Cosmote vinde iPhone 5 la preturi incepand de la 999 lei impreuna cu abonament de 55,8 euro pe doi ani

de Adrian Vasilache     HotNews.ro
Miercuri, 31 octombrie 2012, 11:39 Economie | Telecom

Preturi iPhone 5, Cosmote
Foto: Cosmote Romania
Cosmote a postat miercuri pe site-ul propriu preturile pentru iPhone 5, care incep de la 999 lei impreuna cu abonament de 55,8 euro pe doi ani (pentru varianta de 16 GB). Orange si Vodafone, primii doi operatori din piata, accepta deja precomenzi pentru iPhone 5, la preturi de la 269 euro impreuna cu abonament de 51 de euro pentru doi ani, si au anuntat ca terminalul va fi livrat clientilor pe 2 noiembrie. Primele telefoane vor putea fi cumparate chiar de joi seara in cadrul unor evenimente speciale de lansare organizate de Cosmote si Vodafone.

Abonamentul de 55,8 euro cuprinde 500 de minute nationale/internationale, 3000 de minute in retea, 3000 de SMS-uri in retea, 3000 de minute Romtelecom fix, 500 de MMS-uri in retea si 2,5 GB de trafic de date inclus.

Evenimentul Cosmote va fi organizat joi, 1 noiembrie, incepand cu ora 21:00, in magazinul operatorului din Bulevardul Magheru, nr. 35. Vodafone va organiza evenimentul de lansare iPhone 5 in magazinul Experience Store din AFI Palace Cotroceni.

La Orange, iPhone 5 cu cel mai mic spatiu de stocare de 16 GB costa cel mai putin 269 euro impreuna cu abonament de date de 51 de euro pe doi ani. La Vodafone, acelasi telefon costa cel mai putin 299 de euro impreuna cu un abonament de date de 59 de euro pentru 2 ani.

Precomenzile pentru iPhone 5 au atins cifra de doua milioane de unitati in primele 24 de ore de la lansare, mai mult decat dublu fata de recordul de un milion de unitati precomandate in prima zi a lansarii generatiei anterioare de iPhone - iPhone 4S, a anuntat Apple in data de 17 septembrie. Terminalul a inceput sa fie livrat pe piata americana pe data de 21 septembrie, iar pe 24 septembrie Apple a anuntat ca a vandut peste 5 milioane unitati.


Citeste mai multe despre   





​Citeste pe Stirile ProTV

​VIDEO 17 DECEMBRIE, ziua in care Ceausescu a ordonat sa se traga la Timisoara. Fiul unui martir: "Am doar o hartie in loc de tata"

17 decembrie 1989, a doua zi a Revolutiei Romane a fost si cea care a marcat, inceputul celor mai sangeroase evenimente din Europa acelor ani.








11956 vizualizari
  • -1 (11 voturi)    
    O_o (Miercuri, 31 octombrie 2012, 12:10)

    Straistaru Eugen [utilizator]

    sa iau ifon sa ce? sa il pun pe masa la terasa? telefon de cocalari....

    PS: fan Blackberry pana la moarte

    PPS:
    Î: Care e asemanarea dintre un ifon si un calcai crapat?
    R: Toti taranii il au!
    • +2 (6 voturi)    
      Mdea, inteligent (Miercuri, 31 octombrie 2012, 12:32)

      _Un stelist_ [utilizator] i-a raspuns lui Straistaru Eugen

      Diferenta e ca "taranii" cu iPhone au minte sa nu jigneasca posesorii de alte telefoane ...

      P.S.: sunt posesor de iPhone, il tin in buzunar cand nu il folosesc si nu am prejudecati legate de marca telefonului.
    • +2 (2 voturi)    
      Bun bancul! (Miercuri, 31 octombrie 2012, 12:37)

      war4peace [utilizator] i-a raspuns lui Straistaru Eugen

      Excelent banc, dar eu mă mir de bişniţa pe care o încearcă operatorii.
      Cosmote: în doi ani plăteşti 1301 EUR pentru telefon+abonament.
      Orange: în doi ani plăteşti 1493 EUR pentru telefon+abonament.
      Vodafone (premiul "bişniţa de aur"): 1715 EUR pentru telefon+abonament.
      Având în vedere faptul că lumea se va arunca doar pentru telefon, abonamentele sunt uriaşe şi sunt doar cu o treaptă mai jos decât înşelăciune şi abuz de încredere.
      Mă rog... proşti or să se găsească destui. Are balta peşte...
    • +1 (1 vot)    
      :)) (Miercuri, 31 octombrie 2012, 15:40)

      cvi [utilizator] i-a raspuns lui Straistaru Eugen

      Ia zi-le tu "taranilor" cum stateai anul trecut, pe vremea asta si te uitai cu zilele la Blackberry-ul tau care nu vroia sa functioneze!
    • +1 (3 voturi)    
      OOOoooo, taran cu Blackberry? (Miercuri, 31 octombrie 2012, 16:20)

      Businessman [utilizator] i-a raspuns lui Straistaru Eugen

      Nu e frumos domnule Eugen, daca e sa pastram proportiile, eu te pot considera taran pe tine doar pt faptul ca ai Bb si stai in Romania nu in NY.
      Ce are telefonul de-a face cu cocalarii in afara de faptul ca e cumparat?
  • -1 (1 vot)    
    Si magazinul mixt din Ghimpati (Miercuri, 31 octombrie 2012, 12:47)

    Un_Oarecare [utilizator]

    Vinde salam din zgarciuri de la 7RON batonul de 500 de grame, dar ce ne intereseaza, nu-i asa? Ambele firme private, ambele vand ceva, mie articolul imi suna a publicitate, este incorect sa nu semnalizati asta.
  • +1 (1 vot)    
    Telefon bun dar... (Miercuri, 31 octombrie 2012, 12:52)

    george alexandru [utilizator]

    Oferta concurentei este mai buna. Dupa doi ani de iPhone si cateva luni de Android, pot spune ca ultimul ma atrage mai mult.
  • +1 (1 vot)    
    Sunt dezamagit de Cosmote! (Miercuri, 31 octombrie 2012, 13:08)

    Gica123 [utilizator]

    Sunt dezamagit de Cosmote pentru ca, dupa atatia ani, nu au semnal intre statii in metrou si nu poti purta o convobire decenta in timpul mersului cu metroul. In plus, oferta de 56 euro pe luna nu include niciun sms national. Or fi asa de scumpe aceste sms nationale incat nu se incadreaza in cei 58 euro pe luna? Internet este limitat la 2.5Gb. Singurul plus ar fi telefonul putin mai ieftin. Cred ca in curand o sa ma portez la concurenta... :)

    Oferta Vodafone sucks!

    In schimb oferta Orange e cea mai tare in acest moment. Internet nelimitat, abonament mai ieftin, SMS-uri nationale si telefonul la un pret bun.
  • +3 (3 voturi)    
    la englezi este mult mai ieftin (Miercuri, 31 octombrie 2012, 14:55)

    James Bond [utilizator]

    la vodafone.co.UK si la orange.co.uk, poti avea iPhone 5 GRATIS, cu abonament de aproximativ 50 euro. Pe deasupra, ai minute nelimitate (la vodafone) sau internet nelimitat (la orange). Si toate astea pentru 50 euro/luna (echivalent al pretului in lire), si cu iPhone 5 GRATIS!
    Acum sa ma lamureasca si pe mine careva de ce aia pot...
    • 0 (0 voturi)    
      explicatia e simpla (Miercuri, 31 octombrie 2012, 15:20)

      icrazy [utilizator] i-a raspuns lui James Bond

      nu e prost cine cere ..stii tu continuarea
  • +1 (1 vot)    
    Iphone 5 in AT (Joi, 1 noiembrie 2012, 12:33)

    Ms.X [utilizator]

    In Austria la Orange l-am luat cu 429€ la abonament de 29€ - si in abonamentul asta am internet nelimitate, 300 minute in Europa atat activ cat si pasiv, 1000 minute nationale si 1000 sms in AT si EU. Poate telefonul l-am luat cam scump, dar platesc numai 29€/luna abonament si de banii astia chiar vorbesti. Sa nu mai zic, ca daca ar fi sa comparam veniturile din cele 2 tari te doare capul. La abonament de 40€ e 299€.