In trimestrul trei din 2011

Numarul de clienti Orange in Romania a scazut cu peste 2% in ultimul an, pana la 10,1 milioane de utilizatori/75.000 de clienti folosesc HD voice

de Adrian Vasilache     HotNews.ro
Joi, 27 octombrie 2011, 13:09 Economie | Telecom

​Operatorul de telefonie mobila Orange Romania avea peste 10,1 milioane de utilizatori in trimestrul incheiat in luna septembrie din acest an, in scadere cu 2,06% (peste 214.000 clienti) comparativ cu aceeasi perioada a anului trecut, insa in crestere cu 1% fata de trimestrul anterior al acestui an, a anuntat joi compania. Lansate in premiera pe piata din Romania, in luna mai 2011, serviciile de voce in format High Definition (HD), disponibile la nivel national pentru apeluri locale, in aria de acoperire 3G au atras pana acum 75.000 de clienti, a mai precizat operatorul.

In trimestrul trei din acest an (iulie-septembrie) Orange a obtinut venituri in valoare de circa 241 milioane euro, in scadere cu 2% fata de acelasi trimestru din 2010, insa in crestere cu 3% fata de trimestrul doi al acestui an.

"Ne dorim ca toti clientii nostri sa fie multumiti de retea, de servicii si de raportul calitate - pret pe care il oferim. In trimestrul trei al anului am continuat sa investim pentru a le asigura acestora cea mai buna experienta la toate punctele de interactiune cu brandul", declarat Jean-Francois Fallacher, directorul executiv al Orange Romania.

Compania a mai anuntat joi ca a continuat programul de modernizare a retelei, 92% din Transilvania fiind acoperita cu retea 3G si a amintit ca in Bucuresti a introdus cea mai mare viteza la care poate ajunge reteaua 3G, de pana la 43,2 Mbps.


Citeste mai multe despre   
























Astra Film Festival 2017

VIDEO INTERVIU ​Hanka Kastelicova, producator executiv HBO Europe: Timpul mediu de productie pentru un film documentar HBO este de patru ani, dar am avut si cazuri in care totul s-a intins pe o perioada de 10-14 ani

Hanka Kastelicova, producator executiv HBO Europe, discuta in cadrul unui interviu despre implicarea HBO in productia de filme documentare si numarul mic de cinematografe din Romania: "De exemplu, filmul Lumea Vazuta de Ion B., regizat de Alexandru Nanau, a primit un premiu Emmy. Am continuat cu Alexandru si am produs filmul Toto si surorile lui, film care a fost nominalizat la Premiile Academiei Europene de Film, echivalentul Oscarului european".
  • Intra in articol pentru a citi principalele declaratii ale lui Hanka Kastelicova

5129 vizualizari

  • +3 (3 voturi)    
    orange si serviciile lor (Joi, 27 octombrie 2011, 13:49)

    andreea [anonim]

    Daca ar avea si semnal peste tot, sau daca nu s-ar mai intrerupe tot timpul, poate ar sta altfel situatia. Dar asa, cum e posibil ca in timpul apelului, sa nu ai semnal in centru, si cand incerci sa revii cu un apel, sa-mi zica ca utilizatorul are telefonul inchis sau sa-mi dea busy din prima? Acelasi lucru il pateste si persoana cealalta.
    • -1 (1 vot)    
      hm (Joi, 27 octombrie 2011, 14:09)

      alex [anonim] i-a raspuns lui andreea

      eu cred ca iti da "network busy", nu "busy". tocmai ca esti in centru si e reteaua aglomerata- sunt prea multe convorbiri simultan.

      incearca sa scurtezi convorbirile. daca celula e foarte aglomerata au soft care iti intrerupe convorbirea automat dupa 10-15 minute.
      • 0 (0 voturi)    
        Foarte tare...iti tai macaroana...! (Vineri, 28 octombrie 2011, 15:16)

        geo26 [anonim] i-a raspuns lui alex

        afirmi niste lucruri foarte interesante..."incearca sa scurtezi convorbirile. daca celula e foarte aglomerata au soft care iti intrerupe convorbirea automat dupa 10-15 minute." adica sunt intr-o discutie de afaceri...ii tranmis colegului ca ar fi bine sa se grabeasca pentru ca o sa fiu deconectat...foarte tare...adica eu platesc niste bani pentru niste servicii incomplete sau "cenzurate" ?!? eu nu cred ca este adevarat...dar daca este...atunci...cum naiba afirmi ca acoperi x% din teritoriu (care poate insemna utilitate 1-2 %) , iar acolo unde este nevoie "in centru" ...i tai macaroana clientului activ...foarte tare!!
  • +2 (2 voturi)    
    Diferenţa dintre teorie şi practică (Joi, 27 octombrie 2011, 14:10)

    cobra [anonim]

    În teorie, Orange stă cel mai bine. Viteză 3G 43,2 Mbps, acoperire de 90 şi nu -ştiu-cât la sută, şamd. În realitate, viteza aia este fictivă. Nici măcar în Bucureşti nu se poate prinde. Daţi un test de viteză şi prezentaţi-l pe vreun site dacă obţineţi aşa ceva. Cel puţin până la această oră viteza aia nu a fost obţinută.
    Legat de acoperire lucrurile stau tot cam la fel. Eu am reziliat TOATE contractele cu ei (şi, odată cu mine, şi ceilalţi apropiaţi ai mei) pentru că nu aveam acoperire în zone pe care ei pretindeau că sunt acoperite. Inclusiv în Bucureşti. Cine vrea să facă încercări n-are decât s-o facă pe pielea lor.
    Ca să fie tacâmul complet, Orange practică HOŢIA tolerată inclusiv de către ANPC. Deşi am avut contract în care era prevăzut că mă costă x euroCU TVA INCLUS, Orange şi-a permis să modifice unilateral acest contract pe motiv că statul a modificat TVA-ul. Cu alte cuvinte, Orange refuză să accepte că este obligat PRIN CONTRACT să suporte diferenţa de TVA pe care statul a impus-o. Iar ANPC-ul se face că plouă, ziariştii aşişdelea. Nu ştiu de ce se mai miră că le-a scăzut numărul de abonaţi.
    • -1 (1 vot)    
      lasa-ma... (Joi, 27 octombrie 2011, 23:09)

      gaggauta [anonim] i-a raspuns lui cobra

      ...sa ghicesc: ti-ai luat cosmote sau rds ?!?
  • -1 (1 vot)    
    Daca era un articol despre Vodafone... (Joi, 27 octombrie 2011, 14:20)

    Claude [anonim]

    ...comentariile erau la fel. Numai ca in loc de Orange pui Vodafone.
  • +1 (1 vot)    
    f (Joi, 27 octombrie 2011, 16:08)

    f [anonim]

    Din partea mea să-și piardă toți clienții, la ce jecmăneală practică pe tarife.
    • -1 (1 vot)    
      @f (Joi, 27 octombrie 2011, 17:19)

      alexcostin [anonim] i-a raspuns lui f

      ti se pare ca tarifele sunt mari? stii vreun operator de telecom din Europa care sa practice preturi mai mici, sau macar comparabile?

      Romania are printre cele mai mici tarife pentru serivciile de telecom din Europa.

      BTW: un abonament prin Belgia sau Franta costa peste 20EUR, si ma refer la cele basic
      • +1 (1 vot)    
        BTW (Joi, 27 octombrie 2011, 18:06)

        I [utilizator] i-a raspuns lui alexcostin

        preturile sunt stabilite in functie de cat pot clientii plati si nu dupa costuri...
      • 0 (0 voturi)    
        raspuns pt @f (Joi, 27 octombrie 2011, 18:26)

        f [anonim] i-a raspuns lui alexcostin

        Da, cunosc. Și numai eu, ci și alte câteva milioane de români care sunt clienți ai acestui operator. Nu îi voi da numele pentru a nu fi acuzat de publicitate, dar te poți documenta și singur de pe net.
        • 0 (0 voturi)    
          Despre telefonie (Joi, 27 octombrie 2011, 23:53)

          Mihai [anonim] i-a raspuns lui f

          Nu te obliga nimeni sa ai telefonie mobila in Romania. Aici greseste romanul, crede ca operatorul trebuie sa-i dea gratis daca se poate, eventual sa-i dea si bani ca foloseste serviciile lui. E simplu: ai bani platesti nu ai bani nu platesti. Este o afacere nu o organizatie de caritate nici unul din operatori.