​Articol actualizat

Omul de afaceri Ilie Carabulea a fost ridicat de DNA in cadrul unei anchete privind fapte de coruptie in care sunt suspectati si functionari ASF

de Adrian Vasilache     HotNews.ro
Marţi, 28 ianuarie 2014, 10:17 Economie | Asigurari

Ilie Carabulea
Foto: Agerpres
Omul de afaceri sibian Ilie Carabulea, care controleaza Carpatica Asigurari, a fost ridicat marti de procurorii Directiei Nationale Anticoruptie si va fi dus la audieri, in cadrul unei anchete privind fapte de coruptie in care sunt implicati si functionari din domeniul supravegherii asigurarilor, informeaza Agerpres. Procurorii Directiei Nationale Anticoruptie efectueaza marti perchezitii domiciliare in 17 locatii situate in municipiile Bucuresti si Sibiu, in cadrul unei anchete privind savarsirea, de catre mai multe persoane, a unor infractiuni de coruptie. Potrivit unor surse judiciare, perchezitiile vizeaza firma Carpatica Asigurari si functionari de la Autoritatea de Supraveghere Financiara.

UPDATE 1 Contactati de HotNews.ro, oficialii Carpatica Asigurari nu au dorit momentan sa comenteze

UPDATE 2 Contactati de HotNews.ro, oficialii ASF au transmis urmatoarele:

  • "Autoritatea de Supraveghere Financiară confirmă derularea unor verficări de către DNA. Verificările vizează o speță legată de o societate de asigurări. DNA a solicitat ASF mai multe date despre societatea de asigurări respectivă, aferente activității din perioada 2012-2013 a fostei Comisii de Surpaveghere a Asigurărilor, absorbită de ASF în 29 aprilie 2013.
  • Autoritatea de Supraveghere Financiară confirmă derularea unor verficări de către DNA. Verificările vizează o speță legată de o societate de asigurări. DNA a solicitat ASF mai multe date despre societatea de asigurări respectivă, aferente activității din perioada 2012-2013 a fostei Comisii de Surpaveghere a Asigurărilor, absorbită de ASF în 29 aprilie 2013.
  • ASF pune la dispoziția organelor de cercetare documentele solicitate, atât din perioada fostei Comisii de Supraveghere a Asigurărilor cât și, dacă va fi necesar, și documente ulterioare. Mai multe detalii vor fi comunicate ulterior".

UPDATE 3
Intrebat de HotNews.ro daca ancheta DNA vizeaza si persoane care sunt in prezent angajati ASF, Radu Soviani, purtatorul de cuvant al autoritatii a declarat: 'in acest stadiu ne rezumam la informatiile transmise prin comunicatul de presa'.

UPDATE 4
Surse judiciare, citate de Agerpres:  "In dosar sunt cercetaţi Marian Mîrzac, membru al ASF şi fost director al Carpatica Asigurări, precum şi Radu Mustăţea, preşedintele Biroului de Asigurări din România şi fost membru în Consiliul de Administraţie al Carpatica. Verificările vizează faptul că cei doi şi-ar fi exercitat influenţa pentru ca societăţii Carpatica Asigurări să nu i se suspende activitatea pe piaţa asigurărilor".

UPDATE 5
Contactat de HotNews.ro, in legatura cu ancheta DNA, Radu Mustatea a declarat: 'Nu am cum sa va dau nici o declaratie acum'.

UPDATE 6
Contactat de HotNews.ro, in legatura cu ancheta DNA, Marian Marzac a declarat: 'Nu pot vorbi acum'. Ilie Carabulea nu a putut fi contactat.

De altfel, omul de afaceri Ilie Carabulea, patronul de la Carpatica Asigurari, a fost ridicat si dus la DNA Bucuresti pentru audieri, scrie Agerpres.

DNA sustine, intr-un comunicat de presa remis marti, ca mai multe persoane sunt suspectate de infractiuni de coruptie si asimilate celor de coruptie, cum ar fi: asociere in vederea savarsirii de infractiuni, luare/dare de mita, trafic/cumparare de influenta, abuz in serviciu contra intereselor publice, folosirea in orice mod de informatii ce nu sunt destinate publicitatii in scopul obtinerii pentru sine de foloase necuvenite, fals intelectual, fals in inscrisuri sub semnatura privata si instigare la uz de fals.

In cauza, procurorii beneficiaza de sprijin din partea Serviciului Roman de Informatii si din partea Brigazii Speciale de Interventie a Jandarmeriei.


Citeste mai multe despre   
























[P] Camera Consultantilor Fiscali organizeaza examen de atribuire a calitatii de consultant fiscal sau de consultant fiscal asistent in Bucuresti, in data de 4 noiembrie 2017

Camera Consultantilor Fiscali este organizatia profesionala de utilitate publica care coordoneaza activitatea de consultanta fiscala din Romania si are in evidenta peste 5.500 de membri la nivel national. Inscrierile la examen se fac in perioada 2 octombrie 2017 - 20 octombrie 2017 pe site-ul http://www.ccfiscali.ro/.

11373 vizualizari

  • +14 (16 voturi)    
    pe la de la ASTRA cind il umfla? (Marţi, 28 ianuarie 2014, 10:23)

    gogu70 [utilizator]

    si pe ala de la EUROINS.

    Astia dau spagi grase la ASF sa le acopere minariile.
    Si vreo citi de la asf n-ar fi rau sa le tina companie
    • +9 (11 voturi)    
      A.S.F. (Marţi, 28 ianuarie 2014, 10:52)

      adrian88000 [utilizator] i-a raspuns lui gogu70

      Astia nu sunt cei cu salarii de mii de euro pe luna ?
      Parca era unu cu 10.000 Euro ? Astia sunt ?
      • +8 (8 voturi)    
        Nuuuuuuuuuu (Marţi, 28 ianuarie 2014, 11:25)

        mos ion roata [utilizator] i-a raspuns lui adrian88000

        spaga o ia cel cu 18.000
      • +8 (8 voturi)    
        Il mai tineti minte pe Soviani? (Marţi, 28 ianuarie 2014, 12:10)

        Serban. B [anonim] i-a raspuns lui adrian88000

        Uite cum a ajuns "cica purtator de cuvant". Ba da ce s-au mai aranjat USLasii astia...
    • +11 (11 voturi)    
      Soon (Marţi, 28 ianuarie 2014, 10:54)

      un domn [utilizator] i-a raspuns lui gogu70

      A fost "trailer ul" cu amenzile, urmeaza pushcaria ..peronul pe dreapta
  • +18 (18 voturi)    
    politia lui ponta unde e? (Marţi, 28 ianuarie 2014, 10:51)

    timp tamp [utilizator]

    Procurorii nu mai apelaza la politistii lui ponta, prea de multe ori au sifonat informatii si au alertat hotii....pontalasul va fi si mai amarit, iar va avea cosmaruri cu basescu(cu litera mica deoarece a devenit substantiv comun de cand potaia schelalaie de 3 ori pe minut basescu, basescu,...)
  • -3 (7 voturi)    
    Trebuie schimbat Opris (Marţi, 28 ianuarie 2014, 10:54)

    mos ion roata [utilizator]

    de la conducera STS-are dreptate ponta si ai lui
    • +3 (3 voturi)    
      ce are .....la cu prefectura (Marţi, 28 ianuarie 2014, 13:51)

      oxxxxxyyyyya [utilizator] i-a raspuns lui mos ion roata

      s-au transmis date despre hoti prin sts??........atunci e explicabila poz. dl.pronta....alo.?
  • +11 (11 voturi)    
    Ca(ca)bulea (Marţi, 28 ianuarie 2014, 11:02)

    Bigubax [utilizator]

    Never 2 L8.

    In lumea afaceristilor sibieni Carabulea e cunoscut pt afacerile lui ilegale, trafic de influenta, spalare de bani etc...

    Mai bine mai tarziu decat ... Mult prea tarziu. Macar n-a apucat sa spele putina si so-ntinda din tara.
    • +2 (2 voturi)    
      pai a facut puscarie (Marţi, 28 ianuarie 2014, 19:28)

      minos [utilizator] i-a raspuns lui Bigubax

      nu stiu ce sibian esti, dar Carabulea a facut deja ceva puscarie, deci ar fia 2-a oara. Nu poti zice ca e tarziu, poate a fost tarziu prima data, acum va intra din nou, chiar destul de repede....
  • +8 (8 voturi)    
    Bucurati-va cat mai puteti (Marţi, 28 ianuarie 2014, 11:37)

    OmulNou [utilizator]

    Sa va bucurati cat mai puteti de justitie (saptamana asta), pentru ca de la 1 februarie intra in vigoare noile coduri si vor scapa toti hotii. Ponta poate da o ordonanta de urgenta pentru a nu intra noile coduri in vigoare, dar nu o va da, pentru ca vrea ca prietenii lui sa scape de parnaie.
  • +7 (7 voturi)    
    Foarte bine! (Marţi, 28 ianuarie 2014, 13:18)

    coco04 [utilizator]

    De 2 ani si ceva Carpatica nu mi-a platit dauna desi cel cu care am avut accidentul si-a recunoscut vina.
    Cand am sunat la CSA sa-i reclam tipa de acolo mi-a recomandat sa-i mai sun si sa sa le mai scriu.I-am zis ca am sunat si le-am scris dar ca nu raspund la email si ca "cei de la Carpatica nu-mi mai gasesc dosarul".Tipa de la CSA a zis ca sa-i mai sun si sa ma mai milogesc la cei de la Carpatica,poate recuperez ceva.
    Chiar m-am gandit ca tipa respectiva o fi omul lui Carabulea.In continuare incerc sa imi recuperez dauna ca sa nu se prescrie.posibilitatea de a-i actiona in justitie.
    • +6 (6 voturi)    
      sfat (Marţi, 28 ianuarie 2014, 13:47)

      Nevermind [utilizator] i-a raspuns lui coco04

      Corespondenta numai in scris, cu numar de inregistrare pe exemplarul tau ;) Telefoanele si mailurile nu prea conteaza la noi. La CSA inchei cu fraza clasica "astept raspuns in termenul legal de 30zile"
    • +5 (5 voturi)    
      uuuaaaaauuuuuuu (Marţi, 28 ianuarie 2014, 13:55)

      oxxxxxyyyyya [utilizator] i-a raspuns lui coco04

      si eu am rca, tot la "carpatica", .......sper sa nu am nevoie de ei.
      • +6 (6 voturi)    
        RCA la Carpatica (Marţi, 28 ianuarie 2014, 14:34)

        bomy [utilizator] i-a raspuns lui oxxxxxyyyyya

        daca zici ca ai RCA la Carpatica, te rog eu sa mergi pe jos sau cu transportul in comun
      • +2 (2 voturi)    
        o sa ai daca.... (Marţi, 28 ianuarie 2014, 19:32)

        minos [utilizator] i-a raspuns lui oxxxxxyyyyya

        ...te buseste unul cu RCA la Carpatica, daca tu il busesti pe altul, saracul o sa te injure rau de tot, deci data viitoare plateste 20-30 ei in plus si fa/ti asiguare la o societate decenta. Mai citeste si tu pe forumuri ce firme nu sunt ok si nu te gandi ca RCA-ul nu conteaza pt tine, ca daca gandim toti asa, nu facem decat sa-i tinem in viata pe coruptii si hotii astia.
  • +6 (6 voturi)    
    Cred ca sunt pur si simplu nauciti (Marţi, 28 ianuarie 2014, 14:58)

    v_sile [utilizator]

    A fost pusa sub acuzare si sotia ministrului Chitoiu in cazul asta.

    Oamenii au ajuns la putere si au inceput sa lucreze "as usual".

    Si, nasoala surpriza. Procurorii sunt calare pe ei. Interceptari, anchete, finalmente dosare penale.

    Iar, la capatul liniei, se vad in zare niste ani de "liberare"

    "Pai in &^&& ma-mii ei de viata, cum e posibil asa ceva? Caci noi asa am "procedat" dintotdeauna. Ce putem face acum? Sa ne apucam de munca cinstita????!!!!! Bai, voi ati inebunit?"