Declaratiile a doi ministri risca sa alunge o posibila investitie IBM in Romania: Discutiile cu IBM sunt in desfasurare si confidentiale, spune primarul din Cluj-Napoca

de Adrian Vasilache     HotNews.ro
Vineri, 16 septembrie 2011, 16:15 Economie | Telecom

Valerian Vreme si Teodor Baconschi
Foto: Colaj / Sursa: Agerpres
Ministrul Comunicatiilor, Valerian Vreme a declarat luni ca "Romania este pe lista tarilor in care IBM ar putea infiinta un centru cu pana la 3.000 de angajati". A doua zi, ministrul Afacerilor Externe, Teodor Baconschi a intarit afirmatia salutand public intr-o intalnire oficiala cu secretarul de stat Hilarry Clinton "deja luata decizie de infiintare a 3000 de noi locuri de munca". In ciuda acestor declaratii, oficialii IBM Romania au spus pentru HotNews.ro ca nu dispun de detalii privind un proiect de anvergura in Romania in perioada urmatoare. De unde aceasta nepotrivire? Sorin Apostu, primarul din Cluj-Napoca, confirma discutiile cu IBM dar spune ca acestea erau condifentiale. "Nu este bine ca s-a lansat public acest subiect. Romania ramane in cursa cata vreme este confidential", a precizat o alta sursa guvernamentala.

In urma declaratiilor facute pentru HotNews.ro de oficialii IBM in Romania, legate de faptul ca nu dispun de detalii privind un proiect de anvergura in perioada urmatoare in Romania, primarul din Cluj-Napoca, Sorin Apostu, a atentionat pentru CityNews.ro ca aceste informatii nu trebuiau sa fie facute publice:

  • "Domnul ministru Vreme s-a precipitat. Negocierile au fost. Ne-am intalnit de cel putin opt ori, dar eu nu anunt niciodata decat atunci cand sunt in Cluj", a spus acesta.

Contactat vineri de catre HotNews.ro in legatura cu aceste afirmatii, acesta a precizat:

  • "IBM este intr-adevar interesata de Romania si de Cluj-Napoca dar discutiile sunt in desfasurare. Asta este tot ce pot discuta la aceasta ora. Este o confidentialitate impusa de partenerii nostri. Intotdeauna un investitor de asemenea calibru si potential discuta mai multe locatii din mai multe tari. Inclusiv in Romania nu este vorba doar de Cluj-Napoca", a declarat pentru HotNews.ro Sorin Apostu, primarul din Cluj-Napoca.

O alta sursa guvernamentala confirma negocierile cu IBM dar si pericolul legat de dezbaterea publica a acestor planuri confidentiale.

  • "Romania este in cursa cu tari precum Ungaria, Polonia, Bulgaria, Turcia si China. IBM a transmis acestor tari sa realizeze o documentatie cu facilitatile pe care le pot oferi - costul de inchiriere a cladirilor, cati studenti exista, care sunt salariile etc. O decizie din partea IBM ar urma sa fie luata la inceputul lunii octombrie. Este vorba de o investitie de zeci de milioane de euro. Daca IBM va alege Romania, centrul ar urma sa fie deschis undeva pe la mijlocul anului viitor. Nu este bine ca s-a lansat public acest subiect. Romania ramane in cursa cata vreme este confidential", a mentionat pentru HotNews.ro o sursa guvernamentala.

De altfel, intr-o declaratie pentru Mediafax, ministrul Vreme a spus ca "ministerul Comunicatiilor lucreaza la o schema de ajutoare de stat pentru companiile care vor sa dezvolte in Romania afaceri in domeniul IT&C, printre beneficiarii acesteia urmand sa se numere IBM, Oracle, Dell si Ericsson".

Dupa declaratiile facute in aceasta saptamana de cei doi ministri, HotNews.ro a solicitat detalii din partea celor doua ministere, dar pana in acest moment nu am primit nici un raspuns.

Declaratiile ministrilor s-au raspandit in toata media locala, iar cele ale ministrului Teodor Baconschi apar inclusiv pe site-ul Departamentului de Stat al SUA.

Citeste si: Doi ministri vorbesc despre un nou centru IBM cu pana la 3000 de angajati in Romania/ IBM Romania: Nu dispunem de detalii privind un proiect de anvergura in perioada urmatoare


Citeste mai multe despre   
























Astra Film Festival 2017

VIDEO INTERVIU Bill Nichols, critic de film si pionier al studiului de film documentar: In timpul facultatii inca nu stiam ce voi deveni. Eu nu eram interesat sa fac bani, ci cautam implinirea. Si a durat o vreme sa imi dau seama.

Bill Nichols, critic de film american, profesor emerit si un pionier al studiului de film documentar contemporan a discutat in cadrul unui interviu despre visele si aspiratiile din tinerete, tehnicile din filmele documentare si influenta tehnologiei in industria cinematografica.
  • Intra in articol pentru a citi principalele declaratii ale lui Bill Nichols

4029 vizualizari

  • -1 (9 voturi)    
    IBM si Star Wars... (Vineri, 16 septembrie 2011, 16:18)

    ci ciong [anonim]

    IBM, companie americana da? de vreo 1 luna Obama se da cu capu de pereti si se plimba sa convinga lumea sa ii de-a OK-u' pe planul lui de creare de locuri de munca... in America! si IBM vine la Cluj sa de-a de lucru la 3000 de studenti?
    nu or fi aceleasi salarii dar... 3000 de locuri de munca in RO, macar 500 in USA... nu?
  • +11 (15 voturi)    
    idiotii (Vineri, 16 septembrie 2011, 16:25)

    alyn [anonim]

    Oamenii acestia nu stiu sa iti tina gura ... sunt niste idoti in stare ca compromita o investitie masiva care poate sa creeze multe locuri de munca .....si asta numai ca sa se poata lauda ei...

    niste idioti!!!!
    • -5 (13 voturi)    
      Heh (Vineri, 16 septembrie 2011, 17:06)

      Closed [anonim] i-a raspuns lui alyn

      Nu-ti face griji, IBM nu e Costica de la coada vacii. Daca avantajele Romaniei sunt evidente, vin aici, indiferent ce perle scot ministrii sau primarii. Banul dicteaza, nu "deconspirarea" unor detalii neimportante.
      • +7 (7 voturi)    
        nu e vorba de asta (Vineri, 16 septembrie 2011, 17:37)

        sucaa [utilizator] i-a raspuns lui Closed

        e vorba ca asa afla toti partenerii de discutie si se schimba raporturile de forte la negociere pt ibm. aia de la ibm nu cer degeaba discretie.
        iar cand ceri discretie si te trezesti ca insusi un ministru se scapa public atunci ce rost mai are sa risti investitia intr-o tara in care ministrii nici macar nu-si pot tine gura in astfel de cazuri.
        eu ma intreb, ministrii aia, nu stiau ca este confidential? parca au incercat sa forteze mana alora de la ibm si cred ca au ramas cu dejtu in gura acum. cat de idioti putem fi cateodata sa ne dam cu stangu-n dreptu...
        • -5 (7 voturi)    
          Pe bune (Vineri, 16 septembrie 2011, 18:20)

          Closed [anonim] i-a raspuns lui sucaa

          Esti naiv daca tu crezi ca forta IBM sta in faptul ca nu spune niciunui posibil partener ca mai discuta si cu altii.

          Cat despre fortat mana, cum sa fortezi mana unui investitor declarand public ca discuti cu el? Eventual fortezi mana celorlalti competitori, ii convingi sa reduca pretentiile si pretul.

          Repet, aici nu s-a spus nimic iesit din comun. Intentia IBM e sa obtina cat mai mult cu cat mai putin. E clar ca studiaza toate variantele, iar daca vreunul dintre cei studiati are impresia ca e alesul lui Dumnezeu, se inseala amarnic.

          Singura problema pe care o vad ar fi de importanta strategica pentru IBM, anume ca afla concurenta ca ar putea sa deschida o sucursala in X sau Y. Insa nici aici nu mi se pare un capat de tara, nu cred ca sare acum Oracle sau Dell sau cine stie ce alt concurent sa isi deschida sucursala fix in aceeasi zona, inaintea IBM.
    • 0 (0 voturi)    
      Idioti nu pot fi in guvern, cei care-i numesc, da! (Duminică, 2 octombrie 2011, 13:38)

      ipse [anonim] i-a raspuns lui alyn

      Acesti ministri fac cat pot, adica nimic. Pe langa ca sunt in afara problemelor, dau si cu bata in balta, si sa vezi ai dracului ca nu deranjeaza pe nimeni din onor conducerea statului. Sunt toti claditi pe acelasi calapod.
  • -4 (16 voturi)    
    .......... (Vineri, 16 septembrie 2011, 16:32)

    ...... [anonim]

    Pai putea sa nu apara Clujul ??Nu se aude nimic de Iasi, Timisoara, dar se aude de cluj cand e vorba despre o investitie mai serioasa in Romania.Se vede ca investitiile in tara sunt dirijate politic de ceva timp
    • +11 (11 voturi)    
      ok (Vineri, 16 septembrie 2011, 16:34)

      alex [anonim] i-a raspuns lui ......

      Nu asta e problema.

      Problema e ca pacalicii astia care atrag investitii sunt picati din luna si "se scapa" vorbind ce nu trebuie. La fel a fost si cu Mercedes.
      • +9 (9 voturi)    
        cu mercedes a fost un pic altfe (Vineri, 16 septembrie 2011, 16:57)

        Vasile [anonim] i-a raspuns lui alex

        e drept ca nu stiu sa isi tina gura,
        dar cu mercedes a fost un pic altfel, cand au vrut sa vina in timisoara li s-au cerut prea multe "atentii" asa ca au decis ca nu mai merita
        • 0 (0 voturi)    
          mda... (Vineri, 30 septembrie 2011, 19:04)

          me [anonim] i-a raspuns lui Vasile

          si in loc sa facem mercedesuri... facem renaulturi...
          nici francezii nu sunt rai... da mercedes... e mercedes...
          sunt tare curios daca bosh o sa dea spaga sau o sa decida ca ungaria (sau altii similari) e mai buna...
    • +6 (8 voturi)    
      Zi-mi cand nu a fost asa??? (Vineri, 16 septembrie 2011, 16:46)

      lucas [anonim] i-a raspuns lui ......

      Toti, dupa ce isi termina mizerabilele mandate se gandesc ca tot la vatra se intorc, normal ca vor sa le fie cald la intoarcere.
    • -5 (9 voturi)    
      Tu,capitalistul,unde ai merge? (Vineri, 16 septembrie 2011, 17:21)

      mircea [anonim] i-a raspuns lui ......

      Te-ai duce intr-un oras care are primar comunist?Nu.Pentru-ca intelegi ca acolo oamenii vor sa traiasca in comunism.Noi ne facem ca muncim,ei ......
      • +5 (7 voturi)    
        ?? (Vineri, 16 septembrie 2011, 18:10)

        ..... [anonim] i-a raspuns lui mircea

        deci ce sa inteleg ca restul oraselor din Romania au toate primari comunisti??
    • +9 (9 voturi)    
      .................... (Vineri, 16 septembrie 2011, 17:37)

      carcotasu [anonim] i-a raspuns lui ......

      IBM vine unde alege el. Clujul este si va fi intotdeauna pe lista scurta pentru astfel de investitii pentru avantajele pe care le ofera.
    • +5 (7 voturi)    
      lol (Vineri, 16 septembrie 2011, 18:23)

      calin [anonim] i-a raspuns lui ......

      Te invit sa te documentezi cate companii IT&C exista in Cluj (si ce potential al fortei de munca) si apoi sa faci o comparatie cu Iasi.
      Doar Bucurestiul sta mai bine decat Clujul iar Timisoara undeva prin apropierea Clujului.
      Nu e vorba de nici o dirijare politica e vorba de potential pentru domeniul respectiv.
      • -1 (5 voturi)    
        ..... (Vineri, 16 septembrie 2011, 22:22)

        ....... [anonim] i-a raspuns lui calin

        Dc o luam dupa potential cred ca prima data ar trebui sa auzim de Timisoara dar cum primarul de acolo este de la PNTCD nu avem cum sa auzim.De vro 6 ani auzim doar de Cluj, ce conteaza ca la Timisoara un Alcatel-Lucent are peste 1500 de ingineri ce conteaza ca un Wipro are si el cateva sute luati de la Alcatel, ce conteaza ca un Continental are peste 1500 de ingineri, ca o Hella are cateva sute si asta doar in domeniu telecomunicatii , automotiv fara sa zic si n firmele de soft inclusiv Microsoft.Inclusiv IBM au un birou in Timisoara.Cum numarul populatiei in aceste orase este la fel, invatamantul la fel , un lobby oricat de mic poate sa duca o investitie de acest gen in Timisoara sau Iasi sau Cluj .Dupa mine IBM poate sa aleaga oricare dintre Cluj, Timisoara, Iasi pt ca toate sunt cam la acelasi nivel.Din pacate ce vad eu astazi este un lobby pt un anumit oras pt ca altfel nici nu trebuia sa auzim de la politicieni de asemenea investitie.Tb sa auzim de la reprezentantii IBM ca vor deschide in orasul x sau y inainte de rafuielile astea politice.
        • 0 (0 voturi)    
          Sa ne revenim...... (Sâmbătă, 17 septembrie 2011, 15:27)

          Boby Solomon [anonim] i-a raspuns lui .......

          Alcatel are multi ingineri dar,spre deosebire de anii 90', salariile sunt modeste si sefii sunt numiti pe criterii politice sau de rudenie!!!!Timisorenii au infectat firmele cu nepotismul si pilele lor.....Se va alege praful de acest oras condus si dominat de etnia rroma!Pacat,foarte pacat:odata era un centru cultural si economic puternic,o cetate la propriu si la figurat!.IBM daca va veni in RO va aplica politica pentru tari bananiere:directori cu salarii grase si sclavi cu salarii de cacao.Lasati orice speranta,voi cei care intrati.....
        • 0 (0 voturi)    
          Mici corectii ... (Duminică, 18 septembrie 2011, 17:04)

          Eu the first [utilizator] i-a raspuns lui .......

          Timisoara are o populatie usurel mai mare decat Clujul, si dat fiind ca la Timisoara au inceput sa se adune firme mai mari sau mai mici din IT la vremea cand Clujul inca suferea de Funar, concentratia de forta de munca calificata in IT e mai mare.

          Problema Timisoarei e perceptia in exterior. Cam toata lumea din bransa cu care am stat de vorba ajunge sa prefere Clujul, din cauza impresiei generalizate ca la Timisoara Alcatel si Continental fac legea in IT. Facultatile de profil (doua de stat si mai multe da' mai proaste private) colaboreaza bine cu astea doua firme mari, si angajeaza tot ce scot facultatile de profil din oras (doua de stat, mai multe private).

          Smecheria se vede insa putin diferit din interior. Majoritatea oamenilor destepti isi fac stagiul inca in facultate la firme mai mici, de sute sau zeci de oameni, si o uschesc in occident imediat dupa facultate. Aia mai putin destepti fac un stagiu de cativa ani pt. pus ceva in CV la Alcatel sau Continental, dupa care se duc sau tot in occident sau la una din multele firme mici din Timisoara (cateva mii - multe firme de apartament de 3-4 oameni plus firme mai rasarite, cu zeci sau sute de oameni). Pe termen lung, mai ales la Continental raman doar oamenii care nu-s suficient de destepti sau de ambitiosi incat sa se duca in alta parte. Daca o firma cu pretentii, gen Adobe (ca tot are centru de R&D in Bucuresti), ar veni la Timisoara, in mod cert n-ar avea nici o problema sa racoleze oamenii cei mai buni de la alte firme, si sa angajeze local oameni pe care-i angajeaza in occident acuma, si care acolo costa triplu.

          Dpv al lefurilor, Timisoara e dupa parerea mea nu neaparat mai jos decat alte orase din tara cat mai matura. Adica mai multe lefuri se platesc pe cartea de munca, salariul e augmentat de chestii gen asigurare medicala si stomatologica, abonamente de fitness sau alte figuri. Chestie care la Cluj de exemplu e inca rara, in timp ce in alte parti din tara leafa partial la negru e inca actuala in IT.
      • -3 (3 voturi)    
        clujul - buricul pamantului (Sâmbătă, 17 septembrie 2011, 8:13)

        mosnicolae [anonim] i-a raspuns lui calin

        Hai, ma lasi??? de la impresia asta pe care o aveti, ca ar fi clujul vreun buric al pamantului vi s-a tras. clujul = linie moarta. daca ti-ai fi scos nasul in tara sa vezi ce se mai intampla pe la altii, ai fi vazut ca la cluj nu este decat o amorteala lanceda si o agonie continua. la iasi este scoala serioasa, copiii de acolo chiar stiu ce vor de la viata. intamplator am lucrat la un program national de recrutare si STIU diferentele dintre unii si altii. mai usor cu ifosele, clujenilor, ca altceva nu mai prea aveti...decat impresii. un balon de sapun in care o sa ajungeti sa credeti numai voi. si...mai multa munca ar fi mai de folos
  • -3 (5 voturi)    
    Confidentialitate (Vineri, 16 septembrie 2011, 16:54)

    evoque [utilizator]

    Confidentialul asta ne cam omoara de la o vreme.
    Cu aurul tot confidential, cu IBM tot confidential. Adica marile afaceri in tara se fac confidential.
  • +7 (7 voturi)    
    va grabiti cu concluziile (Vineri, 16 septembrie 2011, 17:01)

    goto [anonim]

    voi vreti sa spuneti ca guvernul alege unde sa investeasca IBM-ul? ma faceti sa rad. orice investitor de asemenea anvergura isi alege singur unde sa creeze centrele sale, pe baza unor studii serioase. apoi urmeaza negocieri cu autoritati, cautare de posibil parteneri, etc.
    legat de iesirile celor 2 ministrii arata ce fel de manageri sunt; adica dezastru. fie au vrut sa se laude fie au crezut ca pot forta mana celor de la IBM. orice ar fi e clar ca au vorbit fara sa gandeasca.
  • +3 (3 voturi)    
    las-o dreaq de investitie (Vineri, 16 septembrie 2011, 21:31)

    eu [anonim]

    important e sa ne laudam noi ce bine suntem vazuti de IBM, dupa care, daca aia nu vin, nu conteaza, am punctat electoral! ptiu.
  • -1 (5 voturi)    
    Profesionalismul guvernului Boc (Sâmbătă, 17 septembrie 2011, 0:14)

    un roman [utilizator]

    Ha ha ha!
    L-au dat afara pe Lazariou pentru nimic si ii tin pe carnatii astia doi numai bun de pus la afumat.
    Halal premier, halal guvern, halal tara.
    • +1 (3 voturi)    
      merge si asa ... (Sâmbătă, 17 septembrie 2011, 8:30)

      costel [anonim] i-a raspuns lui un roman

      Demiterea lui Lazaroiu pentru doua vorbe arata ca s-a terminat cu democratia si in PDL! Pot sa scoata litera D din sigla partidului si sa o inlocuiasca cu M: PLM ...
  • -2 (2 voturi)    
    au mai dat astia o palma la un rahat, (Sâmbătă, 17 septembrie 2011, 8:08)

    mosnicolae [anonim]

    asa cum se intampla de fiecare data cand idiotii, incompetentii si fripturistii astia balosi se baga ca sa se impopotoneze ei cu "realizari marete" cu care, de fap, nu au nici o legatura. Niste cretini imputiti. Nici nu meritam sa vina nimeni sa bage bani. Lasa ca pleaca ei orinde va fi loc putinii copii destepti care mai au ghinionul sa se mai nasca pe-aici.
  • +3 (3 voturi)    
    Incredibil (Sâmbătă, 17 septembrie 2011, 8:14)

    ac [utilizator]

    Deci IBM le-au pus mina pe buci un pic, si acuma domnisoara urla in tot satul ca o ia ala de nevasta. Evident, "ala" zice ca nu stie nimic.
    Sa fie clar: indiferent unde ne aflam si cu cine tratam, cind se negociaza NU SE BATE TOBA. Oamenii astia sint profesionisti, si simplul fapt ca oricine iese inaintea lor si declara orice despre o *posibila* afacere e, pe linga diletantism si lauda de sine, incompetenta. Pierzi respectul lor si atunci nu vor din start sa aiba de-a face cu tine.
    Dar ce sa faci cu oameni din astia? E destul sa ma gindesc la marele businesman din Iasul meu, Costica Simirad, intiiul vopsitor de taxiuri al tarii, ca sa ma apuce groaza.
    Trebuie mers la vot SI lasat mioritismul asta la o parte SI votat oamenii ca mine, da, nu mi-e jena s-o spun, da, sint mai bun decit trompetele curente.
    Dar, asa cum le zic la toti: "eu miine candidez. Dar cine ma voteaza cu barba asta?" Si cit timp o sa mai existe cetateni gata sa ma fugareasca cu lampasul de miner ca sint barbos legionar de-al lui Ratiu, nu o sa evoluam.
  • 0 (2 voturi)    
    Grăbiți de a pune în evidență vizita în SUA,au uit (Sâmbătă, 17 septembrie 2011, 9:13)

    Mare grabă! [anonim]

    Politica investițională a firmelor americane de înaltă tehnologie americană este independentă de politica militară americană,profitul financiar al firmei fiind una din condiții,în afară de cea a protejări investiției americane.
  • -2 (2 voturi)    
    Va agitati inutil....dragilor! (Sâmbătă, 17 septembrie 2011, 12:31)

    Tomy Caplan [anonim]

    IBM vine pe criterii de profitabilitate:5 salarii mari pentru directorii recomandati de politicieni (de aceea ar fi secreta locatia)iar restul vor fi sclavi pe plantatie!Salarii mici si fara perspectiva de crestere pentru tinerii care chiar stiu ceva(ca la alte firme deja existente pe piata romaneasca,nimic nou sub soare).La pomul laudat sa nu te duci cu sacul...
    • +1 (1 vot)    
      Matale nu pricepi un lucru ... (Duminică, 18 septembrie 2011, 17:15)

      Eu the first [utilizator] i-a raspuns lui Tomy Caplan

      IBM, daca vine in RO, nu vine ca sa dea salarii la 5 directori, vine ca sa isi faca treaba. Nivelul mediu de salarizare nu va fi determinat de vreo chestie politica, ci de ce e in stare IBM sa realizeze acolo unde si-o deschide pravalie. Daca IBM vede ca viteza de dezvoltare e cu 25% mai mare in RO, fara o scadere a calitatii, fii sigur ca va muta tot mai multe proiecte in RO, si va creste nivelul de salarizare, cata vreme gaseste oameni potriviti pe care sa-i angajeze. Chestia cu directori bine platiti pe criterii politice merge la vanzari, da' nu se practica la dezvoltare.

      Problema e alta: chiar daca in RO vor gasi o gramada de oameni priceputi la scris cod, ca sa realizezi produse bune repede mai e nevoie si de alte calificari. Asta e in fapt problema majoritatii firmelor din IT-ul romanesc. Nu ajunge sa scrii cod repede si bine ca sa realizezi produse bune, sau care macar se vand bine. Cata vreme doar asta oferi, banii pe care-i incasezi sunt putini, si de-aici vin si lefurile mici. Ajungi sa scrii cod pe bani putini pt. altii, si banii multi sa-i ia aia care se pricep sa puna cap la cap ce faci tu si o gramada de altii ca tine, si sa vanda scump munca ta.

      Pe de alta parte, mai ales in virtutea raritatii skill-urilor de project manager, analist, arhitect etc. care-s rare pe la noi, ca sa nu zic de skill-uri de management cat de cat mai evoluate, e de asteptat si e dictat de piata muncii ca aia putini care le au sa fie extrem de scumpi. Nu e nici o chestie politica la mijloc daca aia capata multi bani.

      Si da, unu' care lucreaza in vanzari si are o gramada de cunostinte, in diverse medii (academic, economic dar si politic), de-aia e platit bine, ca isi foloseste relatiile ca sa vanda mult pt. firma care-l angajeaza, nu pt. ca-l sustin niscai politicieni. Asa ca matale confunzi cauza cu efectul.