dupa care sa se faca o dezinsectie ca la carte dar nu inainte de a li se demonstra cat rau au facut in tara asta.
  • 0 (0 voturi)    
    legat de plecarea celor doi (Luni, 28 februarie 2011, 17:38)

    gif romeo [anonim]

    ce se intampla si cu postul asta tv?!!!
    de cand a fost numit hurezeanu director general numai lucruri aiurea.
  • 0 (0 voturi)    
    Urata natie! (Sâmbătă, 27 august 2011, 2:24)

    Anonim [anonim]

    Cata rautate......!Va uitati la tv sa vedeti cine mai cade,nu de placere sau de divertisment.mi-e greata de rasa romaneasca!