OTP Mentor- Proiect sustinut de OTP Bank

INFOGRAFIC Cum sa iei un credit bun

de Constantin Barbu     Smile Media
Luni, 21 ianuarie 2013, 3:03 OTP Mentor

​La ce trebuie sa te gandesti cand iei un credit? Cum se calculeaza dobanda? Cat vei plati in fiecare luna? Cat vei plati in total? De ce trebuie sa fii atent la moneda in care iei creditul?
  • Afla din infografiul de mai jos!






















8507 vizualizari

  • +4 (4 voturi)    
    :) (Luni, 21 ianuarie 2013, 22:33)

    Xorciser [utilizator]

    14% PE AN. Oricum e mult...foarte mult.

    Eu am luat credit in afara Romaniei (credit de consum, fara garantii) cu 5.8% dobanda pe an (la 10000 dupa 4 ani am dobanda totala 1240).

    In viata vietilor mele nu le-as plati la astia 14% pe an...e incredibil asa ceva.
    • +2 (2 voturi)    
      :) (Marţi, 22 ianuarie 2013, 0:54)

      pablo152 [utilizator] i-a raspuns lui Xorciser

      presupun ca nu ai luat din afara credit in lei nu ?
      • -2 (2 voturi)    
        Credit in afara tarii (Marţi, 22 ianuarie 2013, 16:25)

        Madalin Ilie1322139158704 [anonim] i-a raspuns lui pablo152

        Salut,

        Sigur a luat si stie ce este un XBor garantat sau un CDS sa inteleaga de ce sunt dobanzile mari la lei.
        Apropo si s-a informat ca o sa creasca creditarea in lei si o sa scada costurile pe lei.

        F. informat.

        O zi placuta,
        M
        • +1 (1 vot)    
          aha (Marţi, 22 ianuarie 2013, 18:19)

          Xorciser [utilizator] i-a raspuns lui Madalin Ilie1322139158704

          Imi explici si mie ce legatura are CDS cu un imprumut luat in lei in Romania de la o banca romaneasca? Daca nu e banca romaneasca (si pt ea RON e de fapt o valuta straina), e numai si numai problema ei- in schimb nu e treaba mea CDS...

          Sub nici o forma nu se poate justifica o dobanda de 14% la lei. Poti sa intorci dobanzi pe toate partile, cata vreme o banca straina ofera imprumut in RON la 10% p.a. fara garantii (si banca straina chiar se leaga de CDS cand face un asemenea calcul) nu inteleg de ce bancile din Romania ofera 14% dobanda pe an.

          Singura explicatie pe care o am este ca unele banci din Romania includ costurile lor cu creditele neperformante si le baga la pachet ca un cost al noilor credite- si un cost extrem de mare, practic un CDS al clientilor lor....

          Dar in fond nu e treaba mea ca bancile au fost neglijente si au dat credite cui nu trebuie in trecut. Marja bruta a profitului la un credit in lei este de cel putin 6% p.a. (cam asta e diferenta intre dobanzile la credite si ROBOR sau dobanzile la depozite...din care scazi costurile bancii de functionare curenta).

          La ce dobanda se imprumuta statul in lei pe 3-4-5 ani? 5-6%? Cum ajung creditele de consum sa fie 14%?

          Sincer nu dau o ceapa degerata daca creste sau scade creditul in lei. Eu am luat decizia mea si am actionat in consecinta. Sincer nu ma intereseaza ce fac altii, daca vor lua credit in lei la sub 6% pe an bravo lor si sa le fie de folos!

          PS: eu am luat credit in GBP. Nici macar in EUR. Moneda volatila...la fel ca si leul.
      • 0 (0 voturi)    
        da (Marţi, 22 ianuarie 2013, 16:50)

        Xorciser [utilizator] i-a raspuns lui pablo152

        Presupui corect. Dar care este dobanda la valuta la creditul de consum in Romania? 8-9-10% pe an? Poti sa iei macar credit de consum in valuta (ma refer la credite fara nici un fel de garantie, ipoteca etc)? Hm...

        Si nu inteleg de ce dobanda la leu sa fie mai mare decat la euro. Diferenta in rata inflatiei e aproape inexistenta, chiar daca te uiti la dobanzile de referinta nu se justifica.

        PS: puteam sa iau si in RON! Le-am cerut o simulare si pe RON (pt ca banii imi trebuiau pentru Romania), dar banca mi-a dat 10% dobanda pe an si nu mi-a convenit. Deci 10% la o banca din afara Romaniei...si 14% de la o banca din Romania care se presupune ca stie cu ce se mananca leul romanesc. No way!
  • 0 (0 voturi)    
    Plansa e gresita intr-un loc (Marţi, 22 ianuarie 2013, 10:27)

    m3th0dman [utilizator]

    La dobanda pe mai multi ani nu se ia in considerare inflatia; 10000 de lei azi nu vor mai avea aceeasi valoare ca si 10000 de lei peste 5 ani.
  • 0 (0 voturi)    
    :) (Joi, 24 ianuarie 2013, 18:53)

    Xorciser [utilizator]

    "Ministerul Finanţelor Publice (MFP) a împrumutat joi 1,1 miliarde lei prin obilgaţiuni pe10 ani, cu 80% mai mult decât şi-a propus, la un randament mediu de 5,71%, reprezentând cel mai redus nivel plătit vreodată pentru această scadenţă."

    Poate imi explica si mie cineva din domeniul bancar cum e cu CDS, Xbor si de ce statul se imprumuta cu 5.71% si cetatenii statului cu 14%...

    E evident ca cetatenii platesc mai mult pentru un imprumut decat statul...dar nu cu 8% per annum. E clar ca bancile in Romania au niste costuri foarte mari pe care incearca sa le impuna prin credite, si e clar ca piata nu mai accepta. Bancile vor suferi fie o reducere a creditarii fie o majorare a ratei creditelor neperformante daca continua aceasta politica de dobanzi exagerate.