AIG intra in Cartea Recordurilor cu o pierdere trimestriala de 61,7 miliarde dolari

de A.V., M.M.     HotNews.ro
Luni, 2 martie 2009, 13:48 Economie | Asigurari

American International Group Inc a anuntat luni o pierdere record de 61,7 miliarde dolari in trimestrul patru 2008 - cea mai mare pierdere trimestriala inregistrata vreodata de o companie americana, anunta Reuters. Trezoreria si Federal Reserve au anuntat ca vor acorda AIG un ajutor suplimentar de 30 miliarde dolari, in conditiile in care asiguratorul prezinta "un risc sistemic" care ar putea afecta intregul sistem financiar american.

In urma acestor pierderi masive - echivalentul a 22,95$ pe actiune - compania inchide al cincilea trimestru consecutiv pe pierdere.

Pentru perioada analizata, pierderile AIG depasesc 100 de miliarde dolari.

Statul injecteaza inca 30 mld.$ in AIG

Trezoreria si Federal Reserve au anuntat luni ca AIG va primi suplimentar 30 de miliarde de dolari din banii contribuabililor, in cadrul schemei de salvare a grupului.

AIG detine "un risc sistemic" care impune interventia guvernului american, pentru a elimina propagarea acestui risc in intreg sistemul financiar, au precizat Treasury si Fed.

AIG a mai beneficiat de un ajutor de stat de 150 miliarde dolari in 2008.

Rezultatele financiare ale AIG in trimestrul patru 2008
Anuntul comun facut de Trezoreria americana si Fed


Citeste mai multe despre   




















Jurnal din Israel

FOTOGALERIE Israel pe repede inainte: kit de informatii pentru o calatorie reusita

De la nord la sud, Israelul are putin peste 400 de kilometri, iar de la est la vest, putin peste 100. E printre putinele tari ale lumii in care, in aceeasi zi, poti face si baie in mare si ski la munte. E taramul miracolelor si al sperantelor, tara sfanta a pelerinilor, teritoriu complet liber si dezinhibat pentru hedonistii de pretutindeni. Ca vrei sa te regasesti spiritual sau ca vrei sa gasesti energia unor petreceri fantastice, mergi in Israel. O sa capeti ce cauti si, uneori, chiar mai mult decat atat.

2871 vizualizari

  • +1 (5 voturi)    
    un miliard, o suta de miliarde (Luni, 2 martie 2009, 14:17)

    bucks [anonim]

    De unde, frate, atatea zeci si sute de MILIARDE pe care US Federal Reserve le scoate cat ai clipi?!?

    Simplu: din tastatura! Dolari electronici, adica! Pentru halca asta noua a AIG de 30 mld., Dumnezeul Facator de Dolari trebuie doar sa apese o data pe tasta 3 si de 10 ori tasta 0.

    Dupa care FED trimite un mesaj SWIFT (deci tot electronic) la ala caruia ii vine randul la "beilaut" cum ca i-a fost crediat contul cu 30, 60, 160 MILIARDE. DOLARI. ELECTRONICI. Nici macar nu se mai obosesc sa printeze DOLARI HARTIE.

    Cand treaba asta cu DOLARI ELECTRONICI IN TOATA LUMEA, la care nu le mai tine nimeni socoteala pentru simplul motiv ca vorbim de cifre de ordinul a SUTE DE TRILIOANE DE DOLARI ELECTRONICI se va imputi rau de tot, rezolvarea este la fel de simpla: FED-ul renunta pur si simplu la Dolar. Il desfiinteaza. Tot din calculator. Si creaza o noua moneda. Pentru toata planeta. Din start!!!
    • 0 (2 voturi)    
      asa e ! (Luni, 2 martie 2009, 14:46)

      meme [anonim] i-a raspuns lui bucks

      Te-ai gandit mult ?
      Decat o moneda noua mai bine sa impuna folosirea monedei botswaneze ;).
  • 0 (2 voturi)    
    pensia pilon 2, cum o mut de la AIG? (Luni, 2 martie 2009, 15:13)

    clujean [anonim]

    vreau sa scap de relatia cu banca asta de kkt
    • +1 (1 vot)    
      AIG nu este banca (Luni, 2 martie 2009, 15:40)

      hic sunt leones [utilizator] i-a raspuns lui clujean

      este societate de asigurare.
  • +2 (2 voturi)    
    de la ING fug asiguratii de viata (Luni, 2 martie 2009, 15:29)

    BEBITZA [anonim]

    Stiti cati asigurati fug de la ING Asigurari de viata SA pe zi ?
    Cate 200. De ce ?
    Simplu, oamenii vor banii inapoi, pierzandu-si orice speranta ca isi mai scot macar jumatate din ei....
    Oricum, primesc mai putin decat au bagat, dar cel putin tot e mai bine decat nimic !
    • 0 (2 voturi)    
      AIG... ING ? (Luni, 2 martie 2009, 16:46)

      jarboe [anonim] i-a raspuns lui BEBITZA

      despre ce vorbim aici, despre AIG sau despre ING ? a nu se confunda,
  • +2 (2 voturi)    
    Nice (Luni, 2 martie 2009, 15:34)

    Alex [anonim]

    Ca sa-l citez pe Nelson din serialul The Simpsons: "HA HA ! "
  • +2 (2 voturi)    
    30 de miliarde?? (Luni, 2 martie 2009, 15:49)

    mozzy [utilizator]

    Deci să recapitulăm: au pierdut 60 de miliarde pe un trimestru, iar FEd le dă ajutor 30 de miliarde... Ce să facă cu 30 de miliarde? Logic... să îi piardă într-o lună.

    Probabil după multe sute de miliarde tocate în acest fel, AIG va colapsa, probabil în faliment. Adică în 2-3 luni.
    • +2 (2 voturi)    
      ba nu (Luni, 2 martie 2009, 19:32)

      gabbone [anonim] i-a raspuns lui mozzy

      AIG nu da faliment. crezi ca baietii aia sunt asha prosti sa bage 100 de miliarde in ei si dup-aia sa-i lase sa dea faliment? o sa bage atatia bani cat vor trebui in ei.

      Apropo, astia cu pensii si cu polite de asigurare pe viata la AIG. De azi dimineatza ALICO adica compania mama a AIG Life & Private Pensions Romania este proprietatea Federal Reserve/US Treasury Department.
      • +2 (2 voturi)    
        Eroare... (Luni, 2 martie 2009, 22:31)

        cobra [anonim] i-a raspuns lui gabbone

        ... statul american are pachetul majoritar de acţiuni (79,9%) de când a acordat prima tranşă de bani.
        • -1 (1 vot)    
          da (Marţi, 3 martie 2009, 0:05)

          gabbone [anonim] i-a raspuns lui cobra

          corect, dar aia 79.9% sunt un fel de transfer pe 2-3 ani,ca garantie pana plateste AIG-ul imprumuturile inapoi si apoi le dau actiunile inapoi. Fed-ul nu s-a implicat in boardul companiei. pe cand ALICO (life-ul global) e al lor sa faca ce vor ei cu el (probabil o sa-l tina si o sa-l vanda cand ishi revine piata). ce am vrut io sa zic e ca nu o sa pice pensiile private si politele de viata sigur, pentru ca fed-ul nu pierde bani , asta e clar.
  • +1 (1 vot)    
    Ce bine-mi pare (Luni, 2 martie 2009, 17:45)

    747 [utilizator]

    Let's live in a world without banks and insurance companies.
  • +2 (2 voturi)    
    imi expica cineva (Luni, 2 martie 2009, 19:40)

    ioan timisoara [anonim]

    cum poti face o pierdere de 61,7 mld intr-un trimestru?

    Asta inseamna o pierdere de 686 de milioane $ pe zi.

    sau 29 milioane $ pe ora,

    sau 476.080 $ pe minut,

    sau 7935 $ pe secunda.
  • +2 (4 voturi)    
    N-ati auzit ca au iesit ovreii la cumparaturi? (Luni, 2 martie 2009, 22:49)

    Strul [anonim]

    Cumpara orice, ca acum se vinde ieftin.
    Pana si pe Steaua vroia sa o cumpere unu, dar Gigi nu s-a lasat asa usor.

    Banu gros a ajuns acum si mai rau in mana barosanilor ovrei, ca doar nu s-a evaporat. Nu e intr-o parte, e in alta parte.
    Acum sa vezi cumparari de active la 10 % din valoare anterioara.
    Chestie planuita din timp si facuta cu schepsis. Pacat de amarasteni.
  • 0 (2 voturi)    
    despre masoni (Luni, 2 martie 2009, 23:14)

    gig [anonim]

    US Federal Reserve, daca nu stiati este sub patronajul masonilor si nu e controlat de senat sau orice alta putere de stat din america .din acest fond deobicei masoni finantzau razboaie si impuneau guverne din umbra dar acuma trebui sa asi slveze propria piele pt ca la AIG e un mare mason la conducere si nu vor efect de domino la ei acas.
    • 0 (0 voturi)    
      loool (Marţi, 3 martie 2009, 0:10)

      mache [anonim] i-a raspuns lui gig

      ne spui si noua cum il cheama, sau e prea secret?

      aia cu domino ai dreptate. AIG nu cade pentru ca ar trage dupa ei tot: goldman, B of A, citi, JP.
      • 0 (0 voturi)    
        Maurice Hank Greenberg (Marţi, 3 martie 2009, 16:22)

        cobra [anonim] i-a raspuns lui mache

        Probabil că la el se referea. Dar nu tot ce poartă nume evreiesc înseamnă că este de vină în lumea asta.