UPDATE 10 milioane de telefoane Galaxy S II, vandute la nivel mondial de la lansarea din luna aprilie 2011/In Romania s-au vandut circa 50.000 de terminale

de Adrian Vasilache     HotNews.ro
Marţi, 27 septembrie 2011, 16:52 Economie | Telecom

Samsung Galaxy S II
Foto: Hotnews
Samsung Electronics a reusit sa vanda, pana in prezent, la nivel global 10 milioane de terminale Galaxy S II, varianta imbunatatita a celui mai bine vandut telefon bazat pe sistemul de operare Android (Galaxy S), de la lansarea pe piata a acestuia la sfarsitul lunii aprilie din acest an, a anuntat marti reprezentanta din Romania. Sorin Manea, manager de divizie la Samsung Electronics Romania sustine ca pe piata locala s-au vandut circa 50.000 de unitati, telefonul aflandu-se in topul preferintelor utilizatorilor.
UPDATE Samsung Romania a revenit marti precizand ca pana acum s-au vandut 50.000 de terminale Galaxy S II pe piata locala, si nu 10.000 de unitati cum mentionase anterior.

Cea de-a doua generatie de Galaxy S are un ecran cu o diagonala 4,3 inci (~11 centimetri), printre cele mai mari din piata, o grosime extrem de redusa, de doar opt milimetri, si o greutate redusa, de 116 grame. Pe Galaxy S II ruleaza cea mai noua varianta a sistemului de operare Google Android pentru telefoane inteligente, 2.3 Gingerbread, personalizata de Samsung printr-o noua versiune a interfetei personalizate TouchWiz.

Citeste mai multe pe StyleReport.ro: REVIEW Samsung Galaxy S II - noul standard Android


Citeste mai multe despre   
























[P] Camera Consultantilor Fiscali organizeaza examen de atribuire a calitatii de consultant fiscal sau de consultant fiscal asistent in Bucuresti, in data de 4 noiembrie 2017

Camera Consultantilor Fiscali este organizatia profesionala de utilitate publica care coordoneaza activitatea de consultanta fiscala din Romania si are in evidenta peste 5.500 de membri la nivel national. Inscrierile la examen se fac in perioada 2 octombrie 2017 - 20 octombrie 2017 pe site-ul http://www.ccfiscali.ro/.

1739 vizualizari

  • 0 (2 voturi)    
    ecran (Marţi, 27 septembrie 2011, 17:14)

    Cititor [anonim]

    "Cea de-a doua generatie de Galaxy S are un ecran cu o diagonala 4,3 inci (~11 centimetri), printre cele mai mici din piata,..." poate pre\intre cele mai mari...
    • +1 (1 vot)    
      aveti dreptate (Marţi, 27 septembrie 2011, 17:51)

      autorul [anonim] i-a raspuns lui Cititor

      am gresit si am corectat, multumesc de atentionare
  • -3 (9 voturi)    
    Vanzari mult sub iPhone modelul 2010 (Marţi, 27 septembrie 2011, 17:17)

    A78 [anonim]

    Slabut : Apple vinde 20 de milioane de unitati la fiecare 3 luni , din modelul produs in ..... 2010 :)
    • +4 (10 voturi)    
      Normal (Marţi, 27 septembrie 2011, 17:26)

      Gigel [anonim] i-a raspuns lui A78

      E normal sa fie asa ptr ca prostiei ii sta bine impreuna cu fudulia. Si cum sa nu dai mai mult pe un telefon chiar daca nu merita cand de fapt tu vrei doar sa te fudulesti cu el, sau mai rau, sa dai impresia ca esti mai destept decat vecinul care are Galaxy.
      :)))))))))
    • +3 (5 voturi)    
      da, dar... (Marţi, 27 septembrie 2011, 17:43)

      marius [anonim] i-a raspuns lui A78

      trebuie tinut cont si de faptul ca S2 a fost lansat in SUA abia de curand, deci aceste cifre s-au atins doar din vanzarea in Asia si Europa
    • +1 (7 voturi)    
      iPhone 4 e mai slabutz (Marţi, 27 septembrie 2011, 17:45)

      eu [anonim] i-a raspuns lui A78

      Nu bag mana in foc, dar iPhone 4 din iunie 2010 si pana acum a vandut 20 mil (citisem pe un ziar).

      Samsung a fost pus la vanzare la incepul lui Martie.
    • +2 (4 voturi)    
      Cateva informatii pt tine (Marţi, 27 septembrie 2011, 18:00)

      Marius [anonim] i-a raspuns lui A78

      Ca esti in deruta.

      Wordwide:
      http://www.digitimes.com/news/a20110906PR202.html

      Western Europe:
      http://www.idc.com/getdoc.jsp?containerId=prUK23024911

      Pe europa Samsung deja e inaintea iPhone. Asta ca sa intelegi procesele de prin Germania. Si raportul global ne arata ca Samsung vine tare din urma.

      Din pct meu de vedere cu cat mai multa competitie, cu atat mai multa presiune pe ei sa ne dea tel mai bune si mai ieftine.

      Deabia astept sa vad ce face si Nokia cu Microsoft. Chiar as vrea sa isi revina sa fie 3 mari jucatori pe piata.
      • -1 (3 voturi)    
        pai sincer acuma (Marţi, 27 septembrie 2011, 18:57)

        cosminrs [utilizator] i-a raspuns lui Marius

        nu ti se pare ca androidul e coopiat dupa iOS?
        nu cam seamana? pana a iesit iphone nu exista nimic de genul. Iar android e cam o copie.
        • +1 (1 vot)    
          copii (Marţi, 27 septembrie 2011, 21:11)

          gabe2006 [anonim] i-a raspuns lui cosminrs

          Nu ti se pare ca iOS e o bucata de unix/linux si Android e si el alta bucata de linux?
  • +2 (8 voturi)    
    Pai de aia este Apple asa oparit (Marţi, 27 septembrie 2011, 17:28)

    zet [anonim]

    Si ii da in judecata pe Samsung pe unde apuca: 10 milioane la 4 luni este un scor substantial, Samsung a intrat in liga mare.
    In afaceri conteaza un singur si unic lucru: trendul. Nu conteaza ca apple vinde acum de 2 ori mai mult sau de 4 ori mai mult ca samsuns, conteaza ca samsung se apropie! (acum un an vindea de 10 ori mai putin, acum vinde de 2 ori mai putin, la anu pe vremea asta samsung si apple vor fi umar la umar, peste 2 ani samsung va depasi apple).
    ca sa inteleaga si mactardul de la nr. 1 @a78: in 2008 nu conta ca apple vindea de 10 ori mai putin ca nokia, conta ca apple isi majora vanzarile luna de luna, si procentual se apropia de nokia luna de luna, asta ar fi trebuit sa ingrijoreze pe nokia, nu cuantumul vanzarilor.
  • +2 (6 voturi)    
    Articolul e gresit un pic prin partile esentiale (Marţi, 27 septembrie 2011, 17:47)

    adrianv [utilizator]

    Articolul e gresit un pic prin partile esentiale :)...samsung nu a vandut 10 milioane de telelfoane ci a pus in magazine ca se vor vinde toate sau doar o mic aparte nu vom sti niciodata pentru ca ei nu oferta cifrele astea(de ce oare :)) ?). la fel cu galaxy tab 7 s-au laudat cu milioane de vazari si au vazut sub 1% din ce au produs si livrat la magazine
    Pe de alta parte apple nu are bunul simt(sau o cifra suficienta de afaceri)sa deschida un magazin propriu in Romania.
    • -3 (7 voturi)    
      Nu din lipsa de bun simtz (Marţi, 27 septembrie 2011, 18:24)

      mihaitza [anonim] i-a raspuns lui adrianv

      Cifrele vorbesc, romanii is saraci, nu ar reusi sa cumpere destul incat sa justifice deschiderea.
      Cat despre bani, Apple are numai lichiditati de 3 ori PIB-ul Romaniei.
      • +2 (2 voturi)    
        Tu ai cat de cat, o vaga idee... (Marţi, 27 septembrie 2011, 19:12)

        zet [anonim] i-a raspuns lui mihaitza

        despre ce bati campii :) ?
        PIB-ul Romaniei 2010 = aproximativ 122 miliarde eur.
        Lichiditati Apple = aproximativ 75 miliarde USD = aproximativ 56 miliarde eur
        3x PIB Romania = 366 miliarde eur
        Eroarea ta = 366/56 = ai marit de 6,5 ori lichiditatile Apple.
        • -2 (4 voturi)    
          Ha? (Marţi, 27 septembrie 2011, 21:14)

          bebe [anonim] i-a raspuns lui zet

          Apple stiu ce lichiditati au, tu esti sigur cand spui ca ala e pib-ul? Oricum omul a vrut creca sa evidentieze cate parale are Steve, Pib-ul Romaniei...si o valoare de piatza de 300mld, adica cam de 3 ori.
  • -2 (6 voturi)    
    hmmm (Marţi, 27 septembrie 2011, 18:02)

    me [anonim]

    ttocmai bine...
    momentul potrivit ca apple sa ma intenteze un proces...
    e clar ca GSII e o copie grosolana a lui iPhone 4...
    • 0 (0 voturi)    
      grosolan... (Miercuri, 28 septembrie 2011, 16:24)

      piticu [utilizator] i-a raspuns lui me

      Se intampla cumva sa fi avut si folosit (nu doar privit in poze) ambele modele ca sa iti justifici afirmatia "grosolana"?
  • -6 (8 voturi)    
    Apple e compania no.1 in lume , la capitalizarea b (Marţi, 27 septembrie 2011, 19:35)

    Tikki [anonim]

    Apple este cea mai mare companie din lume : valoare la bursa : 380 miliarde dolari .

    70% din bani facuti din iphone si ipad . Pentru cei care habar nu ai cine este Apple dar comenteaza ca romanul .

    Ca Samsung fura designul iar Android fura functionalitatea iOS respectiv iphone , e alta discutie care in Romania nu se va intelege niciodata , doar suntem obisnuiti sa furam .
    • +4 (4 voturi)    
      // (Marţi, 27 septembrie 2011, 19:56)

      zet [anonim] i-a raspuns lui Tikki

      //
      Apple este compania nr. 1 la capitalizarea bursiera DINTRE companiile cotate la o singura bursa: NYSE. Unde sute si mii de companii din lume nu sunt inscrise. Printre ele, Samsung, care are un profit trimestrial de 56 de miliarde de dolari, de aproximativ 10 ori mai mare decat Apple. Pentru ca in afara de chipuri si lcd-uri si procesoarele si memoriile pentru Iphone/Ipad (26% din Iphone/Ipad=Samsung, asa ca de cate ori cate un mactard cumpara aifon, samsung tocmai ce a incasat 100 de dolari), Samsung produce nave maritime, electrocasnice, masini, camioane, si inca multe altele (are 10 divizii).
      Cat despre Samsung fura designul - da, stiu, corect, a facut tableta dreptunghiulara, cu ecranul pe una dintre fete, ceea ce Apple s-a gandit prima din universul cunoscut. Poate cu neutrinii astia o sa aflam de alte universuri, unde Apple nu inventeaza prima tableta dreptunghiulara.
      Android fura functionalitatea? cum fura, dinainte, cu doi inainte de a fi implementata de Apple? :))
      Vezi notificarile introduse in IOS 5, dupa ce au bocit aifonistii 4 ani ca nu mai pot. Sunt identice cu cele de pe android.
      filozofia android este cu totul alta decat IOS, nu sunt nici macar asemanatoare, si tocmai de aia androidul este mai bun :). Daca ar fi furat de la IOS, ar fi fost tot un fel de IOS, si lumea ar fi ales originalul, dar uite ca android da fum la IOS (vanzari duble android fata de IOS in ultimele 3 luni, articol de zi pe techcrunch).(editat de HotNews.ro)
    • +3 (3 voturi)    
      cat (Marţi, 27 septembrie 2011, 20:06)

      copy [anonim] i-a raspuns lui Tikki

      Polenizarea incrucisata este calea progresului, insa asta nu intelege Apple (sau intelege insa incearca sa se pozitioneze mai bine). Imitatia se intampla in permanenta in natura si in industrie. Patentarea tehnologiei ei ceva diferit. Insa este ridicol sa patentezi ecranul dreptunghiular si roata rotunda. Pe cine da Audi in judecata pentru daylights cu LED? Cine pe cine da in judecata pentru forma televizorului? De ce nu dau urmasii lui Edison in judecata toti producatorii pentru forma de para a becului? Si exemplele, mai bune sau mai proaste, pot continua la infinit.

      Daca Apple nu ar cauta un settlement cu Samsung (care btw ii ataca pe tehnologie, nu pe look), atunci ar trebui sa dea in judecata Google pentru OS.
  • +2 (2 voturi)    
    asa mai in gluma... (Marţi, 27 septembrie 2011, 22:48)

    emil [anonim]

    recomand romanilor care calatoresc in Franta sa isi ia telefon Samsung pe sistem Android, altfel risca sa fie arestati de politistii francezi pentru detinere de iPhone...