Sorin Blejnar solicita CNA sa ia masuri ca urmare a acuzatiilor din mass-media

de V.M.     HotNews.ro
Vineri, 25 februarie 2011, 16:05 Economie | Media & Publicitate

Presedintele ANAF, Sorin Blejnar, solicita Consiliului National al Audiovizualului (CNA) sa ia masurile necesare ca urmare a acuzatiilor nedovedite din mass-media, transmite Mediafax.

"Este inadmisibil ca de zile intregi prin fata telespectatorilor sa se plimbe aceiasi detractori fara nicio dovada, iar nimeni sa nu se sesizeze. De aceea solicit CNA sa ia masurile ce se impun in baza Deciziei nr.187/2006, articol 42 si a articolului 30 din Constitutia Romaniei care stipuleaza foarte clar ca <libertatea de exprimare nu poate prejudicia demnitatea, onoarea, viata particulara a persoanei si nici dreptul la propria imagine>", se arata intr-un comunicat al ANAF.

El a reiterat ca respinge cu fermitate "aberatiile/acuzatiile" care sunt vehiculate in mass-media de catre anumite personaje dornice de afirmare publica si de a-si crea notorietate pe seama institutiilor statului.

"Prioritatea mea si a Agentiei Nationale de Administrare Fiscala, in aceasta perioada, este de a implementa cu succes cel mai mare proiect al institutiei din ultimii 20 de ani, destinat mediului de afaceri si anume declaratia unica privind obligatiile de plata a contributiilor sociale, impozitului pe venit si evidenta nominala a persoanelor asigurate - D112 si nu de a intra in polemici, la nesfarsit, pe aceleasi subiecte aberante", a mai spus Blejnar in comunicat.

In ultima perioada presedintele ANAF a fost acuzat in repetate randuri atat de oameni politici din opozitie, dar si de unul din fostii angajatii din Vama ca el ar fi "regina" de pe tabla de sah a coruptiei din vami, acuzatii pe care le-a respins de fiecare data.


Citeste mai multe despre   
























[P] Camera Consultantilor Fiscali organizeaza examen de atribuire a calitatii de consultant fiscal sau de consultant fiscal asistent in Bucuresti, in data de 4 noiembrie 2017

Camera Consultantilor Fiscali este organizatia profesionala de utilitate publica care coordoneaza activitatea de consultanta fiscala din Romania si are in evidenta peste 5.500 de membri la nivel national. Inscrierile la examen se fac in perioada 2 octombrie 2017 - 20 octombrie 2017 pe site-ul http://www.ccfiscali.ro/.

1604 vizualizari

  • +1 (9 voturi)    
    CNA este dominat de sovisti (Vineri, 25 februarie 2011, 16:20)

    Tudor Vladimirescu [anonim]

    Platiti ca sa taca
  • +6 (14 voturi)    
    D-le Blejnar ati incurcat acronimele... (Vineri, 25 februarie 2011, 16:20)

    jackd [utilizator]

    DNA trebuie sa ia masuri fata de dvs... CNA-ul ce treaba are...
    • +2 (4 voturi)    
      Resita Resita Resita ! (Vineri, 25 februarie 2011, 17:15)

      niculita30 [utilizator] i-a raspuns lui jackd

      Si e suficen ca acest specimen sa stea dupa gratii !
  • +5 (13 voturi)    
    de ce CNA? (Vineri, 25 februarie 2011, 16:20)

    lungu bogdan [anonim]

    DNA ar trebui sa ia masuri nu CNA.
  • +6 (14 voturi)    
    Cum se zbate! (Vineri, 25 februarie 2011, 16:21)

    AlinN [anonim]

    Ca un peste pe uscat. Acum ar vrea sa cred ca vama si fiscul erau putred de corupte, haiduci la drumul mare si doar dl Blejnar in varf era sfant si naiv.
    • +3 (5 voturi)    
      o intrebare si un comentariu (Vineri, 25 februarie 2011, 17:07)

      bulan [anonim] i-a raspuns lui AlinN

      inainte de 2009 cand nu era Blejnar, cine incasa? sau nu se lua spaga in vami si la frontiera? comentariu: ANAF a gasit o gaura de 6 mil. euro evaziune fiscala la iRTV! (o fi iRTV onest in acest caz?)
      • +1 (1 vot)    
        Inainte de 23 august cine ? (Vineri, 25 februarie 2011, 20:13)

        niculita30 [utilizator] i-a raspuns lui bulan

        Acum discutam de Blejan !
        dar daca nu e si fudul....:)))
  • +7 (13 voturi)    
    hm, dar el poate acuza? (Vineri, 25 februarie 2011, 16:23)

    varvara [anonim]

    L-am auzit acuzand intr-o emisiune pe Ponta cum ca ar primi sponsorizari uraise, ca ar primi bani etc. Cand i s-au cerut dovezi a zis ca stie "de pe internet"!

    Acum, cand este el insusu acuzat "fara dovezi", se da lovit si se milogeste la CNA!
    Blejnar, fii barbat!
    • +4 (4 voturi)    
      Blejenar la multe succesuri ! (Vineri, 25 februarie 2011, 17:16)

      niculita30 [utilizator] i-a raspuns lui varvara

      Cum nu vii tu, Ţepeş doamne, ca punând mâna pe ei,
      Să-i împarţi în două cete: în smintiţi şi în mişei,
      Şi în două temniţi large cu de-a sila să-i aduni,
      Să dai foc la puşcărie şi la casa de nebuni!
  • +5 (11 voturi)    
    Mafiotul ăsta! (Vineri, 25 februarie 2011, 16:27)

    Neluțu [anonim]

    Tilică ăsta bate câmpii cu seninătate. Auzi tupeu la el! Îl jignesc ăia din mass media. Dar șleatha asta de bandiți în care se află și el a jignit tot poporul român cu șmecheriile lor. Au furat pe rupte și au redus toate veniturile, iar culmea tupeului, acum vor să aibe și populația putere de cumpărare. La vămi i-a vămuit pe toți și el n-are săracul nicio vină. Dar nici el nu crede ce spune. Du-te măi vere la culcare că e noapte!
  • -3 (13 voturi)    
    linsaj mediatic (Vineri, 25 februarie 2011, 16:31)

    mimar [anonim]

    oameni buni, ar fi posibil ca SB sa fie vinovat

    dar, in justitie sunt necesare PROBE
    atentie, PROBE

    nu sunt de acord cu linsajul mediatic
    • +5 (9 voturi)    
      chiar? (Vineri, 25 februarie 2011, 16:47)

      srpc [utilizator] i-a raspuns lui mimar

      dar cand sunt linsati mediatic cei pe care basinescu ii considera adversarii lui cum de esti de acord? ei, dublul standard, dammit...
      • -2 (4 voturi)    
        chiar? (Vineri, 25 februarie 2011, 16:49)

        mimar [anonim] i-a raspuns lui srpc

        exemple ?
        • +1 (1 vot)    
          Arestati eliberaati ! (Vineri, 25 februarie 2011, 18:55)

          niculita30 [utilizator] i-a raspuns lui mimar

          Ce mai vreti tov procuror?
        • 0 (0 voturi)    
          de pilda (Marţi, 1 martie 2011, 18:13)

          srpc [utilizator] i-a raspuns lui mimar

          inregistrarile care, ciudat, apar in presa inaintea proceselor adversarilor pedele ce-or fi, ai?
      • -2 (4 voturi)    
        Te-am linsat. (Vineri, 25 februarie 2011, 16:57)

        mircea [anonim] i-a raspuns lui srpc

        Ia spune un nume sfant din PSD,PNL care la linsat mediatic Basescu.Basescu nu te deranjeaza decat daca esti din gasca celor bolnavi de DNA.
  • +6 (10 voturi)    
    Dl Blejnar are dreptate..... (Vineri, 25 februarie 2011, 16:34)

    costica [anonim]

    televiziunile mogulilor i-au afectat imaginea altfel imaculata si e normala intrebarea lui celebra catre PDLul spre care pompa probabil banii: cu imaginea mea nereperata, cum ramane?! Las' ca ti-o repereaza PDLul, dle Blejnar !!!!! Pe de alta parte, juniorul Costea tocmai a recunoscut ca banii ii impartea si ca o parte ajungeau la Presedintele SB, adica Sorin Blejnar!!!! Ce imagine sa-ti mai afecteze, dle Blejnar!!!!

    HotNews, sper sa nu cenzurati.
    • -1 (3 voturi)    
      si Marica? (Vineri, 25 februarie 2011, 17:04)

      curios [anonim] i-a raspuns lui costica

      habar n-am despre Blejnar (o fi, n-o fi). Aceleasi lucruri se spun despre Marica. Ii aresteaza pe amandoi sau pe niciunul? si oricum, inainte de Blejnar, cine lua???
      • 0 (2 voturi)    
        da,da (Vineri, 25 februarie 2011, 17:10)

        curioasa [anonim] i-a raspuns lui curios

        vrem sa stim ce a fost innaintea lui Blejnar

        vrem sa stim, sa nu se opreasca........

        si unde este Marica ?, asa e , unde e?
      • +2 (2 voturi)    
        sa-i aresteze pe TOTI cei implicati!!!! (Vineri, 25 februarie 2011, 18:28)

        costica [anonim] i-a raspuns lui curios

        pe toti!!! am spus-o nu 1 data: toti o apa si-un pamant!!! si PSD si PDL si PNL si UNPR si sindicalistii milionari !!! Este foarte grav ceea ce se intampla in Romania unde exista tot felul de structuri paralele statului care azi efectiv nu mai functioneaza, asa arata azi Romania pe care Franta si Germania nu a vrut-o in Schengen!! Si Bine au facut, datorita lor vedem azi ceea ce se intampla in vamile romanesti. Sper sa mearga pana la capat, desi am rezerve serioase, ptr ca firele duc in final la nume sus-puse , e logic. Azi in masina l-am auzit pe Dl Mircea Cosea swe la UNPR spunand la RRA ca estimarile BM arata ca in Romania evaziunea si contrabanda in vami se ridica la 5-6 miliarde Euro !!! Si Dl Basescu ne spune noua alaturi de Dl Boc ca " atat produce Romania' !!! Habar n-au sau ???!!!!!
    • 0 (4 voturi)    
      Justitia nu se face la televizor (Vineri, 25 februarie 2011, 17:15)

      Georgica [anonim] i-a raspuns lui costica

      Nu am incredere in hoti si in comunisti.
      Hotul de Costea acuza direct fara a aduce probe, este disperat si incearca sa faca circ mediatic.
      Ponta in calitatea lui de comunist reformator cu Iliescu mentor, acuza si el.Din nou fara probe.
      Fac pariu ca in cazul in care il va da Blejnar in judecata pentru calomnie se va prevala de imunitatea parlamentara. Ca de asta e buna imunitatea, sa spui ce vrei, sa arunci cu nori si cand e sa raspunzi sa spui: 'e doar o parere politica, nimic personal'
      • 0 (0 voturi)    
        nu mai fa pariu!! (Vineri, 25 februarie 2011, 18:29)

        costica [anonim] i-a raspuns lui Georgica

        il demite Boc(adica Basescu) sau isi da demisia singur!! e chestie de cateva zile !!
        • +1 (1 vot)    
          Poate se autosuspenda... (Vineri, 25 februarie 2011, 18:57)

          George [anonim] i-a raspuns lui costica

          ... e la moda azi!
  • +2 (8 voturi)    
    Ce glumet esti mai fazane! (Vineri, 25 februarie 2011, 16:36)

    Țomping [anonim]

    Auzi mai prietene, tu cu seful tau chior ne-ati sugrumat de tot si acum va supara ca latra unii pe la televiziunile mogulilor despre voi?///
  • +2 (6 voturi)    
    justitie (Vineri, 25 februarie 2011, 16:38)

    costache [anonim]

    Sa se duca in justitie sa-si dovedesca nevinovatia! Asa ne-a invatat domnul presedinte Basescu. El nu stie lucrul asta?
    • 0 (2 voturi)    
      moral e una, legal e alta! (Vineri, 25 februarie 2011, 17:01)

      bula [anonim] i-a raspuns lui costache

      moral trebuie demis. Legal trebuie sa existe dovezi. Iar asta de la Ploiesti spune ca, dupa "stiinta sa"... Daca spune ca dupa stiinta sa ajungeau banii la Obama, il arestau pe Obama? Vezi si cazul SOV pt. FNI, nd puscarie a facut dnaVlas nu SOV!
  • +5 (5 voturi)    
    regina (Vineri, 25 februarie 2011, 16:43)

    m [anonim]

    Dnule B.A aparut si cea de adoua acuzatie ca o parte din mita luata de vamesi(PLOIESTI) ajungea la dvs.Demisia si ce urmeaza.
  • 0 (2 voturi)    
    Acum pe cine sa credem? (Vineri, 25 februarie 2011, 16:45)

    Zeus [anonim]

    Sa ne imaginam un scenariu ipotetic ca acela din vami. In invatamantul universitar se ia spaga la greu pentru trecerea la examene. Altfel n-ar putea urma unii simultan 3 facultati. Banii ii iau de obicei secretarele sefe (caz notoriu la UPB in ograda Ambramburica). Sumele variazza intre 100 si 1000 euro/examen. Secretarale sefe iau aceasta spaga in numele unor profesori (unii dintre ei stiuti). Dar majoritatea profesorilor din UPB nu pretind si nu primesc acesti bani. Secretarelele au insa ultimul racnet de case si masini. La fel ca in vama. Morala: toti functionarii de interfata iau spaga in numele "cuiva". Dar ce dovada au cei care pretind bani in numele altora ca aceste "regine" si primesc acea spaga? In plus cum poate cineva care este in spate, nivelul spagii pretinse de interfata cu publicul? Eu nu bag mana in foc ca Blejnar este lacrima. Dar pana cand nu va fi prins, el ramane curat. Ponta il acuza fara dovezi. Ii intorc si eu acuzele asa: spaga de la Drept de zeci de mii de euro se duce in buzunarele lui Nastase caci asa zic secretarele. De ce nu face PSD-ul un proiect de lege asa cum este in Belgia: cel prins cu averea nejustificata i se confisca si daca prejudiciul este peste 10.000 euro este trimis in penal cu o pedeapsa minima de 20 de ani. Deci si confiscare si puscarie. Cand va face acest gest, incep sa-l cred pe Ponta. Un lucru este cert: Romania dupa 1989 a fost croita de Iliescu pentru ca fostii comunisti si securisti sa fure in voie din buzunarele romanilor. Si de aici cancrena s-a extins si la altii si a scapat de sub control iar PSD a trecut la santajul infractorilor prin intermediul liderilor de sindicate cand sunt in opozitie. La putere au cale libera sa fure.
  • +6 (6 voturi)    
    nu zau? (Vineri, 25 februarie 2011, 16:46)

    srpc [utilizator]

    tu esti curat ca lacrima, chiar daca sunt 20 care sa zica invers, iar ceilalti sunt murdari si daca e unul singur care sa spuna asta? hai ca esti tare, neica!