Ministerul Turismului contribuie cu 148.000 de lei la productia emisiunii "Ne vedem la TVR", amendata de CNA pentru publicitate politica

de C.I.     HotNews.ro
Marţi, 3 mai 2011, 17:59 Economie | Media & Publicitate


Elena Udrea
Foto: Agerpres
Televiziunea publica si Ministerul Turismului au un contract de coproductie, prin care ministerul condus de Elena Udrea contribuie cu 148.000 de lei la productia a trei editii ale emisiunii "Ne vedem la TVR!", realizata de Marina Almasan, pentru promovarea unor destinatii turistice, scrie paginademedia.ro. Doua dintre aceste emisiuni au fost sanctionate de CNA pentru publicitate politica, iar a treia nu a fost realizata inca.

Contactati de HotNews.ro, reprezentantii TVR s-au limitat sa spuna ca institutia se va supune deciziilor CNA.

Potrivit sursei citate, TVR a aratat, marti, la CNA ca prin acest contract institutia se obliga sa realizeze trei editii "Ne vedem la TVR!" care sa promoveze trei destinatii turistice. Prin contract, "Ministerul Turismului (un contractant comercial) a impus subiectul unei productii editoriale a postului public (care tine de zona editoriala)", noteaza sursa mentionata.

  • Saptamana trecuta, CNA a sanctionat TVR cu 10.000 de lei pentru o editie din aprilie a emisiunii "Ne vedem la TVR", realizata in Bucovina si care, potrivit membrilor Consiliului, a incalcat reglementarile ce interzic publicitatea politica in afara campaniei electorale. In emisiunea respectiva au fost invitati premierul Emil Boc, Elena Udrea si Gheorghe Flutur. O alta editie, realizata la Oradea, s-a soldat cu o somatie publica pentru TVR.

Contractul a intrat in vigoare pe 26 martie si va expira pe 28 mai, iar a treia emisiune, ce va avea ca subiect Delta Dunarii, urmeaza sa fie realizata luna aceasta, arata sursa citata.






Citeste doar ceea ce merita. Urmareste-ne si pe Facebook si Instagram.

















1021 vizualizari

  • +3 (3 voturi)    
    Diferenta intre Ridzi-2 mai si contractul asta? (Marţi, 3 mai 2011, 20:29)

    mil [anonim]

    Pai acolo a aparut din intamplare EBA aflata intamplataor in campanie...aici a aparut intamplator BOC, aflat intamplator in campanie...plus tanti ministru care isi face imagine proprie pe banii ministerului.

    Ancheta parlamentara...cumva?
    • 0 (0 voturi)    
      Crezi? (Miercuri, 4 mai 2011, 13:36)

      crs [anonim] i-a raspuns lui mil

      Eu nu cred ca va fi anchetata Udrea... Da' ma gandesc atunci cand va fi intrebata ce a facut cu banii ce va raspunde? Ca Ridzi nu a stiut sa raspunda si uite dosarul penal. A inceput campania mai devreme decat ma asteptam sincer...
  • +2 (2 voturi)    
    probleme uneia si alteia (Marţi, 3 mai 2011, 20:29)

    monica L [anonim]

    Problema emisiunilor prezentate de madam Almasan e veeeeche, de pe timpul cind pesedeul era la putere... pupincurismul - nu fata de valorile stabile, ci fata de puternicii zilei. Iar problema lelitei Udrea e ca foloseste banul public, romanesc sau european, nu sa preamareasca frumusetile tarisoarei, ci "performantele" pedelistilor.
    Imputarea sumelor utilizate ilegal nu mai e prevazuta de lege?
  • 0 (2 voturi)    
    PDL si PSD in familie (Marţi, 3 mai 2011, 21:08)

    anonim [anonim]

    Mare c.utra si Almasan asta! Casatorita cu un PSD-ist, face reclama PDL-ului.
  • +4 (4 voturi)    
    Madame ... (Marţi, 3 mai 2011, 21:31)

    Gigi Kent [anonim]

    ... Udrea nu reuseste sa priceapa ca dumneaei si dl Flutur nu sunt obiective turistice ...
  • 0 (0 voturi)    
    Bata-n balta a dlui. Lazescu (Miercuri, 4 mai 2011, 11:36)

    maxpayne [anonim]

    Asta da arta de a vinde. Ma si mir ca a trecut atata timp pana sa "vanda" Lazescu televiziunea publica. o fi fost greu vandabila... Almasan este un dinozaur al televiziunii de stat, si nu ma refer numai la experienta dansei de muuulti ani. Dar e un dinozaur mic, nu ea a nascocit afacerea - cred ca mai degraba a fost folosita pentru vanzarea asta.
  • 0 (0 voturi)    
    Asa mica e amenda? (Miercuri, 4 mai 2011, 14:19)

    me_mihai [utilizator]

    Pai TVR-ului ii convine, probabil Udrea a luat in calcul costul amenzilor si d-aia a platit atat. DIn toti banii aia probabil TVR se va alege cu 120.000 de lei, ceea ce tot e bine. Nici nu ii simpte pe aia de la CNA. Problema se pune altfel: sefa MDRT isi face campanie peste tot pentru a aduna cat mai multi bani necesari finantarii partidului. Nu putem trece cu vederea peste faptul ca ea tine in continuare de Legea Capitalei si vrea cu totdinadinsul sa acapareze bugetul Capitalei. Astea sunt lucruri care ar trebui sa ne intereseze.
  • 0 (0 voturi)    
    Scenariu pentru Tvr (Miercuri, 4 mai 2011, 15:31)

    vladimir [anonim]

    Abia astept episodul 3 din aceasta serie de zile mari. Mi-o si imaginez pe Udrea stand pe mal si dand la peste, undeva in spate micutul Boc, inegrit de la fum, mesteca de zor intr-un ceaun cu ciorba si undeva in dreapta lui Baselu relaxandu-se dupa o zi istovitoare de munca intr-un hamac la umbra, restul tabloului fiind completat de cativa pelicani si unu/doi maidanezi adusi special din capitala. Ah...am uitat-o pe Marina Almasan...ea pe unde o fi? cred ca a prins-o vreun somn ca si pe noi toti de altfel. Vizionare placuta dragi romani!
  • 0 (0 voturi)    
    asta se cred in curtea masii (Miercuri, 4 mai 2011, 17:12)

    daniela [anonim]

    ea are inpresia ca romania este curtea masii si poate face ce vrea ea...si mai crede ca noi romanii inca sunem prosti sa mai punem botul la vrajeala ei....poate ea sa dea si 300 000 lei ca nu o mai baga nimeni in seama..