Acuzatii de amenintare cu moartea la Realitatea TV. Membrii CA al Asesoft depun plangere penala, acuzand presiuni din partea lui S. O. Vintu "care coordoneaza un grup mafiot" / Vintu: Din seara aceasta, Sebastian Ghita nu mai este managerul Realitatea Tv

de A.N., C.I., C.C.     HotNews.ro
Duminică, 3 aprilie 2011, 19:12 Economie | Media & Publicitate

Membrii Consiliului de Administratie al Asesoft (care a preluat managementul Realitatea TV) au anunta duminica, intr-un comunicat, ca vor depune plangeri penale impotriva lui Sorin Ovidiu Vintu si a asociatilor sai, de la care ar fi primit amenintari: "In cadrul unor discutii extrem de tensionate, legate de managementul si activitatea editoriala a trustului Realitatea Media, domnul Sorin Ovidiu Vantu si asociatii sai au insistat sa schimbam conditiile contractului de management si sa semnam un act aditional care sa le permita exercitarea de ingerinte in activitatea editoriala. A fost realmente surprinzator pentru noi sa constatam ca, in absenta unor rezultate in cadrul discutiilor, domnul Sorin Ovidiu Vantu si asociatii sai au decis sa utilizeze metode profund imorale si total in fara legii, precum: santajul si amenintarea", se arata in comunicat.

Intrebat, duminica, de Hotnews.ro, daca a primit personal amenintari, managerul Sebastian Ghita a spus ca da. Acest lucru s-a petrecut, potrivit lui Ghita, in timpul unor discutii care au avut loc sambata. El a mai afirmat, pentru HotNews.ro, ca este vorba despre amenintari cu moartea pe care i le-ar fi adus S. O. Vintu.

Sebastian Ghita a precizat ca discutiile la nivelul conducerii Realitatea Media pe tema contractului de management nu s-au finalizat "deocamdata. Acestea nu sunt metode de discutat". Potrivit managerului, "un contract, odata semnat, nu mai tine de dorinta unuia sau a altuia. Dupa 4 luni, dupa ce au luat bani, nu mai doresc acest contract? Orice chestiune pe care si-o doresc pot sa si-o doreasca doar la tribunal. Orice decizie iau dansii (in Consiliul de Administratie al Realitatea Media - n.red.) nu poate fi luata in afara contractului".

UPDATE (ora 22:50) Reporter Virtual a scris, duminica seara, ca, potrivit plangerii de la Parchet, "Vintu l-a amenintat pe Ghita ca-l gazeaza, ii omoara familia si-l ingroapa pe dealurile Moldovei". Sebastian Ghita a confirmat informatia.

UPDATE (ora 20:35): Sorin Ovidiu Vintu, pentru Pagina de media: "Din seara aceasta, Sebastian Ghita nu mai este managerul Realitatea Tv. Am luat decizia rezilierii contractului de management cu Sebastian Ghita. Urmeaza sa formalizam din punct de vedere legal aceasta decizie pe care eu am luat-o deja.”



Redam integral comunicatul Asesoft:


Comunicat de presa ASESOFT, 3 aprilie 2011

1.  In cadrul unor discutii extrem de tensionate, legate de managementul si activitatea editoriala a trustului Realitatea Media, domnul Sorin Ovidiu Vantu si asociatii  sai au insistat sa schimbam conditiile contractului de management si sa semnam un act aditional care sa le permita exercitarea de ingerinte in activitatea editoriala.

2.  A fost realmente surprinzator pentru noi sa constatam ca, in absenta unor rezultate in cadrul discutiilor, domnul Sorin Ovidiu Vantu si asociatii sai au decis sa utilizeze metode profund imorale si total in fara legii, precum: santajul  si amenintarea.

3.  Mai mult, am inteles ca, in fapt, avem de a face cu un grup mafiot, coordonat  de domnul Sorin Ovidiu Vantu, care este implicat in activitati de crima organizata (spalare de bani, escrocherie, santaj, utilizarea sau
amenintarea cu utilizarea violentei fizice etc.).

4.  Consiliul de Administratie al SC Asesoft International SA a hotarat sa apeleze la toate mijloacele legale necesare conservarii investitiei realizate la Realitatea  Media – in valoare de peste 10 milioane euro - si sa
solicite institutiilor statului protejarea vietii si integritatii fizice a membrilor CA si a familiilor acestora.
 
5.  Reiteram ceea ce am precizat si cu prilejul discutiilor cu domnul Sorin Ovidiu Vantu, si anume ca orice litigiu privind contractul de management poate fi rezolvat fie prin negocieri, fie in instanta, insa in niciun caz in stil mafiot, asa cum doreste domnia sa.

6.  Ca reactie la amenintarile ce ne-au fost adresate, am decis sa depunem plangeri penale impotriva domnului Sorin Ovidiu Vantu si asociatilor sai.

7.  Totodata, atragem atentia domnului Sorin Ovidiu Vantu si asociatilor sai sa inceteze presiunile la adresa jurnalistilor de la Realitatea Media, intrucat controlul editorial pe care doresc sa-l impuna este lipsit de  legitimitate si afecteaza credibilitatea trustului.

8.  Toate actiunile persoanelor desemnate de SC Asesoft International SA pentru derularea contractului de management au avut ca obiective: evitarea suspendarii licentei, plata taxelor datorate bugetului de stat, achitarea salariilor catre jurnalisti (incepand cu luna martie 2010) si asigurarea unor conditii de lucru decente.

9.  SC Asesoft International SA isi reafirma angajamentul ferm fata de finalizarea derularii contractului si consolidarea locului postului Realitatea TV. Asesoft a reusit sa modernizeze deja o mare parte din
echipamentele tehnice si sa obtina intelegeri favorabile pentru Realitatea Media din partea furnizorilor importanti.

10. Asesoft International SA considera ca jurnalistii sunt responsabili de politica editoriala si nici CA al Realitatea si nici CA al Asesoft nu trebuie sa interfereze cu munca acestora.


Un comunicat postat joi pe site-ul Realitatea.net anunta convocarea Consiliului de Administratie al Realitatea Media pentru a pune in discutie contractul de management incheiat cu Asesoft. Potrivit acestuia, "este o analiza care se impune din mai multe motive", printre care sunt mentionate o plangere penala formulata de directorul general Realitatea Media si "o serie de alte decizii manageriale" care "au pus in pericol existenta unor unitati de business din grup". In plus, era anuntata si schimbarea din functie a directorului editorial Catalin Popa si a redactorului-sef al Departamentului Stiri, Madalina Dulama.

Vineri, reprezentantii Asesoft au emis, la randul lor, un comunicat in care au aratat ca Asesoft ca nu s-a implicat in politica editoriala a Realitatea Media si respinge orice implicare a Consiliului de Administratie al Realitatea Media in redactie, cu sau fara agenti de paza plasati langa jurnalisti. Comunicatul, remis dupa intrunirea de vineri a Consiliului de Administratie al companiei, mai arata ca persoanele desemnate de Asesoft au respectat in totalitate contractul de management si au actionat cu "deplin profesionalism atat in interesul Asesoft cat si in interesul Realitatea Media".

In octombrie 2010, confruntata cu serioase probleme financiare, Realitatea Media a incheiat un contract de management cu Asesoft, evaluat la 76 de milioane de euro. Atunci s-a anuntat ca Sorin Ovidiu Vintu ramane doar actionar, Asesoft si omul de afaceri Sebastian Ghita, care conduce aceasta companie, preluand managementul Realitatea Media. Catalin Tolontan afirma, atunci, pe blogul sau ca "investitia lui Ghita este protejata printr-o clauza severa a contractului cu SOV. In cazul in care Vantu se razgindeste si vrea sa preia controlul managerial al postului TV va trebui sa plateasca o suma imensa". Tot in octombrie aparusera stenogramele din dosarul lui Sorin Ovidiu Vintu, in care acesta vorbea cu oameni din trustul Realitatea despre functionarea companiei "dupa nevoile mele", despre cum "a fost la butoane" si despre cum a lasat "supape majore".




Citeste mai multe despre   























Material sustinut de Superbrands

Recomandari de vara de la librarii Humanitas

Librariile Humanitas au aparut ca entitate juridica in anul 1993, insa primele doua librarii au fost deschise sub egida Editurii Humanitas inca din 1991. Cu peste 25 de ani in piata de distributie si vanzare de carte din Romania, compania isi propune sa ramana in continuare lantul de librarii cu cea mai mare pondere de carte din Romania, acordand editurilor nationale si locale, dar si autorilor romani, sansa de a ajunge la public.

26426 vizualizari

  • +62 (64 voturi)    
    nu stiu de ce nu ma mira... (Duminică, 3 aprilie 2011, 19:21)

    Sorin [anonim]

    Realitatea Tv? Hmmm... asta e post de stiri, sau de propaganda?
    Pai e simplu:
    1. vrei post de stiri? - lasi libertate redactorilor
    2. vrei post Tv de propaganda? - sunt necesare ingerinte, "corectii". Iar cel ce gandeste asa nu e departe de ilegal, evident.
    • +30 (34 voturi)    
      Russya? (Duminică, 3 aprilie 2011, 22:23)

      Trasnitnovich [anonim] i-a raspuns lui Sorin

      Ingerintele editoriale privesc cumva interesele rusesti in Romania (si implicit in UE)?
      • +2 (2 voturi)    
        bineinteles ca Russya ! UNDE E ROMANIA ??? (Luni, 4 aprilie 2011, 16:11)

        flit [anonim] i-a raspuns lui Trasnitnovich

        bucurestenii (macar) ar trebui sa puna de un miting in fata postului de televiziune pt a cere DREPTUL LA INFORMARE CORECTA in SPATIUL PUBLIC ! Daca postul mafiotului-sekurist ar emite doar in apartamentul lui as intelege, insa cand spurci prin unde otravite spatiul public al unei tari intregi CINEVA TREBUIE SA SE OPUNA, sa IASA IN STRADA ! Vrem o PRESA LIBERA, AFARA CU INTERESELE OLIGARHIEI si mafiei politice din PRESA ! Unde este spiritul de fair-play, de corectitudine, a studentilor, spontaneitatea lor fata de asemenea barbarii ce ne poate afecta pe toti ? Ce face justitia cu multele dosare pe rol ale acestui parazit al societatii, ce traieste inca din banii FNI, jumuliti populatiei credule.
    • +11 (15 voturi)    
      simpla intrebare (Luni, 4 aprilie 2011, 6:37)

      oilman [utilizator] i-a raspuns lui Sorin

      Oricit de izolat era de mizeria din Romania, ocupat de Asesoft, nu cred ca Sebastian ghita nu auzise de Vintu.. De ce s-a bagat in business cu SOV ? Chiar nu stia ca se leaga cu Mafia ? Ciudat.
      • +4 (4 voturi)    
        stai linistit (Luni, 4 aprilie 2011, 11:24)

        mim [anonim] i-a raspuns lui oilman

        sov si-a gasit nasul.
        • +2 (2 voturi)    
          Mda (Luni, 4 aprilie 2011, 18:37)

          zet [utilizator] i-a raspuns lui mim

          Sov, in paranoia lui, nu a avut idee mai buna decat sa se contreze cu Base, uitand doua lucruri: 1. Base e orice, dar in mod sigur nu e "delicat". 2. prin natura lucrurilor presedintele romaniei are serviciile la indemana :D.

          Cred ca lui Sov i se pregateste un hidrant de toata frumusetea =)), ghita asta are o detasare care imi da impresia de backing puternic.
          • 0 (0 voturi)    
            mda (Luni, 4 aprilie 2011, 21:39)

            mim [anonim] i-a raspuns lui zet

            se pregateste meciul de anul viitor, care se anunta demn de liga campionilor. pana acum echipele erau delimitate bine, ca la volei. acum, nu se stie pe unde joaca vedetele.
            noi putem doar sa ne bucuram de spectacol pentru ca viata bate filmul.
            meciul asta il castiga ghita fara probleme pentru ca este mai lat in spate...
    • +18 (18 voturi)    
      FNI vegheaza pentru tine (Luni, 4 aprilie 2011, 8:00)

      un om [anonim] i-a raspuns lui Sorin

      Domnule Ghita, fii linistit, FNI vegheaza pentru tine.

      Asta se intimpla cind te bagi in afaceri cu nea Vintu. Sa fie lectie pentru toti. L-ai trecut pe dracu puntea in timpul crizei si acum ti-ai luat-o.
      • +2 (2 voturi)    
        vedem noi (Luni, 4 aprilie 2011, 16:03)

        adyQ [utilizator] i-a raspuns lui un om

        sa speram ca nu, oricum a stiut el de la inceput cu cine se baga in afaceri, dar eu cred ca are spate greu de a intrat in asa ceva :)
    • +1 (3 voturi)    
      Pe mine ma mira! (Luni, 4 aprilie 2011, 9:12)

      neanonim [utilizator] i-a raspuns lui Sorin

      asta e tipul de om de afaceri?! sunt stupefiat!
      Sunt curios cum va reactiona Justitia..
      • +6 (6 voturi)    
        Care justitie? (Luni, 4 aprilie 2011, 11:23)

        , AlwaysToTheRight, NeveRed! [utilizator] i-a raspuns lui neanonim

        Uita/te la moacele doamnei costiniu, pivniceru, barbulescu si la moacele celor care fac justitie!
        Aia sunt implantati acolo din anii 90 pentru a NU face justitie!
        Altfel, cum crezi ca s/ar fi "cladit" atatea imperii de carton!?
        Cum crezi ca ar fi scapat nush de bulau?
        Justitia reactioneaza la o baba care a luat o gaina, la un mos care vine sa/si vanda pastarnacul pe trotuar (in piata nu are voie, e plin de ... goagali!). Astia doi sunt pedepsiti exempar, restul stau cu politistii langa ei si... tigari, baieti, tigari!
        Si cine urla?
        Latrinele, publika tv, ot(ra)v(elile)...
    • -2 (6 voturi)    
      total de acord (Luni, 4 aprilie 2011, 15:13)

      cosminrs [utilizator] i-a raspuns lui Sorin

      si Hotnews e la fel ca Antena 3. Loc de propaganda.
      Dar sincer m'ar mira sa nu fie asa. Doar asta e in firea romanilor.
    • -1 (3 voturi)    
      Vrei basism desantat ?!.. (Luni, 4 aprilie 2011, 22:50)

      Antibase forever [anonim] i-a raspuns lui Sorin

      1 - asesoft e sponsor principal al campaniei desantate a bas_escului, deci las-o moale cu "libertatea redactorilor"...;
      2 - apropos de "libertatea redactorilor", de ce si cum au fost fortati sa plece redactori de varf ai realitatii tv ?!... din prea multa libertate de tip basist ?!?
      3 - vrei post de propaganda ?!.. uita-te pana ti se aplatizeaza creierul complet la tvr - post public, din bani publici, dar preamarind regimul de ocupatie portocaliu;
      4 - vrei sa ramai un manipulat basist penibil ?!... pune botul la propaganda hotnews, oficina portocalie...
      rusine, mi-e scarba !...
  • +88 (90 voturi)    
    chiar nu poate fi arestat Vantu in Romania? (Duminică, 3 aprilie 2011, 19:25)

    Eneas [anonim]

    va are pe toti la mana?adica justitie,DNA, politie,servicii secrete ...intreb,nu dau cu parul ,se pare ca SOV e ...cum draqu isi zic magistratii ,ei intre ei ..inamovibil?!
    • +53 (53 voturi)    
      no justice (Duminică, 3 aprilie 2011, 20:53)

      pescaru' [anonim] i-a raspuns lui Eneas

      Stimate domn, in Romania, numai oamenii de rand si fraierii sunt arestati. Restul, sunt protejati de clanul mafiot din justitie.
    • +21 (21 voturi)    
      stat in stat (Luni, 4 aprilie 2011, 8:39)

      fabian [anonim] i-a raspuns lui Eneas

      Citez: Vintu l-a amenintat pe Ghita ca-l gazeaza, ii omoara familia si-l ingroapa pe dealurile Moldovei.
      Cu ceva timp in urma acelasi Vantu il ameninta chiar pe presedintele tarii. Pana la anarhie si haos nu mai e mult, se pare ca structurile statului sunt incapabile sa gestioneze situatia creata. Cel putin asta e perceptia mea asupra situatiei si cred ca si a multor altora. Daca vi se pare ca n-am dreptate va rog sa ma contraziceti - dar cu fapte, nu cu vorbe!
    • +27 (27 voturi)    
      Vad ca s-a inzdravenit (Luni, 4 aprilie 2011, 9:12)

      Dianora [utilizator] i-a raspuns lui Eneas

      Dl. Vintu, jalnicul care cerea indurare in numele bolii sale de inima are inimioara destul de tare acum ca sa conduca grupuri de asalt si sa faca hit list. Eu cred ca s-a inzdravenit suficient ca sa fie judecat odata.
    • -3 (5 voturi)    
      Nu poate fi arestat deoarece... (Luni, 4 aprilie 2011, 11:44)

      Catalin [anonim] i-a raspuns lui Eneas

      ...faptul ca Basescu il uraste si il foloseste ca arma electorala pentru prosti nu tine loc de justitie.
  • +64 (64 voturi)    
    Sa fie intr-un ceas... (Duminică, 3 aprilie 2011, 19:28)

    Mih [anonim]

    ...rau pentru SOV!!!
    • +30 (30 voturi)    
      Sa fie intr-un ceas (Duminică, 3 aprilie 2011, 20:47)

      anonim [anonim] i-a raspuns lui Mih

      Sau in doua, dar important sa fie pe caseta...
  • +58 (58 voturi)    
    dilema (Duminică, 3 aprilie 2011, 19:29)

    traiang [utilizator]

    Nu pot sa-mi inchipui cum acest Vantu nu poate fi atins cu nimic sau tras la raspundere dupa atatea si atatea tepe Ce mari complicitati se ascund in spatele lui de este de neclintit.Cand am sa vad un verdict corect si rapid al justitiei in cel priveste voi spune ca Romania va reveni pe un drum corect !
    • +4 (4 voturi)    
      cu greu (Luni, 4 aprilie 2011, 12:24)

      Catalin1 [utilizator] i-a raspuns lui traiang

      Pentru ca SOV sa ajunga sa fie judecat corect si sa primeasca o pedeapsa justa, va trebui sa cada multi altii, inaintea lui.
  • +75 (75 voturi)    
    Hopa! (Duminică, 3 aprilie 2011, 19:30)

    Berzelius [utilizator]

    Acuma nu-l mai doare la inima pe SOV!
    Se pare ca pe sacalul asta schiop nu-l mai potoleste nimeni si face cam ce vrea muschiul lui. Nasoala justitie!
    • +15 (15 voturi)    
      Nici bolile... (Luni, 4 aprilie 2011, 8:58)

      Gigi-Contra [utilizator] i-a raspuns lui Berzelius

      Se poate observa ca bolile de care se tot plange cand trebuie sa dea cu subsemnatul pe la termenele de judecata, au disparut subit...MIRACOL, MINUNE, S-A VINDECAT!!! Sper sa ia in considerare judecatorii toate aceste magarii pe care le face acest om malefic...sa stea in parnaie, pentru ca ESTE UN PERICOL SOCIAL...la propriu!!!
    • -1 (1 vot)    
      ???? (Luni, 4 aprilie 2011, 15:00)

      SAMSAR [anonim] i-a raspuns lui Berzelius

      nu-ti pui deloc problema ca ar putea sa fie legal ceia ce face, si ca doar din invidie ca pe altii nu-i duc capul sa faca ceva '' si il foloseste ca arma electorala pentru prosti '' cum spunea cuneva mai sus?
      • +2 (2 voturi)    
        Legal??? (Luni, 4 aprilie 2011, 15:37)

        Berzelius [utilizator] i-a raspuns lui SAMSAR

        Poate la tine acasa e legal sa ameninti cu moartea o persoana si familia lui.
        Intr-o lume civilizata insa, nu, nu e legal!
        Iar de la amenintari si pana la fapte e doar un pas.
  • +8 (16 voturi)    
    SOV ia bani de la stat indirect. De data asta. (Duminică, 3 aprilie 2011, 19:31)

    Rasmus [utilizator]

    Interesant ce aud si complet neasteptat! :)
    Ce cautasi musiu in troaca, normal ca porcii au venit sa manance!
  • +30 (34 voturi)    
    Asa va trebuie! (Duminică, 3 aprilie 2011, 19:37)

    Gutza [anonim]

    Adica voi nu stiati cine-i SOV?
  • +34 (34 voturi)    
    Amintirile lui Vantu. (Duminică, 3 aprilie 2011, 19:41)

    george [anonim]

    Se pare ca dl. Vantu uitase ca pe vremea lui Nastase a trebuit ca de frica sa se intalneasca la o ora tarzie cu Basescu intr-o parcare. Se pare ca vede ca pierde trustul de presa dat mult prea usor unui pesedist, si ca va fi la mana lor lunga ."Dictatura" lui Basescu se pare ca va fi una exercitata de un PARTID FLAMAND pe numele PSD.Daca vine PSD-ul la putere se pare ca pe Vantu il asteapta o saracire puternica dar totusi benefica pentru ca justitia PESEDIST a fost intotdeauna f.bine controlata si a dat drumul tuturor borfsilor , desigur conform cu sloganul electoral al USL "FURATI FURATI DATI JUMATE SI SCAPATI".
  • +31 (31 voturi)    
    SOV - lupul nu-si schimba naravul (Duminică, 3 aprilie 2011, 19:41)

    dan [anonim]

    Eu nu ma uit la televiziunile mogulilor..nu ma intereseaza ce are un mogul de trambitat, asa cum trebuiau si toti sa-l abandoneze pe SOV pentru ce a facut tarii
  • +30 (30 voturi)    
    :)) (Duminică, 3 aprilie 2011, 19:51)

    Adonis78 [utilizator]

    Cand te bagi in tarata te maninca porcii. Domnul Ghita parea mai pedant si mai cu capul pe umeri, nu stiu ce l-o apucat de s-o bagat in combinatii cu SOV... pacat de el (de Ghita)
  • +25 (27 voturi)    
    Amenintari... (Duminică, 3 aprilie 2011, 19:51)

    honest [utilizator]

    Asta inseamna sa te asociezi cu oameni ca Nus...
  • -32 (50 voturi)    
    Fariseul de ghita !!!!! (Duminică, 3 aprilie 2011, 19:59)

    Uragan [anonim]

    Bre Ghita, tine minte, CINE PLATESTE LAUTARII COMANDA MUZICA !!! Asa ca, CIOCUL MIC. Pana acum te-ai infruptat din salarii babane si acum ti s-a sculat spiritul civic !!!. Rabda mizeriile lui Vantu, daca ai acceptat sa ii mananci din palma. Nu uita ca fara asta esti un nimic si vei muri de foame ca somer!!. Il detest pe Vantu, dar ii detest si pe cei care au ales sa il slugareasca pe bani multi iar acum cauta sa arate ca sunt fecioare. Gunoaie, asta est ba Ghita!!
    • +17 (17 voturi)    
      n-ai inteles care-i treaba... (Duminică, 3 aprilie 2011, 22:02)

      florins [anonim] i-a raspuns lui Uragan

      SOV nu mai avea bani sa-si plateasca darile (salarii,taxe, furnizori etc.). Asta pentru ca nu i-au iesit apele la presidentie de unde spera sa-si recupereze 'investitia'.

      Asa ca a incheiat un contract de management cu Ghita, prin care Asesoftu venea cu banii.

      Deci nu Ghita ii mananca din palma lui SOV!!!
      De ce a facut-o, stiind cine este, e o intrebare buna!

      De ce l-a ales SOV pe Ghita, iarasi e o intrebare interesanta.. Probabil stiind legaturile lui pesediste, s-o fi gandit ca nu e riscant si ca n-o sa aiba probleme in a improsca in continuare cu latraii lui, dusmanul fiind acelasi..

      Doar ca se pare ca lui Ghita nu-i place sa dicteze altii pe banii lui, asa ca s-au cam incurcat treburile..
    • +5 (5 voturi)    
      Ghita plateste...monser (Luni, 4 aprilie 2011, 8:05)

      Taifunul [anonim] i-a raspuns lui Uragan

      Stimabile esti in eroare.
      Ghita plateste....nu Vantu. Asa ca toata compozitia ta e corecta numai ca nu i se aplica lui Ghita. Poate ca daca inversezi personajele se mai apropie de adevar cat de cat.
      Cum am mai spus si alta data...putina documentare nu strica
  • +46 (48 voturi)    
    Nu cred o iota (Duminică, 3 aprilie 2011, 20:01)

    Trojan.H [utilizator]

    Domnul Vintu e un om bolnav, n-are cum sa faca asa ceva.
    • +1 (1 vot)    
      Vantu bolnav!!!! (Luni, 4 aprilie 2011, 11:11)

      Stelia [anonim] i-a raspuns lui Trojan.H

      Bolnav dupa bani prin orice cai,da,da...Bolnavi sunt romanii care inca il mai apara si asculta la toate mitocaniile si prefacerile lui.
  • +41 (41 voturi)    
    eu (Duminică, 3 aprilie 2011, 20:01)

    bwhahaha [anonim]

    sorin ovidiu vantu mafiot care ameninta cu moartea ???

    nu se poate e o greseala pe undeva :)))))

    ghita nu stii in ce rahat turcesc te-ai bagat inhaitandu-te cu vantu... i-ai salvat trustul de la faliment (realitatea era in imposibilitate de plati acum un an).. si acum evident ca te vrea eliminat din schema.. ca ii incurci calculele facute cu PSD-ul si PNL-ul
    • -8 (14 voturi)    
      cine-i lupul in afacerea asta ? (Duminică, 3 aprilie 2011, 20:36)

      virgilius [utilizator] i-a raspuns lui bwhahaha

      Crezi ca domnul Ghita e asa naiv cum il credem?
      Nu ajungea sa faca banii pe care ii are daca era asa. Din ce-am citit prin ziare, averea si-a facut-o din afaceri cu statul, care numai cinstite nu sunt, asa ca nici el nu e vreun mielusel.
      A intrat in hora cu un scop si incepe sa fie evident care e acesta.
      • +6 (10 voturi)    
        Tu crezi ca in povestea asta (Duminică, 3 aprilie 2011, 22:26)

        Nistertoller [utilizator] i-a raspuns lui virgilius

        exista un un balaur rau si deci neaparat celalalt trebuie sa fie fat frumos din lacrima calare pe un cal alb. Gresit. Ambii sunt lupii si se pare ca in cazul asta zicala lup la lup nu-si scoate ochii nu se aplica.
    • +5 (13 voturi)    
      gresit (Duminică, 3 aprilie 2011, 20:59)

      george [anonim] i-a raspuns lui bwhahaha

      Ghita este insasi PSD-ul.Vantu este scos dincarti.
      • +5 (5 voturi)    
        gresesti (Luni, 4 aprilie 2011, 1:33)

        victorp [anonim] i-a raspuns lui george

        Ghita nu e PSD, Ghita e cu toti, asemeni lui Umbrarescu, SIVECO, iordache si altora care au primit contracte cu statul indiferent de culoarea politica aflata la guvernare; ca s-a nascut pe vremea psd'ului e alta mancare de peste
  • +20 (24 voturi)    
    Justitia romana.... (Duminică, 3 aprilie 2011, 20:12)

    NO COMMENT! [anonim]

    ...a facut din nou caca in pantaloni. Dupa curatenia de primavara ce parea sa dea tonul in lupta anticoruptie, iata o noua speta careia tanti Justitia nu e in stare sa-i dea un curs corect, legal si legitim.

    Nu este pentru prima data cand Justitia romana face caca in pantaloni (vezi cazul VC-ului Tudor).

    Cine sa mai creada in Justitie in Romania?
    Poate doar infractori de teapa lui SOV care se simt, asa cum comenta "Eneas" mai sus, INAMOVIBILI.

    RUSINE!
    • +4 (4 voturi)    
      cui? (Luni, 4 aprilie 2011, 1:01)

      johnny [anonim] i-a raspuns lui NO COMMENT!

      Rusine si celor care pun botul de fiecare data cand "ei" se scuza folosind "dosarul comandat politic". Daca il baga acum la inchisoare pe SOV, nu e din cauza santajului ci din cauza lui Basescu. Pana nu ne vindecam noi, nu te astepta sa se vindece Justitia.
  • +22 (22 voturi)    
    Ghita (Duminică, 3 aprilie 2011, 20:30)

    Vantu [anonim]

    Ghita, te asteapta astia diseara la portitza !
  • +7 (9 voturi)    
    cine se aseamana se aduna (Duminică, 3 aprilie 2011, 21:06)

    ovi [anonim]

    Este imposibil ca inainte de a face un contract de asemenea avergura, sa nu te interesezi de partener si sa i-ti cunosti riscurile.
    In caz ca nu ai studiat inainte terenul inseamna ca esti incompetent si un real pericol pentru propria firma.
    Toata tara stie ca este o organizatie de tip mafiot si unii se trezesc in ceasul al 12-lea ca albul este negru....
  • +17 (17 voturi)    
    Pai cum asa (Duminică, 3 aprilie 2011, 21:11)

    Nistertoller [utilizator]

    "Urmeaza sa formalizam din punct de vedere legal aceasta decizie pe care eu am luat-o deja."

    Deci inteleg ca ginecologul care te cauta la inima si cardiologul care ti-a pus piciorusul in ghips te-au declarat sanatos si ti-au dat voie sa discuti cu justitia? Aferim!
  • +17 (17 voturi)    
    O floare si doi gradinari ... (Duminică, 3 aprilie 2011, 21:13)

    zexe [anonim]

    Miza depaseste cu mult mai mult suma vehiculata in presa. Altfel, Ghita si-ar vedea de treaba lui si ar lasa cuibuil de viespii in pace. Daca Vantu va reusi sa se intoarca la parnaie, numai atunci vom putea spune ca Justitia a castigat prima disputa cu Mafia. Daca stam sa socotim, pana acum scorul este net in favoarea mafiei. Arestul preventiv are si el rostul lui, numai ca justitia a hotarat ca Vantu nu este periculos in libertate.
    Nici nu mai stii pana unde este justitie si de unde incepe mafia.
    • +4 (4 voturi)    
      Niscai domni de la DNA... (Luni, 4 aprilie 2011, 8:23)

      marii cai albastri [anonim] i-a raspuns lui zexe

      ar fi prosti daca ar scapa ocazia asta de aur...CA-ul Realitatea Media contra lui SOV.
  • +5 (5 voturi)    
    totusi (Duminică, 3 aprilie 2011, 21:17)

    ady [anonim]

    daca au fost amenintari..de ce nu se reclama la politie..banuiesc ca jurnalistii din redactie n-au fost perchezitionati inainte de orice dialog..!?
  • +4 (4 voturi)    
    istorie (Duminică, 3 aprilie 2011, 21:29)

    andrei [anonim]

    moment istoric in jurnalismul post-decembrist roman. presa libera sau manipulata? Sebastian Ghita - erou sau victima?
  • +19 (19 voturi)    
    Nusulicaaaaa!!!!! (Duminică, 3 aprilie 2011, 21:33)

    Ronin [utilizator]

    Parca te durea rotula, golanassule.....sau ti-o fi trecut? Ai sange sa faci amenintari! Pun pariu ca la termenu` de judecata iar recidiveaza boala....
  • -16 (16 voturi)    
    Asa o fi? (Duminică, 3 aprilie 2011, 22:17)

    degerila [anonim]

    Pai mai nea Ghita,
    I-ai exmatriculat la ordin pe unii, acu ai luat o pozitie Pro-Guvernare si vrei sa ne bucuram mai, ca suntem satui de d'astia ca voi. ia-ti banii inapoi si fa-ti un post de TV la care sa nu se uite nimeni decat tu si cu neamu' tau de portocale.

    Lasa-ne si du-te cu Dumnezeu!
    • +2 (2 voturi)    
      Da, da... (Luni, 4 aprilie 2011, 11:32)

      Zgabeartza Iftode [utilizator] i-a raspuns lui degerila

      Ca la Realitatea fooooaaaarte multa lume se uita de la un timp, in special fooooooaaaarte multi intelectuali carora le sunt dedicati timpii de antena si de reclama...
  • +9 (9 voturi)    
    opaaa (Duminică, 3 aprilie 2011, 22:27)

    anca [anonim]

    s-a abatut tornada peste vantu oare ???? Da DOAMNE .....
  • 0 (4 voturi)    
    Prea multe contracte cu statul la ASESOFT (Duminică, 3 aprilie 2011, 23:42)

    vigil [anonim]

    Cred ca suma contractelor pe care le are ASESOFT cu statul e de cateva ori mai mare decat cel cu Vantu, desi lucrurile au conotatie politico-financiara.
    Afacerea asta ii va face pe amandoi sa piarda iar Ghita nu trebuia sa se bage daca stia ca nu se limiteaza la a face doar management. Asa s-a discreditat si va rascoli toate afacerile si contractele facute pana acum
    • +4 (6 voturi)    
      Ghita nu "s-a bagat"..... (Luni, 4 aprilie 2011, 8:04)

      mihaela [anonim] i-a raspuns lui vigil

      l-au "bagat" altii, e calul troian al Traianului.... zice gura targului prin Bucuresti.....
  • +4 (4 voturi)    
    oprirea vantului (Duminică, 3 aprilie 2011, 23:53)

    adi popa [anonim]

    exista Dumnezeu care poate opri chiar si 'vantu'! Probabil ca se apropie acel moment in care indiferent cat de mafiot este omul si cate relatii are, i se va infunda!
  • +4 (4 voturi)    
    ghita.... (Luni, 4 aprilie 2011, 0:40)

    neintelesul [anonim]

    asesoft=emag=flanco=realitateatv.... observati aici vreo afacere proasta? eu cred ca i se va arata batranului miel vantu, ca el ,ghita, a devenit leu :))
    stim cum s-a facut asesoft, stim cum s-a preluat emag, stim cum a cazut si flanco.... realitatea tv e acelasi tipar... vantu nu o va recupera, il asigur eu, cetatean.
    • 0 (0 voturi)    
      Mafiotul Ghita ! (Vineri, 8 aprilie 2011, 18:19)

      mioara [anonim] i-a raspuns lui neintelesul

      Cine poate crede ca acest Ghita(ca de altfel si SOV) peste noapte a devenit multimilionar? Sa fim seriosi. Cei doi sunt de aceeasi teapa, doar ca fac parte din gasti diferite. Batalia nu este pe o mare afacere la Realitatea, batalia este pentru ca Ba sescu sa castige o televiziune in viitoarele alegeri. Ce , nu s-a vazut cum a actionat Ghita: pac ! i-a dat afara pe toti Gica contra Basescu !
  • +5 (5 voturi)    
    al capone (Luni, 4 aprilie 2011, 2:55)

    dan [anonim]

    All Capone AVEA TOATA JUSTITIA la picioarele LUI,si cine la terminat,un AMARAT DE DETECTIV ,dar acest amarat era DESTEPT destept
  • +4 (4 voturi)    
    Lupta inainte de alegeri (Luni, 4 aprilie 2011, 5:45)

    Gorbaciov [anonim]

    Este simplu: datorita mizei mari se da o lupta pentru controlul acestui trust media inainte de alegeri. Cine o fi in spate ?... Conform celor dezvaluite de catre Wikileaks in legatura cu SOV si alti "baieti descurcareti" aparuti brusc dupa lovitura de stat din Decembrie '89 se pare ca interesele sunt cu mult peste cele locale. "Fratele vitreg" de la Rasarit nu se lasa usor ... Oare amenintarile lui SOV pe asta se bazeaza ?
  • +5 (5 voturi)    
    Vantu catre Ghita :'Iesi afara, javra ordinara!' (Luni, 4 aprilie 2011, 7:51)

    hotnewsfil [utilizator]

    Se spune ca Petcu ar fi cerut(de acolo, de unde este) lui Luca, urmasul sau, prietenul sau 'de cruce mafiota', sa scoata sindicalistii in strada, sa il mature pe Ghita de la Realitatea, sa foloseasca, in acest scop, si armamentul vocal din dotare "Iesi afara, javra ordinara!".
  • +1 (3 voturi)    
    Intrebare (Luni, 4 aprilie 2011, 7:59)

    Gabi P. [anonim]

    Poate cineva sa imi spuna daca s-a schimbat cumva politica redactionala de cand a venit Ghita? Daca da, un singur exemplu imi va fi elocvent. Multumesc.
  • -1 (3 voturi)    
    sarlatanii (Luni, 4 aprilie 2011, 8:47)

    george [anonim]

    2 escroci s-au intalnit sa faca afaceri. ce dracu se putea intampla altceva decat ce se intampla acum? arunca fiecare cu laturi , dar scopul celor 2 este acelasi, sa fie el cel care face ingerintele , sa injure pe cine vrea el, nu celalalt. in situatia asta realitatea se va farama, lucru bun pana la urma.
  • +8 (8 voturi)    
    Ghita minte (Luni, 4 aprilie 2011, 9:41)

    denvarel [utilizator]

    Cum sa ameninte cu moartea domnul Vantu cand el a fost declarat o persoana care nu prezinta pericol public?
    Daca era un individ cu potential periculos era judecat in stare de arest de catre justitia din Romania.
    Il sustin cu tarie pe judecatorul care i-a permis judecarea in stare de libertate altfel avem o problema ca natiune mult mai mare.
    Chiar, un caz ipotetic de lasare in libertate a unui invinuit penal, care este urmat de o crima facuta de respectivul invinuit, aduce vreo sanctiune judecatorului care a decis judecarea lui in libertate? Asa, o palma peste mana, un 10% din salariu, ceva acolo?
  • +12 (12 voturi)    
    Bineinteles ca Vantu trebuie judecat in libertate (Luni, 4 aprilie 2011, 9:47)

    mircea [anonim]

    Daca nici dupa aceste iesiri mafiote ale lui Vantu,justitia nu hotaraste ca acesta trebuie judecat in stare de arest,inseamna ca au dreptate toti acei care spun ca Vantu controleaza jumatate din justitie si ca are sprijinul lui Nastase,Geoana,Iliescu,Hrebenciuc.
  • +7 (7 voturi)    
    Diavolul intruchipat (Luni, 4 aprilie 2011, 10:09)

    pedro [anonim]

    Imi pare rau pentru omul asta.
    Dupa ce printr-un plan diabolic a furat 400 milioane de euro de la 300,000 de creduli (FNI), el a ramas neclintit in trufia sa. Dupa ce a plasat totul in carca unei sarmane contabile ademenita de farmecul lui diabolic (Ioana Maria Vlas), el a ramas neclintit in trufia sa.
    Si iata, au trecut zece ani de la faptele diabolice produse de acest guru al Romaniei, timp in care el nu si-a asumat nici un strop de rusine. Ba din contra! Numai ca de data asta a esuat. A gasit o echipa care sa aiba curajul de a-i zice STOP. Si diavolul atragator s-a schimbat la fata, aratandu-ne cine este el de fapt: un diavol infricosator, cu comportamentul unui mafiot ordinar.

    Imi pare rau pentru omul asta. Daca nici zece ani nu i-au fost de ajuns sa se uite in oglinda, ma tem ca a pierdut orice sansa de a mai putea fi recuperat.
  • +2 (2 voturi)    
    Ghita, te astept diseara la portita (Luni, 4 aprilie 2011, 10:22)

    eu [anonim]

    Langa portita de la RTV
    Vino da numa nu vini cum vii tu
    De obicei cu mana goala
    Ori spune da ori nu
    Eu te rog nu ma-nerva
    Ghita ce-i cu viata ta?
  • +2 (2 voturi)    
    vorba din popor (Luni, 4 aprilie 2011, 10:58)

    Mihai [anonim]

    O vorba din popor spune: CINE SE ASEAMANA SE ADUNA ! Acum apar rezultatele.
  • +2 (2 voturi)    
    E imposibil (Luni, 4 aprilie 2011, 11:02)

    aka [anonim]

    Cum? Se poate asa ceva? Domnul sorin ovidiu vantu sa se coboare la asa ceva? Dar el e un suflet de poet si un om sensibil, cu probleme de sanatate si un caine batran ca un homer grec. Nu se poate asa ceva!!!
  • +1 (1 vot)    
    Publicitate de recredibilizare... (Luni, 4 aprilie 2011, 11:32)

    florin j. [anonim]

    Nu m-as mira sa fie de fapt o tentativa de recredibilizare a televiziunii in urma inrautatirii ratingului.
    • +1 (1 vot)    
      !!! (Luni, 4 aprilie 2011, 11:52)

      Cris [anonim] i-a raspuns lui florin j.

      Se va vedea dupa cum se vor derula faptele.
  • +2 (2 voturi)    
    acest Vant(u) etern in panzele albe (Luni, 4 aprilie 2011, 12:12)

    Ancuta [anonim]

    cica "nu dori moatea pacatosului"...eu sper ca asta sa fie un prim pas inspre a-l face sa si-o doreasca singur; altfel, nu cred ca vom scapa vreodata de aceasta lichea pe calea justitiei.
  • 0 (0 voturi)    
    S.G , SOV (Luni, 4 aprilie 2011, 13:33)

    onest [anonim]

    Domnilor din JUSTITIE cat mai trebuie sa jefuiasca acest infractor dovedit numit SOV ca sa fie oprit si dus acolo unde ii este locul, adica dupa gratii.
  • 0 (0 voturi)    
    fni (Luni, 4 aprilie 2011, 14:52)

    mimidelabtt [anonim]

    ghita, razbuna-i pe toti care au avut de suferit din cauza FNI/Vantu

    sa-l pui la punct

    sa-i fii NAS
  • +1 (1 vot)    
    mafia (Luni, 4 aprilie 2011, 16:28)

    gheorghe [anonim]

    Nici S. Ghiță nu este un sfânt. Așa că se bat țeparii între ei. Care-i problema?
  • 0 (0 voturi)    
    Hai sa radem (Marţi, 5 aprilie 2011, 7:48)

    Ghica Alexandru [anonim]

    Este o stire tipic securista. Ce vrea ea sa spuna ?
    Ca SOV vrea sa-si bage coada la Realitatea si impecabilul Ghita + Asesoft se opune. Ma, ma lasi...E de Benny Hill.
    Pai pana acum ce a facut SOV ? Realitatea este tabla de sah ca sa nu zic terenul imputit unde SOV isi varsa amarul pe Basescu. Realitatea este cea mai mare bataie de joc la adresa noastra a tuturor. Meseria de prostituata este nobila si cinstita pe langa aceea de moderator al unei emisiuni la acest post. De fapt n-o s a le mai zic moderatori ci prostituati media.