O decizie care vizeaza circa 16 milioane de utilizatori de telefonie mobila: Licentele Orange si Vodafone sa fie prelungite pana in aprilie 2014

de Adrian Vasilache     HotNews.ro
Miercuri, 30 noiembrie 2011, 18:48 Economie | Telecom

Valabilitate licente
Foto: ANCOM
Licentele de telefonie castigate in anul 1996 de catre Orange si Vodafone, pentru care au platit fiecare cate 75 de milioane de dolari si in baza carora se ofera servicii de voce, date si, incepand de anul trecut si 3G, expira la sfarsitul acestui an. Neadoptarea unei decizii in aceasta privinta in acest an, pune sub semnul intrebarii continuarea furnizarii acestor servicii pentru circa 16 milioane de utilizatori, a anuntat miercuri autoritatea de reglementare in comunicatii (ANCOM), care a propus prelungirea acestor licente pana in aprilie 2014, cand expira si drepturile Cosmote, si scoaterea apoi la licitatie a tuturor acestor frecvente. Dupa ce se va adopta aceasta decizie, se va stabili prin lege si o taxa de prelungire a acestor licente.

Autoritatea de reglementare in comunicatii a anuntat miercuri ca intentioneaza sa organizeze pana la sfarsitul anului 2013 o licitatie pentru intreg spectrul de frecvente ce va deveni disponibil in benzile 900 MHz si 1800 MHz si sa extinda valabilitatea drepturilor de utilizare detinute de Orange si Vodafone in aceste benzi pana la acordarea noilor licente. Noile drepturi de utilizare urmeaza a fi exercitate incepand cu data de 6 aprilie 2014, cand expira si drepturile detinute de Cosmote in aceste benzi.

  • Remediu pentru dezavantajul concurential al RCS&RDS: Orange si Vodafone trebuie sa elibereze o parte din benzi pana la 31 decembrie 2012

In acest sens, autoritatea a lansat in consultare publica un proiect de decizie care prevede si faptul ca, pana la 31 decembrie 2012, Orange si Vodafone vor avea obligatia de a elibera din banda de 900 MHz o subbanda cumulata cu largimea de 2x5 MHz, acest lucru neafectand continuitatea serviciilor pe care cei doi operatori le furnizeaza.

Spectrul astfel eliberat va fi alocat prin procedura de selectie in cursul anului 2012.

Conform autoritatii aceasta masura a fost identificata ca remediu in urma studiului privind impactul utilizarii benzii de 900 MHz pentru furnizarea de servicii de comunicatii electronice de generatia a treia (3G) folosind sistemele UMTS asupra concurentei pe piata de comunicatii mobile, care a aratat ca RCS&RDS se afla in dezavantaj concurential fata de operatorii care detin spectru in banda de 900 MHz.

Mai exact, in anul 2010 in urma unei reglementari UE care permitea operatorilor sa ofere si servicii 3G in benzile GSM (900-1800 MHz), Orange, Vodafone si Cosmote au primit automat dreptul de a introduce astfel de servicii. RCS&RDS pentru ca nu avea licenta in frecventele 900-1800 de MHz a ramas pe dinafara, iar studiul demarat in piata a aratat ca acest operator este in dezavantaj competitiv semnificativ pe piata 3G.

Detalii precum cele privind procedura de alocare a benzilor de frecvente, conditiile de alocare si utilizare a spectrului, taxele privind prelungirea sau acordarea licentelor, urmeaza sa fie stabilite ulterior prin documente legislative specifice.

  • "Dat fiind faptul ca noul pachet telecom nu a fost transpus in legislatia romaneasca pana in acest moment si ca neadoptarea acestei decizii in cursul acestui an pune sub semnul intrebarii continuarea furnizarii serviciilor de comunicatii mobile pentru aproximativ 16 milioane de utilizatori, ANCOM propune un termen de 10 zile pentru transmiterea de observatii si recomandari la acest proiect de decizie", se arata in comunicatul autoritatii.

Proiectul de decizie poate fi consultat pe pagina de internet a acestei autoritati aici, persoanele interesate fiind invitate sa formuleze si sa transmita observatii si propuneri pana la data de 9 decembrie 2011.

Context

Licentele de utilizare a frecventelor radio acordate pentru furnizarea de servicii de comunicatii mobile digitale de generatia a doua in benzile de frecvente radio 890-915 MHz/935-960 MHz au fost acordate la finalul anului 1996 companiilor care functioneaza in prezent sub denumirile Orange Romania si Vodafone Romania, cu o valabilitate de 15 ani, care expira la data de 31 decembrie 2011. Fiecare din cei doi operatori a achitat suma de 75 milioane dolari.

Drepturile de utilizare a frecventelor radio in banda de frecvente 1710-1785 MHz/1805-1880 MHz au fost acordate la sfarsitul anului 1998 companiei care functioneaza in prezent sub denumirea Cosmote, dreptul de utilizare fiind, de asemenea, de 15 ani, pana in data de 5 aprilie 2014. Operatorul a achitat suma de 53 milioane dolari.

Prin intermediul acestor licente operatorii furnizeaza servicii de voce si date si, incepand cu anul 2010, pot furniza si servicii 3G.


Citeste mai multe despre   






















4084 vizualizari

  • +12 (12 voturi)    
    Interesant (Miercuri, 30 noiembrie 2011, 19:50)

    Orpheus [utilizator]

    Deci au primit un cadou de 60% din valoarea licentelor. Nu inteleg de ce. Eu nu am nici o problema sa imi schimb provider-ul daca cel prezent inceteaza sa functioneze.

    Miroase a spaga mare!
  • -6 (10 voturi)    
    3x3 (Miercuri, 30 noiembrie 2011, 21:04)

    Andrei [anonim]

    Desigur, 3 firme pe 3 licente, in nici un caz nu o sa se inteleaga intre ele ... plus cativa ani gratis ... bravo PDL esti un maestru al hotiei, mai mult decat atat era imposibil ! Ma inclin!
  • 0 (0 voturi)    
    Spaga sau.... (Miercuri, 30 noiembrie 2011, 21:18)

    Mama lu Vreme [anonim]

    Tata lu Vreme va asteapta cu spaga ! Ce credeti ca se prelungesc asa usor ? :))
  • +2 (2 voturi)    
    ANCOM se descalifica (Miercuri, 30 noiembrie 2011, 21:35)

    george [anonim]

    Asa autoritate, asa principii! Pai hai sa prelungim si mandatul parlamentarilor pana expira mandatul presedintelui, de acord??? Pentru ce se mai dau legi si decizii daca autoritatea nu le respecta? Ministerul Comunicatiilor a fost consultat?
  • +9 (9 voturi)    
    licente (Miercuri, 30 noiembrie 2011, 22:03)

    obs. [utilizator]

    Dupa ce ca au primit licente pe sume de nimic ,au castigat miliarde de euro,nu a fost nici o concurenta reala ci o intelgere tacita acum de mos craciun le facem alt cadou le prelungim licentele.Interesant cum se pune problema,vezi doamne in interesul milioanelor de abonati.Eu ,un abonat ,vreau sa se scoata la licitatie,vreau cati mai multi operatori,vreau concurenta,vreau ca ANCOM sa aduca bani la buget ,nu sa-mi poarte mie de grija.
  • 0 (0 voturi)    
    Repetentul ... (Miercuri, 30 noiembrie 2011, 22:08)

    io [anonim]

    ... Marinescu spune lucruri traznite!
    • +1 (1 vot)    
      rusinica, rusinica (Joi, 1 decembrie 2011, 10:43)

      stavros [anonim] i-a raspuns lui io

      ancomul a intrat in criza pentru ca nu si a facut temele la timp! nu e suficient sa publici planuri de actiuni pentru anul urmator, trebuie sa le si respecti! ancom a devenit un instrument de spoliere a statului roman. ceea ce propune ancom poarta numele de incurajarea evaziunii fiscale si discriminare, pentru ca acorda un cec in alb celor mai mari operatori mobili, operatori care au scos venituri de zeci de miliarde de dolari din Romania...
  • +6 (6 voturi)    
    pret de nimic (Miercuri, 30 noiembrie 2011, 23:47)

    nebv [anonim]

    numai asa ca termen de comparatie:

    doar pentru Licenta 3G (UMTS) statul german a incasat 50 Miliarde de Euro.

    Romania nu-i Germania da 75 de milioane mi se par
    bani foarte putini ... probabil au mai intrat 75 milioana spagi
    • +1 (1 vot)    
      licente 3G (Joi, 1 decembrie 2011, 5:11)

      mac_mini [anonim] i-a raspuns lui nebv

      In jurul anului 2000 licentele 3G in EUropa de Vest s-au dat la niste preturi ametitoare - ZECI de mld Eur.

      Si firmele au lictat atat de mult pe ele, ca au ramas fara bani ca sa le si implementeze.
  • +4 (4 voturi)    
    Da si mie un an ... (Joi, 1 decembrie 2011, 10:03)

    dimitri [anonim]

    Parca-i vad pe comicii francezi care faceau misto de poporul roman, acum cateva saptamani, milogindu-se "da si mie un ban", parodiindu-si acum propria companie Orange care activeaza in Romania: "DA SI MIE UN AN, FARA TAXA DE LICENTA"
  • +1 (1 vot)    
    ACUM, si daca costul licentelor este mai (Joi, 1 decembrie 2011, 11:26)

    db [anonim]

    mare, de unde vor scoate companiile banii respectivi? Din buzunarele cliiiiientiiiiilor, bineinteles, crescand pretul serviciilor prestate. In Rom. avem niste preturi asa si asa, nu chiar ingrozitoare comparativ cu alte tari din Europa. Intr-o tara in care infrastructura rutiera si organizarea administrativa sunt slabe faptul ca telefonia mobila e relativ ieftina e de mare ajutor si iti creste eficienta si eficacitatea, atat personala cat si a afacerilor. Oricum, la nivelul anului 1996, nu avea nimeni cum sa evalueze cat de bine va merge telefonia mobila, avand in vedere ca atunci preturile serviciilor pareau/erau prohibitive pentru majoritatea romanilor, basca ca o anumita parte mai inchistata a romanilor isi promitea ca nu va folosi niciodata telefon mobil, ca de' e de fite, asa ca eu personal nu gasesc ca primele licente au fost f. ieftine. Revenind la context, probabil ca prelungirea licentelor o fi vreo facatura, ca la noi ce e la vedere ascunde mult prea des aranjamente anti-concurentiale si impotriva pietei libere, dar nici nu va bucurati la preturi prea mari ale licentelor, ca tot noi le platim si banii intra tot in butoiul Danaidelor = Bugetul de stat al Rom. , din care se scurg asa de usor pe tot felul de frectii clientelare.
    • 0 (0 voturi)    
      Subscriu (Joi, 1 decembrie 2011, 15:19)

      Mark [anonim] i-a raspuns lui db

      Exact ce voiam sa spun si eu!
  • 0 (0 voturi)    
    pret de nimic (Joi, 1 decembrie 2011, 20:03)

    ieftin / scump [anonim]

    sa spui ca 75m erau bani putini in 96-97 in romania e exagerat. de ce nu ai cumprat-o tu? era licitatie deschisa pentru oricine. fa un exercitiu de memorie sau o cercetare (daca erai prea mititel sa-ti aduci aminte) care era situatia noastra economica atunci...ce salarii aveam, ce somaj era, cati investitori straini erau in ro...
  • 0 (0 voturi)    
    ilegal (Vineri, 2 decembrie 2011, 0:24)

    V [anonim]

    Aceasta decizie, in masura in care este adoptata, este ilegala. Nu exista niciun temei legal pentru prelungirea acestor licente fara o noua procedura competitiva. Este foarte simplu, peste tot in lume resursele limitate se acorda prin proceduri competitive pentru anumite perioade de timp si se pot prelungi in urma unor proceduri similare. Este ceea ce recunoaste si ANCOM, din moment ce spune ca va face acest lucru in 2013, doar ca aceasta prelungire de doi ani mascheaza incompetenta institutiilor cu atributii in domeniu si inexistenta unei strategii clare. Este inadmisibil sa stii ca aceste licente expira la sfarsitul lui 2011 si sa nu iei nicio masura ca sa organizezi o noua procedura pana in decembrie, iar apoi sa prelungesti pur si simplu licentele. In aceste conditii, de ce nu s-ar putea prelungi inca o data toate licentele sau de ce nu s-ar oferi o prelungire similara si Cosmote?