Monitorul Oficial: Astra Asigurari a incheiat ilegal peste 95.000 polite de asigurare suplimentara de sanatate pana la un control al CSA, care a amendat asiguratorul cu 10.000 lei

de Adrian Vasilache     HotNews.ro
Marţi, 3 ianuarie 2012, 17:57 Economie | Asigurari

Astra Asigurari a incheiat 95.703 polite de asigurare suplimentara de sanatate - Astra Medica Bonus - pana la data controlului inopinat realizat in luna decembrie a anului trecut de Comisia de Supraveghere a Asigurarilor (CSA), se arata in decizia acestei institutii publicate marti in Monitorul Oficial. In urma controlului, CSA a decis ca incheierea acestor polite s-a facut ilegal si a sanctionat asiguratorul cu amenda in valoare de 10.000 de lei si interzicerea temporara a activitatii de oferire, negociere ori incheiere a acestei polite pana la remedierea problemelor constatate.

Ce ilegalitati a descoperit CSA in vanzarea politelor Astra Medica Bonus

Conform comunicatului dat anul trecut, pe 21 decembrie, de catre CSA, in urma controlului initiat de aceasta autoritate la compania Astra Asigurari, care a vizat verificarea produsului de asigurare de sanatate Medica Bonus, au fost constatate urmatoarele aspecte, care contravin prevederilor legislatiei in vigoare (Ordinul CSA Nr. 23/2009):

  • Informatiile cuprinse in polita nu sunt redactate intr-o forma clara, accesibila si exacta, astfel incat asiguratii, potentialii asigurati, contractantii sau potentialii contractanti ai asigurarii sa fie informati in mod corect, asupra tuturor conditiilor contractului de asigurare. Nu sunt definiti si explicati toti termenii si expresiile tehnice/medicale/juridice din cuprinsul contractului;
  • Verificarea prin sondaj a politelor Astra Medica Bonus emise, pana in prezent, a aratat ca asiguratorul nu a pus la dispozitia asiguratilor, potentialilor asigurati, contractantilor sau potentialilor contractanti ai asigurarii informatiile pe care asiguratorii trebuie sa le furnizeze, pe hartie ori pe alt suport durabil, prin intermediul unui document distinct sau a mai multor documente, intr-o modalitate care sa confirme ca acestia au luat cunostinta despre continutul acestor documente.

Toate aceste aspecte sunt semnalate si in decizia publicata marti, 3 ianuarie 2012, in Monitorul Oficial (MO). In plus, se mentioneaza ca pana la efectuarea controlului Astra Asigurari incheiase 95.703 de astfel de polite.

De asemenea, decizia CSA obliga Astra Asigurari sa transmita catre autoritatea de control "inscrisuri din care sa rezulte comunicarea catre asiguratii si contractantii care au incheiat politele de asigurare suplimentara de sanatate Astra Medica Bonus, pe hartie ori pe alt suport durabil, prin intermeduil unui document distinct sau al mai multor documente, intr-o modalitate care sa confirme ca acestia au luat cunostinta despre continutul acestor documente, informatiile pe care asiguratorii trebuie sa le furnizeze clientilor/potentialilor clienti..(...)".

In acelasi timp, aceasta informare trebuie sa cuprinda si "mentiunea cu privire la dreptul asiguratilor si contractantilor care au incheiat politele de asigurare suplimentara de sanatate Astra Medica Bonus de a denunta contractul de asigurare, daca din informatiile transmise de societate asiguratii si contractantii considera ca riscurile cuprinse in contractul de asigurare nu corespund intereselor acestora".

Decizia din MO mai specifica faptul ca Astra Asigurari poate face plangere la Curtea de Apel Bucuresti, in termen de 30 de zile de la comunicarea deciziei CSA, insa plangerea nu suspenda, pe timpul solutionarii acesteia, executarea masurilor sanctionatoare.

Nu in cele din urma, in decizie se mai precizeaza ca "amenda se face venit la bugetul de stat in cota de 50%, iar diferenta de 50% se face venit in bugetul CSA si se achita in termen de 15 zile de la primirea deciziei".

Oficialii Astra Asigurari nu au oferit pana acum nici o explicatie fata de aceasta situatie.


Citeste mai multe despre   




















Articol sustinut de BRD Groupe Société Générale

Atelier de idei. Cum te ajuta tehnologia sa-ti faci mai mult timp pentru tine si planurile tale

Munca multa, stres, ore peste program, termene limita, sedinte lungi. Uneori, asa arata ziua de lucru a multora dintre noi. Din acest motiv e foarte important sa investesti in lucruri care te pot ajuta sa iti folosesti mai bine timpul petrecut la birou. Sa lucrezi mai bine, mai usor si mai repede poate insemna mai mult timp pentru tine si pentru cei dragi. Iti propunem, asadar, cinci directii care te pot ajuta pe plan profesional si personal.

4497 vizualizari

  • +2 (2 voturi)    
    despre amenda (Marţi, 3 ianuarie 2012, 18:11)

    andreea bocette [anonim]

    adica cu 0,10 bani pentru fiecare polita,,bravo domne, se vor invata minte in sfarsit si ei ca nu e bine sa mai procedeze in bataia de joc a statului&clientilor.

    Se vede ca CSA isi face treaba! / penibililor
    • +3 (3 voturi)    
      Desfiintare CSA (Marţi, 3 ianuarie 2012, 19:17)

      gigel [anonim] i-a raspuns lui andreea bocette

      Propun desfiintarea CSA, pentru ca interventia ei este absolut hilara, trebuie alta autoritate competenta.
      • 0 (0 voturi)    
        Interesant ar fi... (Miercuri, 4 ianuarie 2012, 16:37)

        hehe [anonim] i-a raspuns lui gigel

        ... sa vedem in raport si daca se constituisera rezerve pentru acele polite, ce se intentionase cu ele si unde au ajuns ele. Ca de stiut stim cu totii cum se constituie rezerve la societatea X astfel incat profitul sa arate bine iar clientii sa fie lasati plangand pe la usi. Ca sa nu mai vorbim de sfidarea marjelor de solvabilitate, adevaratul motiv pentru care CSA ar fi trebuit sa se duca acolo si pentru care ar fi inchis compania.
        Pe intelesul tuturor: nu va asigurati la o firma care nu are bani sa va plateasca daunele. Va bucurati la RCA ieftin, va puteti trezi dat in judecata de pagubit si pentru 200 lei mai putin decat la altii va treziti cu casa vanduta si mobila-n strada.
    • +3 (3 voturi)    
      calcul (Marţi, 3 ianuarie 2012, 19:50)

      DanDa [utilizator] i-a raspuns lui andreea bocette

      Nu este vorba despre 0,10 bani ci de 0,10 lei amenda, mai exact 10,5 bani pentru fiecare polita.

      RIDICOL!!!

      Cred ca amenda ar fi trebuit sa fie 10000 lei pentru FIECARE polita emisa prin inselaciune (asta inseamna sa nu spui clar ce asiguri - in caz de eveniment spui ca de fapt acel eveniment nu e prins in polita).

      PS: poate ca totusi amenda a fost pentru fiecare polita si nu suntem noi corect informati - sunt sanse sa fie asa?!? Nu prea cred.
    • +2 (2 voturi)    
      Control de fatzada (Marţi, 3 ianuarie 2012, 21:57)

      lol [anonim] i-a raspuns lui andreea bocette

      Si uite asa se mai trage o butada ca sa se incheie un denunt sosit probabil la CSA.
      Cred ca si daca le bateau obrazul era o pedeapsa mai dura.
      Unde naiba n-ar da amenzi d-astea si controale asa usoare si la altii. Parca si vad: "Si, acum, va v-am controlat la sange si la crama, ne vedem la urmatorul control peste 10 ani! Sa fiti cuminti pana atunci si sa nu mai necajiti asiguratii! Pup!"
  • +2 (2 voturi)    
    amenda de 10.000 lei (Marţi, 3 ianuarie 2012, 18:20)

    misescu [utilizator]

    O suma fabuloasa, care o sa sperie Astra pe viitor! Vor jura pe rosu ca nu mai fac!
    • +2 (2 voturi)    
      e vb de imagine (Marţi, 3 ianuarie 2012, 18:29)

      gicu [anonim] i-a raspuns lui misescu

      nu conteaza asa mult cuantumul amenzii intrucat fapta nu a fost atat de grava.
      intradevar e o abatere, mica.
      imagina patata conteaza.
      si tu ca roman client poti sa eviti firma. care sigur va pierde incredere pe piata
  • 0 (0 voturi)    
    E vb de SPAGA (Miercuri, 4 ianuarie 2012, 9:53)

    CSA [anonim]

    Ca orice autoritate care "supravegheaza" o industrie, CSA-ul ne demonstreaza faptl ca si cu o noua conducere ramane la fel de bland cand este vorba de incalcarea legii.O amenda mica, precum o palmuta peste funduletul unui copil care a facut o boroboata si apoi e trimis la culcare...PENIBIL!Buzoianule, am crezut ca daca vei veni tu la conducerea CSA se vor schimba lucrurile, dar s-a schimbat NUMAI BUZUNARUL IN CARE AJUNGE SPAGA.Vorba aia: amenda pe care o incaseaza statul roman este negresit doar 10% din valoarea spagii.Multumim CSA ca vegetezi pt binele asiguratilor si ca intotdeauna firmele de asigurari scapa nepedepsite, ca la o asa amenda, merist sa incalce legea: dimineata, la pranz si seara - ca la doctor.
    • 0 (0 voturi)    
      polite... (Miercuri, 4 ianuarie 2012, 12:35)

      ... [anonim] i-a raspuns lui CSA

      Destul de multi posesori ai acelor polite de asigurare astra si mai ales in urma acestor informatii vor da in judecata astra si vor cere despagubiri cel mai probabil.Unii poate chiar aveau aceasta intentie inaintea incheierii politei.
  • 0 (0 voturi)    
    Amenda de rahat... (Miercuri, 4 ianuarie 2012, 16:09)

    geko [anonim]

    Pai daca au fost ilegale, inseamna ca toti clientii ar trebui sa isi primeasca banii inapoi, altfel ii doare la bascheti pe aia de la astra....ce mai tun precum la caritas, incasezi minim 950.000 RON (daca punem simbolic o medie de 10 ron/persoana) si platesti doar 10.000 ron. Alo, DNA, Procuratura, ANPC si altele (CSA doarme in chiloti dupa cum se vede) nu se autosezizeaza cumva? Pana la urma e vorba de ceea ce codul civil catalogheaza ca fiind IMBOGATIRE FARA JUSTA CAUZA / INSELACIUNE / PUBLICITATE FALSA!!! Hai ca avem nevoie bani la buget, iar voi va luati salariile din asta, si in plus, asemenea pseudo-companii trebuie sa dispara de pe piata!
    • 0 (0 voturi)    
      , (Vineri, 6 ianuarie 2012, 14:46)

      Cri [anonim] i-a raspuns lui geko

      Politele respective erau gratuite, asa ca nu sunt bani de returnat...
  • 0 (0 voturi)    
    HA HA HA........HA (Miercuri, 4 ianuarie 2012, 17:20)

    vasile [anonim]

    Daca n-ar fi de plans... mai ca as rade.... Pai d-lor de la CSA ,daca s-a pus in circulatie o polita care nu avea girul d-vs ,activitatea acelei companii trebuia oprita imediat. Daca fiecare companie va proceda la fel...va fi tratata cu aceasi "exigenta"?
  • 0 (0 voturi)    
    r (Joi, 5 ianuarie 2012, 8:25)

    w [anonim]

    astea sint amenzi? cuantumul e la fel cu cel pentru ca ai aruncat o hartie pe jos,ai trecut pe rosu.....nimicuri.ar trebui sa fie peste 50% din rulaj!! la toate companiile, nu numai financiare sau altele de genul.