Acord intre Primaria Bucuresti si Vodafone pentru plata prin SMS a locului de parcare din zona Ateneului Roman: 0,5 euro (TVA inclus) pentru o ora de parcare

de Adrian Vasilache     HotNews.ro
Marţi, 22 noiembrie 2011, 12:57 Economie | Telecom

Toti utilizatorii Vodafone vor putea plati parcarea din zona Ateneului Roman, incepand cu data de 1 ianuarie 2012, printr-un SMS la numarul 7577, in urma unui acord incheiat cu Primaria Bucuresti, a anuntat marti operatorul de telefonie mobila. Pentru fiecare ora de parcare, utilizatorii interesati pot trimite un SMS, al carui tarif este de 0,5 euro (TVA inclus).

"Dupa trimiterea mesajului, acestia vor primi, prin SMS, confirmarea platii si intervalul orar pentru care parcarea este achitata. Cu cinci minute inainte de expirarea perioadei platite de parcare, utilizatorii vor primi o notificare prin SMS, despre apropierea finalului perioadei achitate. Vodafone Romania va oferi utilizatorilor sai, in viitor, posibilitatea platii parcarii prin SMS pentru mai multe zone din Bucuresti", se arata in comunicatul operatorului.

Primaria Bucuresti a lansat marti serviciul, dar spune ca nu a fost incheiat inca un acord cu operatorii mobili

Tot marti, Primaria Capitalei a anuntat ca, incepand din 2012, soferii care isi lasa masina in parcarea din fata Ateneului Roman vor putea plati taxa de parcare prin SMS. Reprezentantii Primariei Capitalei sustin ca tariful de parcare va ramane neschimbat, respectiv 1,5 lei pe ora, insa la aceasta suma se adauga un comision pe care il va percepe operatorul de telefonie mobila.

Reprezentantii PMB au sustinut marti ca pentru alegerea operatorului urmeaza sa aiba loc o licitatie, lucru contrazis de anuntul Vodafone.

Cum se va plati parcarea

Plata parcarii prim SMS este simpla. Soferul trebuie sa trimita un SMS cu numarul de inmatriculare al masinii la un numar scurt (format din patru cifre) care va fi afisat in parcare. In cateva secunde va primi un sms in care este informat asupra tarifului si timpului in care poate ramane stationat in respectiva parcare. Taxarea se face la trimiterea sms-ului. Cu 5 minute inainte de expirarea timpului de parcare, soferul va fi anuntat tot prin SMS de acest lucru.

Ca sa verifice daca soferii au platit parcarea, echipele de controlori de la Administratia Strazilor vor avea un echipament electronic unde, daca introduc numarul de inmatriculare al masinii, se afiseaza daca taxa a fost platita sau nu. Daca taxa nu a fost platita, va fi anuntata Politia Rutiera, iar soferii vor fi amendati.

Primarul general, Sorin Oprescu a declarat ca pana cand soferii se vor obisnui cu aceasta metoda de plata, va fi disponsibil si un alt sistem alternativ, respectiv plata la parcangiu. De asemenea, primarul general a declarat ca sistemul de parcare cu plata prin sms va fi extins si la alte parcari publice din centrul Capitalei.

Alina Roman, director Administratia Strazilor din Bucuresti, spune ca acest sistem este mai avantajos decat cel cu parcangii deoarece banii incasati de la soferi ajung in mod sigur in caseria institutiei.


Citeste mai multe despre   




















Articol sustinut de BRD Groupe Société Générale

Atelier de idei. Cum te ajuta tehnologia sa-ti faci mai mult timp pentru tine si planurile tale

Munca multa, stres, ore peste program, termene limita, sedinte lungi. Uneori, asa arata ziua de lucru a multora dintre noi. Din acest motiv e foarte important sa investesti in lucruri care te pot ajuta sa iti folosesti mai bine timpul petrecut la birou. Sa lucrezi mai bine, mai usor si mai repede poate insemna mai mult timp pentru tine si pentru cei dragi. Iti propunem, asadar, cinci directii care te pot ajuta pe plan profesional si personal.

1643 vizualizari

  • +2 (2 voturi)    
    verificare? (Marţi, 22 noiembrie 2011, 13:09)

    Oscar [anonim]

    si cum se face verificarea ca respectivul cetatean nu a parcat abuziv fara sa plateasca, sau a platit pentru o singura ora si a parcat pt 8 ore?
    • 0 (2 voturi)    
      pai e simplu... (Marţi, 22 noiembrie 2011, 13:31)

      parkagiul [anonim] i-a raspuns lui Oscar

      ... lasi telefonul pe bordul masinii, cu SMS-ul de confirmare afisat pe ecran
      • +3 (3 voturi)    
        simplu si eficient (Marţi, 22 noiembrie 2011, 13:48)

        zet [anonim] i-a raspuns lui parkagiul

        Simplu in sms e nr masinii si ora care se inscriu intr-o baza de date care poate fi accesata de pe un telefon mobil de cei care se ocupa cu verificarea cand au fost parcate masinile.
        Solutia exista si functioneaza si in alte tari si este foarte ok, rezolva in primul rand problema de a umbla cu 1kg de monede in buzunare pt plata parcarii este 100% fiscalizata, nu platesti salariu unora care baga banul de parcare in buzunar etc....
        Parerea mea ar trebui implementata pe scara larga in toata tara!
  • +3 (3 voturi)    
    parcarea sms-ul si parkagiul (Marţi, 22 noiembrie 2011, 13:18)

    alex [anonim]

    E un lucru bun. Dar ce face primaria ca sa ne scape de tziganii "parkagii"?
  • +1 (1 vot)    
    verificarea (Marţi, 22 noiembrie 2011, 13:49)

    cucu [anonim]

    Si verificarea cum se va face? Cand ma intorc la masina si imi iese in cale angajatul de la primarie sa ma verifice, ii arat telefonul cu sms-ul primit? sau cum? Si numarul masinii il introduc in sms-ul initial dat de mine?
    Mi se pare cam incalcita treaba.
  • 0 (0 voturi)    
    concluzia: s-a scumpit parcarea cu 33% (Marţi, 22 noiembrie 2011, 14:32)

    liviu [anonim]

    Asta este ce il intereseaza pe cel care parcheaza (nu cum sau cui): pretul creste de la 1.5 lei la 2.2 lei pe ora.

    De asemenea nu rezolva problemacelor care iti "rezerva" un loc de parcare si iti fac semne disparate sa il folosesti ;)
  • +1 (1 vot)    
    s-a scumpit cu mai mult de 33% (Marţi, 22 noiembrie 2011, 14:53)

    vov [utilizator]

    este 0.5 EUR + TVA , adica 2.6 RON pe ora..in loc de 1.5

    cand pui credit pe cartela ex 5 eur, costul este 5 EUR +TVA, la fel si la abonament factura vine in EUR+TVA..
    daca parchezi mai mult de 1 ora cum faci ? dai sms-uri din ora in ora ?

    cu chitanta cum ramane ?

    ideea e ca vor sa desfinteze parcangii :L

    daca nu ai telefon mobil nu poti sa parchezi ? (in cazul in care se va semna cu toti operatorii)

    daca esti din alta tara si deci cu mobil din alta tara iar nu poti sa parchezi ?

    numai idiotenii...poate fi ca o metoda de plata complementara, dar in nici un caz unica metoda..
    • 0 (0 voturi)    
      ... (Marţi, 22 noiembrie 2011, 20:52)

      Ami [anonim] i-a raspuns lui vov

      ne place sa comentam, asa ca imi place si mie...scrie clar in titul ca pretul va fi 0.5 euro TVA INCLUS... la ce ne mai trebuie sute de chitante daca platim factura telefonului??? lolllll!!!!
  • +1 (1 vot)    
    si tiganii??? (Marţi, 22 noiembrie 2011, 17:17)

    unu [anonim]

    sa se de o lege sa-i curete pe toti! bataie, parnaie, orice numai sa scapam de ei!
  • 0 (0 voturi)    
    In fine! (Marţi, 22 noiembrie 2011, 17:40)

    arakis [utilizator]

    Pai bine oameni buni,nici nu a inceput si deja au aparut cartitorii?Vom vedea dupa 1 ianuarie 2012!Intre timp,Sorin Oprescu si municipalitatea au vreme sa incheie contracte si ceilalti doi operatori de telefonie mobila.
  • 0 (0 voturi)    
    super (Marţi, 22 noiembrie 2011, 21:25)

    Misu [anonim]

    tareee !!!! scapam de toti nebunii din parcare!!!!!! telefonul la putere!!!! oricum toata ziua stam cu nasul in tel de ce nu am face si plati in cateva secunde fara batai de cap. un proiect bun, iar decat sa dau 5-10 lei unui tigan mai bine dau 2lei!!
  • 0 (0 voturi)    
    in sfarsit (Marţi, 22 noiembrie 2011, 21:34)

    kat [anonim]

    in sfarsit si in Bucuresti!!! ce provincia era mai desteapta???
  • 0 (0 voturi)    
    Idee buna!!! (Miercuri, 23 noiembrie 2011, 0:40)

    Tiberiu [anonim]

    Incetul cu incetul ne indreptam cu pasi marunti si siguri de civilizatia din vest... o idee foarte buna din multe puncte de vedere: timp castigat, notificare, nu mai ai chitante pe care sa le uiti prin masina, comoditate si siguranta!!! foarte tare!!!
  • 0 (0 voturi)    
    minunat.. (Miercuri, 23 noiembrie 2011, 8:58)

    condu [utilizator]

    O idee minunata...Am intalnit asa ceva in Viena unde pe o strada principala ..ceva gen Calea Victoriei de la noi, am gasit un loc de parcare si verisoara mea a scos telefonul si a dat un sms...nu stiu care era valoarea lui....dar asa am putut plati parcarea.Daca nu plateam eram pasibili de amenda care este mult mai mare decat plata parcarii...Incet, incet poate intram si noi in randul lumii...si poate devenim mai corecti si cinstiti...DOAMNE AJUTA!!!