Ministrul Muncii: Contributia pentru Pilonul II de pensii scade de la 5,1 la 3,7%

de R.M.     HotNews.ro
Joi, 26 octombrie 2017, 16:25 Economie | Asigurari

Lia Olguta Vasilescu
Foto: Agerpres
Ministrul Muncii, Lia Olguta Vasilescu, a anuntat ca, incepand cu anul viitor, contributia pentru Pilonul II de pensii scade de la 5,1% in prezent  la 3,7%.

Vasilescu a sustinut, la inceputul sedintei de guvern de joi, ca nu va fi "afectata valoarea nominala din prezent".

"Mai precis, suma care este achitata astazi catre administratorii Pilonului II de pensii va fi cel putin aceeasi la anul, dar scaderea procentului este necesara ca urmare a cresterii salariului brut cu 20%", a argumentat Lia Olguta Vasilescu























Jurnal din Israel

FOTOGALERIE Israel pe repede inainte: kit de informatii pentru o calatorie reusita

De la nord la sud, Israelul are putin peste 400 de kilometri, iar de la est la vest, putin peste 100. E printre putinele tari ale lumii in care, in aceeasi zi, poti face si baie in mare si ski la munte. E taramul miracolelor si al sperantelor, tara sfanta a pelerinilor, teritoriu complet liber si dezinhibat pentru hedonistii de pretutindeni. Ca vrei sa te regasesti spiritual sau ca vrei sa gasesti energia unor petreceri fantastice, mergi in Israel. O sa capeti ce cauti si, uneori, chiar mai mult decat atat.

4105 vizualizari

  • +14 (16 voturi)    
    ? (Joi, 26 octombrie 2017, 16:44)

    cvi [utilizator]

    3.7% din 120 = 4.4, nu 5.1 !!! Deci valoarea nominala scade.
    Gresesc eu calculul?
    • +4 (4 voturi)    
      nu gresesti (Joi, 26 octombrie 2017, 17:17)

      omul.rau [utilizator] i-a raspuns lui cvi

      contributia la Pilonul 2 va fi mai mica

      insa nu putem avea pretentii de calcule elementare corecte de la Olguta
    • +4 (4 voturi)    
      4.5%, cred (Joi, 26 octombrie 2017, 17:28)

      MinDepous [utilizator] i-a raspuns lui cvi

      Conform cu https://republica.ro/psd-a-dat-atacul-la-pensiile-private-ministrul-muncii-anunta-in-sedinta-de-guvern-ca-se-vor-reduce-contributiile , ar fi redus la 3.75% => 0.0375 * 120 = 4.5
      Adica vreo 11.75% mai putin. Adica oricum, scade...

      Pe care ii mai aud ca "e practic aceeasi suma" - ia sa va dea la salariu cu 11.75% mai putin, sa ne spuneti atunci cum "e practic aceeasi suma" ce primiti. ;-)
  • -22 (24 voturi)    
    Inainte sa sariti cu pietre (Joi, 26 octombrie 2017, 16:46)

    t4v1 [utilizator]

    Valoarea in LEI a contributiei ramane aceeasi.

    Contributia in procente scande pt. ca se mareste brutul in urma mutarii contributiilor la angajat.
    • +1 (1 vot)    
      ... (Joi, 26 octombrie 2017, 17:12)

      Relativ_neutru [utilizator] i-a raspuns lui t4v1

      Si de ce ma rog ar trebui netul sa ramana acelasi? Nu se laudau ca romanii au sa aiba pensii mai mari, potrivit noului brut?
    • +2 (2 voturi)    
      inainte sa faci pe desteptul (Joi, 26 octombrie 2017, 17:12)

      Adri4n [utilizator] i-a raspuns lui t4v1

      prezinta si niste calcule. Ia arata-ne tu cum 5.1 din vechiul brut = 3.7 din noul brut.
      Sa ne aducem aminte si ca pana acum trebuia sa fie 6% (din vechiul brut). Daca nu modificau si lasau tot 5.1 dar din noul brut, ar fi fost pe acolo pe unde trebuia sa ajunga conform promisiunii de la lansarea pilonului.
  • +18 (24 voturi)    
    "scaderea procentului este necesara " (Joi, 26 octombrie 2017, 16:50)

    natbl73 [utilizator]

    Nu "e necesara", trebuia sa creasca cate 1% pe an (pana ajungea la 6%?), dar acum cativa ani s-a plafonat.
    Si la anul va scadea !!!

    Incep sa urasc totul, pe zi ce trece, tot mai mult.
    • -1 (1 vot)    
      atunci eu zic ca e necesara (Joi, 26 octombrie 2017, 17:00)

      t_beriu [utilizator] i-a raspuns lui natbl73

      plafonarea contributiei la stat, si contributia la pilonul II sa creasca la 6.5 %. Ce zici, Gutzica?
      • +1 (1 vot)    
        Eu cred ca este necesara, (Vineri, 27 octombrie 2017, 9:51)

        Ponta [utilizator] i-a raspuns lui t_beriu

        Extirparea raului din politica romaneasca si du aceea poate ne incadram pe drumul care trebuie.
        In caz contrar vom devein o a doua Rusie dictatoriala.
      • 0 (0 voturi)    
        perfect de acord, Fane (Vineri, 27 octombrie 2017, 10:29)

        natbl73 [utilizator] i-a raspuns lui t_beriu

        De fapt, eu nu as da nimic la stat, cu nu vreau sa primesc puncte in locul banilor
  • +1 (1 vot)    
    De ce mai exista aceasta trecere? (Joi, 26 octombrie 2017, 17:01)

    xCogito_ergo_sum [utilizator]

    Oare argumentul adus pentru trecerea contributiei de la angajator la angajat nu era aceea ca vor creste contributiile la pensie si astfel vor creste pensiile?
    Se dovedeste a fi doar o schema prin care sa anuleze cresterile promise, parerea mea.
  • +1 (1 vot)    
    pana la anul (Joi, 26 octombrie 2017, 17:07)

    pepper89 [utilizator]

    mai e loc de "n" variante posibile, la cum bate vantul in capul astora...sigur o sa modifice procentul in minus la contributie la pilonul 2, sau chiar il inchid de tot
  • 0 (0 voturi)    
    mda (Joi, 26 octombrie 2017, 17:09)

    andreiu [utilizator]

    nu cred ca exista vreo intentie buna in toate schimbarile astea fiscale. sigur vor castiga mai mult din taxe dupa toata harababura asta.
    • 0 (0 voturi)    
      cu conditia sa mai aiba ce impozita... (Vineri, 27 octombrie 2017, 10:30)

      natbl73 [utilizator] i-a raspuns lui andreiu

      .
  • +3 (3 voturi)    
    nesimtire maxima (Joi, 26 octombrie 2017, 17:15)

    Cristi_G [utilizator]

    Se iau banii nostri, care se strangeau linistiti pe numele nostre si in conturile noastre ca sa ii plateasca ei pensii nesimtite!

    Cine iese in fata la Guvern?
    Eu vin cu toata familia ca nu sa mai poate!

    Nu stiu cat voi incasa salariu pe 31.01.2018? si ne fura banii prin orice mijloace!

    Haideti in Piata Victoriei!
  • +2 (2 voturi)    
    cine esti matale olgutza? (Joi, 26 octombrie 2017, 17:17)

    Francisc 1 [utilizator]

    te-am votat eu ca sa-mi umbli in pensia de peste 20 de ani? NU!
  • +2 (2 voturi)    
    Hotii astia chiar au redus cu 15% ^!#$ (Joi, 26 octombrie 2017, 17:39)

    jorj_bv [utilizator]

    Astia iti baga mana in buzunar zambind.
    Atata ne costa populismul astora? Cu dublari de salarii la bugetari fara sa dea jumatate afara.

    Cam la fel la carburant, dupa cateva saptamani ei inca insista ca nu s-a scumpit - ba mai trimit si vreo portavoce gen Badea sa spuna sferturi de adevar ca i-a spus baiatul de la pompa ca a crescut cu 5 bani (probabil de ieri, ca au fost multe cresteri incrementale pentru a nu schimba obiceiurile de consum).
  • 0 (0 voturi)    
    a (Vineri, 27 octombrie 2017, 9:36)

    adrian67 [utilizator]

    Cu alte cuvinte ne fura banii de pensie ca sa-si dea salarii lor si bugetarilor. Ouie Mulguta.
  • 0 (0 voturi)    
    Draga de ea Olputa, (Vineri, 27 octombrie 2017, 9:46)

    Ponta [utilizator]

    Persoana mai redusa mintal si professional eu nu am vazut in nicio guvernare.
    Poamna asta precum si Geniul suferind Misa, daca le arunci in ocean mor toti pestii pe o raza de cel putin 300 mile marine si adincime de cel putin 500 metrii.
    Nu stiu daca prostia lor este patologica ori este o metoda de a-si impresiona sponsorul talhar Dracnea.
    Daca asta este binele promis de Social Democrati inseamna ca ori nu stiu ce inseamna ori degeaba mai traiesc.
    In orice caz pe langa faptul ca ne vor ingropa dv social I-au "fericit bine " pe proprii votanti. Unii fara dram de creier.