Directori din Astra Asigurari, Euroins, Asirom si Omniasig, amendati cu 80.000 de lei de catre CSA pentru intarzieri la plata despagubirilor catre asigurati

de Adrian Vasilache     HotNews.ro
Joi, 7 iunie 2012, 15:55 Economie | Asigurari

Comisia de Supraveghere a Asigurarilor (CSA) a decis miercuri, 6 iunie, sa sanctioneze directori din conducerile a cinci companii de asigurari, care s-ar fi facut vinovati de intarzieri la plata despagubirilor catre asigurati, peste termenele legale, a anuntat joi autoritatea. Astfel, Bogdan Alexander Adamescu presedinte directorat Astra Asigurari (amenda 30.000 de lei), Bucsa Iulius Alin, director general al Euroins Romania (10.000 de lei), Stamov Bozhidar Stoyanov, director directia daune in Euroins Romania (10.000 lei), Mariana Diaconescu, presedinte directorat Asirom VIG (10.000 lei), Ovidiu Vadean, director directia daune din Asirom VIG (10.000 lei), Mihail Tecau, presedinte directorat Omniasig si Eugen Stoica, director directia Daune in Omniasig, amendati cu cate 5.000 lei pentru situatia inregistrata la fosta BCR Asigurari VIG. De asemenea, Dumitru Dobrota, sef Departament Daune la Carpatica Asig a fost sanctionat cu avertisment scris.

  • "In primele cinci luni ale acestui an, la Comisia de Supraveghere a Asigurarilor au fost inregistrate 5.462 de petitii, numar in crestere cu 71,82% fata de aceeasi perioada a anului trecut. Aceasta evolutie ingrijoratoare a numarului de petitii, care reflecta nemultumirile asiguratilor, a determinat Consiliul CSA sa analizeze situatia societatilor care au inregistrat o crestere a numarului de plangeri, majoritatea acestora fiind cauzate de intarzieri la plata despagubirilor, peste termenele prevazute in legislatia in vigoare. In urma acestei analize, in sedinta Consiliului CSA, din data de 6 iunie 2012, in scopul protejarii asiguratilor, au fost luate masuri de sanctionare a persoanelor semnificative din cinci societati de asigurare care au avut un numar mai mare de astfel de situatii", se precizeaza in comunicatul autoritatii.

Sanctiunile aplicate de Consiliul CSA sunt in conformitate cu art. 39 alin. 3 din Legea nr.32/2000.

  • "Protectia intereselor asiguratilor reprezinta cel mai important obiectiv asumat de Consiliul CSA chiar de la preluarea mandatului. Din pacate, numarul de petitii pentru unele societati a continuat sa creasca, ceea ce ne-a determinat sa monitorizam suplimentar situatia pe zona de instrumentare si plata a daunelor. De aceea, in cazul societatilor care au inregistrat intarzieri la plata peste termenele prevazute in normele CSA si ale caror servicii au generat mai multe plangeri din partea consumatorilor, Consiliul CSA a decis, ca o prima masura, sanctionarea persoanelor semnificative din conducerea acestor societati", a declarat presedintele CSA, Constantin Buzoianu.

Totodata, Consiliul CSA a hotarat efectuarea unor controale tematice la societatile de asigurare pentru verificarea cauzelor care conduc la incalcarea dispozitiilor legale in ceea ce priveste instrumentarea si plata dosarelor de dauna si, implicit, la nemultumirea asiguratilor. Rezultatele acestor controale vor fi analizate de catre Consiliul CSA, iar acolo unde va fi cazul se vor lua masuri potrivit legislatiei in vigoare.


Citeste mai multe despre   






















6597 vizualizari

  • +5 (5 voturi)    
    Fix vax (Joi, 7 iunie 2012, 16:17)

    Je2 [utilizator]

    La 5.500 de petitii/reclamatii s-au aplicat amenzi de 80.000 lei, deci cam 14,50 lei / petitie. Asta e valoarea reclamantului in Romania.

    Poate lui Adamescu i-au stricat bugetul de cazino pentru luna asta, dar pe restul chiar cred ca-i doare in p..a de sumele astea. Sunt amenzi doar ca sa se bucure mojicii ca se face dreptate :)).
    • 0 (0 voturi)    
      Filozofia asigurarilor private (Vineri, 8 iunie 2012, 13:33)

      Cetatean [anonim] i-a raspuns lui Je2

      Filozofia asiguratorilor privati: "pentru ca sa evitam platile, calcam peste cadavre". Atentie ca se incearca introducerea asigurarilor private si in sanatate!
  • +3 (3 voturi)    
    mda (Joi, 7 iunie 2012, 16:35)

    B.Dan [utilizator]

    Si daca vor plati in 48 de ore, se reduce amenda la jumatate? Din punctul meu de vedere, e o nimica toata!
  • +4 (4 voturi)    
    doar atat? (Joi, 7 iunie 2012, 16:35)

    Egres [utilizator]

    Firmele de asigurari refuza ori intarzie platile la mii de daune si primesc o amenda modesta? nu era mai bine un procent din cifra de afaceri cum face Consiliul Concurentei? sa vezi atunci ce graba sa faca platile corect si la timp.

    hai ca se poate!
  • 0 (0 voturi)    
    pai e de avut in vedere (Joi, 7 iunie 2012, 17:08)

    b [anonim]

    Pai de amendat ii amendam noi cand ne schimbam asiguratorul. E bine ca au fost aratati cu degetul.
  • +1 (1 vot)    
    RABDARE (Joi, 7 iunie 2012, 17:25)

    Constantin [anonim]

    Am intrat in anul trei de asteptare a platii asigurarii de la EUROINS si am masina si acum in servis.Suntem ai nimanui si mai si platim taxe si impozite.Statul ne lasa pe mana hotilor.Participa dar nu se baga....
    • 0 (0 voturi)    
      de 3 ani (Joi, 7 iunie 2012, 18:46)

      gogu [anonim] i-a raspuns lui Constantin

      stai cu masina in servis de peste 2 ani?
  • 0 (0 voturi)    
    Nu-i asa ca CSA vegheaza pt dvs? (Vineri, 8 iunie 2012, 9:05)

    Constantin Buzoianu [anonim]

    Am dat amenzi simbolice, pt a mai spala imaginea acestei institutii - CSA, fara credibilitate si ....extrem de dubioasa ca activitate.Oamenii care au fost amendati au salarii intre 20 000 lei/luna si 80 000 lei/luna NET.Deci, daca au primit o amenda de 10 000 lei, tot e o afacere pt ca bonusul pe care il primesc din partea Actionarilor societatii de asigurari acopera acel mic prejudiciu.Acei oameni amendati SUNT PLATITI CA SA INTARZIE PLATA DAUNELOR SUB DIVERSE MOTIVE.Si asta executa si ei, cu gratie si primesc bonusuri pt acest lucru.CSA sub presiunea publica a dat niste sanctiuni de imagine ca sa para ca CSA Functioneaza....Rusine Consiliului CSA!Ati inceput sa dati de gustul banului si v-ati pierdut ratiunea.
  • +1 (1 vot)    
    Carpatica Teparul Nr.1 primeste doar avertisment? (Vineri, 8 iunie 2012, 12:18)

    Ilie Puscarie Carabulea [anonim]

    Gata, s-a facut in sfarsit dreptate.Au fost sanctionati derbedeii care au gresit si care nu vor mai gresi de aici inainte, iar Repetentul Clasei ( Carpatica - cu Actionarul principal putin plecat la AIUD pt studii aprofundate ) a devenit brusc Premiantul Clasei, fiind doar mustrat pt ca mai intarzie rareori plata dosarelor de dauna.Intr-un fel CSA are dreptate: Carpatica mai intazie unaori plata a 2 - 3 dosare, pt ca restul sunt respinse la plata si nu le mai plateste deloc.Multumim CSA ca existati! S-a facut dreptate!Puternica institutie n-am ce zice!Si Corecta.... pana la capat!
  • 0 (0 voturi)    
    Nu-mi ajung banii dati de euroins pentru reparatie (Joi, 18 octombrie 2012, 0:41)

    dumitrescu marian [anonim]

    am si eu o intrebare..am o solenza din 2003 si a intrat unu in mine..am portbagajul avariat,aripa stanga avariata,usa stanga avariata,bara sparta,panoul spate avariat,stopul stanga spate spart si mi-au dat doar 1300 de lei.au spus ca ce vreau mai mult???!!firma de asigurari Euroins.ce trebuie sa fac pentru ca ma costo foarte mult reparatia si cei de la Euroins nu-mi acopera cheltuielile
  • 0 (0 voturi)