CSA despre posibile falimente in piata asigurarilor in 2011: Societatile de asigurare nu se confrunta cu probleme majore

de Adrian Vasilache     HotNews.ro
Marţi, 8 februarie 2011, 16:10 Economie | Asigurari

Angela Toncescu, presedintele CSA
Foto: AGERPRES
Din monitorizarea activitatii si situatiilor financiare ale asiguratorilor, exercitata permanent de catre Comisia de Supraveghere a Asigurarilor (CSA) pe baza raportarilor lunare transmise de acestea, rezulta ca societatile de asigurare nu se confrunta cu probleme majore, a anuntat marti institutia. Anuntul vine dupa ce saptamana trecuta, Cristian Constantinescu, presedintele Uniunii Nationale a Asiguratorilor din Romania (UNSAR) a atentionat ca sunt patru sau cinci firme de asigurari, care ar putea intampina probleme serioase in conditiile actuale din piata, datorita unor politici agresive de acaparare de cote de piata derulate in anii anteriori.

  • "Discutam de ce s-a intamplat in ultimii 5-10 ani, de politica de subscriere a multor societati de asigurari din Romania, respectiv subscrierea pe cash-flow. Aceasta inseamna nivele de prima reduse si plata datoriilor provenite din trecut din banii pe care ii incasezi in prezent, deci rularea raspunderii in anii viitori. Este o poltica pacatoasa si care poate functiona pe termen scurt, dar numai in perioade in care exista cresteri importante ale volumului de afaceri. In momentul in care cresterea stagneaza sau cum se intampa acum in Romania unde piata a scazut si foarte probabil pe non-life in 2010 scaderea va fi de peste 5% comparativ cu 2009, efectele acestei strategii de subscriere apar. Sunt destul de multe companii, respectiv toti cei care au avut politici agresive de acaparare de cota de piata in aceasta perioada de 5-7 ani. Sunt circa 4-5 companii", a declarat vineri Cristian Constantinescu, presedinte UNSAR si fost director general al Allianz-Tiriac.

Acesta a mai mentionat ca, in mod cert, Comisia de Supraveghere a Asigurarilor cunoaste aceste companii, care ar trebui supravegheate mai atent.

CSA sustine ca piata asigurarilor este stabila si firmele si-ar putea onora obligatiile asumate

HotNews.ro a solicitat inca de vineri un punct de vedere de la Comisia de Supraveghere a Asigurarilor, in legatura cu aceste declaratii si situatia financiara a companiilor locale de asigurari.

Drept replica, Comisia de Supraveghere a Asigurarilor a dat marti un comunicat in care sustine ca firmele de asigurari nu ar avea in prezent probleme nici cu rezervele tehnice si nici probleme de lichiditate.

  • "In pofida scaderii primelor brute subscrise, evolutie caracteristica acestei perioade de criza economica, asiguratorii au reusit sa mentina rezervele tehnice la un nivel similar cu cel din 2009 si dispun de lichiditati pentru a-si onora obligatiile asumate fata de asigurati", se arata in comunicatul CSA.

Autoritatea a abordat si problema asiguratorilor care ofera polite de asigurare a locuintelor. Pe aceasta tema, Cristian Constantinescu declarase vineri ca majoritatea companiilor de asigurari din Romania nu ar face fata financiar unei catastrofe de genul cutremurului din anul 1977, datorita lipsei programelor de reasigurare.

  • "In ceea ce priveste activitatea de subscriere a riscurilor de catastrofe naturale, aceasta poate fi practicata numai de catre asiguratorii autorizati de CSA in acest sens, iar una dintre principalele conditii pe care trebuie sa le indeplineasca este aceea de a avea reasigurare. Conform raportarilor transmise de aceste societati, retinerea proprie din valoarea totala a raspunderilor asumate prin contractele care acopera si riscuri de catastrofe este de numai 5%", a anuntat Comisia de Supraveghere a Asigurarilor.

Autoritatea spune ca exista suficiente parghii pentru a lua masuri in cazul unor dificultati in piata

In final, autoritatea a tinut sa mentioneze ca "nu va ezita sa ia masuri in cazul in care societatile intampina dificultati in plata despagubirilor".

"CSA are la dispozitie suficiente parghii de interventie pentru a preveni o eventuala deteriorare a stabilitatii financiare a pietei, inclusiv aceea de a solicita majorari de capital. Daca avem in vedere valoarea majorarilor de capital aprobate la societatile de asigurare in 2010, de circa 80 milioane euro, in conditii economice nefavorabile, apreciem ca actionarii acestora sunt dispusi sa isi sustina in continuare investitiile pe piata romaneasca", au mai spus oficialii CSA.

In 2009, valoarea cumulata a primelor brute subscrise pentru asigurari generale si asigurari de viata, a depasit 8,86 miliarde lei, nivel mai redus cu 66,5 milioane lei fata de 2008, ceea ce reprezinta o scadere reala de 5,24%.

Pierderea neta a pietei de asigurari din Romania in 2009, calculata ca diferenta intre pierderile si profiturile inregistrate de companiile de asigurari, s-a redus de aproape sase ori fata de 2008, pana la 102,3 milioane lei, in contextul in care sapte companii au trecut pe profit, potrivit raportului anual al CSA. Pierderea neta la nivelul pietei asigurarilor a fost astfel de 5,6 ori mai mica decat in 2008, cand pierderea neta a depasit 582,4 milioane lei.


Citeste mai multe despre   
























[P] Camera Consultantilor Fiscali organizeaza examen de atribuire a calitatii de consultant fiscal sau de consultant fiscal asistent in Bucuresti, in data de 4 noiembrie 2017

Camera Consultantilor Fiscali este organizatia profesionala de utilitate publica care coordoneaza activitatea de consultanta fiscala din Romania si are in evidenta peste 5.500 de membri la nivel national. Inscrierile la examen se fac in perioada 2 octombrie 2017 - 20 octombrie 2017 pe site-ul http://www.ccfiscali.ro/.

2080 vizualizari

  • 0 (0 voturi)    
    piata asigurarilor (Marţi, 8 februarie 2011, 17:42)

    Marius [anonim]

    Tataie Constantinescu, dupa ce a dus Allianz-Tiriac pe locul 2, de pe pozitia de lider, chibiteaza de pe tusa. De ce n-a iesit cu aceste aprecieri acum un an, cand inca era seful Allianz? Allianz face parte dintre asiguratorii agresivi? Cine a avut casco la ei in primii ani dupa 2000 isi poate aduce aminte cum plateau daunele: "fara numar!..." Atunci nu era politica agresiva de acaparare a pietei? ;-)...
    • 0 (0 voturi)    
      fara numar? (Miercuri, 9 februarie 2011, 11:31)

      laur [anonim] i-a raspuns lui Marius

      ba erau cu nr, stai linistit, doar asa fostul sef de daune Bucuresti din acea vreme a reusit sa-si faca unul din 'renumitele' service-uri din Frumusani...cunoscatorii au auzit de ce sunt in stare sa faca aia...
  • +2 (2 voturi)    
    O institutie inutila (Marţi, 8 februarie 2011, 17:54)

    Triaz [anonim]

    CSA este o institutie inutila. Firma Carpatica ar trebui eliminata de pe piata deoarece face tot posibilul sa nu depbagubeasca oamenii.
    • 0 (0 voturi)    
      carpatica (Miercuri, 9 februarie 2011, 20:41)

      lapusneanu [anonim] i-a raspuns lui Triaz

      Subscriu.Sunt tzepari cu acte in regula.Nu stiu ce motive sa inventeze pentru a nu te despagubi.Resping peste 90% din dosare fara a prezenta argumente tehnice(nu fac nicio expertiza tehnica auto) dar isi dau cu parerea ca ultimii prosti
  • 0 (0 voturi)    
    Iar nu merge site-ul!!! (Marţi, 8 februarie 2011, 18:25)

    Supraveghetorul CSA [anonim]

    Am cautat comunicatul lui CSA-ul pe site-ul lor dar, surpriza: nici azi nu functioneaza.

    Felicitari Hotnews ca ne mai tine la curent cu ce se intampla in aceasta faimoasa Caracatita de Supraveghere a Allianzului/Astrei/Altor asiguratori faliti. Poate le deschideti/inchiriati spatiu pe site-ul dvs. caci, se pare, al lor s-a spart precum un vas Ming si acum Angela plange dupa el, fara sa se gandeasca sa-si cumpere altul.

    Dar, cine stie, poate-i cumpara DNA unul nou, nout, cu acces wireless si "firewall" din bari metalice verticale.
  • 0 (0 voturi)    
    CSA este o institutie mincinoasa (Marţi, 8 februarie 2011, 18:29)

    Toncescu Naparca [anonim]

    Angela Toncescu ne linisteste ca situatia este sub control.Cum sa fie sub control cand datele reale sunt cu totul altele decat cele comunicate de catre ea?Este la fel ca si povestea cu PAID care nu are contract de reasigurare REALA, iar Parlamentarii, pe baza indicatiilor sosite de la Cotroceni, au trecut acest POOL de asigurare pe linie moarta.Este inca un proiect ratat al dubioasei vecine a domnului Videanu.
  • 0 (0 voturi)    
    :) (Miercuri, 9 februarie 2011, 8:01)

    someoane [anonim]

    Dl. Constantinescu are mare dreptate in ceea ce spune. Piata de asigurari e varza totala. Situatiile transmise de firme la CSA sunt masluite la greu, raportarile de prime brute subscrise la fel; si o spun ca unul ce lucreaza in domeniu la o firma cu actionariat strain. Se fura si topesc banii la fel ca la stat pe achiztii de bunuri si servicii la suprapret, iar sefii isi trag bonusuri trimestriale si anuale de zeci de mii de euro. De ce credti ca a crescut numarul de dosare de daune neplatite de firmele de asigurari?
  • +1 (1 vot)    
    Incepe lupta! (Miercuri, 9 februarie 2011, 9:24)

    Toma Omniasig [anonim]

    Iata ca se incing relatiile intre fostii prieteni : Cristian Constantinescu si Angela Toncescu.Lui Angela Toncescu i se termina mandatul de Presedinte al CSA si incepe un nou mandat, cel de invinuit in investigatia DNA.Cristian Constantinescu ( zis si "defunctul" ) a fost tras pe linie moarta de catre actionarii Allianz in urma controalelor interne in interiorul firmei Allianz Tiriac. Amandoi isi doresc sefia CSA ( bani multi, putere nemasurata, privilegii de seic ), insa drumul catre sefia CSA trece pe la DNA, iar probabil amandoi vor castiga cate o pereche de bratari din otel.Eu stau pe margine si ma amuz, pt ca am mai scapat de 2 competitori.
  • 0 (0 voturi)    
    constantinescu (Miercuri, 9 februarie 2011, 11:23)

    jeni [anonim]

    Constantinescu mai este presedintele UNSAR? din moment ce spune ca majoritatea societatilor de asigurari dau faliment la un cutremur.
    De fapt a cui joc il face tragand din toate pozitiile in CSA, al lui al altora, la cat de jigodie este nu ma mai mira nimic!
    • 0 (0 voturi)    
      UNSAR se desfiinteaza in max. 3 luni (Miercuri, 9 februarie 2011, 13:23)

      Babadac [anonim] i-a raspuns lui jeni

      UNSAR pana in vara se va desfiinta.Cristian Constantinescu prefera sa deconspire realitatile din piata de asigurari, ascunse sub pres de catre CSA.Constantinescu prefera sa coopereze cu autoritatile in schimbul unei atitudini mai blande a organelor de ancheta.Nici macar nu mai are de ales.Acum se pune problema: La pensie, mai pot risca sa ajung dupa gratii din cauza A. Toncescu?
  • 0 (0 voturi)    
    Fost membru CSA (Miercuri, 9 februarie 2011, 11:38)

    Aurelia Cristea [anonim]

    Va spun cateva cuvinte din interiorul institutiei de supraveghere in care am activat pana in anul 2010: Santajul catre companiile de asigurari care sunt obligate sa contribuie cu fonduri importante in pusculitele indicate de catre A.T. a atins cote alarmante!TOTI SUNT MANJITI!De acolo banii luau calea: Partide Politice, SRI, Curtea de Conturi si Parlament. Daca s-ar da drumul investigatiilor "pe bune" facute asupra CSA, am asista oripilati la un spectacol similar cu cel al " CU VAMILE CURATE", doar ca ar fi vorba de aceasta data de " CURATENIE TOTALA IN ASIGURARI". Multe personaje cheie ( Ex: Adriean Videanu ) ar da declaratii la DNA precum "fratii din Vami".Domnule Tulus, va stim sofer bun, nu conduceti o ancheta si in cuibul degeneratilor din asigurari?
  • 0 (0 voturi)    
    Lovitura de teatru (Miercuri, 9 februarie 2011, 15:04)

    tudor balta [anonim]

    Felicitari Cristi Constantinescu! Ai avut si tu odata curajul sa spui adevarul!Sper ca telefoanele primite zilele acestea din partea "arbitrului" nu te-au descurajat sa iti mentii punctul de vedere.Cred ca ar fi cazul sa revii cu un comunicat de presa din partea UNSAR prin care sa aduci precizari cu privire la comunicatul de presa anterior care a fost primit cu atat de multa ostilitate de catre CSA!Haide, fii barbat pana la capat!
  • 0 (0 voturi)    
    s.c.carpatica asig s a pacalesc si nu platesc (Duminică, 27 februarie 2011, 19:07)

    ionescu [anonim]

    de 4 ani imi asigur locuinta la carpatica asig s a ,iar in 2010 am avut o dauna la imobil si nici pana in ziua de astazi nu a venit nici un constatator. A aparut int-o seara un fotograf pe nume Tomescu,care s-a scuzat ca a venit tarziu (ora 18 in decembrie e intuneric)si care a facut cateva poze in apartament,iar afara nu a putut din cauza intunericului.Am fost la sediul de mai bine de 12 ori,si ninic,am fost plimbat cu vorba,iar in final sa -mi spuna ca dosarul meu de dauna a fost respins. Din acel monent am cerut sa intrerupa asigurarea apartamentului,cat si acasutei de la tara,data17.02 2011 si sa-mi returneze banii care i-am platit pana 30 decembrie 2011.Au mintit ca in7 zile vor da un raspuns scris.Am fost jicnit de un director ionescu leotis si atipat la mine ,spunand sa-i dau in judecata ca oricum dureaza 2 ani procesul si ca o pierd ca sunt prea mic fata de ei.Oare ce am asigurat eu 4 ani,la apartament si la casa de la tara? NIMIC. Am fost pacalit de carpatica s a .Nu vor sa-mi plateasca diferenta din 17.02 2011cand am cerut in scris ca renunt a mai avea asigurari din partea lor pana in 30 12 2011. PE ACEASTA CALE VREAU SA TRAG UN SEMNAL TUTUROR CA ACEASTA societate carpatica asig s a sa dispara si sa nu-si mai bata joc de oameni. ROG PE CEI CARE AU MAI FOST PACALITI SA NE UNIM SI SA_I DAM IN JUDECATA
  • 0 (0 voturi)    
    Carpatica nu despagubeste (Joi, 12 mai 2011, 19:07)

    Triaz [anonim]

    CSA primeste zilnic zeci de plangeri de la cei care au fost loviti de asigurati la Carpatica dar tac si spun ca toate sunt bune dar realitatea este cu totul alta.
  • 0 (0 voturi)    
    EUROASIG nu despagubeste (Marţi, 5 iulie 2011, 11:23)

    Pagubitu [anonim]

    Nici cei de la EUROASIG, nu despagubesc. Cauta tot felul de tertipuri (ca nu se potrivesc loviturile, ca nu se potriveste vopseaua, ca pare lovita si anterior, ca nu era noua bara etc, marlanisme)