Apple incearca sa obtina in justitie blocarea vanzarilor pe piata americana a Galaxy Nexus, terminalul Samsung cu cea mai avansata versiune Android

de Adrian Vasilache     HotNews.ro
Luni, 13 februarie 2012, 17:32 Economie | Telecom

Google Galaxy Nexus
Foto: Google
Apple a solicitat in instanta saptamana trecuta, intr-o plangere depusa la o instanta federala din San Jose, California (SUA), blocarea vanzarilor pe piata americana a Galaxy Nexus, terminalul Samsung dotat cu cea mai avansata versiune a platformei Android, denumita Ice Cream Sandwich, informeaza Reuters. Samsung este acuzata ca noul terminal dispune de functii care incalca patru brevete Apple, printre care si o functie de cautare prin comanda vocala.

Galaxy Nexus, smartphone a carui lansare a fost amanata de catre Samsung in luna octombrie a anului trecut in semn de respect pentru moartea co-fondatorului Apple, Steve Jobs, este primul telefon dotat cu cea mai recenta versiune a sistemului de operare Android, 4.0 - Ice Cream Sandwich.

Lupta in justitie dintre cele doua companii a inceput in luna aprilie a anului trecut, cand Apple a depus plangere impotriva Samsung tot la aceasta instanta din California, acuzand compania asiatica de plagiat si motivand ca la telefoanele Galaxy si la tableta Galaxy Tab Samsung a copiat solutii tehnice brevetate de Apple. Din aprilie 2011 si pana in prezent cele doua companii s-au dat in judecata in 10 tari, la mijloc fiind peste 20 de procese.

Citeste si: VIDEO Galaxy Nexus: primul telefon cu noul sistem de operare Google Android 4.0


Citeste mai multe despre   
























[P] Camera Consultantilor Fiscali organizeaza examen de atribuire a calitatii de consultant fiscal sau de consultant fiscal asistent in Bucuresti, in data de 4 noiembrie 2017

Camera Consultantilor Fiscali este organizatia profesionala de utilitate publica care coordoneaza activitatea de consultanta fiscala din Romania si are in evidenta peste 5.500 de membri la nivel national. Inscrierile la examen se fac in perioada 2 octombrie 2017 - 20 octombrie 2017 pe site-ul http://www.ccfiscali.ro/.

2485 vizualizari

  • +2 (2 voturi)    
    iar? (Luni, 13 februarie 2012, 17:50)

    me [anonim]

    s-au gandit sa faca produse mai bine decat samsung si sa-i bata?
    da e mai simplu sa bagi 90% din venitur iinreclama si sa ai telefoanele mai scumpe cu 50% decat concurenta... si apoi sa-i dai pe toti in judecata ca nu esti tu in stare sa inovezi
    • 0 (0 voturi)    
      serios? (Luni, 13 februarie 2012, 20:09)

      meme [anonim] i-a raspuns lui me

      1. Mai uita-te la preturi. O sa vezi ca sunt la fel de scumpe ambele. 50% mai scump iti strica toata credibilitatea.

      2. Inca astept ceva de la Android OS si Android phones care sa vina cu ceva in plus fata de iPhone.

      A, sunt utilizator de Android, in caz ca te intrebai... atat doar ca mai are un pic pana la iPhone, cu tot cu Icecream.
      • 0 (0 voturi)    
        Cuc e-i mai bun iPhone? (Marţi, 14 februarie 2012, 10:07)

        Flamer [anonim] i-a raspuns lui meme

        Totusi daca veni vorba, cu ce-i mai bun iPhone decat un top level Android phone?
        • 0 (0 voturi)    
          cu mai multe, depinde de ce cauti (Marţi, 14 februarie 2012, 16:40)

          meme [anonim] i-a raspuns lui Flamer

          1. Integrare software-hardware
          2. Integrare OS - App (standarde de consistenta)
          3. Look and feel (si hardware si software)
          4. Enterprise level apps (daca ne gandim doar la calendar, addressbook si email - care se pot integra si cu GMail, daca ii sa comparam cu Android)
          5. Ca user de Galaxy II si Atrix pot sa spun ca iPhone-ul raspunde mai bine decat ambele (si alea sunt top of the line, bine Atrix mai putin)
          6. App-uri de comunicare (Skype, Bria) zboara pe iPhone (scartaie rau pe Android)
          7. BEST OF ALL - Apple Tech Support
          8. Cunosc pe cineva care si-a vandut iPod touch-ul Gen 1 (in afara de telefonie si GPS identic cu iPhone) pentru 1/3 din pretul initial, telefoanele cu Android nu valoreaza nimic dupa 3 ani.
          9. Sandboxing complet pentru aplicatii (bine, aici depinde de necesitatile de securitate - shared space la Android poate sa fie mai folositor pentru unii daca sunt ok cu o expunere ceva mai mare)
          10. Bateria dureaza mai mult (bine, la smartphone-uri ii mai putin esential, dar Apple a investit mai mult in tehnologie)
          11. RETINA DISPLAY (Samsung mai are un pic de lucru, restul nu se apropie deloc)
          12. Cicluri regulate de update - upgrade complet independent (inclusiv OS, on-the-fly)
          13. hardware-ul nu scartie din incheieturi ca la Atrix din cauza ca ii plastic prost ci sticla si metal

          14. Pretul? Acelasi ca la Galaxy II
          15. De ce sunt pe Android? Pentru ca imi place Linux si JAVA dar ma bate rau gandul sa trec pe iPhone pentru ca nu simt nevoia sa fac hacking pe telefon.
          • 0 (0 voturi)    
            cate baliverne... :) (Miercuri, 11 aprilie 2012, 23:18)

            popas [anonim] i-a raspuns lui meme

            Sunt sigur ca nu mai citeste careva comentariul meu, dar nu am reusit sa ma abtin, dupa ce am citit comentariul tau...
            1. Ce reprezinta integrare hardware-software? si cu ce e mai bun iphonul decat un nexus? Nexus este smartphone nativ Google, hardware este la 1 an lumina distanta fata de iphone. Are procesor NFC, are retea 4G- LTE, are mufa mini-USB (port standard). ICS merge impecabil, cu ce e mai bun iphone?
            2. E normal ca daca ai 1 OS, si o singura rezolutie, sa ai toate aplicatiile pentru acea rezolutie; tocmai, ICS este excelent, pentru ca merge pe mai multe rezolutii... iOS nu ar gafai macar pe atatea hardware, ar muri la bootare.
            3. Ai incercat un Nexus? un Galaxy Note? un HTC One X? Vorbim de un smartphone, nu de o bucata de covor...
            4. Aici, ICS este net superior. Suport nativ pe Google Mail, calendar excelent, iOS gafaie; citeste mai multe despre subiect;
            5. Corect, iphone are un scroll mai bun decat SG2, ultimul folosind Android 2.3 Incearca cu ICS!
            6. Eu am skype pe android, si merge excelent. Ce vrei sa spui ca scartaie pe android???
            7. La ce ai nevoie de Apple support, daca produsele Apple sunt incredibil de excelente? Sunt usor de folosit, nu? Nu se strica niciodata, nu?
            8. E normal sa isi pastreze pretul, pentru ca apple scoate 3-4 versiuni de produs, si gata! La android, ai zeci de produse, pentru ca evolueaza. Compara un smartphone din 2008 cu Nexus din 2012. Compara si iPhone 3 (un produs excelent la vremea sa in 2007) cu un iphone 4S, extrem de slab vs. concurenta...
            9. ?? Habar nu am ce scrii aici :)
            10. O fi investit Apple in tehnologie, dar bateria dureaza extrem de putin, o problema pe care o acuza chiar si iFanii; ia vezi matale cat dureaza bateria la un Galaxy Note N7000 (820 ore standby pe 3G)
            11. Retina display este produsa de... Samsung :) Nexus are dpi = 316, adica excelent, cu ce e mai bun iphone?????
            12. De ce exista update-uri, daca iOS este deja excelent?
            13. iphone este extrem de fragil. Prefer un plastic dur

            .....
            • 0 (0 voturi)    
              pareri si pareri (Luni, 2 iulie 2012, 4:24)

              meme [anonim] i-a raspuns lui popas

              1. iOS optimizat pentru iPhone. Android (inclusiv ICS) mai putin. Uita-te prin cod si mai vorbim (inclusiv ICS) Cand vorbesti de smartphone nativ pentru android nu realizezi ce aberatie spui. 30 PIN connector de la iPhone ofera mai mult decat mini-USB. Pentru portabilitate renunti la foarte multe chestii pentru care ori pui porturi in plus ori renunti. Citeste despre 30 pin USB.
              2. Realizezi ca iOS ruleaza pe mai multe rezolutii si aplicatiile de iOS la fel, nu? Exista o gramada de optimizari pentru retina display, de exemplu, pe care nu le implementezi portabil pentru ca nu arata la fel (ref: pango, daca-ti spune ceva referinta).
              3. GS2, Nexus S, Motorola ATRIX (si cu si fara ICS).
              4. Suport nativ pe google mail, calendar excelent? Ce zici de mail nativ pentru gmail (Google app for iOS)+full-featured email client + full featured calendar independent the google integrabil cu Google services? K9 ii singura alternativa viabila la mail-ul de la Apple si ii tare unfriendly.
              5. Am incercat. Degeaba.
              6. Bria ai incercat? Eu tot timpul am si am avut probleme. Bria merge cu intreruperi, Skype ceva mai bine, dar are intreruperi. Poate ai incercat cu ceva hardware mai nou. Cu ce am enumerat eu mai sus nu merge stralucti. Bria ii aproape nefolosibila.
              7. Orice produs poate sa aiba defecte si sa se strice la un moment dat. Eu nu am zis ca ii perfect. Faptul ca tu ai o replica acida nu inseamna ca are legatura cu discutia.
              8. 3-4 produse cumparate de milioane. Ai gandi ca 4 ani mai tarziu ii depasit de chestii mai noi si mai ieftine. Se pare ca nu.
              9. Pacat. Ai avea un avantaj intr-un argument in care se pare ca nu ai alte avantaje.
              10. Ok, nu mai merge cu GS2, cu Nexus, hai sa incercam cu N7000? Cate telefoane cumperi sa faci un iPhone? Esti serios sau nu pricepi ironia?
              11. Retina display este produsa de Samsung pentru Apple. Nu au voie sa o puna in propriile telefoane pentru ca nu ii tehnologia lor. Ei doar produc dupa specificatii.
            • 0 (0 voturi)    
              continuare (Luni, 2 iulie 2012, 4:27)

              meme [anonim] i-a raspuns lui popas

              12. Si Solaris era excelent. Mai trec anii, se mai schimba tehnologia. De ce ii nevoie de ICS daca Android era asa bun inainte? Asta ii intrebare? A, nu ai zis nimic de device independent, ciudat...
              13. Fiecare cu preferintele lui. Vreau ceva facut bine cu care nu o sa dau pe jos. Nici ochelarii nu ii scap. Nici laptopul si nici cu televizorul nu dau pe jos din cauza ca ii plastic.
          • 0 (0 voturi)    
            avantajele android (Miercuri, 11 aprilie 2012, 23:30)

            popas [anonim] i-a raspuns lui meme

            Si hai sa iti scriu si de ce Nexus este net superior iphone 4S, in opinia mea, fireste:
            1. Ecran excelent de 4.65 inci; ergonomie superba, pe care nu o ai pe iPhone cu al sau 3.5 inch
            2. personalizare dupa cum doresti; nu este obligatoriu sa iti schimbi aspectul ecranului, dar daca iti doresti, o poti face, la iPhone nu poti;
            3. Procesor NFC - un element de viitor, pe Nexus, Note, HTC One X, etc etc ai deja NFC, pe iPhone, nu;
            4. Retea 4G, suntem in anul 2012, pe iPhone nu ai asa ceva, de ce?
            5. design excelent, inovativ - ecran curbat, iphone este deja o caramizica mica;
            6. baterie interchimbabila; o poti schimba cu una mai puternica daca este disponibila pe piata; in cazul in care se strica bateria, o poti schimba, la iphone, nu;
            7. conectivitate mai buna - prezenta mufei standard mini USB "it's a must"; la iPhone ai mufa lor, pentru care iti trebuie un ghem de adaptoare
            8. face unlock - e ceva nou, pe care nu gasesti pe iphone
            9. fotografiere panoramica pe Nexus; pe iphone, nu;
            10. pe dispozitivele cu Android poti face browse pe memorie, pe iPhone nu; pe iphone esti legat direct de iTunes
            11. Multitasking excelent, pe iPhone trebuie sa inchizi aplicatiile curente pentru a deschide o alta
            12. bara de notificare din Android este excelenta, de 10 ori mai buna decat copia din iphone.
            13. aplicatiile pe Android sunt in majoritate gratuite, pe iOS, majoritatea sunt cu bani multi
            14. si ca sa revin tot la personalizare, te plictisesti de acelasi background, pe care il detin 80 milioane de posesori de iphone; aceleasi 4 coloane de iconite, aranjate alfabetic; si... patetic...
            15. Android a evoluat semnificativ intre 1.6 si 4.0; iOS a ramas aproape la fel din 2007;

            Sunt multe de scris in continuare, dar deja ma plictisesc :)
            • 0 (0 voturi)    
              acuma pricep (Luni, 2 iulie 2012, 4:52)

              meme [anonim] i-a raspuns lui popas

              Din ce scrii mai sus reiese ca, de fapt, tu ai folosit un iPhone 4(s), altfel nu ai face greselile pe care le faci.

              A, apropos, 8 ii gaura majora de securitate si 10 ii problema pe care nu ai inteles-o din postul meu original. Poate o pricepi acuma. Asta pe langa faptul ca se poate face si browsing secure.

              Se pare ca nici multi-tasking-ul nu-l intelegi. Vezi ca iOS 1 nu mai e folosit de 4 ani.
  • 0 (0 voturi)    
    ? (Luni, 13 februarie 2012, 18:13)

    mirceamircea [utilizator]

    "...Lupta in justitie dintre cele doua companii a inceput in luna aprilie din acest an..." - suntem in februarie 2012, mai e pana sa inceapa lupta... :)
  • 0 (0 voturi)    
    Mda (Marţi, 14 februarie 2012, 9:22)

    yo7 [anonim]

    Daca erau atat de bune produsele Apple nu era nevoie sa repete mascarada asta cu justitia tot la 4 luni.
  • 0 (0 voturi)    
    idei (Marţi, 14 februarie 2012, 9:35)

    really [anonim]

    daca n-ai idei, dai in judecata si crezi ca te scoti asa...amanand vanzarile Samsung; dar bad luck...coreeanul tot mai scoate el ceva!!!!
  • 0 (0 voturi)    
    patetic (Vineri, 17 februarie 2012, 22:45)

    Szabo [anonim]

    Strategia proceselor in lant este menita sa mascheze incapacitatea lor de a realiza un produs care sa poata concura cu adevarat produsul de top al Samsung... sansele ca sa obtina suspendarea in SUA sunt minime, au mai deschis acolo procese unde au pierdut de la audierile preliminarii.
  • 0 (0 voturi)    
    obicei prost... (Luni, 20 februarie 2012, 20:40)

    Pavel [anonim]

    A devenit deja un obicei ca la fiecare nou model pe care cei de la Samsung il scot, Apple sa raspunda cu un proces. Tipul acesta de reactie mi se pare mai multa decat exagerata, as putea sa o aseman cu povestea cu Petrrica si lupul, Apple a strigat de atatea ori "ma copiaza!" incat nimeni nu o sa ii mai creada.