UPDATE Cosmote si Germanos au pus in vanzare Lumia 800 la un pret de 229 de lei impreuna cu un abonament de date de 55,8 euro pentru doi ani

de Adrian Vasilache     HotNews.ro
Marţi, 10 aprilie 2012, 12:34 Economie | Telecom

Nokia Lumia
Foto: Nokia Romania
Cele mai noi telefoane inteligente (smartphone-uri) Nokia lansate pe piata locala, Lumia 710 si Lumia 800, pot fi cumparate incepand de marti si in reteaua Cosmote si Germanos. Lumia 800 este vandut la preturi incepand de la 229 lei impreuna cu un abonament lunar de date in valoare de 55,8 euro (TVA inclus), care include 2,5 GB de trafic Internet mobil pentru o perioada de doi ani. Cu o zi in urma, Orange a anuntat ca vinde exclusiv online acest terminal la preturi incepand de la 149 euro impreuna cu abonament si o extraoptiune cu internet nelimitat de 36 euro/luna timp de doi ani.

Nokia Lumia 710 este disponibil in reteaua Cosmote si Germanos la pretul de 19 lei cu abonamentul Smart XXL sau la 999 lei fara abonament, in timp ce Nokia Lumia 800 poate fi achizitionat pentru 229 de lei cu abonamentul Smart XXL, sau cu 1499 lei fara abonament.

Ambele telefoane inteligente dispun de sistemul de operare Microsoft Windows Phone 7.5 si pot fi conectate la Wi-Fi, Bluetooth Stereo Audio, Bluetooth 2.1 +EDR, au mufa USB 2.0 High Speed, porturi micro USB si mufa standard de 3,5 mm pentru a asculta muzica favorita la casti audio. Nokia Lumia 710 are o capacitate de stocare interna de 8GB (nu dispune de slot pentru carduri MicroSD), in timp ce Nokia Lumia 800 are o capacitate de stocare de 16GB. Ambele au o memorie de 512 SDRAM.


Citeste mai multe despre   






















5136 vizualizari

  • 0 (0 voturi)    
    abonament de 55,8 +TVA ?!?! (Marţi, 10 aprilie 2012, 13:36)

    clar [anonim]

    Nu as plati asemenea abonament nici sa ma-npusti!
  • -1 (1 vot)    
    Nokia (Marţi, 10 aprilie 2012, 15:29)

    Romy [anonim]

    Acum asistam la moartea Nokia. Poate invatam ceva de aici. Cum o firma care detinea majoritatea acum decade de 5 ori mai repede fata de cum a urcat... Si asta din cauza deciziilor eronate de mangement. E trist pentru ca opiata cu multa competitie e o piata sanatoasa.
  • 0 (0 voturi)    
    Informare (Marţi, 10 aprilie 2012, 16:12)

    Vizitiul [utilizator]

    55,8 EUR x 24 luni = 1339,2 EUR adica 5852 RON.

    Cumparat fara abonament = 2.129,99 RON (pretul cel mai mare) conform ShopMania.ro. Se poate gasi, aparent si pe la 1500 RON, NOU.

    5852 impartit la 2129 = 2,74. Adica platiti la el de aproape 3 ori. La un pret de 1500 RON iese de 4 ori). In 2 ani, il puteti vinde cu maxim 400 RON in conditiile de stare perfecta (fara zgarieturi etc).

    Faceti-va calculele inainte.

    @clar: Scrie in articol ca TVA e inclus, tot e mult in baza calculelor de mai sus.
    • 0 (0 voturi)    
      .... (Marţi, 10 aprilie 2012, 16:48)

      Pinochio [utilizator] i-a raspuns lui Vizitiul

      Nu iti iei si un abonament la el?

      Asta ca tot iti place sa iti faci calcule inainte.
      • 0 (0 voturi)    
        Si cu abonament separat (Marţi, 10 aprilie 2012, 17:18)

        Vizitiul [utilizator] i-a raspuns lui Pinochio

        Tot nu ajungi la 5852 RON :) Personal nu imi fac niciodata abonamente la nimic, sunt prepaid convins!

        Iar la telefoane nu mi le iau imediat cum apar, 2-3 luni de la aparitie preturile deja scad cu 30%, si la 5 luni vorbim de scaderi de 50%. Atunci imi iau ca nu sunt influentat de "sa am cel mai tare telefon cum apare" :) LOL

        Nu ma supar daca va luati abonament cu telefon, pe bune. Am sugerat calcule pentru ca la prima vedere pare ieftin cu abonament fara sa vezi cheltuiala in intregimea ei. 55,8 EUR sigur e mai putin decat 457 EUR, dar asta pe moment.

        Toate cele bune!
    • 0 (0 voturi)    
      Confirm cele de mai sus (Marţi, 10 aprilie 2012, 17:23)

      posesor de Nokia Lumia 800 [anonim] i-a raspuns lui Vizitiul

      Inainte de a cumpara eveluati costul total al contractului:
      55,8 EUR x 24 luni = 1339,2 EUR cred ca mai trebuie adaugat: plata telefon, activare, poate taxa anuala ? ( exista asa ceva in Romania, in alte tari exista o taxa de 15-20 de euro pe an; asigurare telefon sau taxa de contract, etc )
      Pe Orange ( multumesc Hotnews pentru informare corecta a pretului final): 149Euro+12*36euro=1013 euro.
      Pentru comparatie, un pret din Austria:
      369euro( telefon cumparat la liber din magazin)+
      10.2euro(abonament cu net nelimitat fara telefon)*24luni+40euor ( taxe ) = 653.8 euro
      Sfatul meu: cumparati un telefon la liber si cautati un abonament convenabil de date sau renuntati la abonamentul de date daca este prea scump si aveti access free la Wi-Fi ( acasa sau la servici )
  • 0 (0 voturi)    
    Lumia 900 este "gratis" în State (Miercuri, 11 aprilie 2012, 9:36)

    Grigore Urechelniță [anonim]

    goo.gl/IzaEm

    Lumia 900 este "gratis" în State pentru abonamente mult mai mici decât 55 EURO.

    La noi, când va apărea, ce preț va avea? 350 de Euro cu abonamentul Balenă 75 cu extraopțiunea Internet Mega 25?
  • 0 (0 voturi)    
    pret abonament (Joi, 16 august 2012, 20:48)

    piciu' [anonim]

    e rupere abonamentul asta "balena" la noi ca la nimeni