Raportul TVR: Deficit de 162 milioane lei in 2010. Veniturile nete din publicitate s-au ridicat la 8,78 milioane euro, iar obligatia de plata a Splendid Media este de 7,79 milioane euro

de C.I.     HotNews.ro
Vineri, 15 aprilie 2011, 16:07 Economie | Media & Publicitate

Televiziunea publica a terminat 2010 cu un deficit de 161.956.133 lei (38,47 milioane euro, la cursul mediu anual), potrivit Raportului de activitate al institutiei pentru anul trecut, publicat pe site-ul institutiei. Cu un an inainte, SRTv inregistra un deficit de 48 de milioane de lei. Cifra de afaceri neta a TVR in 2010 a fost de 531,87 milioane lei, veniturile totale ridicandu-se la 571 milioane lei.

In prefata raportului, presedintele-director general al SRTV, Alexandru Lazescu, arata ca 2010 a fost "un an dificil din multe puncte de vedere", deoarece a functionat timp de trei luni fara Consiliu de Administratie, a trecut prin numeroase schimbari de management si organizatorice si multe dintre masurile de redresare financiara "au fost operate din mers", facand ca "efectele sa nu se produca imediat".
  • Lazescu insista in prefata ca nu vrea sa transmita un mesaj legat de dificultatile prin care a trecut institutia in 2010, ci de "planul de reconstructie al Televiziunii publice pe termen lung". "In acest sens, temelia deja exista: la ora actuala TVR difuzeaza cele mai bune talk-showuri culturale, filme si seriale din piata de televiziune. Transmitem cele mai importante competitii sportive din lume. (...) Am regandit inclusiv rolul pe care TVR ar trebui sa-l joace in societate, noua abordare punand accent pe dezbateri, programe de instruire, campanii sociale, parteneriate strategice si schimbul de idei cu societatea civila, profesionistii de media si zona academica."

Ce spune, intre altele, raportul:

  • Televiziunea romana s-a aflat in 2010 sub doua mandate. La data de 30 iunie 2010, TVR avea o pierdere cumulata de 77,140 milioane lei.
  • Cauzele situatiei actuale a TVR: neindexarea taxei TV, ramasa la nivelul de 4 lei din anul 2003; anularea scutirii de TVA pentru cumpararea de licente si cresterea cotei TVA de la 19% la 24%; impactul direct al crizei economice asupra veniturilor din publicitate, care au scazut la un nivel de 54% fata de 2008; introducerea din 2005 a contributiei de 15% din totalul veniturilor generate de publicitate la CNC; cresterea costurilor fixe ca urmare a indexarilor de pret si a TVA.
  • In cazul indexarii anuale a taxei TV cu rata inflatiei, nivelul atins de aceasta ar fi fost suficient pentru ca Televiziunea romana sa nu fie in deficit in acest moment.
  • Decizii manageriale care au influentat rezultatele financiare, anterior preluarii de catre actualul CA a administrarii TVR: gestionarea deficitara a relatiei contractului cu regia de publicitate Splendid Media; lipsa de masuri de management editorial pentru reducerea/stoparea scaderii de audienta; achizitia de licente fara o strategie de programe pe termen lung (ex.: contractele cu UEFA - fotbal si cu NBC - filme. In cazul UEFA, rata de recuperare a cheltuielilor, prin publicitate a fost de doar 4%); acumularea de penalitati aferente datoriilor catre bugetul de stat; acumularea de remuneratii restante datorate organismelor de gestiune colectiva a drepturilor de autor; lipsa fondurilor pentru investitii.

Informatii despre situatia financiara in 2010, potrivit raportului:
  • Venituri totale: 571 milioane lei
  • Venituri din taxa TV: 302,57 milioane lei (54,07% din totalul veniturilor din exploatare), cu 6,13% mai mici decat in 2009
  • Venituri totale din publicitate, in valoare de 37,37 milioane lei (6,68% din totalul veniturilor din exploatare), cu 5,50% mai mari fata de 2009
  • Venituri din subventii din exploatare: 183,16 milioane lei (32,73% din totalul veniturilor din exploatare)
  • Alte venituri din exploatare: 36,4 milioane lei (6,52% din totalul veniturilor din exploatare)
  • Cheltuieli totale: 733 milioane lei
  • Cifra de afaceri neta, 531.874.300 lei
  • Rezultat net al exercitiului: deficit de 161.956.133 lei
  • Creantele SRTv la 31 decembrie 2010: 109,8 milioane lei (clienti: 44,8 mil. lei - taxa tv; 19,6 mil. lei - Splendid Media. Alte creante: 163.944 lei - litigii; 17,29 mil lei - subventii; penalizari taxa TV - 17,4 mil lei; 2,3 mil lei - Splendid Media)
  • Datorii pe termen scurt, la 31 decembrie: 332,98 milioane lei; datorii pe termen lung: 27,8 milioane lei
Principalele surse ale deficitului de 161,95 milioane lei (deficitul la preluarea mandatului de catre actualul CA - 77,14 milioane lei), potrivit raportului:  
  • licentele pentru sport - de la 33 milioane lei in 2009 la peste 101 milioane lei in 2010
  • diferente de curs valutar nefavorabile (de la 3,5 milioane lei in 2009 la 16,3 milioane lei in 2010)
  • penalitati bugetare (5 milioane lei in 2009, 31 milioane lei in 2010)

Masuri de redresare aplicate de urgenta de catre noua conducere, potrivit raportului de activitate:
  • diminuarea pierderilor prin negocierea reesalonarii platilor
  • renegocierea platilor obligatiilor catre organismele de gestiune a drepturilor de autor
  • reducerea angajamentelor financiare noi la strictul necesar (ex.: reducerea stocului de rezerva a filmelor)
  • regandirea activitatilor si structurilor organizatorice
  • auditarea TVR pentru eficientizarea manageriala si implementarea unui control al gestionarii resurselor.

Publicitatea TVR in 2010

Potrivit raportului, veniturile totale inregistrate de TVR din publicitate (6 statii, site si teletext) s-au ridicat la 9,65 milioane euro, suma ce include si rebate-ul pentru agentii, care s-au ridicat la 412 mii euro). Dupa acordarea comisioanelor si rebate-urilor, veniturile nete au fost de 8,78 milioane euro. Obligatia de plata a Splendid Media pentru 2010 este de 7,79 milioane euro.
  • Veniturile totale de 9,65 milioane euro reprezinta 85% din venitul garantat si ofertat de catre Splendid Media SA la licitatia din 2008
  • Potrivit Splendid Media, neindeplinirea business plan-ului pe 2010 a fost cauzata de: scaderea drastica a bugetelor de publicitate pe fondul crizei economice mondiale (-10% fata de 2009); lipsa break-urilor si nealocarii integrale a 8 minute publicitate/ora; scaderea cu 4% a audientei pe spot la TVR 2; 72,3% din spoturile difuzate pe TVR Cultural au avut audienta 0 (niciun ban incasat);
  • La TVR 1, procentul de nealocare a minutelor de publicitate in 2010 este de 4,3%; in cazul TVR 2, procentul este de 2%; din cauza nealocarii minutelor de publicitate la cele doua posturi, venitul net minim garantat pentru 2010 scade cu 429,418 euro
  • Conform contractului, Splendid Media are obligatia de a achita catre TVR pana la 31 martie 2011 85% din venitul net minim garantat pentru 2010, corectat cu lipsa pauzelor. Drept urmare, obligatia de plata a Splendid Media pentru 2010 este de 7,79 milioane euro net.


Citeste mai multe despre   
























Astra Film Festival 2017

VIDEO INTERVIU ​Hanka Kastelicova, producator executiv HBO Europe: Timpul mediu de productie pentru un film documentar HBO este de patru ani, dar am avut si cazuri in care totul s-a intins pe o perioada de 10-14 ani

Hanka Kastelicova, producator executiv HBO Europe, discuta in cadrul unui interviu despre implicarea HBO in productia de filme documentare si numarul mic de cinematografe din Romania: "De exemplu, filmul Lumea Vazuta de Ion B., regizat de Alexandru Nanau, a primit un premiu Emmy. Am continuat cu Alexandru si am produs filmul Toto si surorile lui, film care a fost nominalizat la Premiile Academiei Europene de Film, echivalentul Oscarului european".
  • Intra in articol pentru a citi principalele declaratii ale lui Hanka Kastelicova

1943 vizualizari

  • +5 (5 voturi)    
    neprofesional (Vineri, 15 aprilie 2011, 16:36)

    ady [anonim]

    sa ai mai ales in titlu un ghiveci de sume in monede diferite
    • -5 (11 voturi)    
      problema (Vineri, 15 aprilie 2011, 16:57)

      hhh [anonim] i-a raspuns lui ady

      asta te deranjeaza pe tine nu ca urmeaza sa platesti 40 de milioane de euro pentru o televiziune de 2 bani.
      • +8 (10 voturi)    
        nu e nici o problema (Vineri, 15 aprilie 2011, 17:06)

        pehash [anonim] i-a raspuns lui hhh

        televiziunea asta de 2 bani este la ora actuala cea mai buna televiziune din romania. de fapt nu platesti 40 de mil eur, ca veniturile din taxa tv au fost de 300 mil ron.. doar deficitul a fost 162.
        mai bine scot publicitatea complet.
        orice otv poate sa faca milioane din publicitate/santaj, dar nu cred ca ai vrea sa traiesti intr-o tara doar cu 'otevisti', 'antenisti' si 'irealisti'. cine mai gandeste? :)
        • +5 (7 voturi)    
          la fel (Vineri, 15 aprilie 2011, 21:52)

          bogdant2000 [utilizator] i-a raspuns lui pehash

          Si eu cred ca TVR e cea mai buna televiziune din tara de departe.Imi place TVR cultural,TVR 1 si 2.
          Nu vad reclame in timpul filmelor.
          Propun sa creasca taxa TV si sa se controleze mai bine cheltuielile.
        • -5 (7 voturi)    
          Cand TVR face prostitutie politica nu face 2 bani. (Sâmbătă, 16 aprilie 2011, 0:06)

          .... [utilizator] i-a raspuns lui pehash

          Faptul ca tie iti convine e problema ta, dar platesc toti romanii pentru un mijloc de propaganda in slujba unui singur individ
      • +2 (8 voturi)    
        Pardon (Vineri, 15 aprilie 2011, 17:44)

        Mitică [anonim] i-a raspuns lui hhh

        Aveţi o televiziune de 4 lei pe lună.

        Ce îşi mai doresc românii să aibă BMW, dar să plătească preţul unui Logan second hand...
        • -4 (6 voturi)    
          pardon ca pateaza (Sâmbătă, 16 aprilie 2011, 1:12)

          espresu de ciulnita [utilizator] i-a raspuns lui Mitică

          De ce trebuie sa fiu eu taxat, chiar daca nu vizionez nici un "canal" emis de televiziunea publica? Cine ii verifica managementul cheltuielilor.
          Chiar nuse intelege ca monopolul de stat este o gaura neagra, care nu face altceva decat sa inghita bani. Celelate postruri (bune - rele) daca ar fi avut acelasi management ca cel de la TV publica erau falimentare demult.
          In acest moment am in fata telecomada prin care pot schimba pe alt post dar, trebuie totusi sa cotizez pentru televiziunea publica, cu toate ca se preda limba maghiara, iar eu as vrea sa locuiesc in Insulele Capului Verde.
          Cioculum.
  • -6 (8 voturi)    
    TVR (Vineri, 15 aprilie 2011, 17:35)

    costel [anonim]

    TVR este o groapa fara fund in ceea ce priveste fondurile.Trebuie sa nu mai fie finantata din bani publici,la fel si radioul.In Spania nu este televiziune publica si nu se intimpla nimic.Programele TVR si SRR sunt de foarte slaba calitate si nici nu furnizeaza informatii despre parlament,guvern,evenimente economice importante betc.
    • +7 (9 voturi)    
      prefer TVR (Vineri, 15 aprilie 2011, 18:43)

      k [anonim] i-a raspuns lui costel

      Prefer TVR, decat Realitatea si Antenele. Buletinele de stiri sunt foarte bine facute si concentrate pe subiectele care ne intereseaza. Nu palavrageala 12 ore pe zi ca pe realitati si antene...nu minciuna ci stiri echidistante, fara regizari si manipulare /watch?v=ZPHAlV2QS2o

      si daca e pana acolo nu din cauza TVR-ului n-are tara bani :-j
    • +6 (6 voturi)    
      ai dreptate (Vineri, 15 aprilie 2011, 21:46)

      ploiesteanu [utilizator] i-a raspuns lui costel

      nu spune nimic despre columbeni, pepe si elodia. Spania are televiziune publica, un canal international. Nu exista stat european fara televiziune publica, poate prin Africa. Poti sa nu platesti 4 lei pe luna daca demonstrezi ca nu ai televizor. Este singura televiziune care furnizeaza informatii consistente despre guvern si parlament fara accente partinice. Recunoaste ca urasti aceasta televiziune si nu prea ii vizionezi emisiunile !
  • +6 (6 voturi)    
    Publicitate (Vineri, 15 aprilie 2011, 17:45)

    manuk [utilizator]

    Daca veniturile din publicitate sunt de 8 ori mai mici decat cele din taxa TV, propun sa se renunte complet la publicitate.
    Sunt dispus sa platesc 4,5 lei in loc de 4 lei pe luna.
    • +3 (5 voturi)    
      cez zici de.. (Vineri, 15 aprilie 2011, 21:54)

      bogdant2000 [utilizator] i-a raspuns lui manuk

      6 lei pe luna?e ok?
      mie imi convine sa am o televiziune de care sa fiu mandru.tie?
    • -4 (6 voturi)    
      In acest caz, cred ca TVR va intra pe profit!!! (Sâmbătă, 16 aprilie 2011, 0:12)

      .... [utilizator] i-a raspuns lui manuk

      Nu vrei sa platesti si taxa mea daca tot a devenit televiziune de partid?
  • +1 (1 vot)    
    Sa .... ! (Vineri, 15 aprilie 2011, 18:05)

    Dragos [anonim]

    Inchideti toate afacerile neprofitabile :)))
    Visez si eu :D (la un trai mai bun)
    • +1 (1 vot)    
      Profitabile ? (Sâmbătă, 16 aprilie 2011, 8:13)

      Claudiu T. [utilizator] i-a raspuns lui Dragos

      Ce înseamnă „profitabile” în accepțiunea ta ?
      Dacă e vorba de bani atunci ești pe lângă subiect.

      Dacă profitul este măsurat în informație de interes, educație și cultură îți dau dreptate (de la muzică la economie, de la istorie locală la cea internațională, de la concursuri pentru tineri la idei de afaceri etc.)
  • +1 (5 voturi)    
    Lasati (Vineri, 15 aprilie 2011, 18:33)

    deviltool [anonim]

    Tvr este de departe cel mai bun post de televiziune din tara asta plina de puroi!
  • +8 (8 voturi)    
    TVR a evoluat in bine in ultimul timp. (Vineri, 15 aprilie 2011, 20:51)

    mircea [anonim]

    Dupa plecarea lui Sasu,TVR a evoluat in bine,nemaifacand programe partinitoare si mai ales nemaicumparand programe de la antene si ralitatea.
  • -3 (3 voturi)    
    Mda... (Vineri, 15 aprilie 2011, 22:21)

    Gladiola [anonim]

    Greaua mostenire...nu incompetenta! Du-te de unde ai venit Lazescule! Lasa-ne! Orice comentariu e de prisos...n-ai facut nimic! NIMIC!
    • +2 (2 voturi)    
      Uită-te mai întâi la TV și apoi vorbește (Sâmbătă, 16 aprilie 2011, 8:23)

      Claudiu T. [utilizator] i-a raspuns lui Gladiola

      Ora de business - economie (nu am termen de coparație cu ce a existat sau există la concurență).

      Știrile - am de câteva luni ce pune în locul RTV și A-uri.
      • 0 (0 voturi)    
        nedumerire (Sâmbătă, 16 aprilie 2011, 18:20)

        espresu de ciulnita [utilizator] i-a raspuns lui Claudiu T.

        Cine prezinta "Ora de business"? Nu cumva exista si la A3 ceva asemanator cu acelasi analist?
  • +6 (6 voturi)    
    taxa de 10 lei (Sâmbătă, 16 aprilie 2011, 1:27)

    gelu [anonim]

    Să facă taxa 10 lei. În alte țări se plătește mult mai mult.
    Televiziunea publică reprezintă interesele majorității...
    Și adesea a dat dovadă de imparțialitate.
    Nu ceea ce e pe antene sau rtv
    • 0 (0 voturi)    
      Poate diferențiat ? (Sâmbătă, 16 aprilie 2011, 8:25)

      Claudiu T. [utilizator] i-a raspuns lui gelu

      Căci + 6 Ron pentru un pensionar înseamnă 2 pâini (poate pâinea pe o săptămână). Eu, într-adevar, aș plăti fără vreo bătaie de cap 10-15 roni.
    • 0 (0 voturi)    
      Sa ti-o creasca tie! (Sâmbătă, 16 aprilie 2011, 9:09)

      george [anonim] i-a raspuns lui gelu

      Probabl ca esti unul din cei 12% din tara asta care nu plateste taxa TV, altfel nu ai cere cresterea ei nejustificata!
  • -1 (1 vot)    
    Pana cand toleream lipsa de performanta? (Sâmbătă, 16 aprilie 2011, 9:06)

    cosma [anonim]

    Mai ingrijoratoare este tendinta de crestere a pierderilor inregistrate de TVR, pierderile din 2010 fiind de 3,4 ori MAI MARI decat cele din 2009! In 2009 managementul TVR a fost schimbat din ratiuni politice dar parlamentarii i-au pus in carca managementul defectuos. Acum, ce facem? Ii toleram pe acest Lazescu si echipa lui? Pana cand toleram lipsa de performanta?
  • 0 (0 voturi)    
    Un exemplu de emisiune imparțială (Sâmbătă, 16 aprilie 2011, 9:15)

    Claudiu T. [utilizator]

    http://www.tvr.ro/inregistrari.php?file=DATA-2011-04-03-19-24.flv&id=EVENIMENT%20SPECIAL

    (cu referire la cablogramele WikiLeaks)
  • 0 (0 voturi)    
    unde se ascund fraudele (Sâmbătă, 16 aprilie 2011, 11:04)

    flo [anonim]

    cind citesti ca tvr a avut "diferente de curs valutar nefavorabile de 16,3 milioane lei", gindesti ca e vreun colos cu rulaj de 2-3 mld de euro!
  • 0 (0 voturi)    
    Management defectuos! (Sâmbătă, 16 aprilie 2011, 17:50)

    Maria [anonim]

    Stimate domn Lazescu, poate imi explicati si mie cand o sa schimbati din temelii managementul institutiei. Pentru ca din cate stiu eu, o institutie merge foarte prost atunci cand managerii sunt slabi si incompetenti. In ce va consta "regandirea activitatilor si structurilor organizatorice"? Intr-o rotatie de cadre? Chiar nu vedeti padurea de copaci? Cel mai bun exemplu este TVR Craiova, locul unde nu se intampla nimic chiar daca a plecat tovarasul Barbulescu. A plecat el, au ramas urmasii lui in functii. Cel putin asa cred ei, ca de fapt tot el conduce, din biroul pe care scrie CA al TVR...Asta-i realitatea : familii intregi angajate in acest post, frustrari, incompetenta, aranjamente la concursuri, continut editorial execrabil...absolut nimic profesionist si corect. Si atunci va intreb eu, extrapoland la intreaga institutie, cum sa mearga treaba domnule? Impuneti performanta in criteriile sefilor, cu termene precise si calificative. Reveniti la contracte pe doi ani si poate poate...Pana atunci frectie la un picior de lemn. Cu respect!