Razvan Mustea, ministrul Comunicatiilor: Nu este realist termenul de sfarsitul lunii iunie 2012 pentru privatizarea Postei/Nu ma astept la sanctiuni de la FMI pentru ca vom intarzia acest proces cu cateva luni

de Adrian Vasilache     HotNews.ro
Joi, 12 aprilie 2012, 13:51 Economie | Telecom

Razvan Mustea
Foto: Hotnews
Nu este realist termenul de sfarsitul lunii iunie pentru privatizarea Postei Romane prin majorare de capital, a declarat joi Razvan Mustea, ministrul Comunicatiilor. In luna februarie din acest an, in prima sa conferinta de presa, Mustea declarase ca privatizarea Postei este principala preocupare, care ar trebui sa se intample pana la sfarsitul lunii iunie, conform obligatiilor asumate fata de  Fondul Monetar international (FMI). Inca mai sper ca acest proces se va incheia pana la sfarsitul acestui an si nu ma astept la sanctiuni de la FMI pentru ca intarziem cu cateva luni, a mai spus ministrul.

  • "Si daca am fi avut selectat consultantul de privatizare in luna februarie din acest an, tot nu am fi reusit sa terminam acest proces pana la sfarsitul lunii iunie. Nu ma astept la sanctiuni din partea FMI pentru faptul ca vom intarzia cu cateva luni procesul de privatizare. Cred ca FMI doreste sa vada ca statul roman vrea aceasta privatizare prin atragerea unui actionar minoritar si eficientizarea acestei companii", a declarat joi Razvan Mustea, ministrul Comunicatiilor.


Acesta a precizat ca "statul isi doreste atragerea unui investitor minoritar care sa detina cel putin 20% din companie, dar statul va ramane actionar majoritar. Se poate ajunge la situatia in care statul sa detina 51%, Fondul Proprietatea 17% din actiuni si noul investitor - restul actiunilor".

In prezent, Posta Romana este detinuta de statul roman prin Ministerul Comunicatiilor - 75% din actiuni si Fondul Proprietatea cu 25% din actiuni.

S-au schimbat toti pasii facuti pana acum in procedura de privatizare a Postei

Potrivit acestuia, au fost demarate deja procedurile de licitatie pentru selectarea unui consultant juridic, care va fi ales cel mai probabil saptamana viitoare".

La randul sau, acest consultant juridic va trebui sa aleaga apoi un consultant pentru privatizare care va oferi printre altele o evaluare a companiei si care va asista statul in atragerea unui investitor minoritar". Acest consultant de privatizare va fi ales in maxim o luna de zile".

Anuntul da peste cap toti pasii care fusesera facuti pana acum in acest proces:

  • Astfel, in luna decembrie 2011, MCSI a desemnat, in urma unei proceduri de achizitie, firma KPMG ca si consultant care sa evalueze Posta Romana in vederea redresarii economice si manageriale prin privatizare (majorare capital social) cu un investitor strategic care va deveni si actionar minoritar. Termenul limita de prezentare a raportului de evaluare a Postei Romane catre cei doi actionari era 20 ianuarie 2012.
  • Tot in luna decembrie 2011 fusese postat pe site-ul MCSI un contract de achizitii de servicii de expertiza economica, tehnica si juridica in vederea atragerii unui investitor strategic minoritar la Posta Romana, a carui valoare estimata era de 485.000 de euro (inclusiv TVA).
  • La sfarsitul lunii ianuarie 2012, MCSI a anuntat ca a decis anularea procedurii de atribuire a acestui contract de servicii de expertiza economica, tehnica si juridica "in urma constatarii unor vicii de procedura privind legislatia in domeniul privatizarii societatilor comerciale".


In legatura cu contractul castigat de KPMG, ministrul Mustea a declarat joi ca "acest contract nu a mai fost semnat, deoarece nu a mai existat finantare".

"Consultantul pentru privatizare va fi ales in maxim o luna. Uzantele arata ca intr-o perioada de 5-8 luni de la alegerea acestui consultant se poate incheia acest proces de privatizare. Inca mai sper ca pana la sfarsitul acestui an vom avea acest proces incheiat. Posta din Belgia si-a aratat interesul pentru acest proces, dar deocamdata nu suntem in faza de negociere ci doar si-au exprimat intentia", a spus Mustea.

Posta Romana avea 34.962 de angajati la sfarsitul lunii februarie din acest an, 511 angajati fiind disponibilizati in acest an. Ministrul a precizat ca nu vor mai fi alte disponibilizari in acest an.

Pentru 2011 estimarile arata ca va exista o pierdere neta de 68 de milioane de lei. Potrivit ministrului, Posta are incasari lunare de 110 milioane lei si cheltuieli salariale de 67 milioane de lei, ceea ce inseamna ca peste 60% sunt costuri cu personalul.

  • "Nu pot sa nu observ ca in Posta sunt oameni cu salarii de 700 de lei pe luna, in timp ce numarul functiilor de conducere a ramas relativ constant", a spus ministrul.

Ministrul a mai mentionat ca s-a decis in AGA (adunarea generala a actionarilor) aplicarea OUG 109/2011, astfel incat alegerea membrilor Consiliului de Administratie din Posta Romana sa se faca de catre o companie de resurse umane, proces care ar trebui sa se incheie in 3-4 luni.



Citeste mai multe despre   
























Material sustinut de BCR

VIDEO Antreprenor StartUp Nation / Fondatorul Scolii de Bijuterie Contemporana: Eu nu vin la serviciu, eu vin in propriul meu atelier, in care imi exprim ideile. Ceea ce misca industria asta sunt ideile, nicidecum cifrele

David Sandu s-a ocupat de designul de bijuterii de cand era copil si a invatat pe cont propriu tot ceea ce stie. Assamblage - Scoala de Bijuterie Contemporana a aparut drept consecinta a acestei pasiuni. David face parte dintr-o industrie creativa emergenta, insa atat el, cat si cei care au trecut in ultimii 7 ani pe la bancurile de lucru ale scolii sale se vad adesea nevoiti sa spuna ca fac alte lucruri, pentru ca activitatea lor nu exista intr-un cadru legal.

1026 vizualizari

  • +1 (1 vot)    
    nu (Joi, 12 aprilie 2012, 14:29)

    nu [anonim]

    nu va grabiti, domnule ministru, nu. asteptati pana dupa parlamentare,s a vina usl-ul la putere, sa o "privatizeze" ei, cui le convine si contra comisionului care le place.

    faceti-le un cadou, va rog frumos!

    altceva decat sa amanati si sa ne bagati pe gat scuze nu stiti?

    ati avut la dispozitie ANI INTREGI sa faceti privatizarea.

    bravii dumneavoastra antecesori nu au stiut decat sa... amane.

    si va mai mirati de ce suntem dezamagiti?
    • 0 (0 voturi)    
      Parca era vorba ca daca vine Geoana (Joi, 12 aprilie 2012, 14:51)

      cosminrs [utilizator] i-a raspuns lui nu

      o sa privatizeze posta... nu asa ne spunea amenintator Basescu in 2009 in campania electorala?
      Sau atunci era ceva nasol privatizarea postei si acuma e o chestie normala...
      De ce altii nu privatizeaza totul? De ce companiile noastre de stat sunt cumparate de alte companii de stat din alte tari... Hai sa vedem cum merge un stat care nu detine nimic? Suntem doar un experiment?
      • 0 (0 voturi)    
        pai (Joi, 12 aprilie 2012, 16:23)

        pai [anonim] i-a raspuns lui cosminrs

        pai ti se pare ca noi suntem la nivelul la care sunt altii (recte Franta) ca sa ne permitem sa stam pe loc?

        ti se pare ca pana acum a fost privatizata posta? nu? pai si atunci cum se face ca merge atat de prost?

        te pomenesti ca singurii patrioti din Romania sunt angajatii la stat? astia, din privat, ce suntem? tradatori de neam si tara?

        m-am saturat sa platesc taxe ca sa intretin adormitii si taietorii de frunza de caini din companiile de stat!

        statul trebuie sa insemne doar administratie, reglementari, ordine, aparare si diplomatie.

        ATAT!

        nu vrei sa cedam si proprietatile noastre tot statului? ba chiar si nevestele!

        aud?
        • 0 (0 voturi)    
          aberezi draga? (Joi, 12 aprilie 2012, 18:33)

          cosminrs [utilizator] i-a raspuns lui pai

          nu vorbesc de cedat nimic statului.
          doar ca anumite chestii ar trebuie sa fie ale statului. dar noi ne dam de dreapta de nu mai putem cand e vorba de privatizari, dar cand e vorba sa imi dea statul inapoi proprietatea mea.. mai pe langa.. primesti doar 15%..
          asa ca lasa textele..
          Mi se rupe de angajatii de la stat ca nu sunt buni de nimic.. asta nu inseamna ca nu isi au scopul lor.. ar trebui sa urle cineva la ei, sa fie schimbati pana gasesc pe unii care sa isi faca treaba..
          asta cu privat contra bugetari... e buna pentru o campanie electorala, nu pentru o discutie normala.
          Da.. stat inseamna administratie.. si asta inseamna si administratia unor anumite companii strategice... dar cum noi am invatat doar sa furam statul... ar fi culmea sa fie statul un manager bun..
          Intrebarea mea era De ce in 2009 Basescu speria lumea ca Geoana vrea sa privatizeze posta si sarea, iar acuma daca face asta a devenit un lucru bun...
          Stiu ca fiind un mare sustinator, orice zice, de oricate ori isi schimba parerea e ok pentru tine.. pentru mine se numeste penibilitate si ipocrizie.
          • 0 (0 voturi)    
            nu (Joi, 12 aprilie 2012, 18:49)

            nu [anonim] i-a raspuns lui cosminrs

            nu, cred ca Basescu atunci a zis ca pericolul nu este privatizarea postei, ci privatizarea postei catre patriciu si vantu si voiculescu. de altfel,s e si vede in campaniile de presa. urmarea.

            alegatorilor trebuia sa le explice "mai simplu". cei care aveau minte sa inteleaga, au inteles.

            cele mai corecte privatizari sunt PE BURSA, prin licitatie deschisa, sa poata cumpara/si vinde si romani, si straini.

            de ce sa ramana posta a statului? ti se pare ca statul nu poate impune legi? asa si deszapezirea ar trebui sa ramana a statului, ca doar e domeniu strategic la o adica, nu?

            ei, si cu toate astea, deszapezirea e privata. exista legi care reglementeaza obligatii extra-contractuale in caz de forta majora.

            si asa se poate face si pentru posta, si pentru restul companiilor de stat.
          • 0 (0 voturi)    
            ti (Joi, 12 aprilie 2012, 18:53)

            ti [anonim] i-a raspuns lui cosminrs

            ti se pare ca daca se privatizeaza, gata, nu mai este "patrioata"? crezi ca in caz de razboi numai bugetarii si angajatii la stat au sa fie cu armele in mana pe front? aia din privat nu?

            tot ei tins tatul in spate, tot ei se sacrifica pentru el.

            asa si cu posta. crezi ca are sa fie mai putin romaneasca? au sa dea afara toti romanii si au sa ii inlocuiasca cu rusi? are sa asculte de legile din rusia si nu dupa cele din romania?

            asta cu "strategic" si "nu ne vindem tara" este doar o scuza pentru ca politicienii sa indoape companiile de stat cu protejatii si capusele lor, pentru ca romanul o inghite usor pe asta cu "strategic" si "administrat de stat".

            ce suntem noi, astia din privat? tradatori de neam si tara? trebuie sa pupam bugetarii intruna? sa le multumim ca ne dau voie sa respiram?

            statul este pus acolo ca sa ne serveasca pe noi, nu ca sa ne inchinam la un nou idol!
            • 0 (0 voturi)    
              ma intreb daca gandesti (Vineri, 13 aprilie 2012, 11:57)

              cosminrs [utilizator] i-a raspuns lui ti

              tot vorbesti despre astia din privat de parca am fi nu stiu ce mare chestie.
              Nu insemnam pentru stat decat o vaca de muls.
              Statul e pus sa ne serveasca pe noi... SI nu o face. Oricat ar veni d'alde BAsescu sa ma abureasca.. eu nu vad nimic..
              Nu privatizare care PArticiu sau Vantu? Cu ce imi demonstrezi mie ca sunt mai buni sau mai rai decat altii? Ca asa a zis Basescu? Na... argumente nu discursuri dragul meu..
              Romtelecom cand l'am vandut unei companii de stat grecesti ce a facut? a marit preturile sa fie platit comisionul de 100 mil dat? Altii nu o sa faca la fel?
  • 0 (0 voturi)    
    Nici Posta nu are eficienta economica? (Joi, 12 aprilie 2012, 14:59)

    Ion Tambrian [anonim]

    Oare de ce ar trebui privatizata posta? Ea este o institutie careia i s-a facut o buna infrastructura si care nu are cum sa lucreze neeficient.
    In cazul in care si aici se fura prea mult atunci hotii trebuiesc prinsi. Evident ca sunt si multi care vor sa-si puna sugatoarea pe posta. A se vedea in acest sens mesajul celui ce posteaza ca nu mai poate ca nu se privatizeaza posta....
    • 0 (0 voturi)    
      infrastructura (Joi, 12 aprilie 2012, 17:42)

      cetatean [anonim] i-a raspuns lui Ion Tambrian

      Am găsit un exemplu referitor la infrastructura critică și sectoarele acesteia (poșta fiind unul dintre aceste sectoare): http://www.dhs.gov/files/programs/gc_1189168948944.shtm
      Este un site al Departamentulul de Securitate Internă al guvernului SUA, de pe care am preluat următoarele: Protejarea şi asigurarea continuităţii infrastructurii critice din Statele Unite sunt esenţiale pentru securitatea naţiunii, sănătatea şi siguranţa publică, vitalitatea economică şi modul de viaţă.
      Infrastructura critică conține bunuri materiale(active), sisteme şi reţele, fizice sau virtuale, atât de vitale pentru Statele Unite, încât deteriorarea sau distrugerea lor ar avea un efect invalidant asupra securității naţionale, a securității economice, a sănătății sau a siguranţei publice.
      „Homeland Security Presidential Directive 7” a identificat 17 sectoare ale infrastructurii critice şi permite Departamentulul de Securitate Internă să identifice lacunele existente şi să stabilească noi sectoare, pentru a umple aceste goluri. În prezent, pe această pagină web se face referire la următoarele 18 sectoare: agricultură şi industrie alimentară; bancar şi finanţe; chimie; servicii comerciale; comunicaţii; manufactură critică; baraje; industria de bază pentru apărare; servicii de urgenţă; energie (electricitate, petrol și gaze naturale); servicii guvernamentale; asistenţă medicală şi sănătate publică; tehnologia informaţiei; monumente și icoane(simboluri) naţionale; reactoare, materiale și deseuri nucleare; poştă și mesagerie; sisteme de transport; apă.
  • 0 (0 voturi)    
    De ce s-o privatizam ? (Joi, 12 aprilie 2012, 15:14)

    dan [anonim]

    Nu pricep, multe state au posta sub proprietatea statului (Statele Unite, Australia, Canada s.a.m.d), de ce trebuie neaparat privatizata?
    • 0 (0 voturi)    
      pentru (Joi, 12 aprilie 2012, 16:26)

      pentru [anonim] i-a raspuns lui dan

      pentru ca noi nu suntem atat de bogati ca SUA, Australia si Canada incat sa ne permitem sa platim taxe pentru intretinerea acestor gauri negre unde de-abia isi misca fundul niste paraziti care au prins cate o sinecura la stat.

      si te mai si trateaza cu spatele cand te duci la ghiseu, ca sunt ocupati sa isi bea cafeaua.

      macar, daca e privatizata si nu iti convine, nu te mai duci la ei si au sa intre in faliment. ai o masura de a-i pedepsi.

      pe cand asa, la stat? degeaba nu iti convine, ca nu ai ce alege. si, oricat ti-ar fi scarba de serviciile lor, tot are sa te jupoaie statul cu taxe ca sa tii in spate posta.

      e foarte convenabil, asa, da! dar numai pentru taietorii de frunza de la stat!
  • 0 (0 voturi)    
    FMI dusmanul Romaniei (Joi, 12 aprilie 2012, 16:26)

    Cel [anonim]

    FMI ne forteaza sa vindem posta, De ce?

    FMI este cel mai mare dusman al romaniei.
    Eficientizati posta, management privat platit daor cu procent din profit si sa rezolvat problema
    • 0 (0 voturi)    
      o (Joi, 12 aprilie 2012, 16:54)

      o [anonim] i-a raspuns lui Cel

      o fi dusmanul lenesilor, hotilor si incompetentilor, a celor care asteapta para malaiata sa cada.

      FMI nu cere decat un lucru de bun simt: sa te incadrezi cu cheltuielile in ceea ce produci.

      dar, poate ai dreptate. FMI este dusmanul nesimtitilor.