Peste 400 lei: Prima plata din Romania incasata in urma cotizatiei la o pensie privata obligatorie

de Adrian Vasilache     HotNews.ro
Luni, 23 februarie 2009, 13:09 Economie | Asigurari

Pilonul II de pensii private obligatorii din Romania a facut vineri, 20 februarie 2009, prima plata catre primul sau beneficiar – un proaspat pensionar din sistemul public de pensii, care si-a cerut si si-a incasat drepturile si de la fondul de pensii private obligatorii la care a contribuit doar cateva luni, a anuntat luni Asociatia pentru Pensiile Administrate Privat din Romania (APAPR). Surse din piata au declarat pentru NewsIn, ca prima pensie pe pilonul II, in valoare de peste 400 lei, a fost platita de Generali Pensii.

Situatia nefiind acoperita de legislatia curenta, Comisia de Supraveghere a Sistemului de Pensii Private (CSSPP) a emis o decizie privind modalitatea de plata, respectiv prin suma unica, la fel ca in situatiile de invaliditate si deces.

"Primul beneficiar al sistemului de pensii private din Romania s-a pensionat la o varsta relativ redusa. El a muncit in conditii dificile si s-a pensionat din sistemul public cu stagiu complet de cotizare. La Pilonul II, el a contribuit doar cateva luni, primind vineri, 20 februarie, plata in suma integrala a drepturilor sale din Pilonul II de pensii private. Plata a fost facuta de un fond gestionat de un administrator membru al APAPR (Asociatia pentru Pensiile Administrate Privat din Romania)", se arata in comunicatul APAPR.

Conform datelor asociatiei, in urmatorii 10 ani, fondurile de pensii private obligatorii din Romania vor avea de onorat intre 80.000 si 100.000 de cazuri de plata.

Generali Pensii administreaza in prezent al treile fond de pe pilonul II de pensii din Romania, cu peste 378.000 de participanti si o valoare a activelor nete de peste 76 milioane lei, la sfarsitul lunii decembrie 2008, potrivit datelor CSSPP.

Pensiile administrate privat sunt obligatorii pentru angajatii cu varste de pana la 35 ani si optionale pentru cei cu varsta cuprinsa intre 35 – 45 ani.


Citeste mai multe despre   




















Articol sustinut de BRD Groupe Société Générale

Atelier de idei. Cum te ajuta tehnologia sa-ti faci mai mult timp pentru tine si planurile tale

Munca multa, stres, ore peste program, termene limita, sedinte lungi. Uneori, asa arata ziua de lucru a multora dintre noi. Din acest motiv e foarte important sa investesti in lucruri care te pot ajuta sa iti folosesti mai bine timpul petrecut la birou. Sa lucrezi mai bine, mai usor si mai repede poate insemna mai mult timp pentru tine si pentru cei dragi. Iti propunem, asadar, cinci directii care te pot ajuta pe plan profesional si personal.

3363 vizualizari

  • +1 (5 voturi)    
    Cum naiba (Luni, 23 februarie 2009, 13:17)

    Alexandru C [utilizator]

    La pilonul 2 puteau contribui doar cei a caror varsta era sub 35 ani in momentul lansarii lui. Poate a contribuit la pilonul 3.
    Interesant ar fi fost sa ne spuneti si cat a primit? Raspund eu, mai putin decat a depus. :)

    Mare stire ne prezentati.
    • +1 (1 vot)    
      nu esti corect informat... (Luni, 23 februarie 2009, 14:12)

      ligrivn [anonim] i-a raspuns lui Alexandru C

      Daca citeai pana la capat si cu atentie articolul aflai ca se puteau inscrie, optional, si cei cu varste intre 35 si 45 de ani. Daca omul a contribuit doar cateva luni, inseamna ca s-a pensionat pe la 45 de ani, adica a lucrat probabil in armata sau politie, ceva asemanator -conditii grele:). Si-a cerut toata suma de care ar beneficia in urma stadiului de cotizare, prin urmare nu va mai primi la pensie decat ceea ce a cotizat la stat. E adevarat, in partea a 2-a trebuie sa-ti dau dreptate cu pensia asta privata: mi-am facut si eu calculul si imi ies mai putini bani decat am cotizat. Deh..:) trebuie sa castige si altii ceva...
      • 0 (0 voturi)    
        Eu am citit (Luni, 23 februarie 2009, 14:56)

        Alexandru C [utilizator] i-a raspuns lui ligrivn

        Dar cand am scris comentariul nu era si ultimul paragraf. ;)
  • -1 (3 voturi)    
    tzepe (Luni, 23 februarie 2009, 13:22)

    travis [anonim]

    Prefer sa iau banii de la banca,dobinzi la conturi,decit sa-mi "administreze" banii un asatfel de fond,si,daca nu fuge cu banii,sa-mi dea el cit ii mai ramine,dupa ce si-a incasat drepturile.
  • +2 (2 voturi)    
    raspuns Alexandru (Luni, 23 februarie 2009, 13:25)

    Mika... [anonim]

    Inscrierea a fost facultativa si pentru persoanele cu varsta cuprinsa intre 35-45 ani.
    • -1 (1 vot)    
      Adica pilonul 3 (Luni, 23 februarie 2009, 13:28)

      Alexandru C [utilizator] i-a raspuns lui Mika...

      Sau ma insel eu?
  • 0 (0 voturi)    
    insula tropicala, unde-i insula.. (Luni, 23 februarie 2009, 13:45)

    hash [anonim]

    400 de lei e vax. sa fi fost o stabilire in Caraibe, mai mergea. si astea dupa 4-5 luni de cotizare, la salariul minim pe economie.

    voi aici faceti publicitate mascata sau ce?
  • 0 (0 voturi)    
    poate asa (Luni, 23 februarie 2009, 13:53)

    jiji [anonim]

    Omul a luat 400 de la pilonul 2, la care se va adauga si pensia primita de la stat. Deci tot e ceva.
    • +1 (1 vot)    
      Jiji, glumesti ? (Luni, 23 februarie 2009, 14:08)

      BEBE [anonim] i-a raspuns lui jiji

      A luat acum 400 de lei, dupa ce a depus vreo 550, dar te intreb, luna viitoare ce dracu mai ia ?
      • 0 (0 voturi)    
        luna viitoare (Luni, 23 februarie 2009, 14:55)

        gigel [anonim] i-a raspuns lui BEBE

        luna viitoare va lua faimoasa pensie de la stat, cea care ii va permite 2-3 luni/an de stat prin caraibe si multe alte beneficii, asta in cazul in care o fi fost ceva mare mahar bugetar daca nu va lua si el vreo 2-3 mil asa sa nu zica ca nu ia ceva bani.
  • 0 (0 voturi)    
    pensia privata nu e viagera (Luni, 23 februarie 2009, 17:08)

    iul_autentic [utilizator]

    Sper ca a inteles toata lumea ca pensia privata nu e viagera ! Nu de alta, dar multi agenti de pensii minteau frumos ca sa vanda.
  • 0 (0 voturi)    
    Pe plus (Luni, 23 februarie 2009, 17:54)

    Adi [anonim]

    La ING pe 10 luni mi-au dat un randament de 2.32% dupa plata comisioanelor. Nu e grozav, dar macar nu e pe minus. Sunt curios daca la altii e mai roz...
    • 0 (0 voturi)    
      Lămuriri (Luni, 23 februarie 2009, 22:03)

      cobra [anonim] i-a raspuns lui Adi

      Unii au fluturaşi în minte şi acum după un an şi jumătate de la începutul aderării la aceste fonduri.
      E clar, persoana în cauză avea vârsta cuprinsă între 35 şi 45 ani la momentul aderării, iar aderarea la acest tip de pensii private era OPŢIONALĂ. Că acum a luat acea sumă de bani şi ea reprezintă poate mai puţin decât I S-A REŢINUT e ceva normal dacă ne gândim că a contribuit o perioadă aşa de scurtă. Cei care se aşteptau să fie creşteri de (poate) 8 ori nu ştiu că a trecut vremea unor astfel de câştiguri. Creşterile ÎN TERMENI REALI se vor vedea cam după 7-8 ani şi astea nu la fonduri cu 50-100.000 participanţi, ci la greii din această branşă.
      Greşeşte şi cel care spunea că poate persoana a lucrat în armată sau poliţie. Aceste categorii de persoane nu au dreptul de a participa la astfel de fonduri. Numai cei care vor primi pensie în baza Legii 19/2000. Poate a fost oţelar, petrolist sau miner şi de aceea s-a pensionat la această vârstă.
      A pune banii la bancă reprezintă un avantaj PE TERMEN SCURT. Da, anul acesta dobânzile bancare sunt real pozitive (peste nivelul inflaţiei), dar câţi dintre voi ştiu că acest lucru nu s-a mai întâmplat de aproape 10 ani? Sunt articole în presa de specialitate care au demonstrat clar acest lucru, dar n-au fost citite de cine trebuie.
      Nimeni nu ştie dacă pensia va fi sau nu viageră până la vară când se va aproba acest lucru prin lege specială. Deocamdată a fost desemnat consultantul care va propune Parlamentului proiectul de lege. Aşa că mai este de aşteptat.
    • 0 (0 voturi)    
      Doar atât? (Luni, 23 februarie 2009, 22:29)

      cobra [anonim] i-a raspuns lui Adi

      Conform datelor comunicate de CSSPP, la sfârşitul lunii ianuarie 2009 ING avea un randament de 11,16%. Comisioanele operate oricum sunt mici la aceast pilon, deci nu văd cum ţi-a ieşit ţie DOAR 2,32%, chiar ţinând cont de această criză în care ne aflăm. Randament mai bun decât la ei nu este, aşa că din întâmplare sau după o analiză atentă, ai făcut o alegere bună.
      • 0 (0 voturi)    
        mda (Luni, 23 februarie 2009, 23:34)

        popescu [anonim] i-a raspuns lui cobra

        Fondurile de pensii din romania inca merg bine pentru ca s-a inceput prudent cu investitii in bonuri de tezaur si alte instrumente financiare cu risc redus. uitati-va insa la ceilalti, in poloina in 2008 fondurile pe pensii au avut pierderi de -14%, in ungaria -11% si tot asa. deci la noi inca e bine ca e ceva pe plus.
        si pentru toti carcotasii (si e clar ca sunt multi) as aminti ca pensiile din pilonul 2 sunt foarte urmarite si controlate de stat, investitiile nu se fac la oha dupa cum il taie capul pe un delaer/trader ci si aici exista reglementari in acest sens.
        Mai mult decat atat fondurile de pensii de pe P2 garanteaza ca participantul va primi la pensie macar cat a investit (mai putin comisioane legale care sunt destul de mici).
        Partea proasta este alta, faptul ca anul acesta procentul cu care fiecare contribuie la pensia privata obligatorie trebuia sa creasca la 2,5% din salariu brut dar se pare ca guvernul a hotarat sa anuleze aceasta crestere pentru a avea mai multi bani pentru pensiile de stat. ba mai mult mai cresc si CAS-ul.
        Si uite asa ajungem la pensie dupa zeci de ani de munca si o sa stam tot la mila pomenilor electorale in loc sa avem un cont frumusel adunat pe munca noastra de-o viata ....
      • 0 (0 voturi)    
        cacul (Marţi, 24 februarie 2009, 22:32)

        adi [anonim] i-a raspuns lui cobra

        Intradevar, modul meu de calcul era cam simplist :D. Spre exemplu la 1000 RON am valoare activ personal 1023... care la randu-i depinde de valoarea unitatii de fond cu fluctuatiile de rigoare.
        Ce nu am luat in considerare e faptul ca banutii depusi mai recent aduc randament mai tarziu, asa ca tind sa iti dau dreptate cu cei 11% fara sa refac un calcul care pare destul de complicat :))