Televiziuni de fapt divers: Cum a acaparat nunta lui Cristi Borcea programele de stiri

de V.O.     HotNews.ro
Luni, 29 august 2011, 16:15 Economie | Media & Publicitate

Nunta lui Borcea, tratata pe larg la stiri
Foto: Colaj foto
Masini de lux, covor rosu, sobor de opt preoti, lenjerie intima la vedere, tort mai mare ca mireasa: faptul divers a detinut suprematia, ieri, la stirile TV. O nunta filmata, cat s-a putut, din elicopter sau dupa gratiile gardurilor a fost considerata de televiziuni cel mai important eveniment al zilei de duminica, iar luni, dupa "marea petrecere", cu sprijinul "dezvaluirilor" din presa tabloida, a revendicat in continuare ore bune de transmisie pe posturile de profil. Audientele au fost pe masura.

Realitatea TV a revendicat, luni, prima pozitie in randul televiziunilor din punct de vedere al audientelor inregistrate de stiri in cursul zilei de duminica, ziua nuntii lui Cristi Borcea cu o doamna.

Drept urmare, nunta cu pricina, in cadrul careia Gigi Becali a fost nas, a avut parte de relatari pe larg in cadrul buletinelor de stiri de luni. Telespectatorii postului au putut afla, in mai multe materiale separate incadrate in prima parte a jurnalelor de luni, informatii esentiale transmise, de altfel, de toate posturile:
  • ca Gigi Becali a dansat mai mult decat mirele
  • ca mireasa si-a aratat desuurile
  • ca tortul a fost mai mare ca mireasa
  • ca a existat un "soi de opulenta", dar cu o "oarecare eleganta"
  • ca Borcea a cheltuit 1.400 de euro pe minut
  • ca ginerele si nasul au fost personajele principale

Toate acestea, inainte ca doi prezentatori ai postului sa discute telefonic zeci de minute, luni dupa amiaza, cu "Gigi Becali, europarlamentar", in calitatea lui de nas care canta si danseaza la nunta fastuoasa a unui alt mare afacerist din lumea fotbalului.

Lucruri similare, cu sau fara "exclusivitati" gen discutii lejere cu Gigi Becali, au putut afla telespectatorii si de la Antena 3. La acest post, accentul a fost pus mai mult pe diferentele de mentalitate si de avere intre nuntasi si oamenii de rand care au vazut evenimentul la TV. "Sunt oare mai presus de lege?", intreba prezentatoarea Maria Coman, referindu-se la privilegiile participantilor la nunta. "Mila-i mila, nunta-i nunta", titra, luni dupa-amiaza, postul de stiri, in timp ce invitati in platou vorbeau, fara sa nominalizeze, despre dosarele penale, ramase nerezolvate, ale unor participanti la eveniment.

  • Pentru toate posturile, mai multe inregistrari din timpul petrecerii de duminica seara, postate online de tabloidul Click!, au reprezentat o mana cereasca. Nunta a fost nelipsita cel putin in principalele buletine la mai toate televiziunile comerciale, figurand printre primele stiri din cadrul jurnalelor, in cursul zilei de luni. Stirile Pro TV au pus accent mai mult pe prestatia lui Gigi Becali, tratand evenimentul cu o nota de ironie, in timp ce B1 TV s-a limitat sa relateze factual ce s-a intamplat duminica - o relatare pe larg, de altfel.

Realitatea TV, insa, a marsat pe filmarile din elicopter de la complexul unde a avut loc petrecerea. Luni, postul anunta ca este "lider absolut la stiri", dar "nunta excentricului Cristi Borcea" figura, in stirea referitoare la rezultatele de audienta ale postului, la capatul unui sir de subiecte abordate la randul lor pe parcursul zilei: "Anuntul ministrului Muncii privind subventia pentru incalzire, imaginile cu uraganul care a facut ravagii in SUA, codul rosu la Marea Neagra, dar si nunta excentricului Cristi Borcea, au fost urmarite de cei mai multi romani la Realitatea TV."

Potrivit datelor de audienta prelucrate de Realitatea TV, acest post a fost urmarit, duminica, de 318.000 de telespectatori in medie pe minut, la nivel national (in timp ce Antena 3 a avut cu 133.000 mai putin, in medie pe minut). In orele de masima audienta, potrivit acelorasi date, Realitatea TV a fost urmarita de 592.000 de telespectatori in medie pe minut. La nivel urban, postul informeaza ca a fost urmarit in medie pe minut de 211.000 de telespectatori, (121.000 in cazul Antena 3), iar in prime time circa 400.000 de telespectatori de la oras au urmarit in medie pe minut Realitatea TV, ar Antena 3 - de 178.000. Realitatea TV afirma ca a depasit Antena 1 la orele de maxima audienta si s-a clasat "la mica distanta de Pro TV", in timp ce Antena 3 s-a clasat pe locul 6.

  • Datele anuntate de Realitatea arata ca varful audientei acestui post a fost atins in emisiunea "Ultima ora", realizata de Catalin Striblea si Corina Dragotescu si urmarita de peste un milion de telespectatori. Emisiunea a fost dedicata, in mare parte, aceluiasi eveniment: nunta din Otopeni. La discutii au participat personaje care n-au fost invitate la petrecere, precum Sebastian Papaiani sau Bogdan Chirieac.


Citeste mai multe despre   























Material sustinut de Superbrands

Recomandari de vara de la librarii Humanitas

Librariile Humanitas au aparut ca entitate juridica in anul 1993, insa primele doua librarii au fost deschise sub egida Editurii Humanitas inca din 1991. Cu peste 25 de ani in piata de distributie si vanzare de carte din Romania, compania isi propune sa ramana in continuare lantul de librarii cu cea mai mare pondere de carte din Romania, acordand editurilor nationale si locale, dar si autorilor romani, sansa de a ajunge la public.

7084 vizualizari

  • +8 (18 voturi)    
    Si harticolul asta ce e? (Luni, 29 august 2011, 16:22)

    Cristi [anonim]

    O incercare penibila de a musca din acelasi tort de stiri inutile. Personal habar nu aveam de marea sarbatoare de ieri pana la articolul vostru care se vrea a dojeni televiziunile dar face acelasi lucru.
    • 0 (0 voturi)    
      hmmm... (Marţi, 30 august 2011, 10:37)

      gx [anonim] i-a raspuns lui Cristi

      Daca s/ar da mai putina importanta acestor evenimente/personaje.... cu ce s/ar umple spatiul de emisie? Voi vreti sa vedeti emisiuni culturale, prezentari de carti, opere etc? Nu s/ar mai bate posturile cu caramida in piept ca au fost lideri de audienta.
      • -1 (1 vot)    
        .... (Marţi, 30 august 2011, 12:03)

        demostene [anonim] i-a raspuns lui gx

        exista totusi alte posturi tv care se ocupa cu dfiuzarea de evenimente culturale...Antena 3 este un post de stiri iar daca nunta lui Borcea este un eveniment de interes national (vezi audientele), consider ca poate capata denumirea de "stire".
  • +24 (24 voturi)    
    Embargo TV (Luni, 29 august 2011, 16:25)

    Rha-Doo [utilizator]

    pe cand un embargo instituit macar de o televiziune de top asupra aparitiilor becaliene (inclusiv verii), borcesti, meme stoicesti precum si a altor matragune?
    • +10 (10 voturi)    
      Atunci cand (Luni, 29 august 2011, 16:59)

      moucha [anonim] i-a raspuns lui Rha-Doo

      Un grup suficient de mare de romani va pune ban pe ban si va sponsoriza o televiziune, aceasta isi va permite sa difuzeze exact ceea ce grupul respectiv de romani va dori, fara publicitate, fara manele, fara nimic altceva decat dorinta lor.

      Cat timp insa toti in televiziuni vor salarii mari, deci cat mai multi bani, atunci se vor prostitua cu cine da mai mult. Este ca pe centura, doar ca inainte are loc si o licitatie.

      Dvs insa, aveti cea mai la indemana unealta: telecomanda. Cand nu va convine de ceveti acolo, aveti fie sagetile sa treceti de pe un program pe altul, fie butonul OFF. Eu aplic o solutie mai radicala: lipsa telecomenzii si a obiectului comandat de ea. De 8 ani nu am televizor. Si stiti care e culmea? Am mai mult timp sa citesc, sa imi aleg exact stirile care ma intereseaza - de fapt la acest articol am mers direct pe comentarii (ca doar nu au gasit viata pe Marte la nunta asta), sa vad ce gandesc oamenii.

      Chiar si fara TV pe net gasiti o multime de programe (unele contra cost, altele gratuite) de stiinta, etc.
      • 0 (2 voturi)    
        Nu stiu daca e bine... (Luni, 29 august 2011, 17:48)

        Damocles [anonim] i-a raspuns lui moucha

        ....sa inlocuim un fel de dependenta cu altul. Sigur, incontestabil, fara televizor oamenii ar avea doar de castigat eliminand acest instrument nefast de manipulare si spalare a creierelor! Dar si PC-ul, internetul, sunt alte forme de dependenta, mult mai subtila si mai periculoase decat televiziunea, pentru ca incatuseaza oamenii intr-un spatiu virtual din care nu mai pot evada niciodata. Trebuie sa gasim in noi puterea de a ne reintoarce la natura, de a trai simplu si sanatos, plimbandu-ne, citind o carte, bucurandu-ne de fiecare clipa in care constiinta noastra nu este pervertita de lipsa de scrupule a marilor manipulatori de constiinte din ziua de azi, marile televiziuni. Oricum, eu te admir si te invidiez pentru tenacitatea cu care ai reusit sa te detasezi de tentatiile ieftine si sa iti satisfaci pasiunea pentru stiinta..:)
        • +2 (2 voturi)    
          Veti rade probabil (Luni, 29 august 2011, 18:23)

          moucha [anonim] i-a raspuns lui Damocles

          Desi am cont pe Facebook - care m-a ajutat sa imi gasesc cativa fost colegi de liceu, cand un amic m-a rugat sa ii dau "like" (parca asa se cheama) nu m-am descurcat si am renuntat dupa cateva minute. Nu folosesc nici un fel de retea de socializare, pt mine socializarea e face2face...
        • +1 (1 vot)    
          eu cred (Luni, 29 august 2011, 20:32)

          sir [anonim] i-a raspuns lui Damocles

          ca doar creierele"slabe"se pot spala .cine stie ce vrea si are discernamant nu are a se teme.
        • 0 (0 voturi)    
          virtual vs. real (Luni, 29 august 2011, 23:28)

          nnanicu [anonim] i-a raspuns lui Damocles

          Nuuuu! NU! PC & Internet versus TV?? e de 1000 de ori de acceptat (preferat) virtualul net-ului,in loc de ,,realul'' dat de diferite (I)realitati TV! nu crezi?
        • 0 (0 voturi)    
          alternative (Marţi, 30 august 2011, 15:00)

          bogdanicus [utilizator] i-a raspuns lui Damocles

          Nu doar ca ai telecomanda, dar poti sa ai si televiziune interactiva, sa inregistrezi ce vrei sa nu pierzi si sa vezi exact ce vrei si cand ai chef, nu doar sa schimbi postul de la o imbecilitate la alta, de la o dovada de incultura la alta pana gasesti (poate) ceva mai de calitate transmis la acea ora...
      • 0 (0 voturi)    
        EXCELENT ! (Marţi, 30 august 2011, 0:10)

        pointless man [utilizator] i-a raspuns lui moucha

        100% de acord.
    • 0 (0 voturi)    
      pai (Luni, 29 august 2011, 20:29)

      sir [anonim] i-a raspuns lui Rha-Doo

      care ar fi televiziunea aia DE TOP?ce fel de TOP?
      • -1 (1 vot)    
        Antena 3 (Marţi, 30 august 2011, 10:18)

        aniela [anonim] i-a raspuns lui sir

        O televiziune de top, ar fi Antena 3....
  • +19 (19 voturi)    
    Care nunta ?! Care Borcea ?! (Luni, 29 august 2011, 16:26)

    Ritzi Pitzi [utilizator]

    Ieri s-au casatorit alte cateva sute de oameni, mai frumosi, mai destepti, mai culti, mai folositori Romaniei decat un negustor de gaze si un cioban...

    Sunt aproape convins ca multi miliardari isi platesc aparitiile la TV, pentru ca si atunci cand apar constati ca nu e nimic de capul lor, decat fumuri si fasoane...
    • +1 (9 voturi)    
      foarte adevarat!!! cu o corectie/... (Luni, 29 august 2011, 16:33)

      me [anonim] i-a raspuns lui Ritzi Pitzi

      "multi miliardari isi platesc aparitiile la TV" -> sperca nu-l bagi pe porcea in categoria "miliardari"
      e un amarastean care suge bani de la dinamo... atat... om de afaceri nu prea e... bogatas cu atat mai putin... e un hotoman de rand cum sunt o gramada prin romanica
      • +7 (7 voturi)    
        E valabil pentru naş (Luni, 29 august 2011, 16:47)

        Ritzi Pitzi [utilizator] i-a raspuns lui me

        Că la PROTV nu începe NICIODATĂ pachetul de ştiri sportive cu altceva decat STEAUA sau BECALI...Urmaresc chestia asta de vreo 2-3 ani...
        • +3 (3 voturi)    
          sincer... (Luni, 29 august 2011, 16:57)

          me [anonim] i-a raspuns lui Ritzi Pitzi

          nu prea ma uit la stiri... la tv deci nu stiu chestii d-astea... da oricum avand in vedere ca nici o televiziune nu-l rateaza pe jiji...
          • 0 (0 voturi)    
            singura televiziune (Miercuri, 31 august 2011, 10:16)

            devreme [anonim] i-a raspuns lui me

            antena 3 este singura televiziune de stiri care nu promoveaza astfel de personaje
  • -2 (4 voturi)    
    Gogu (Luni, 29 august 2011, 16:27)

    miki [anonim]

    Asa cum Striblea a ales ca in viata lui antuma sa-si lase barba asa Becali a hotarit sa aiba bani si avere.Sau,asa cum Gidea a hotarit sa devina popa asa si Borcea si-a dorit in in prezenta viata sa aiba bani
    si de ce nu 2 neveste.Fiecare cu destinul lui.In schimb,
    un lucru ,dupa ziua de ieri,este cert "ciinele moare de alergatura si omul prost de grija altuia" sau vorba lui Dabija.....
  • +2 (6 voturi)    
    hotnews (Luni, 29 august 2011, 16:28)

    berenger [utilizator]

    ca platforma de fapt divers...
  • +8 (8 voturi)    
    ales bules (Luni, 29 august 2011, 16:37)

    stix [anonim]

    super tare...asa e cand tziganu ajunge miliardar.....sa vada toata lumea ce tare e....
  • +10 (10 voturi)    
    mda (Luni, 29 august 2011, 16:42)

    Coroner [anonim]

    Si v-ati gandit sa mai dezvoltati si voi subiectul asta tampit...Ce atata tam-tam?Si-a luat omu pitipoanca (dupa un an,doi oricum il lasa) si a facut o nunta cocalareasca,mare lucru,gata e subiect de stire acum...penal...
  • +13 (13 voturi)    
    Care nunta? (Luni, 29 august 2011, 16:43)

    cristi [anonim]

    Ce nunta? Care nunta? Errr ... am uitat sa deschid televizorul. Ce bine ...

    Daca te poti lauda ca esti lider de audienta cu astfel de eveniment ... no comment.

    Nu aud si eu o stire de genul - "Antena 3 este lider de audienta la emisiunea - Cultura azi: S-au redeschis 5000 din vechile biblioteci comuniste, datorita trustului Intact care a investit 2 milioane de euro, din datoria catre de 60 de milioane catre ANAF, in aceste biblioteci. Oamenii cu mic, cu mare s-au inghesuit sa isi faca abonamente la aceste biblioteci. De asemenea, vechile cinematografe au fost renovate si redeschise, iar trustul Intact Media isi ia angajamentul ca de restul de 58 de milioane de euro sa ofere acces gratuit cetatenilor la proiectarea de filme de cultura si evenimente culturale."

    Nu, noi avem stiri de genul, Gigi Becali a tras un partz la nush ce nunta si toti agaricii stau sa-l miroasa. WHAAAAAAAA! RESPECT!

    Si daca stau bine sa ma gandesc, meritam biblioteci si cultura? Nu, meritam Mall-uri si McChickeni. Ne meritam soarta!
    • +6 (6 voturi)    
      SUPERB ! (Luni, 29 august 2011, 17:10)

      ole [anonim] i-a raspuns lui cristi

      cum zicea si cineva mai sus, telecomanda e la voi! eu schimb canalul imediat ce vad un astfel de oligofren la tv. animal planet si discovery rulez!
      ps - doar intreb, nu cumva si cifrele astea sunt umflate asa.. ca chestie? :)
    • 0 (0 voturi)    
      Gogu (Marţi, 30 august 2011, 14:46)

      miki [anonim] i-a raspuns lui cristi

      Cum poti sa spui asa ceva de hAlena 3.Aseara,29.08 a.c.,marele director si realizator hAlena 3 ,Misu Gidea,afirma nonsalant ca postul nu este unul de nunti si stiri mondene ci unul de stiri,combativ la tot ceea ce inseamna abuz din partea puterii.Ne bucuram sa auzim minciuni de acest gen dupa ce duminica 28.08.a.c.hAlena 3 cu iRealitatea se intreceau in stiri din ora in ora de cum petrec,cine a venit,ce maninca ,cit costa,ce toale au pe ei,cum se distreaza si ce beau.
      • 0 (0 voturi)    
        pseudo-eveniment (Miercuri, 31 august 2011, 10:19)

        descoperire [anonim] i-a raspuns lui miki

        Antena 3, spre deosebire de Irealitatea a prezentat pseudo-evenimentul Borcea in limita bunului simt si dintr-o perspectiva oarecum sociala si politica
  • +2 (2 voturi)    
    Cine-i Borcea asta? (Luni, 29 august 2011, 16:50)

    Anonymous [anonim]

    N-am televizor.
    • +1 (1 vot)    
      borcea (Luni, 29 august 2011, 17:39)

      pipi [anonim] i-a raspuns lui Anonymous

      unu pe care nu l-au luat la burlacul ca avea deja nevasta. q-tab-enter
      • +1 (1 vot)    
        O lamurire - Q-tab-enter (Luni, 29 august 2011, 18:07)

        un neica nimeni [anonim] i-a raspuns lui pipi

        Daca nu te superi lamureste-ma si pe mine cum functioneaza shortcut-ul asta ca am ramas masca.
  • +4 (4 voturi)    
    Cerere si oferta (Luni, 29 august 2011, 17:34)

    evoque [utilizator]

    Daca tv-urile considera ca trebuie sa ne prezinte asemenea evenimente non stop cred ca nu numai acestea sunt pe drum gresit dar si noi ca si consumatori.
    Oricat de comercial ar fi un asemenea produs ptr tembeliziuni cred ca putin echilibru ar trebui sa existe. Multumim cerului ca exista telecomanda si reusim sa mai scapam de prezenta becalilor, borcistilor si alte astfel de personaje care cu siguranta vor domina inclusiv rubricile de sport cu acest eveniment.
    Refuz sa cred ca exista atat de mult interes in radul cosumatorilor de tv. Dar romaica a deveit de mult tera tuturor posibilitatilor.
  • +3 (3 voturi)    
    cultura (Luni, 29 august 2011, 17:41)

    al [anonim]

    Mitocania in f l o a r e.
    Borcea....mare scofala cu fotbalul lui cu tot.
    Cand esti nimeni trebuie sa devii ceva prin lucruri si bani....neaparat si urgent............
    Cand esti nimeni iti iei un model pe masura ta....
  • +4 (4 voturi)    
    stire (Luni, 29 august 2011, 18:05)

    Kris [anonim]

    Din pacate noi, cei care comentam dam apa la moara stirilor de genul acesta...
    Inchid televizorul cand la sport apare becali, iancu sau borcea...si nu mai vad rubrici de sport!
    Pe internet la fel...ne-am molipsit de sindromul DD si ne-am becalizat cu totii..
    La rubricile de stiinta nu comenteaza nimeni dar la becaliada sunt zeci de comentarii
  • +2 (2 voturi)    
    tv-uri de 2 bani (Luni, 29 august 2011, 18:28)

    vic [anonim]

    cele 2 mari tv-uri de stiri,daca continua cu stiri de genul asta isi vor pierde si telespectatorii care ii mai urmaresc uneori!
  • +3 (5 voturi)    
    tot se intreba basescu unde sint banii de pensii (Luni, 29 august 2011, 18:42)

    suca [anonim]

    uite la unii care sint parte din lumea mafiota a romaniei, si vom ajunge mai rau decit italienii..iar altii prostii in folosesc sa spele creierele romanilor ca altceva mai destep nu au ce vinde....
  • +2 (4 voturi)    
    sa ne (Luni, 29 august 2011, 20:27)

    sir [anonim]

    amintim ca s.tanase se ploconea la cna pentru licenta rtv cu un "proiect gen bbc" si idiotii de acolo l-au crezut! astia de la haznalele lui felix turnatoru isi fac reclama la asa zisa "academie de jurnalism"!? cu "profesori" gen storceasca fir(ar)ea,gadea,grecu-nazista,tudor-mengele,ciutacu.ciuvica,badea,stan cretuleasca,striblea ,dancu, etc,toti sub inalta obladuire a turnatorului si securistului care si-a vandut neamurile la secu!romani,trimiteti-va copii la academia lui felix si vor deveni cei mai buni si mai impartiali ziaristi asa ca hurezeanu,dragoteasca ,ursu,ctp,ii cunoasteti pe toti,total dezinteresati si cu inima pentru tot romanul sarac si prostit de boc,basescu,udrea,samd.
  • +4 (4 voturi)    
    stiri (Luni, 29 august 2011, 20:45)

    ciro [anonim]

    dragi editori de progrsme tv noi cei mai multi sper nu sintem interesati de actiunile unor interlopi analfabeti sau diverse fatuci cu YQ sub O de ce vreti sa ne bagati cu forta lumea lor in casa noastra
    • 0 (0 voturi)    
      evenimente... (Marţi, 30 august 2011, 11:55)

      demostene [anonim] i-a raspuns lui ciro

      daca aceste televiziuni nu ar face audiente uriase cu astfel de subiecte cu siguranta nu s-ar difuza...insa daca cererea e mare...Consider ca atata timp cat esti echilibrat si ai simtul umorului dezvoltat sunt bune si astfel de pseuso-evenimente pt o zi de duminica...dar sa nu exageram. Apreciez faptul ca antena 3 a difuzat moderat evenimentul, caruia i-a oferit alte perspective
  • 0 (0 voturi)    
    Jenant (Luni, 29 august 2011, 21:38)

    valentin [anonim]

    Jenant, jenant, cel putin exista tvr 1 si tvr 2 ,care nu paricipa la acest circ de prost gust difuzat de pro tv, antenele, realitatile unora etc.
    • 0 (0 voturi)    
      tot jenant (Marţi, 30 august 2011, 15:58)

      demarcat [anonim] i-a raspuns lui valentin

      daaa...tvr-ul era prea ocupat sa slugareasca conducatorii PDL....de asta a inregistrat asa "mari" audiente
  • -2 (2 voturi)    
    Antena 3 - profesionisti (Marţi, 30 august 2011, 10:17)

    anaconda [anonim]

    Se pare ca Antena 3 ramane singura televiziune de stiri...din punctul meu de vedere nu au exagerat cu aceasta stire.
  • +3 (3 voturi)    
    butelie asta si-a luat bacu la 26 ani (Marţi, 30 august 2011, 12:44)

    berbecul [anonim]

    am auzit de returnari de TVA ilegale, de retrocedari, de jonglerii cu fiscul. Totusi cat de prost si de corupt poate sa fie statul daca un individ mediocru face o avere de 80 milioane de euro ?
    Sau poate ne da el povestea lui de succes cu care a devenit idolul celor care dau acum bacul. Poate asa aude si fiscul...
  • +1 (1 vot)    
    Caii (Marţi, 30 august 2011, 17:07)

    Sharutza [utilizator]

    Oameni buni..eu tot incercam in weekend sa vad vre-o stire daca s-a mai rezolvat cazul cu caii de la Letea, daca si-au gasit adapostul promis si daca au scapat de taranii jegosi care pretindeau ca is caii lor dupa ce voluntarii s-au chinuit si i-au vindecat si i-au readus pe picioarele lor si nu am gasit nimic..de fapt tot despre nicte tarani jegosi am auzit care erau la o nunta....tara de doi bani - stire de doi bani
  • 0 (0 voturi)