Guvernul a aprobat o schema de ajutor de stat de 100 milioane euro pentru firmele IT care dezvolta proiecte prin care se creeaza minim 200 locuri de munca

de Claudia Pirvoiu, Adrian Vasilache     HotNews.ro
Marţi, 31 iulie 2012, 17:50 Economie | Telecom

Guvernul a aprobat marti o hotarare care prevede acordarea unei scheme de ajutor de stat in valoare de 100 de milioane de euro pentru finantarea costurilor salariale aferente personalului inalt calificat in domenii precum IT&C, cercetare - dezvoltare si inovare, a declarat Florin Georgescu, Ministrul Finantelor. Pentru a beneficia de acest ajutor de stat, firmele trebuie sa dezvolte proiecte care implica crearea de noi locuri de munca (minim 200 pentru fiecare investitie) si mentinerea acestora pe termen mediu (5 ani de la ocuparea fiecarui loc de munca), iar ajutoarele sunt de 40% din cheltuielile salariale pentru noii angajati in zonele Bucuresti-Ilfov si 50% in alte regiuni, a spus Ministrul.

HotNews.ro a scris luni, 23 iulie, despre acest proiect de Hotarare de Guvern supus consultarii publice pe 17 iulie pe pagina web a Ministerului de Finante. In varianta de proiect, firmelor li se cerea sa creeze minim 300 de locuri de munca pentru fiecare investitie pentru a beneficia de acest ajutor de stat.

Conform proiectului de Hotarare de Guvern, nivelul maxim al ajutorului de stat de care poate beneficia o intreprindere in cadrul schemei este echivalentul in lei a 28,125 milioane euro, daca creeaza locuri de munca ca urmare a realizarii unei investitii initiale in orice regiune, mai putin regiunea de dezvoltare 8 Bucuresti - Ilfov. Pentru investitiile si locurile de munca create in regiunea de dezvoltare 8 Bucuresti - Ilfov nivelul maxim al ajutorului de stat de care poate beneficia o intreprindere este echivalentul in lei a 22,500 milioane euro.

Perioada de valabilitate a schemei in care se pot emite acorduri pentru finantare este de 2 ani, respectiv 2012 - 2013. Plata ajutorului de stat se efectueaza in perioada 2013 - 2018, in limita bugetului anual alocat schemei.

Bugetul total maxim al schemei este de 440 milioane lei, respectiv echivalentul a 100 milioane euro, cu posibilitatea suplimentarii, astfel:
a) credite de angajament pentru emiterea de acorduri pentru finantare pentru
perioada 2012 - 2013;
b) credite bugetare pentru plata ajutorului de stat pentru perioada 2013 - 2018.

In proiect se mai precizeaza ca, numarul total estimat al intreprinderilor care urmeaza sa beneficieze de ajutor de stat in baza schemei este de 10, numarul mediu anual de intreprinderi beneficiare fiind de 5.


Citeste mai multe despre   






















4975 vizualizari

  • +3 (3 voturi)    
    dedicatie (Marţi, 31 iulie 2012, 18:12)

    __adi__ [utilizator]

    Suna a masura luata cu dedicatie din moment ce se stie ca sunt exact 10 firme.

    Nu prea vad cum poate o firma sa creeze 200 de locuri de munca pe un proiect, poate pe unul de la stat daca sunt ceva "certitudini".

    50% din ce salar se plateste?
  • +3 (3 voturi)    
    . (Marţi, 31 iulie 2012, 18:14)

    adi.i [utilizator]

    Evident e ilegal sa faci reduceri nominale, pentru Siveco si care o mai fi avut contracte cu statul in ultimii 10-15 ani.

    Ca restul firmelor de IT de 5, 10, 15.. pana la 50, 60 angajati, nu creeaza locuri de munca.
  • +4 (4 voturi)    
    Foarte ciudat (Marţi, 31 iulie 2012, 18:19)

    Demosthenes [utilizator]

    "ajutoarele sunt de 40% din cheltuielile salariale pentru noii angajati in zonele Bucuresti-Ilfov" nu cred ca firmele IT din Bucuresti o duc rau. Era mai bine daca sprijineau alte zone din tara, acolo unde chiar e nevoie de locuri de munca.
    Din asta inteleg ca sunt sprijinite doar cateva firme mari. Era mai util daca ajutau firmele mai mici, sa le ajute sa se dezvolte, sa ajunga o concurenta reala pentru firmele Siveco, Bitdefender, UTI si alti colosi. M-am saturat de proiectele guvernamentale care ajuta anumiti "clienti".
  • +1 (1 vot)    
    it (Marţi, 31 iulie 2012, 18:30)

    gicacontragica [utilizator]

    au aderat la conventia de la bologna ca sa faca mai multi ingineri si salarii mai mici iar acum se trezesc sa finanteze firmele din it pentru ca sunt ingineri care nu au de lucru? cine se informeaza despre conditiile de viata ale inginerilor din alte tari stie ca in domeniu nu e deloc bine - salariul este mic si respectul este zero! si mai stie ca sunt multi medici si farmacisti bogati si o groaza de ingineri care au ajuns pe drumuri!
  • +2 (2 voturi)    
    Gaduri (Marţi, 31 iulie 2012, 18:31)

    Vlad.G [utilizator]

    Ideea e buna de a baga bani in IT.

    Dar, am niste temeri pentru ca Planul incurajeaza lumea din ro sa angajeze in IT, contribuind cu 50% din salariu.

    Firma va pune cealalta parte pentru cei 200 de angajati, o chestie pe care numai corporatiile si le permit.

    negative:
    - nu castiga shopurile mici de soft, ci tot alea mari gen Microsoft, Oracle.
    - strategia nu are in spate si alte conditi gen, firma trebuie sa produca soft pentru export, care va influenta direct PIBul
    - in mare, se vor angaja ~3500 programatori, care sunt nevoile, ii avem?

    pozitive:
    - se va face de munca
    - firmele vor avea buget mai mare

    Intrebari:
    - se pune prioritate firmelor neaose?
    - se cere studiu de fezabilitate autorizate de 3rd parties de la o firma din afara? adica, exista un sistem de control transparent ca sa ne asiguram ca exista rezultate?
    - cand se dau banii, dupa studiul de fezabilitate sau inainte? calup sau pe bucati, care actioneaza ca controller (n-ai facut ce-ai zis, nu-ti mai dam restul)


    Atat imi doresc: din toata cheltuiala asta sa iasa macar un producator de soft precum ESET din slovacia care face NOD32, sau o firma care vine intr-adevar cu ceva nou cum e EMC in cloud computing, AVEGO in cu geoinformatie despre traffic, samd. Ceva de nisa, care sa ne vanda in toata lumea, cat de mic.

    Dar, cum n-avem traditie de business, temerea mea e ca s-ar putea ca fondul sa fie devorat rapid, si fara rezultate palpabile.

    N-as vrea ca toata povestea sa se termine asa: programatorii si-au luat banii, dar nu avem nimic ce vinde in afara dupa toata povestea.

    Sa lasam temerile totusi si sa urmarim, sunt ceva antreprenori in IT in ro care fac banu cu firme din afara, si sa speram ca sistemul va fi transparent, iar interesul tuturor va fi sa facem bani si sa-i manevram in interes productiv.

    Imi doresc o tara ca o floare :)

    Bafta!
    Vlad
  • +3 (3 voturi)    
    O sa-si faca SIVECO 30 firme... (Marţi, 31 iulie 2012, 18:46)

    alex1234 [utilizator]

    care firma it poate sa faca un proiect de 200 de ingineri vreme de 5 ani?

    in 5 ani nu e sigur ca va mai fi windows-ul....


    in loc sa ajute firmele cu 5-10 angajati sa se dezvolte....guvernul da bani de la stat la firme de it mari

    o sa-si faca siveco, ghita, talpes si inca vreo doi, 30 de firme noi in care si o sa-si dezvolte proiectele vechi (majoritatea doar cu statul vezi ghita si siveco) si o sa ia 100 milioane de la stat , pe gratis....

    alta afacere privata cu banii statului
  • +4 (4 voturi)    
    Offf (Marţi, 31 iulie 2012, 18:53)

    AlexandruNedelcu [anonim]

    In primul rand ar trebui sa mentionez ca sunt informatician de profesie.

    Ce se intampla cand oameni politici total deconectati de aceste industrii iau decizii: bani dusi fix pe apa sambetei.

    Raspunsul este simplu ... daca vrei sa atragi firme IT mari din afara la noi, nu o poti face decat prin (1) taxe mai mici si nu ajutoare + (2) forta de munca calificata

    Iar atragerea firmelor mari de IT nu este de fapt idealul. Pentru ca firmele mari de IT se orienteaza spre hub-uri tehnologice unde exista multe firme mici de IT (startup-uri de cateva persoane) ... adica orase ca Londra, Dublin si Berlin.

    Oamenii astia sunt total anti-progres, pro-aruncat bani.
  • 0 (2 voturi)    
    Nu e rau dar se poate si mai bine (Marţi, 31 iulie 2012, 20:08)

    Nila [utilizator]

    Mai bine investeau banetul asta in calificarea bugetarilor care lucreaza in departamentele IT ale diverselor institutii publice, cum ar fi: Ministrerul Finantelor (e nevoie la greu de munca calificata in IT pentru agregarea si prelucrarea datelor - doar ca exemplu Bugetele de Venituri si Cheltuieli, Executiile Bugetare, etc), STS, Ministerul Agriculturii, primariile din municipiile resedinta de judet, etc etc etc. Daca aceste cadre (din departamentele de IT) ar fi bine platite si trimise la traininguri, s-ar imbunatati f mult calitatea muncii tuturor celorlalti functionari publici si, implicit, calitatea vietii noastre (birocratie mai mica, etc).
    In plus, firmele care "consuma" in mod traditional contracte cu statul ar lua-o in mana (Siveco, Asesoft, etc).
    Acum sa trec la ideile mele paranoice: nu cumva mr. Sebastian Ghita a renuntat la actiunile eMag.ro pentru a face rost de lichiditati si a pune pe picioare o noua afacere (sau s-o extinda pe cea existenta - Asesoft)?? Se stie ca Ghita Sebastian e prieten la catarama cu Copy-Paste (va mai aduceti aminte stenogramele acelea: "SG - M-am rugat de ei, le-am adus, i-am zis lu' Ponta "ba, o f.. pe m..., fac 1.2 rating, te duci la televizor!" S-a dus, saracul. Mi-a zis: "ma duc, ma, in p... mea, fac, zic, dau breaking news, fac ce vreti voi, na, vin eu la televizor". Nu mai o tragem in sus, o pierdem de la ora 5-6, si nu mai apucam s-o tragem in sus" sursa: http://www.ziare.com/sorin-ovidiu-vantu/arestat/stenograme-ghita-ii-ordona-lui-ponta-sa-vina-la-realitatea-tv-ca-sa-faca-rating-1089795 ...
  • 0 (2 voturi)    
    Inca ceva (Marţi, 31 iulie 2012, 20:10)

    Nila [utilizator]

    Mai multe locuri de munca in IT inseamna multi bani la buget, in conditiile in care salariile in IT sunt maricele iar guvernul Pontac va trece la impozitarea progresiva cat de curand ;)
    Cred ca se creeaza de fapt o baza mai mare de impozitare....
  • +2 (4 voturi)    
    DUPA CUM VAD... (Marţi, 31 iulie 2012, 20:42)

    schroedinger [utilizator]

    Ca functioneaza bazele de date si softurile dedicate autoritatilor romane, mai curand as cere bani celui care vrea sa-mi ofere un soft!
  • +1 (1 vot)    
    intrebare (Marţi, 31 iulie 2012, 22:05)

    ccvica [utilizator]

    sa fie oare nota de plata pentru sustinerea de care s-au bucurat la romania tv a lu mister Ghita??? intreb si eu ca necunoscator
  • +2 (4 voturi)    
    Pentru sisteme de irigatii .. (Marţi, 31 iulie 2012, 23:22)

    Gheorghe1 [utilizator]

    Ar fi si mai bine daca ajutorul ar fi pentru refacerea sistemele de irigatii.. Softul si IT-ul e ok oricum.