Directorul executiv al Total Post, firma amendata cu 10.000 de lei pentru incalcarea drepturilor Postei Romane: Vom contesta in instanta decizia ANCOM

de Adrian Vasilache     HotNews.ro
Marţi, 25 octombrie 2011, 17:07 Economie | Telecom

Sigla Posta Romana
Foto: Posta Romana
Total Post Services, firma impotriva careia autoritatea de reglementare in comunicatii a decis aplicarea unei amenzi de 10.000 de lei pentru ca ar fi incalcat drepturi rezervate exclusiv Postei Romane, va contesta in instanta aceasta decizie, a declarat pentru HotNews.ro Dan Pecingina, directorul executiv al furnizorului. Amenda a fost motivata de faptul ca aceasta firma ar fi livrat la cutiile postale ale destinatarilor din Bucuresti corespondenta cu o greutate mai mica de 50 de grame, in schimbul unui tarif mai mic de 2 lei pe trimitere, un drept exclusiv al Postei Romane. Pecingina sustine ca va contesta amenda pentru ca serviciul oferit de firma sa este diferit de cel al Postei, fiind vorba de plicuri inregistrate si nu de trimiteri simple. De cealalta parte autoritatea spune ca nu exista o astfel de diferentiere in privinta drepturilor rezervate Postei.

  • "Total Post a efectuat toate operatiunile de inregistrare a plicurilor asa cum au fost prevazute in conditiile generale de furnizare a serviciilor si cum au fost aprobate de ANCOM prin certificatul tip de functionare, drept urmare contestam aceasta amenda si vom actiona pe toate caile legale pentru a o contesta. Plicurile care fac obiectul acestei amenzi nu intra in categoria plicurilor din categoria serviciilor rezervate pentru Posta Romana tocmai pentru ca sunt plicuri inregistrate si nu sunt trimiteri simple. E un alt tip de serviciu. Plicurile noastre sunt plicuri inregistrate, circula inregistrat. Se aplica niste caracteristici speciale plicului altele decat la trimiterea simpla cand sunt doar puse in cutia postala", a declarat pentru HotNews.ro Dan Pecingina, directorul executiv al Total Post Services.

Potrivit acestuia, in cazul plicurilor inregistrate cei care au facut trimiterile postale ar trebui sa poata afla in orice moment de la furnizorul de servicii postale, unde se afla pe circuitul de trimitere corespondenta sa.

Catalin Marinescu, presedinte ANCOM: Dreptul rezervat Postei Romane nu diferentiaza intre trimiteri inregistrate si trimiteri simple

Contactata de HotNews.ro, conducerea autoritatii de reglementare a subliniat ca dreptul rezervat Postei Romane nu face astfel de distinctii.

  • "Dreptul rezervat Postei Romane nu diferentiaza intre trimiteri inregistrate si trimiteri simple. Faptul ca aceste trimiteri cu greutatea de pana la 50 de grame sunt procesate pentru un tarif mai mic de 2 lei/trimitere constituie o incalcare clara a drepturilor rezervate furnizorului de serviciu universal. Pe langa drepturile rezervate, ca furnizor de serviciu universal, Posta Romana are si o serie de obligatii de acoperire si asigurare a serviciilor postale pentru intreaga populatie a tarii, obligatii a caror indeplinire presupune alocarea unor resurse importante", a precizat Catalin Marinescu, presedintele ANCOM.

Acesta a mai spus ca "sistemul de compensare prin drepturi rezervate asupra unor anumite categorii de servicii este cel practicat si in alte state si permite furnizarea de servicii postale si in acele zone in care furnizorii alternativi nu sunt interesati sa ofere servicii".

O alta firma privata, TCE Post, a primit o amenda similara pentru aceleasi acuze in aprilie 2011

Total Post Services nu este singura firma amendata pentru trimiteri de corespondenta cu greutate sub 50 de grame, pe care a perceput un tarif mai mic de 2 lei/trimitere.

In luna martie 2011, firma TCE POST a fost amendata cu 10.000 de lei pentru ca a prestat la nivel national aceleasi servicii postale rezervate Postei Romane.

CNPR a dobandit acest drept exclusiv la data de 26 aprilie 2009, in urma unei proceduri de desemnare a furnizorului de serviciu universal lansate de catre ANCOM, la care au participat CNPR si compania Posta Atlassib Curier Rapid.


Citeste mai multe despre   






















6371 vizualizari

  • -3 (3 voturi)    
    oare se baga astia si la email ? (Marţi, 25 octombrie 2011, 17:32)

    bbk [anonim]

    faptul ca eu imi trimit emailurile prin google sau yahoo, nu inseamna ca si pe ei ai trebui sa ii amendeze?
  • -3 (5 voturi)    
    evident ... (Marţi, 25 octombrie 2011, 17:32)

    zboing [utilizator]

    asta intelegem noi prin piata libera.
    penibil !
    • +3 (3 voturi)    
      nu e asa (Marţi, 25 octombrie 2011, 18:24)

      a [anonim] i-a raspuns lui zboing

      te inseli, faptul ca e piata libera, nu inseamna ca fiecare face ce vrea. Posta Romana are niste drepturi in plus, pentru ca are si niste obligatii in plus. Nu am auzit de firme private obligate sa aia macar un ghiseu in fiecare localitate a tarii, pe cand posta este. E normal sa aiba si drepturi in plus.
      Posta este desemnata furnizor de serviciu universal si prin asta se intampla ce spuneam mai sus. Sunt multe drepturi si obligatii nu le stiu pe toate, cert e ca e normal sa aiba drepturi de vreme ce au si obligatii in plus.

      Presupun ca ai vrea numai obligati pt ei, nu prea se poate. Sa nu se inteleaga ca lucrurile merg bine la Posta Romana, e un haos fara precedent acolo, stai juma de ora sa primesti un amarat de colet, chit ca ai 2 persoane in fata.
  • 0 (0 voturi)    
    asta e problema in tara asta (Marţi, 25 octombrie 2011, 18:49)

    turcu [anonim]

    ca fiecare face ce vrea si toti contesta amenzile. totalpost asta a incalcat legea si de aia si-a luat amenda. acuma face ca aia care contesta amenzile auto, doar doar or fi nimerit un politist care a completat aiurea procesul verbal. si dupa aia iese iar pe sosea si omoara oameni.
    • 0 (0 voturi)    
      Problema ... (Marţi, 25 octombrie 2011, 19:49)

      miguel [anonim] i-a raspuns lui turcu

      ... este ca a fost organizata licitatia. Daca se stia de faptul ca Posta are un drept de preemptiune (pentru ca de fapt despre asta e vorba) nu trebuia organizata licitatia. Asa, TotalPost astia vor cistiga in instanta fara probleme.
      • 0 (0 voturi)    
        daca posta avea drept de preemptiune (Miercuri, 26 octombrie 2011, 10:17)

        asta [anonim] i-a raspuns lui miguel

        nu se mai organiza nici o licitatie. si oricum, nu se vor judeca pe tema licitatiei, ci pe tema amenzii.
  • 0 (0 voturi)    
    Total Post (Miercuri, 26 octombrie 2011, 8:29)

    Florin Oprea [anonim]

    Am primit de la Ministerul de finante doua scrisori desi acestea trebuiau trimise prin Posta Romana care da afara persona.Am fost anuntat de venirea scrisorii cu mare intirziere si prin lipirea avizului intr-un colt al usii de intrare in bloc. Firmele de distributie corespondenta te cauta pina iti dau plicul, asta te obliga sa te duci tu la ei. Prima scrisoare era in mod evident incarcata cu diverse hirtii copiate ca sa atirne mai mult la cintar. A doua avea destinatarul gresit(astia nu stiu nici sa citeasca) si am fost obligat sa merg intr-o curte plina de noroaie, fara pavaj, Incaperea de distributie era un birou jegos. Asta e firma de distributie corespondenta?A cui afacere este asta? Dupa nume pare a fi a lui Truica (are si Total Soft). Si de ce hotomanii de la Ministerul de finante i-au ales? Florin Oprea, Ploiesti
  • 0 (0 voturi)    
    TotalPost (Miercuri, 26 octombrie 2011, 18:56)

    Nic. [anonim]

    TotalPost este a lui Razvan Petrovici, fiul lui Petrovici care a fost Presedinte la CEC si garanta FNI-ul lui Vantu.
    Razvan Petrovici .... si magazinele Univers All.
     Nu stiu ce cauta Politia Romana sa distribuie cu astia......Ia intrebati voi la Unicredit de relatia Catalin Razvan Radu si Petrovici senior, asa ca fosti colegi de CEC...

    Nota editorului: @ Nic Informatiile taiate sunt in curs de verificare si vor face obiectul unui articol.
    • 0 (0 voturi)    
      ups (Miercuri, 2 noiembrie 2011, 8:56)

      tonyyyyp [utilizator] i-a raspuns lui Nic.

      vai saracutul, a mai fost si amendat
  • 0 (0 voturi)    
    calitate servicii Total post (Miercuri, 7 decembrie 2011, 16:20)

    mihai [anonim]

    nu ma intereseaza a cui este firma
    Ce pot sa va spun este ca am cerut la Orange cu ceva timp in urma sa mi trimita o copie dupa o factura si nici in ziua de azi nu a ajuns la mine prin aceasta firma
    Am recerut si nici a doua nu a ajuns
    Azi fiul meu a primit o instiintare din care rezulta ca este o scrisoare trimisa in 29 noiembrei si instiintarea a fost lasata azi 07 decembrei
    Asa ca in masura posibilului este de preferat sa o evitati, macar cand facem noi trimiteri
    • 0 (0 voturi)    
      orange (Sâmbătă, 25 februarie 2012, 21:21)

      florin [anonim] i-a raspuns lui mihai

      orange nu se livreaza prin Total Post
  • 0 (0 voturi)    
    total post (Vineri, 13 ianuarie 2012, 16:37)

    dan [anonim]

    nu stiu ce pandele, mandele,popovici sunt in spatele acestui afaceri cu servicii postale, dar modul in care isi fac datoria de a livra corespondenta este catastrofal. Am fost avizat ca in data de 05/01/2012 au vrut sa imi livreze corespondenta, dar nu au gasit pe nimeni la domiciliu. Vecinii mi-au confirmat ca nu pe 05/01 m-a cauta postasul de la 'total post' ci pe data de 10/01, cand mi-a lasat si avizarea in poarta !
    Corespondenta imi venea din Voluntari/Ilfov, si nici pana in ziua de azi (13/01) nu am primit-o !
    Din Voluntari pana in Snagov si daca mergi cu spatele in patru labe nu faci mai mult de o zi.
    • 0 (0 voturi)    
      ha,ha (Sâmbătă, 31 martie 2012, 6:46)

      sorin [anonim] i-a raspuns lui dan

      vecinii ti-au comfirmat ca pe zece a fost postasul ceea ce ma face sa cred ca nu sti sa citesti.pe avizul postal este trecuta data cand te-a cautat curierul,adica 10.01 si data cand a intrat plicul in dispeceratul firmei(05.01).dupa avizare pute-ai sa suni si sa afli despre ce este vb.si aflai ca poti sa-ti ridici corespondenta de la dispeceratul firmei,dar inca mai cred ca nu stii sa citesti,in termen de 10 zile lucratoare
  • 0 (0 voturi)    
    instiintare (Vineri, 30 martie 2012, 18:16)

    anonim [anonim]

    aveti grija de dispeceru din tulcea ca nu isi face bine treaba mai verificatil dar nu il instiintati inainte ca are plicuri in urma cu semnatura ea nici nu stie ce au curieri in raft va spun sursa sigura si nu va mint
  • 0 (0 voturi)    
    rugaminte (Joi, 26 aprilie 2012, 0:24)

    ion din balon [anonim]

    rog institutiile statului sa ne scuteasca de aceasta firma de analfabeti platita din banii nostri.o firma infiintata in 2008 sa fie abonata la asemenea contracte mi se pare cel putin dubios.rog hotnews sa faca o ancheta, cred ca se vor gasi cateva lucruri foarte suculente.
  • 0 (0 voturi)    
    Distribuire? (Vineri, 4 mai 2012, 21:21)

    mioara [anonim]

    Ce inteleg cei de la Total Post prin distribuire? Sa lase
    corespondenta simpla aiurea la alte adrese,sau teancuri de plicuri pe cutiile de la scara blocului?
    Suntem uneori nemultumiti de Posta Romana,dar daca postasii de la aceasta companie vor fi inlocuiti de cei de la Total Post ,vom fi oare multumiti????