Schimbare in topul randamentelor fondurilor pe pilonul II de pensii: Generali, ING si Allianz-Tiriac, administratorii cu cele mai bune rezultate anuale in martie 2010

de Adrian Vasilache     HotNews.ro
Marţi, 6 aprilie 2010, 15:46 Economie | Asigurari

Top randamente pilon II de pensii, martie 2010
Foto: APAPR
Generali, ING si Allianz-Tiriac sunt administratorii ale caror fonduri de pensii private obligatorii inregistrau cele mai mari randamente anuale la sfarsitul lunii martie din acest an, cu mentiunea ca Generali administreaza singurul fond cu profil de risc ridicat din piata, arata datele prezentate marti de Asociatia pentru Pensiile Administrate Privat din Romania (APAPR). La sfarsitul lunii februarie din acest an, primii trei administratori ale caror fonduri obtinusera cele mai bune randamente anuale au fost ING, Generali si Alico.

La sfarsitul lunii martie a acestui an, administratorii ale caror fonduri de pensii private obligatorii au inregistrat cele mai mari randamente in ultimul an (martie 2009-martie 2010) au fost Generali (26,6%), ING (25,6%) si Allianz-Tiriac (23,5%). Fata de luna anterioara, performantele anuale din martie arata ca Generali a reusit sa depaseasca ING, iar Alico a fost depasit de catre Allianz-Tiriac.

Aceasta in conditiile in care, la sfarsitul lui februarie 2010, ING, Generali si Alico au fost administratorii ale caror fonduri inregistrasera cele mai bune randamente anualizate (februarie 2009-februarie 2010), conform acelorasi date APAPR.

  • ING, Generali si Alico, in continuare administratorii ale caror fonduri au cele mai bune randamente de la lansarea pilonului II

Topul randamentelor pe pilonul II de pensii, februarie 2010
Top randamente pilonul II, februarie 2010
Foto: APAPR
In ceea ce priveste randamentele anualizate de la lansarea pilonului II de pensii (mai 2008) si pana la sfarsitul lunii martie a acestui an, clasamentul primilor trei administratori cu cele mai bune rezultate a ramas neschimbat fata de februarie 2010. Astfel, primele trei locuri la sfarsitul lui martie erau detinute in continuare de catre ING (20,3%), Generali (17,9%) si Alico (17,3%).

  • Randament mediu anual de 24,2% pentru fondurile de pe pilonul II, in martie 2010

Randament mediu ponderat, martie 2010
Randament mediu ponderat, martie 2010
Foto: APAPR
Datele asociatiei mai arata ca fondurile de pensii private obligatorii (Pilonul II), la care contribuie peste cinci milioane de salariati, au inregistrat un randament mediu de 9,5% pe primul trimestru al anului 2010 si de 24,2% pe ultimul an (martie 2009 – martie 2010). Castigul mediu anual de la lansare si pana in prezent al tuturor fondurilor de pensii obligatorii este de 17,7%.

In ceea ce priveste fondurile de pensii private facultative (Pilonul III), la care contribuie peste 193.000 de participanti, acestea au inregistrat, potrivit APAPR, o performanta investitionala medie de 9,1% pe primul trimestru din 2010 si de 23% in ultimul an. Castigul mediu anual de la lansare si pana in prezent al tuturor fondurilor de pensii facultative este de 10,2%.


Citeste mai multe despre   




















Articol sustinut de BRD Groupe Société Générale

Atelier de idei. Cum te ajuta tehnologia sa-ti faci mai mult timp pentru tine si planurile tale

Munca multa, stres, ore peste program, termene limita, sedinte lungi. Uneori, asa arata ziua de lucru a multora dintre noi. Din acest motiv e foarte important sa investesti in lucruri care te pot ajuta sa iti folosesti mai bine timpul petrecut la birou. Sa lucrezi mai bine, mai usor si mai repede poate insemna mai mult timp pentru tine si pentru cei dragi. Iti propunem, asadar, cinci directii care te pot ajuta pe plan profesional si personal.

3633 vizualizari

  • +1 (1 vot)    
    Titlu inselator si demagogic (Marţi, 6 aprilie 2010, 16:08)

    un nene [anonim]

    cati bani ati luat de la GENERALI sa scoateti titlul asta tendentios? vi se pare mai important ultimul an, sau toata perioada de la lansare? pentru ca ar fi o mica mare diferenta! e ca si cand ai zice dobanda pe ultima luna a fost de 10%, si sa lasi de inteles ca asta e cea mai importanta chestie, in timp ce media anuala e 5%. castigul tau final este influentat de ultima luna, sau de perioada totala?????????

    e ca reclama aia de la raiffeisen, cu banca pentru locuinte. scrie cu litere mai cat capul, ca au prima anuala de la stat de 25% pe an, si mai jos, mic de vezi cu lupa "in limita a 250 EUR pe an" hahahahahhaahaha. super afacere!
    • +1 (1 vot)    
      La final doar administratorii ies castigati (Marţi, 6 aprilie 2010, 17:23)

      Nae Ghirimea [anonim] i-a raspuns lui un nene

      Mama ce mishto cresc fondurile astea atata vreme cat nu impart si pensii. Cresterile sunt "justificate" caci comisioanele administratorului depind direct de activele raportate. Pana sa imparta si pensii au tot timpul sa revina la "normal", ca doar "n-or sa aiba pensionarii ce face cu atata banet".
      Pana atunci pot acumula suficienti "cai morti" gen obligatiuni municipale de la municipii care nu vor inapoia o letcaie sau altele asemenea.
      • 0 (0 voturi)    
        ghimirica nae... bucalaie (Marţi, 6 aprilie 2010, 19:26)

        Zorba [anonim] i-a raspuns lui Nae Ghirimea

        Nae, poate tie ti s-ar parea mai normal ca intai fondurile astea sa plateasca pensii grase (de unde?) si apoi sa stranga contributiile, daca mai vrea frumosul popor roman sa le dea. Poate te-ai obisnuit prea mult cu sistemul public de pensii, unde pensiile s-au umflat electoral si acum ne imprumutam ca sa le platim. Sistemul public a cheltuit ieri ce spera sa incaseze maine (dar nu a mai apucat sa incaseze).
        Asemenea Caritas n-o sa vezi la fondurile de pensii private. Doar administrare responsabila si profitabila, fara randamente spectaculoase, dar rezonabile. Si pensii sustenabile, ce vor fi platite nu prin japca, asa cum face statul acum, ci pe munca si contributie.
        Tu, nascut crescut si educat in comunism, n-ai cum sa intelegi astea. Ai putea insa macar sa te abtii de la a abera. Cititorii inteligenti ar aprecia mai multa tacere de la tine.

        Binepa.
      • 0 (0 voturi)    
        @Zorba 06.04.2010, 19:26 (Miercuri, 7 aprilie 2010, 21:16)

        Nae Ghirimea [anonim] i-a raspuns lui Nae Ghirimea

        Daca mi te-ai adresat mie, trebuia sa citesti atent ce am scris, nu sa fi comentat cu totul altceva.
        In alta ordine de idei, vorbesti de "administrare responsabila si profitabila, fara randamente spectaculoase, dar rezonabile"
        Pe ce economia lu' peste crezi c-au investitara administratorii in 2009 sa obtina randamentele astea? Pe actiuni de SC cu pierderi care cresc din nimic (ex banci cu duium de credite nerecuperate), pe obligatiuni care nu s-au mai returnat la scadenta si sta administratorul si le calculeaza penalizari in draci?
        Esti un pic habarnist! Astia daca isi vand unul altuia actiunile sau alte titluri la preturi "aranjate" au umflat comisioanele si gata. Cand vor plati pensiile, activele vor fi instrainate la preturi "adevarate" iar pensiile vor fi mici. Raspunderea incasatorilor de comisioane este zero caci dupa 30 ani ori pleaca altundeva, ori se pensioneaza, ori se dau loviti de fatalitatea pietei.
  • +1 (1 vot)    
    aiurea (Marţi, 6 aprilie 2010, 17:12)

    eu [anonim]

    Primul tabel este conceput total aiurea de catre APAPR. Nu exista nici o ordine in acele coloane. Vezi randurile 4,5,6
  • 0 (0 voturi)    
    precizari (Marţi, 6 aprilie 2010, 17:25)

    adrian [anonim]

    Buna,
    @un nene: Nu este vorba de un articol platit. Am scos doar in evidenta diferentele care apar in topul randamentelor in perioada martie 2009-martie 2010. Am introdus in text pentru mai multa claritate mentiunea ca in privinta randamentelor anualizate de la lansare si pana in martie 2010, clasamentul primilor trei administratori cu cele mai bune rezultate a ramas neschimbat.
    @eu - Faptul ca APAPR nu a afisat datele in ordine, nu inseamna ca nu pot fi afisate in ordine
    • 0 (0 voturi)    
      Salut (Miercuri, 7 aprilie 2010, 9:56)

      vp [anonim] i-a raspuns lui adrian

      Stii cumva unde pot gasi randamentele de la fondurile de pensii BCR?
  • 0 (0 voturi)    
    super precizari (Marţi, 6 aprilie 2010, 17:44)

    cosming [anonim]

    generali este fondul cu cel mai mare plasament in bond-uri si actiuni.
    in anul 2009 bursele au crescut foarte mult, dobanzile pe bonduri au fost mari.
    e f. normal ca in continuare (1-2 ani) generali va ocupa primul loc.
    si nu fac reclama la generali.. sunt doar un contributor. mai stau 2 ani la ei si ma mut :P
    • 0 (0 voturi)    
      Praf... (Miercuri, 7 aprilie 2010, 0:14)

      cobra [anonim] i-a raspuns lui cosming

      Generali este singurul fond de pensii cu risc ridicat pe pilonul 2, iar acest risc este determinat de investitia in actiuni. Cresterile consistente vin de la investitiile in actiuni, nu de la cele in bonduri. Chiar si asa, daca erau meseriasi, la acest gen de investitii ar fi trebuit sa aibe randament dublu fata de ING sau macar fata de Allianz. Dar... fiecare dupa posibilitati,
  • 0 (0 voturi)    
    comentarii (Marţi, 6 aprilie 2010, 19:27)

    andrei [anonim]

    foarte nostim si extrem de subtil ...asa faci si investitiile ?