Audiente radio de primavara: Kiss FM - lider la nivel national si urban, Radio ZU - cel mai ascultat in Bucuresti

de V.O.     HotNews.ro
Luni, 23 mai 2011, 13:13 Economie | Media & Publicitate

Kiss FM isi pastreaza pozitia de cel mai ascultat post de radio la nivel national si urban, in timp ce, la Bucuresti, Radio ZU are in continuare cei mai multi ascultatori, potrivit valului de primavara 2011 al Studiului de Audienta Radio. Romania Actualitati ocupa locul al doilea in clasamentul audientelor radio la nivel national, urban si in Bucuresti, in timp ce Kiss FM ramane pe locul al treilea in capitala.

Rock FM, post lansat in toamna anului trecut, are, potrivit primelor date, o audienta medie zilnica de 136.000 in mediul urban, audienta medie zilnica la Bucuresti fiind de 60.000.

  • Valul de primavara al Studiului de Audienta Radio a fost realizat in perioada 10 ianuarie-1 mai 2011 de catre IMAS-Marketing si Sondaje si Mercury Research, la nivel national, urban si in Bucuresti, pe un esantion de 8.409 persoane. Rezultatele la nivel urban si in Bucuresti sunt prezentate in doua categorii - total ascultatori cu varste de peste 11 ani, respectiv publicul comercial (18-49 de ani). Vezi detalii aici

Audienta medie zilnica la nivel national - total populatie 11+
  • Kiss FM - 2.764.800
  • Romania Actualitati - 2.209.600
  • Radio ZU - 1.768.800
  • Romania Regional - 1.637.500
  • Europa FM - 1.505.800
  • Pro FM - 1.292.400
  • Antena Satelor - 670.000
  • Radio 21 - 547.100
  • Magic FM - 508.600
  • National FM - 261.000
  • Romania Cultural - 180.700
  • Rock FM - 152.000

Audienta medie zilnica la nivel urban - total populatie 11+ / public comercial
  • Kiss FM - 1.753.800 - 1.300.600
  • Romania Actualitati - 1.253.200 - 352.600
  • Radio Zu - 1.131.800 - 825.700
  • Romania Regional - 706.700 - 310.900
  • Europa FM - 1.010.600 - 647.200
  • Pro FM  - 764.500 - 449.100
  • Magic FM - 439.000 - 346.100
  • Radio 21 - 373.800 - 292.900
  • Rock FM - 136.800 - 106.600
  • National FM - 199.400 - 129.600
  • Romania Cultural - 128.400 - 60.600
  • Antena Satelor - 195.800 - 49.500

Audienta medie zilnica in Bucuresti - total populatie 11+ / public comercial
  • Radio ZU - 220.800 - 171.500
  • Romania Actualitati - 213.600 - 47.600
  • Kiss FM - 208.100 - 160.700
  • Magic FM - 133.300 - 109.100
  • Europa FM - 113.700 - 63.300
  • Romantic FM - 104.600 - 56.000
  • Vibe FM - 79.200 - 70.700
  • Pro FM - 77.700 - 40.700
  • Radio 21 - 68.300 - 45.500
  • Radio Guerrilla - 66.100 - 52.800
  • Rock FM - 59.800 - 45.000
  • Realitatea FM - 42.300 - 19.100


Citeste mai multe despre   




















Articol sustinut de Superbrands

AmCham  - 25 de ani de impact in Romania, prin sustinerea consultarii intre mediul public si privat, pentru dezvoltarea Romaniei

Camera de Comert Americana in Romania (AmCham Romania) este de 25 de ani intre cele mai reprezentative asociatii ale comunitatii de afaceri din Romania, fiind recunoscuta drept un promotor al dialogului public-privat pe teme ce privesc mediul de afaceri, politicile publice cu impact asupra economiei, competitivitatea Romaniei sau dinamica relatiilor comerciale intre SUA si Romania.

2576 vizualizari

  • -4 (4 voturi)    
    Radio (Luni, 23 mai 2011, 12:40)

    tronicx [utilizator]

    Habar nu aveam ca mai exista romania regional si actualitati. Cine naiba asculta antena satelor?
    • +1 (3 voturi)    
      se pare ca ai trait doar pe net (Luni, 23 mai 2011, 14:35)

      mihai [anonim] i-a raspuns lui tronicx

      cum poti sa afirmi ca habar nai de RRA....e exact cu ai spune la te uiti la tv doar la ir., ant., si nu mai stii de noul tvr info
      ..insemna ca nu ai bunici la tara...

      cu stima,
  • -5 (9 voturi)    
    FELICITARI KISS FM (Luni, 23 mai 2011, 13:40)

    Daniela [anonim]

    Felicitari, Kiss FM! Acum cateva zile citeam un articola al unui ziarist "ingrijorat" de evolutia postului, mai prcis de imaginea acestuia datorata interventiilor lu Serban Huidu la Cronica. Ei bine, nu te mai ingrijora Negrene!Postul are resurse nebanuite si multi, foarte multi ascultatori!
    • +3 (5 voturi)    
      muzica de indobitocit (Luni, 23 mai 2011, 14:40)

      df [anonim] i-a raspuns lui Daniela

      Huidu si Gainusa sunt foarte simpatici, in schimb muzica de pe KissFM si de pe Zu e cretinoida.

      Mi se pare stupid sa bagi dance si disco la radio toata ziua mai ales ca genurile astea de muzica nu s-au schimbta in ultimii 15 ani aproape deloc si am senzatia ca ascult aceeasi piesa tot timpul cand dau pe unul din posturile astea.

      Guerilla si Magic FM, posturi care au muzica destul de variata si buna sunt ascultate de destul de putini.

      Dar na, totdeauna lucrurile selecte nu sunt pentru mase.
  • +2 (2 voturi)    
    Traiasca Guerilla (Luni, 23 mai 2011, 14:35)

    eek [utilizator]

    ..un milion de ani!!!
  • +2 (2 voturi)    
    Manele (Luni, 23 mai 2011, 15:12)

    edric [anonim]

    Rar aud altceva la raiourile Kiss fm si Radio Zu, altceva decat manele deghizate in house.
    Pozitia pe care se afla spune multe despre tara asta...

    Incercati Radio Cultural! E o comoara.

    Incercati ProFm live pe internet- fara reclame, radiouri impartite dupa gen.

    Pana si EuropaFM vine cu aceeasi si iarasi aceeasi muzica si devine iritant.
  • +2 (2 voturi)    
    Guerrilla (Luni, 23 mai 2011, 15:28)

    Laur [anonim]

    Imi pare rau sa vad Radio Guerrilla atat de jos in clasament, aveam impresia ca postul are mult mai multi ascultatori... Din pacate, in societatea de astazi acest post e considerat de nisa. Sper ca in viitor actualele dejectii FM, KissFM, ZU si Radio 21 sa devina de nisa. Probabil ca radiourile ce difuzeaza manele n-au fost luate in calcul, pentru ca aceste clasamente ar fi arat putin altfel...
    Sper doar ca Guerrilla sa nu aiba soarta InfoPro-ului, alt post care nu aducea bani...
    • 0 (0 voturi)    
      Guerilla a crescut (Vineri, 27 mai 2011, 16:50)

      Andrei [anonim] i-a raspuns lui Laur

      N-o lua aşa... Guerilla avea 20 000 la ultimul sondaj :)
  • 0 (0 voturi)    
    Ba Tata, masa tot masa ramane (Luni, 23 mai 2011, 22:06)

    Dorel [anonim]

    Cand aud indivizi cu Radio Romania Cultural ...Tata, mie imi place, dar gandeste-te cati ciudati au fost sunt si vor fi in lume. Pentru ei muzichia simplista e singurul argument. S-o recunoastem. Turma face banu'. Pe turma se bazeaza audienta si venitul din publicitate. Ii mai aud pe aia de la Guerrilla: noi avem ascultatori destepti !? Bravo, dar va paste falimentu'. Simplu !
    Hai Pro Fm, improspateaza-te, ce faci ? Bati pasul pe loc de o vreme !!! Hai, hai ca poti si ai de unde.
  • 0 (0 voturi)    
    prosti si multi (Luni, 23 mai 2011, 23:44)

    bedexe [utilizator]

    astia sunt, cu astia inaintam

    si ne mai miram ca nu se lucruri bune in tara asta.

    pai pt cine ??

    d-asta avem reclamele care le avem, scoala, strazile , politicienii, mizeria
  • 0 (0 voturi)    
    Vibe FM (Marţi, 24 mai 2011, 12:07)

    Ionut [anonim]

    Foarte interesant:pe Bucuresti, pe segmentul comercial, la numar de ascultatori VIbe FM este pe locul 4!!!! peste Pro FM, Europa sau Radio 21...Interesant ce va face si Radio 21 pe viitor. Noul lor format "pozitiv", foarte dragut de altfel, nu a prins intr-o tara unde glumele de santier sunt la mare cautare...