Segmentul asigurarilor de viata a crescut anul trecut

Piata asigurarilor in 2010: Volumul de prime brute subscrise a scazut cu 5,7% la 8,3 miliarde  lei, indemnizatiile platite de asiguratori au scazut cu 7,18%

de Adrian Vasilache     HotNews.ro
Joi, 24 februarie 2011, 11:20 Economie | Asigurari

Angela Toncescu, presedintele CSA
Foto: AGERPRES
Volumul de prime brute subscrise anul trecut pe piata asigurarilor a depasit 8,3 miliarde lei, in scadere cu 5,7% fata de anul anterior, reducere care nu reprezinta o surpriza in contextul evolutiilor altor piete, arata datele provizorii anuntate joi de Comisia de Supraveghere a Asigurarilor (CSA). In acelasi timp, anul trecut indemnizatiile brute platite de firme asiguratilor, beneficiarilor contractelor si pagubitilor, a scazut cu 7,18%  pana la 5,4 miliarde lei.

  • "Spre deosebire de alte piete, piata romaneasca este dependenta de asigurarile auto intr-un procent mare (peste 60% din subscrieri provin din asigurarile auto). In consecinta, scaderea vanzarilor si a leasingului auto a avut ca efect scaderea asigurarilor auto de tip CASCO (o scadere a primelor de 25,12%). Ponderea CASCO in total asigurari generale a scazut astfel de la 46% in 2009 la 37,2% in 2010", a declarat joi Angela Toncescu, presedintele CSA.

Piata asigurarilor de viata a crescut cu 2,3% in 2010

Datele provizorii anuntate joi de institutie arata ca primele brute subscrise pe segmentul de asigurari generale a depasit 6,6 miliarde lei anul trecut, in scadere cu 7,5%, in timp ce pe segmentul de asigurari de viata s-au subscris prime brute de peste 1,6 miliarde lei, in crestere cu 2,32%.

Valoarea indemnizatiilor platite asiguratilor de catre asiguratori a scazut cu 7,18% pana la 5,4 miliarde lei

In ceea ce priveste valoarea indemnizatiilor brute platite de firmele de asigurari catre asigurati, beneficiari de contracte si pagubiti, aceasta a depasit 5,4 miliarde lei in 2010, in scadere cu 7,18% fata de anul anterior.

  • "Apreciez ca s-a intamplat asta si datorita faptului ca s-a introdus sistemul bonus-malus, poate oamenii au condus mai prudent sau au fost mai putine accidente. O alta cauza este si scaderea primelor brute subscrise", a precizat Angela Toncescu.

Anul trecut, pe segmentul asigurarilor generale, firmele au platit asiguratilor indemnizatii de peste 4,7 miliarde lei, in scadere cu 8,34% fata de anul 2009. Pe partea de asigurari de viata, valoarea indemnizatiilor platite asiguratilor (include maturitatile si rascumpararile) a depasit 684,1 milioane lei, in crestere cu 1,73%.


Citeste mai multe despre   






















1388 vizualizari

  • 0 (0 voturi)    
    De ce nu mai functioneaza site-ul CSA-ului? (Joi, 24 februarie 2011, 11:50)

    ulise [anonim]

    Doamna Toncescu, piata asigurarilor s-a redsu pt ca numarul romanilor tepuiti de catre companiile de asigurari "SUPRAVEGHEATE" de catre institutia pe care o conduceti, a crescut alarmant.Asigurarea RCA a crescu cu 500% in 5 ani, iar companii precum Carpatica si Euroins nu despagubesc DELOC asiguratii, situatie care v-a fost adusa la cunostiinta in cele peste 6000 de reclamatii primite in ultimul an.Site-ul institutiei dvs. reflecta si realitatea modului in care functioneaza asa -zisa institutie de supraveghere a asigurarilor pe care INCA o conduceti: Nici una,nici alta nu functioneaza deloc!
  • 0 (0 voturi)    
    Viitorul presedinte al CSA (Joi, 24 februarie 2011, 12:29)

    Toma [anonim]

    Actualul presedinte al CSA se straduieste pe ultima suta de metri sa castige sprijinul pt un nou mandat. Saraca de ea, nu stie ca in luna iulie o asteapta un mandat de arestare preventiva pt 29 de zile.
    • 0 (0 voturi)    
      Nu fiti rai! (Joi, 24 februarie 2011, 13:02)

      CP [anonim] i-a raspuns lui Toma

      De ce faceti astfel de afirmatii daca nici macar nu o cunoasteti intr-adevar pe femeia asta?
      Daca unii la putere sunt bagati in noroi, nu inseamna ca toti sunt asa, unii chiar se straduiesc sa faca ceva! Si printre ei se numara si aceasta Angela Toncescu! merita inca un mandat, cel putin!
      • 0 (0 voturi)    
        Asa este, merita sa i se mareasca salariul! (Joi, 24 februarie 2011, 13:16)

        elevul dima [anonim] i-a raspuns lui CP

        Asa este, contraperformantele obtinute de catre aceasta institutie care a reusit ca in numai 5 ani sa reduca gradul de incredere al asiguratilor romani la cote de o singura cifra, trebuie recompensata.Salariul actual al presedintelui CSA de 30 000 de ieuro/luna ar trebui majurat cu 25%.Daca putorile de profesori nu muncesc, uite avem un functionar care merita majorarea de 25% adica aproximativ salariul a 35 de profesori.Traiasca Tovarasa Presedinta!Traiasca Patria Muma!
  • 0 (0 voturi)    
    Am renuntat la asigurarea CASCO (Joi, 24 februarie 2011, 12:59)

    Clarissa [anonim]

    Am renuntat sa imi faca sigurare casco, dupa ce am platit timp de 2 ani asigurare la Astra Asigurari, iar in ziua in care mi-am lovit masina si am vrut sa mi-o repar, mi s-a comunicat ca lovitura nu corespunde dinamicii accidentului si mi-a fost refuzata plata.Am reclamat la csa pe Astra, insa mi s-a transmis ca ei nu pot interveni pe asigurarile casco si sa ma adresez instantei de judecata.Pe asiguratii casco cine ii protejeaza in Romania, pt ca societatile de asigurari sunt protejate in mod evident de catre aceasta autoritate de supraveghere a asigurarilor.chiar trebuie sa imi iau un avocat?am auzit ca un astfel de proces dureaza cu anii.ce ma sfatuiti sa fac?multumesc.
  • 0 (0 voturi)    
    Doamna Toncescu este cea mai buna! (Joi, 24 februarie 2011, 21:04)

    Iubesc Asigurarile [anonim]

    Consider ca doamna Toncescu este o femeie deosebita. De cate ori am vazut-o la televizor, vorbeste foarte frumos, la obiect. Cei care o critica cred ca sunt niste comunisti din PSD. Piata asigurarilor din Romania s-a imbunatatit exponential de cand dumneaei este sefa! Sper sa mai obtina 1-2 mandate si de ce nu chiar 3!
  • 0 (0 voturi)    
    E buna rau! (Vineri, 25 februarie 2011, 12:39)

    Aurelia Cristea [anonim]

    Oare de ce s-au certat cei mai buni prieteni: Cristi Constantinescu si Angela Toncescu, acum pe final de mandat al ambilor?Probabil amandoi vor sa acceada (AT din nou ) la inalta functie de Presedinte al CSA.Ciolanul e mare, e loc de trait bine acolo pt multi, iar dupa un mandat de conducere acolo, ai asigurata bunastarea pt 3 generatii.Adriean Videanu, vecinul Angelei Toncescu ( str. Aviator Petre Cretu ), a trait si el bine, iar prietenia cu AT dureaza pana in fata DNA-ului.Amandoi au cate un punct rosu pe frunte.tic,tac, tic,tac..