Iolanda Balas Soter cere 3 ore de sport pe saptamana

de Redactia     HotNews.ro
Vineri, 25 martie 2011, 21:24 Economie | Media & Publicitate

Iolanda Balas Soter, dubla campioana olimpica, presedinte al fundatiei Atletismul Romanesc, pledeaza pentru introducerea in scoli a trei ore de sport pe saptamina, pentru reinfiintarea cluburilor scolare si universitare.

Fosta glorie a sportului romanesc este invitata la emisiunea Vivat Academia, difuzata sambata de la ora 10 pe Antena 2, realizator Dan Constantin, unde povesteste despre marile prietenii care o leaga de alte mari campioane ale sportului mondial si despre recordurile prin care a dominat mai bine de un deceniu saritura in inaltime.


Citeste mai multe despre   






















743 vizualizari

  • 0 (2 voturi)    
    excelenta si utila propunere (Vineri, 25 martie 2011, 21:53)

    bizonul [anonim]

    ar fi F.F.F.F.F. bine sa se introduca sportul 3-4 ore pe saptamina!
  • 0 (2 voturi)    
    3 ore de sport (Vineri, 25 martie 2011, 22:01)

    Anonim [anonim]

    Foarte de acord. Mai bine o ora de sport in plus si una de religie in minus.
  • -1 (3 voturi)    
    Cam mult doamna, cam mult... (Vineri, 25 martie 2011, 22:38)

    Iancu jianu [anonim]

    ....3 ore obligatorii de sport pe saptamina pentru tot "boborul" ca numai 5 sau 6 sportivi sa ajunga la performanta si aceia prin relatii si nepotism, nu pe bune. Tara asta are nevoie de ingineri si profesori, nu de paraziti, drogati ca Mutu sau circari ca Lacatus. Sau ati ramas fara ciolan?
    • 0 (0 voturi)    
      Nu fii prost, Jiene! (Sâmbătă, 26 martie 2011, 11:04)

      Zapciul [anonim] i-a raspuns lui Iancu jianu

      Sportul in scoli nu are rolul de a produce sportivi de performanta ci de a stimula un stil de viata activ si sanatos. Miscarea inseamna sanatate atat fizica cat si mentala, inseamna mai putini obezi, mai putini alcoolici, mai putini drogati, inseamna mai putine concedii medicale si mai putina presiune pusa pe sistemul national de sanatate. Sportul nu afecteaza dezvoltarea intelectuala ci dimpotriva, un creier oxigenat cum trebuie lucreaza mai bine.
  • 0 (2 voturi)    
    Ee na (Vineri, 25 martie 2011, 23:04)

    Mircea [anonim]

    Aoleu maica ce zici tu acolo? Sa faca copilasii si putina miscare ? Dar le sta asa bine neputinciosi si palizi, grasi si bolnavi de prea mult fast food. Lasa ca tot mai bine e sa stai blana si sa iesi la o tigare in pauza .
  • 0 (2 voturi)    
    sigur.... eu propun altceva (Sâmbătă, 26 martie 2011, 0:26)

    sigheteanu [anonim]

    sa se face doar 3 ore din alte materii si in rest numai sport, e bine asa?

    si asa sportul e degeaba si acuma in scoli, copiii sunt derutati cu tot felul de "competitii" deosebit de importante si nu mai invata nimic. in rest, nu se face nimic, se da copiilor o minge si se descurca ei cumva, iar profii stau frumos la tigara, ce deh, e sanatate curata....
  • 0 (2 voturi)    
    Propunere: (Sâmbătă, 26 martie 2011, 1:08)

    hamangiu [anonim]

    Eu propun ca toate orele de la scoala sa fie numai si numai de sport. Oricum celelalte materii sunt fara folos, ca nu le invata nimeni.
    Propun ca orele de sport sa fie structurate pe specilitati sportive: cursa de spaga-viteza, cursa de mita cu obstacole, maratonul de ciordeala, meciul de evaziune fiscala si rambursari de TVA, precum si, bineinteles, olimpiada de severin-lobbying.
  • 0 (0 voturi)    
    alo! d-na Sotte... (Sâmbătă, 26 martie 2011, 11:39)

    danarad [anonim]

    ...nu-i cam mult ? pai la o ora de ed. fizica,elevii au nevoie de etnobotanice,din cauza ,,oboselii'', la trei ore ce sa ,,serveasca'' bietii copii ?