Romavia da circa 780.000 de dolari pentru asigurarea a patru aeronave. Pentru un accident din 2008, asiguratorul a platit 4,2 milioane de dolari

de Adrian Vasilache     HotNews.ro
Miercuri, 16 februarie 2011, 17:42 Economie | Asigurari

Avion Romavia
Foto: Hotnews
 documente
(16 Feb 2011) DOC, 237KB
Compania romana de aviatie Romavia va aloca intre 471.000 si 780.000 de dolari (fara TVA) pentru asigurarea initial a trei aeronave si a raspunderii civile pentru toate activitatile aeronautice aferente, si ulterior pentru inca o aeronava (incepand cu al doilea trimestru din 2011), potrivit unui anunt publicat miercuri in Sistemul Electronic de Achizitii Publice (SEAP). Compania aeriana, infiintata in 1991 pentru a asigura zborurile Presedintiei, Guvernului si ale Parlamentului, prezinta in caietul de sarcini si istoricul daunelor din ultimii 5 ani, mentionand un accident din 22 aprilie 2008 pe aeroportul Otopeni, caz in care asiguratorul a platit o dauna de 4,2 milioane de dolari.

Romavia va organiza in luna aprilie din acest an o licitatie deschisa pentru asigurarea de aeronave si raspunderi din activitati aeronautice, contract ce se va intinde pe o perioada de un an si va avea o valoare estimata pana la 780.000 dolari (fara TVA). Termenul limita pentru depunerea cererilor de documente sau pentru acces la documente este 1 aprilie 2011, primirea ofertelor se face pana la data de 4 aprilie, in aceeasi zi urmand sa se faca si deschiderea acestora.

In privinta conditiilor de participare la licitatie, in anuntul de pe SEAP se mentioneaza printre altele ca una din conditiile minime pentru calificare, privind capacitatea tehnica/profesionala este "indeplinirea si finalizarea in ultimii 3 ani a cel putin unui contract de asigurare casco si raspunderi aeronave".

O singura dauna la Romavia in ultimii cinci ani, in valoare de 4,2 milioane de dolari

In Caietul de sarcini al acestei licitatii, Romavia prezinta si istoricul daunelor din ultimii cinci ani la flota de aeronave a companiei, mentionand accidentul din 22 aprilie 2008 de pe aeroportul Henri Coanda (Otopeni), cand dauna produsa a fost de 4,2 milioane de dolari.

  • "In ultimii cinci ani s-a inregistrat o dauna la polita Hull&Liability ca urmare a accidentului aeronavei BAe 146-200 inmatriculata YR-BEB din 22 aprilie 2008 cand, dupa aterizarea pe aeroportul international Henri Coanda Bucuresti, in faza de rulaj pe pista pe timp de ploaie abundenta, vant puternic si pista inundata, avionul nu a mai putut fi controlat , a fost rotit spre marginea pistei, trenul de aterizare principal a cedat, iar avionul a lovit solul cu motorul nr.4 si varful de aripa. Nu s-a inregistrat nici o vatamare corporala si nici o solicitare de despagubire de la pasageri si/sau terti. Dauna a fost solutionata ca dauna totala constructiva la valoarea asigurata de USD 4.200.000", se arata in caietul de sarcini.

Romavia a fost infiintata in aprlilie 1991, ca regie autonoma aflata in coordonarea Ministerului Apararii Nationale si operator principal desemnat pentru a executa zboruri speciale in favoarea Administratiei Prezidentiale, Guvernului si Parlamentului. Compania presteaza si servicii pentru public in regim charter regulat  (programul de zbor are zile si ore fixe de decolare/ aterizare).

Conform datelor de pe site-ul propriu
, flota Romavia are in componenta o aeronava Boeing 707 model 3K1C si doua aeronave BAe 146 seria 200, cu care efectueaza zborurile in regim de charter regulat. Principala baza a companiei se afla pe Aeroportul Otopeni.


Citeste mai multe despre   






















1303 vizualizari

  • -4 (4 voturi)    
    nerusinare (Miercuri, 16 februarie 2011, 18:33)

    ZOZO [anonim]

    Din semestruldoi va apare in curtea Romaviei si al patrulea avion care va fi Airbass luat de la TAROM pentru a efectua zboruri numai cu Basescu.Acum avionul se afla in amenajare speciala.Cand unii mor de foame Basescu isi trage avion special pentru el/
    • 0 (0 voturi)    
      Despre "Airbass".. (Miercuri, 16 februarie 2011, 23:24)

      John de la Avon [anonim] i-a raspuns lui ZOZO

      Basescu cand va pleca de la conducere, avionul o sa ii revina presedintelui urmator chiar daca o sa fie din alt partid. Cand va aud cu muritul de foame, imi vine sa mor :)...Vreau sa stiu un SINGUR exemplu din Romania care a murit de foame. Nu mai dramatizati orice se intampla si incercati in acest timp sa faceti ceva ca sa nu mai "muriti" de foame, nu sa criticati orice misca.

      Think before fighting the system..Do you have a better one ?
    • 0 (0 voturi)    
      las' ca (Joi, 17 februarie 2011, 16:07)

      pensionar [anonim] i-a raspuns lui ZOZO

      daca vine antenescu sau vocalescu, aia or sa vanda erbassu si cu banii aia or sa dubleze pensiile....

      jos basescu ! :-)
  • -2 (4 voturi)    
    In alte parti (Miercuri, 16 februarie 2011, 18:53)

    mihair [anonim]

    Pentru cine nu stie, Regina Angliei, Elisabeth II, zboara in vizitele oficiale cu cu compania British Airways, inchiriind un Airbus pentru o zi la dus si o zi la intors. Fara amenajari speciale si alte mofturi de lux pe socoteala platitorilor de taxe. Astfel costurile sunt reduse la minimum. De ce in Romania nu s-ar putea face la fel ? Pentru ce are nevoie guvernul, parlamentul sau chiar presedintele de o companie speciala ? Sunt tari mult mai bogate si cu probleme de securitate sau implicare internationala mult mai mari decat ale Romaniei, si care nu detin companii aeriene speciale pentru alesii neamului. Pot sa-i inteleg pe americani, care sunt vanati de terorismul international, dar in rest ? Inca o sursa de hemoragie a banului public.
    • +3 (3 voturi)    
      Sa mori tu... (Miercuri, 16 februarie 2011, 20:08)

      florin [anonim] i-a raspuns lui mihair

      BA are avioane special dotate pentru zboruri charter la fel ca si alte compani. Asa ca nu mai vorbi inainte de a sti exact!
      • -1 (1 vot)    
        esti astronaut, nene (Miercuri, 16 februarie 2011, 21:33)

        mihair [anonim] i-a raspuns lui florin

        Ce legatura are una cu alta ? Hodoronc-tronc, ce scriu eu si ce ce scrii tu... cred ca n-ai inteles... mai citeste de cateva ori ... poate ti-ajuta cumva.
        • 0 (0 voturi)    
          traducere din engleza :-) (Joi, 17 februarie 2011, 16:18)

          panfil [anonim] i-a raspuns lui mihair

          ce zice omul, omule, este ca, british airways are avioane specializate pentru inchiriere la demnitari/bogatasi, cu dotari de comfort, securitate si comunicatii, adecvate. ba are o flota da b 747, dintre care unele amenajate pentru charter.
          tarom n'are.
          si in plus, tarom poate fi privatizat oricand. ar fi chiar indicat sa'l vanda fie la ba die la delta/air france/klm. ca lufthansa nu cred ca e interesata.
          mai mult, romavia s'a dovedit pan euriopeana, a cumarat airbass :-)
          sau poate ai vrea ca prezidentul sa zboare cu blue air. !?:-)
    • 0 (0 voturi)    
      Fals (Miercuri, 16 februarie 2011, 21:45)

      Gigi Maybachistu' Aerian [anonim] i-a raspuns lui mihair

      http://en.wikipedia.org/wiki/Royal_Flight#VIP_transport
  • -3 (3 voturi)    
    Pentru mihair (Miercuri, 16 februarie 2011, 19:19)

    drak latinu [utilizator]

    Ai mare dreptate dar noi romanii avem mot in frunte...
  • 0 (0 voturi)    
    neaveniti (Joi, 17 februarie 2011, 17:10)

    ZOZO [anonim]

    Sunteti ori rau intentionati ori nu stiti nimic despre aviatie sau mai precis de zboruri speciale.Eu va spun ca unul care a facut parte din flotila 50(daca va spune ceva) si precis eu nu mor de foame cum va exprimati,dar sunt destui in aceasta tara care traiesc de pe o zi pe alta.Ce trebuie chelului stiti proverbul poate tichie de margaritar,lui Basescu avion cu dotari speciale si eu stiu ce inseamna acestea helicopter pentru dna Udrea sau pentru consiliul judetean Timis este normal?
    • 0 (0 voturi)    
      draga zozo (Joi, 17 februarie 2011, 17:47)

      panfil [anonim] i-a raspuns lui ZOZO

      banuiam ca esti aierian, sau macar ai avut ceva legatruri, in trecut.

      n'ar fi mai bine ca base sa'si fi luat un tupolev, ca polacii ?!
      stiu ca voi, roazaceii i'ati dori asa ceva !:-)
      dar, ti'a mai iesplicat cineva, asta va ramane si dupa base. sunt curios daca, cumva, urmatorul chirias la cotrocesti il va vinde si va zbura cu jet blue, blue danube, carpatian airlines sau tarom de linie.
      nici ilici n'a zburat cu aeroflotul, aaaa ?!

      io, ca cetateean simplu, n'as dori sa zbor in acelasi tarom cu base, mai ales acum, de cand cu coalitia si declaratiile vocaliste ale celor trei lei.. tin la viata mea. :-)

      cat de helico dela timisoara, e treaba lor, d'aia exista autonomie teritoriala. si a fost votat in unanimitate, adica si de consilierii rozacei.
      pen'ca, mai draga, este un helicoutilitar, nu taxi aerian. pentru situatii de urgenta.

      mai ghindeste.
  • 0 (0 voturi)    
    pamfile,panfile (Joi, 17 februarie 2011, 18:23)

    ZOZO [anonim]

    Eu nu sant afiliat politic asa cum esti tu.,dar cunosc foarte bine probleme de aviatie pe cand tu nu vezi de cat ti se da voie de partid.Sa stiu ca am zburat si cu Iliescu nu Ilici cum ii zici tu deosebirea intre cele doua personajede care vorbim este enorma in favoarea lui Iliescu(imi pare rau sate dezamagesc) dar asta este valoarea actualului ocupant al scaunului de la Cotroceni ,scaun furat lui Geoana cu ajutorul lui Baconschi care drept rasplata a ajuns ministru de externe(cel mai slab din istoria acestei tari).Este normal Panfile?
    \Ne meritam soarta cu asemenea alesi.Ce relatii are Basescu in lumea civilizata?Franta,Germania si acum Olanda si alte tari nu ne vrea in lumea civilizata.Unde vom ajunge?Kargastanul,si alte tari de aceasta categorie ne primeste maritul conducator .Esti multumit Panfile.Eu nu,era mai stimat Ceausescu de cat Basescu.Asa ca nu te uita la ce spun cei de o credinta cu tine si priveste realitatea cu barbatie.
  • 0 (0 voturi)    
    vezi (Joi, 17 februarie 2011, 22:52)

    panfil [anonim]

    asta ne deosebeste: io n'am zburat si nici n'am de gand sa zbor cu vreunul din ei. chiar m'as simti nesigur sa fiu in acelasi avion cu vreunul din astia doi, si chiar si cu joana, bombo, sau emil tzacalie.
    am zburat intr'un tarom de linie, in cabina, cu adriean videanu, odata si alta data cu madam nicolai.
    nu mi'a facut placere.

    io nu mi's membru la nciun partid sa altfel de organizatie politica, civica, ong, etc.
    de fapt sun plecat din tzara de 25 de ani. peste miriste, ceea ce mi'a atras si'o condamnare...
    dupa intrarea in ue mai stau p'aici ceva timp.

    scena politica romaneasca ar fi distractiva, daca n'ar fi atat de paguboasa pentru romanul de rand.

    bine, soimule !
    totusi nu convingi.
    si apropo. sant este sant petru, sant vasile.
    ori sint, cum era gramatica iepocii, ori sunt, ca la noi, francofonii. de geanta latina :-))

    succes in lupta de clasa...