​VIDEO/INTERVIU Aurora Simionescu, cercetator in astrofizica la NASA: Sunt convinsa ca exista viata extraterestra/Descoperim din ce in ce mai multe planete si ne dam seama ca Pamantul nu este o planeta atat de rara cum ne imaginam

de Adrian Vasilache     HotNews.ro
Joi, 15 noiembrie 2012, 15:10 Economie | Telecom

Aurora Simionescu, cercetator la NASA
Foto: UPC Romania
Materia din Univers este distribuita intr-un fel de retea care are noduri, care sunt conectate de filamente. In 2008 impreuna cu colegii mei am descoperit pentru prima data emisia in raze X de la un astfel de filament din reteaua cosmica. Cred ca acesta este rezultatul meu cel mai important pana acum, declara Aurora Simionescu, intr-un interviu pentru HotNews.ro. A facut aceasta descoperire la 24 de ani, impreuna cu un colectiv de cercetare de la Institutul Max Planck din Germania. Este bursiera de trei ani la NASA, iar incepand de anul viitor se muta la Agentia Spatiala Japoneza unde va contribui la lansarea unui nou satelit in spatiu.

Aurora Simionescu (28 de ani) a spus joi in cadrul unui eveniment in Bucuresti, ca a ajuns atat de departe gratie pasiunii pentru astrofizica pe care a descoperit-o in clasa a 12-a in urma unei carti second-hand (Astronomy: The Structure of the Universe, de Wiiliam J. Kaufmann) primite de la mama ei. La acel moment studia la Colegiul National Gheorghe Munteanu Murgoci din Braila si era olimpica la fizica.



Interviu HotNews.ro:
  • Reporter: Aurora, spui ca pasiunea pentru astrofizica ti-a fost trezita de o carte si abia in clasa a 12-a. Astazi, esti printre tinerii cercetatori romani care lucreaza la NASA. Cat de greu a fost?

Aurora Simionescu: Motivul pentru care mama mi-a cumparat aceasta carte a fost pentru ca eram olimpica la fizica si stia ca imi place mult fizica si s-a gandit ca astrofizica este un fel de fizica si ca m-as bucura si a avut dreptate.

Eram pasionata de fizica si nu stiam exact ce voi face dupa terminarea liceului. Ma gandeam sa ma duc la medicina, ma gandeam sa ma duc la automatica dar nici una din ideile astea nu mi-a suras foarte mult. Carierea mea a fost o combinatie intre cartea cumparata de mama si faptul ca am fost admisa la Facultatea din Bremen, unde exista specializarea de astrofizica pe care am ales-o imediat. Optiunea asta nu stiu daca exista in vreo Facultate din Romania la momentul respectiv.

  • Reporter: Cum ai ajuns la NASA?

Aurora Simionescu: De la Bremen am fost la doctorat la Munchen, la Institutul Max Planck si dupa ce am terminat doctoratul, pur si simplu m-am inscris pentru o bursa oferita de NASA. A fost un concurs pe care l-am castigat. Nu stiu daca am crezut cu adevarat la momentul cand mi-am depus dosarul ca voi castiga aceasta bursa, dar m-am bucurat foarte mult cand s-a intamplat.

  • Reporter: Este de ajuns sa fii foarte inteligent pentru a reusi sau ai nevoie si de o sustinere financiara semnificativa? Cum ai stat la capitolul acesta?

Aurora Simionescu: Din punct de vedere financiar, atunci cand am fost admisa la Facultatea din Bremen am primit si bursa integrala pe merit, deci parintii mei nu au fost nevoiti sa plateasca nimic din educatia mea de acolo. Apoi la doctorat la Institutul Max Planck am avut salariu, am fost practic angajata a Institutului Max Planck. Deci nu e absolut necesara o sustinere financiara, dar desigur nu este suficienta numai inteligenta. Este nevoie de multa munca si de multa putere de caracter pentru ca in stiinta, calea nu e niciodata complet dreapta. Totdeauana facem greseli, treuie sa ne revizuim teoriile ceea ce poate fi destul de greu de suportat.

  • Reporter: De cat timp esti la NASA si ce faci mai exact acolo?

Aurora Simionescu: Am aceasta bursa de 3 ani. Bursa este platita de NASA, dar locul meu de munca este la Universitatea Stanford din California, deci practic sunt doar finantata de catre NASA. Am fost la sediul NASA de mai multe ori. Nu stiu sa-ti spun cum este la NASA. 90% din timp programam. Primim date de la sateliti din jurul Pamantului, date care vin la centrul NASA, noi descarcam aceste date pe calculatoarele personale si programam  - facem analiza de date. Nu este asa de interesant cum suna, dar intrebarea este care sunt rezultatele care ies din aceasta programare.

Reporter: Care crezi ca este cea mai mare descoperire sau o idee de-a ta pana la acest moment?

Aurora Simionescu: Cred ca deocamdata rezultatul cel mai interesant la care am participat este si acela pentru care am primit premiul din 2008 -  de omul anului in Romania - este descoperirea unui filament din reteaua cosmica. La scara foarte mare, materia din Univers nu este distribuita uniform - este distribuita intr-un fel de retea care are noduri, care sunt conectate de filamente. In 2008 impreuna cu colegii mei am descoperit pentru prima data emisia in raze X de la un astfel de filament din reteaua cosmica  - cred ca acesta este rezultatul meu cel mai important.

  • Reporter: Lumea asociaza NASA cu intrebarile legate de OZN-uri si extraterestri. Exista viata extraterestra?

Aurora Simionescu: Acesta nu este rapsunsul NASA, este raspunsul meu personal. Eu sunt convinsa ca exista viata extraterestra pentru ca au fost gasite foarte multe planete de curand. In ultimii ani se descopera din ce in ce mai multe planete. La inceput s-au descoperit mai mult planete de genul - o planeta de marimea lui Jupiter foarte foarte aproape de steaua in jurul careia orbiteaza, dar intre timp capabilitatile noastre au crescut si descoperim din ce in ce mai multe planete si ne dam seama ca Pamantul nu este o planeta atat de rara cum ne imaginam. Exista foarte multe stele cu foarte multe Pamanturi in jurul lor si atunci este normal sa ne imaginam ca exista si viata pe aceste alte planete.

Intrebarea daca aceasta viata extraterestra a luat contact cu noi este una cu totul diferita si cred ca, in momentul asta, raspunsul este - Nu, nu am luat contact cu nici o alta civilizatie in momentul asta, dar asta nu inseamna ca ele nu exista.

  • Reporter: Cum este vazuta Romania si cercetatorii romani in afara?

Aurora Simionescu: Sunt si alti romani care lucreaza in cercetare si in astrofizica. Romanii sunt vazuti foarte bine in strainatate pentru ca avem o educatie buna. Cel putin cand eram eu la liceu educatia in stiintele exacte era extrem de buna. Romania inca mai castiga medalii la olimpiadele internationale de matematica, fizica si asa mai departe, deci romanii sunt foarte bine vazuti.

Reporter: Cate limbi straine vorbesti?

Aurora Simionescu: Trei limbi straine: engleza, germana si spaniola. Probabil in Japonia va trebui sa invat macar putin (rade). In Japonia, ma bucur foarte mult sa fac parte din aceasta colaborare care va lansa un nou satelit cu noi capabilitati in domeniul razelor X. Ceea ce sper este ca aceste noi capabilitati vor facilita noi descoperiri si ca ideile mele vor fi considerate atunci cand se va decide ce sa observe acest satelit si ca astfel voi contribui la aceste descoperiri care vor fi facute in urmatorii ani.

  • Reporter: Multumesc pentru acest interviu si mult succes in continuare.

Aurora Simionescu a fost prezenta joi in Bucuresti in calitate de mentor al unui program educational - Tech School, initiat de UPC Romania si Ministerul Educatiei, care se adreseaza tinerilor cu varste cuprinse intre 11 si 19 ani pasionati de trei domenii tehnologice: programare, robotica si astronomie. In 4 luni de la lansare, aceasta platforma a strans peste 3000 de utilizatori activi, atat tineri care au inscris proiecte dar si vizitatori interesati de tehnologie si noutatile din domeniu.

Tinerii care se inscriu in acest program sunt indrumati de mentorii: Adrian Stoica - Lead Researcher, Advanced Robotics in cadrul NASA/JPL, Aurora Simionescu - cercetator in astrofizica si cosmologie - Stanford University, NASA/Einstein Postdoctoral Research Fellow si Emi Gal - CEO al start-up-ului international Brainient. In 2013 vor fi desemnate trei proiecte castigatoare care vor fi transformate in prototipuri cu sprijinul UPC Romania, iar premiul special consta intr-un loc in tabara de vara NASA.


Citeste mai multe despre   






















8232 vizualizari

  • +8 (10 voturi)    
    Bravo, Aurora! (Joi, 15 noiembrie 2012, 15:32)

    iulianacp [utilizator]

    Suntem mandri de tine!
    • +1 (3 voturi)    
      Fara (Joi, 15 noiembrie 2012, 15:56)

      Cain [utilizator] i-a raspuns lui iulianacp

      Asa zic si eu ! Doar ca, aici in tara, fara doua trei scandaluri sexuale sau macar ceva pictoriale top-less nu da nimeni doi bani pe ea. Oare cata lume din Romania stie de Aurora si cata lume stie de .. Cruduta ?
  • -7 (15 voturi)    
    Sunt convinsa... (Joi, 15 noiembrie 2012, 16:25)

    Martens [utilizator]

    Pentru un cercetator stiintific, nu ar trebui sa aiba asemenea convingeri cvasi-religioase - in lipsa oricarei dovezi. Convingerea ei este similara unei credinte. Nu are argumente, ci doar crede, gandeste si e convinsa. Un cercetator rational ar fi raspuns "nu am nici o parere, din lipsa de dovezi".
    • +5 (11 voturi)    
      :) (Joi, 15 noiembrie 2012, 17:02)

      owl [utilizator] i-a raspuns lui Martens

      de unde ai scos asta? cauta dovezi in sprijinul a ceea ce crede ; daca va gasi dovezi ca se inseala, prentru un om de stiinta dovezile sunt la fel de valoroase... De partea cealalta e "crede si nu cerceta"... Aici esti liber sa crezi ce vrei, dar sa aduci dovezi...
      • -3 (7 voturi)    
        ... (Joi, 15 noiembrie 2012, 17:36)

        ap101 [utilizator] i-a raspuns lui owl

        in prezent nu exista dovezi, martens are dreptate. un om de stiinta trebuie sa fie mai atent sau mai echilibrat in afirmatii. asta binenteles devine si cu varsta (aurora are totusi 25 de ani).
        owl, unde ai gasit tu in biblie afirmatia aceasta? precizeaza te rog cu exactitate.
        • 0 (4 voturi)    
          :) (Joi, 15 noiembrie 2012, 18:07)

          owl [utilizator] i-a raspuns lui ap101

          mai citeste o data ce am scris fiecare dintre noi.
          n-ai inteles nimic.

          unde scrie ca exista dovezi?
          unde scrie de biblie? era o metafora...
          fabulezi...
        • -2 (4 voturi)    
          universul e infinit? (Joi, 15 noiembrie 2012, 18:14)

          nu-conteaza [utilizator] i-a raspuns lui ap101

          da, bineinteles, dar nu pot sa demonstrez.
          • +2 (4 voturi)    
            universul (Joi, 15 noiembrie 2012, 21:17)

            Ar3s [utilizator] i-a raspuns lui nu-conteaza

            este infinit. Si, totodata, limitat. Se numeste Revolutie.
            In cadrul spatiului infinit, ai timp infinit, viteza infinita, materie infinita, forme ale materiei, masa infinita, energie infinita, miscare infinita, viata infinita...
            Toate sistemele sunt infinite, totodata, limitate.
            Deocamdata, in mod oficial, doar spatiul a fost demonstrat a fi infinit, limitat. Un rusnac si-a batut capul cu asa ceva.
            De asemenea, evreii lorentz-einstein au reusit sa demonstreze faptul ca timpul nu este un sistem liniar. Teoria relativitatii. Fireste, timpul, este un sistem revolutionar, insa, din motive lesne de inteles, se evita demonstratia. Ma rog, poate ma insel. Poate ca, in acest caz, nimeni nu si-a batut capul cu asa ceva.
            Poate reuseste fata noastra :) Japonia, este locul cel mai nimerit. Acolo, in domeniul cercetarii, cuvantul de ordine este seriozitatea.
    • +2 (2 voturi)    
      Lui Martens (Joi, 15 noiembrie 2012, 17:12)

      03FII [utilizator] i-a raspuns lui Martens

      Exista cunoastere rationala si cunoastere intuitiva.
      De ce sa nu vorbim si despre astfel de cunoastere, pentru care inca nu avem argumente? Doar nu o includem in vreun doctorat sau ceva teza..
      • -3 (3 voturi)    
        Cunoastere si intuitie (Vineri, 16 noiembrie 2012, 11:39)

        Martens [utilizator] i-a raspuns lui 03FII

        @owl & 03FII: Cunoasterea e una, intuitia/banuiala/supozitia e alta. Prima se bazeaza pe fapte, a doua pe feeling. Ca sa iti verifici intuitia, cauti pana gasesti. Pana atunci, sa spui, ca cercetator, "sunt convinsa ca exista extraterestri" e o afirmatie gratuita. La fel de bine putea spune contrariul. Owl, nu e cazul sa o dam in religie, aici vb despre stiinta. Sau nu?
        • +3 (3 voturi)    
          Convingeri vs teorii demonstrate (Vineri, 16 noiembrie 2012, 12:29)

          Cetatean Logat [utilizator] i-a raspuns lui Martens

          "Sunt convinsa ca exista extraterestrii" nu este acelasi lucru cu "am demonstrat ca exista extraterestrii". Fiecare om (chiar si un on de stiinta) are convingerile lui si este liber sa si le exprime. Exista unii "cercetatori" care afirma ca exista Dumnezeu. Asta nu este o "afirmatie gratuita"? Cel putin oamenii de stiinta adevarati nu confunda convingerile cu certitudinile.
    • +2 (2 voturi)    
      Dovada, unde e dovada? :-) (Vineri, 16 noiembrie 2012, 11:30)

      Cetatean Logat [utilizator] i-a raspuns lui Martens

      Nici Einstein nu avea dovezi ca timpul este relativ atunci cand a inceput munca la teoria relativitatii, insa daca nu avea "convingerea" ca intuitia lui este corecta, astazi nu am fi avut teoria relativitatii. Daca toti oamenii de stiinta ar fi gandit cum gandesti tu, progresul stiintific nu ar fi fost posibil.
    • +1 (1 vot)    
      Baga un ochi (Vineri, 16 noiembrie 2012, 12:04)

      Scarecrow1 [anonim] i-a raspuns lui Martens

      la filmul asta si sa-mi zici mie ca exista viata doar pe Pamant.

      http://www.youtube.com/watch?v=17jymDn0W6U
  • 0 (2 voturi)    
    Interesant......... (Joi, 15 noiembrie 2012, 18:13)

    CetateanulRoman [utilizator]

    Domnisoara trebuie felicitata pentru cariera. In rest.... probabil articolul se doreste "de popularizarea stiintei". Sa spunem ca undeva la 500-1000 de ani lumina descopera o planeta ce poate sustine viata inteligenta (nu neeaparat cu biologie pe carbon si nu neaaparat in conditii similare Terra). In cazul fericit in care si noi si ei vorbim engleza (sau chineza) si folosim emitatoare/receptoare asemanatoare timpul mediu de comunicare e de 1000 - 2000 de ani pentru un simplu "da".
    Probabil nu sintem singuri. Probabil si ei incearca sa contacteze alte civilizatii. Distantele fac ca faptul ca sintem mai multi sa conteze mai putin. Restul e literatura SF. Mitologie tehnologica. (PS sint fan SF!)
  • 0 (4 voturi)    
    Felicitari fetei Dl-ui Primar de Braila (Joi, 15 noiembrie 2012, 18:18)

    MarinelUritel [utilizator]

    In primul rand as vrea sa o felicit pe Aurora pentru traseul pe care l-a ales in viata. Este o fata inteligenta, simpatica si cu siguranta ca multi sunt invidiosi pentru performanta ei.
    Iar acest lucru este cu atat mai important cu cat tatal ei este primaul Brailei, un mare supus sistemului USLamist si al unui mare mafiot local pe nume Gh Bunea Stancu, presedintele consiliului judetean, despre care gasiti multe in presa.
    Felicitari ca nu a ales varianta usoara de a se baga in politica, sau de a-i gasi tati' un loc caldut pe undeva.
    Bravo ei, si cred ca putini am fi fost in stare sa refuzam 'viitorul' pe care l-am fi avut de-a gata in tara .
  • -1 (1 vot)    
    Descoperire sau inca o teorie? (Vineri, 16 noiembrie 2012, 8:27)

    BEDE [utilizator]

    "Materia din Univers este distribuita intr-un fel de retea care are noduri, care sunt conectate de filamente" - asaceva seamana a teorie. Da impresia ca au creat un model matematic pt distributia materiei in univers. Dar orice model matematic si teorie stiintifica trebuie verificata cat mai temeinic posibil. Daca se poate prin experimente e bine. Numai ca, cum sa verifici temeinic chestiuni car sunt la mii si milioane de ani lumina distanta, cand noi, ca oameni, abia am ajuns pe luna, unde nu a mai pasit un om de 40 de ani?
    Deci, cu tot respectul pentru cunostiintele si studiile pe care le are, as recomanda un spirit ceva mai rezervat. Sigur, ca oameni de stiinta trebuie sa faca teorii si modele, dar trebuie sa stie ca este posibil ca, mai tarziu, teoriile si modelele sa cada - asa cum, cu secole in urma, a cazut modelul geocentric al universului, cum, in secolul al-XX-lea ca cazut si modelul propus de astronomul Fred Hoyle, si cum au mai cazut si alte modele care nici nu merita a mai fi studiate pt ca ar fi o pierdere de timp.
    • +1 (1 vot)    
      bla bla (Vineri, 16 noiembrie 2012, 12:13)

      Scarecrow1 [anonim] i-a raspuns lui BEDE

      Tie se pare tie ca vreo teorie de vreo 50 de ani pana in prezent a fost verificata? NU, nici macar una nu are baze reala. Ba mai mult decat atat, deja lumea 'stiintifica' nici nu le mai spune teorii ci se refera la ele ca si la lucruri demonstrate, cum ar fi big bang, gauri negre, quasari, redshift. Desi natura le pune bete-n roate. Nici pana in ziua de azi, 'cercetatorii' nu sunt in stare sa explice cum functioneaza o stea si de ce temperaturile la suprafata sunt de milioane de ori mai mari decat in interior. Pentru ca stau toti cu pixul pe hartie si se abereaza care mai de care mai tare, vezi teoria stringurilor. Alta aberatie nascuta din pix si fara nici un fel de suport in realitate.
      • -1 (1 vot)    
        Bla-bla voi (Vineri, 16 noiembrie 2012, 12:38)

        Nenea Iancu [utilizator] i-a raspuns lui Scarecrow1

        Bateti campii la greu. Voi ati auzit de fuziune nucleara? Sau de supernove? Astea-s chestii fooooarte bine intelese chiar sunt la ... hat, distanta.
  • +1 (1 vot)    
    Acceptam realitatea (Vineri, 16 noiembrie 2012, 11:40)

    BogdanLacatus [anonim]

    In sfarsit si "desteptii lumii" in infatuarea lor incep sa accepte realitatea. Din punctul meu de vedere aceasta realitate este: Era o risipa prea mare de spatiu pentru o planeta care sa adapoasteasca 6 miliarde de fiinte "inteligente" infatuate, needucate si superstitioase.
    Mai bine ar avea mai multa dschidere catre basmele si legendele lumii - care in realitate le consider "stiri" despre alte fiinte din universul asta mare, care accidental sau nu au ajuns si pe aici.
  • -2 (2 voturi)    
    Sa descopere mai repede (Vineri, 16 noiembrie 2012, 12:24)

    Zummm [utilizator]

    Extraterestrii aia si sa-i aduca la orasul-mort Braila, unde este "mare" primar tatal ei. Poate asa il mai revigoreaza ca in rest......
    P.S:tot oras rosu e si Braila stati linistiti
  • 0 (2 voturi)    
    imi imaginez o Romania cu astfel de tineri (Vineri, 16 noiembrie 2012, 13:44)

    visio [utilizator]

    ar insemna progres economic pentru fiecare dintre noi, ar insemna o educatie solida, ar insemna o natiune puternica....ar insemna o viata normala, la sfarsitul careia sa spui senin/a: "a meritat sa-mi traiesc viata"...
    pana una alta, romanii traiesc visele lui felix, boculet, pontulet-plagiatorul, cacarau-somnorosul...
    pana si imnul national este potrivit firii noastre: Desteapta-te Romane...
  • +1 (1 vot)    
    La TOCATOR (Sâmbătă, 17 noiembrie 2012, 7:10)

    Matrox [utilizator]

    FELICITARI!
    Sanatate si multe realizari!
    Pentru cei "acri" si dornici de a o "toca" le spun urmatoarele:
    Realizati si voi cel putin la nivelul acestei tinere si apoi aveti dreptul sa comentati munca altuia!
    Ne faceti sa ne fie rusine ca suntem romani!