Ministrul Nica mai anunta un proiect IT: 35 de milioane euro pentru eliberarea online a documentelor de stare civila

de Adrian Vasilache     HotNews.ro
Vineri, 19 aprilie 2013, 14:08 Economie | Telecom

Dan Nica
Foto: AGERPRES
Proiectul de eliberare online a actelor de stare civila este unul din proiectele pe care le-am deblocat odata cu preluarea mandatului pentru ca in Romania s-a demonstrat ca nu exista o gestiune coerenta a a Registrului de Stare Civila, a declarat, vineri, ministrul pentru Societatea Informationala, Dan Nica, citat de Agerpres. 'Ne-a deranjat cand am venit la guvernare pentru ca am gasit o situatie in ceea ce priveste anularea unui proiect finantat de Banca Mondiala in valoare de 20 milioane dolari pentru acest domeniu si la care nu s-a facut nimic timp de doi ani, iar banii s-au pierdut. Am alocat 35 de milioane de euro pentru un astfel proiect pentru ca in Romania este aproape imposibil sa poti sa iti inregistrezi anumite acte de stare civila fara sa pierzi foarte mult timp", a spus acesta.

  • "Am reusit deocamdata sa avem banii necesari pentru scanarea tuturor documentelor de stare civila din Romania, indiferent de vechimea lor, iar acestea sa vor regasi intr-o baza de date centralizata', a spus Dan Nica.

Prin noul flux preconizat prin acest proiect, cetateanul are nevoie doar de Cartea de Identitate, restul documentelor fiind gasite in sistem si se va putea face o verificare a acestora. Toate entitatile comunica cu sistemul, eliminand erorile de operare si scurtand timpul de procesare a cererilor.

Potrivit datelor MSI, sistemul va permite reducerea procentului de eroare in procesul de prelucrare a informatiilor de stare civila, prin asistarea si prelucrarea automata a datelor, respectiv prin compararea datelor prezentate cu cele existente in Registrul National de Evidenta a Persoanelor. Practic, prin implementarea acestui proiect se va face pentru prima oara un istoric al datelor de stare civila emise in ultima suta de ani.

Proiectul este estimat a se finaliza in doi ani, respectiv in iunie 2015.

Datele MSI arata ca numai in 2011 au fost emise peste 1,23 de milioane de acte de stare civila.

UPDATE: Ministerul pentru Societatea Informationala a transmis ulterior un comunicat de presa pe aceasta tema:

"Pe 17 aprilie 2013 s-a incheiat etapa de depunere a proiectelor pentru implementarea unui proiect la nivel national, care are ca obiectiv general imbunatatirea si automatizarea sistemului de depunere a cererilor pentru emitere/eliberare si eliberarea efectiva a documentelor de stare civila. Perioada in care au putut fi facute inregistrarile online a fost 18 martie 2013 ¬ 17 aprilie 2013. Bugetul total al proiectului de eliberarea online a actelor de Starea Civila este de 35 milioane de euro".


Citeste mai multe despre   






















3246 vizualizari

  • +8 (8 voturi)    
    Asa da... (Vineri, 19 aprilie 2013, 14:13)

    The_Dude [utilizator]

    ... cat s-a chinuit Dragnea sa ii caute pe morti. Daca avea sistemul asta pus la punct acum 1 an, ce bine era!
  • +12 (14 voturi)    
    tun (Vineri, 19 aprilie 2013, 14:14)

    gigi1 [utilizator]

    cu 35 de milioane nu cumpara doar un soft de genul ci o companie sau chiar mai multe care il produce.
    • 0 (2 voturi)    
      pai nu trebuie sa incaseze si el niste comisioane (Vineri, 19 aprilie 2013, 14:44)

      snowflake [utilizator] i-a raspuns lui gigi1

      Si cum comisioanele sunt procentuale atunci si sumele cheltuite sunt cu cat mai mari cu atat mai bine.
    • +7 (9 voturi)    
      Bravo Nica ... esti in grafic tata! (Vineri, 19 aprilie 2013, 14:45)

      Pop1 [utilizator] i-a raspuns lui gigi1

      35M este prima strigare si este partea investitionala.. Sistemul are nevoie de mentenanta care va costa 3-5M / an ca serverele si licentele trebuie intretinute.

      Putem presupune ca maestrul Ghita si pleiada lui de firme va fi Alba ca Zapada care vor spala banii care vor ajunge ultra curati in mana sponsorilor USL.

      Ce credeati bah?? Este pacat sa lasi banii pe mana fraierilor pensionari, someri si ... auzi tu ... clasa medie.

      Bravo Nica ... esti in grafic tata!
    • -1 (5 voturi)    
      depinde... (Vineri, 19 aprilie 2013, 14:53)

      Mowgli [utilizator] i-a raspuns lui gigi1

      ...softul in sine, da, nu poate sa coste atat, dar probabil este nevoie si de echipamente, infrastructura, personal calificat, cheltuieli de intretinere, etc.
      Chiar si asa, cifra pare cam mare, avand in vedere ca parte din infrastructura ar trebui sa existe deja cel putin in orase si marile comune.
      Indiferent, e mai putin importanta parerea mea neavizata cat cea a finantatorului, daca Nica convinge UE ca destintatia fondurilor este adecvata si in concordanta cu normele cerute, perfect.
      Pasul 2 pentru ministru este sa aleaga corect firmele care vor implementa proiectul caci daca se implementeaza fel ca e-Romania, nu cred ca UE cand va vedea ce a iesit, va plati banii, iar daca fondurile nu vor fi platite de UE la terminarea lucrarii, lucrarea nu va mai fi gratis pentru Romania ci Guvernul va ramane cu banii dati si cel mai probabil si cu proiectul esuat.
      Daca lucrul acesta se intampla, un proiect care cu zero cheltuieli aduce multe beneficii cetatenilor tarii se transforma intr-un proiect in care cetatenii tarii platesc 35, respective 65 mil euro si se aleg cu nimic, ceea ce ar fi dezastruos.
    • +5 (7 voturi)    
      PSD-ul e mai "destept" (Vineri, 19 aprilie 2013, 15:05)

      strongbox [utilizator] i-a raspuns lui gigi1

      Astia au observat ca romanii nu prea stiu ei ce inseamna IT (in special electoratul lor) de asta se axeaza pe tunuri in IT, electoratul crede ca cine stie ce mare "constructie" face asta de atatia bani.

      Sunt cateva firme capusate la stat, care nu sunt in stare sa dezvolte solutii IT ptr piatza privata, cele mai importante fiind: UTI si Siveco. Deci lor le trebuie bani multi de la stat!!
      • +2 (4 voturi)    
        romani obraznici (Vineri, 19 aprilie 2013, 16:10)

        Pop1 [utilizator] i-a raspuns lui strongbox

        hai ca sunteti obraznici ... adica voi chiar vreti sa si functioneze!?!?!

        Nu este de ajuns ca se implementeaza?

        Pai bine mah ... atunci o sa coste 150milioane nah ...
    • -1 (3 voturi)    
      Ia lăsați-o mai moale! (Vineri, 19 aprilie 2013, 17:00)

      creierul [utilizator] i-a raspuns lui gigi1

      M-am săturat de astfel de comentarii! La ultimile alegeri, nu s-a votat de majoritatea cetățenilor USL, nu au 70% din Parlament! Până acum aceleași comentarii le aveați și despre vechea conducere (PDL)! De ce tot continuați așa! Tot vă plângeți de ei iar dacă ați fi în locul lor, ați fi poate mai rău! Toată lumea e coruptă și hoață, mai puțin voi, sunt sigur că ați dat sau ați da mită, și invers, pentru interesele voastre!
  • 0 (6 voturi)    
    ! (Vineri, 19 aprilie 2013, 14:28)

    chiuaua [utilizator]

    Daca stai bine sa te gandesti 35 de milioane euro este chiar chilipir. Ar fi putut costa de 10 ori mai mult. Norocul nostru ca inca mai exista bun simt.
    • +2 (4 voturi)    
      Nu-i mai dati minusuri.. (Vineri, 19 aprilie 2013, 19:25)

      eek [utilizator] i-a raspuns lui chiuaua

      ..ca e clar o ironie.
      Un Homo Sapiens cu discernamant nu are cum sa o zica pe bune.
  • +3 (5 voturi)    
    comisioanele! (Vineri, 19 aprilie 2013, 14:46)

    mos ion roata [utilizator]

    sunt cuprinse in pret? se platesc anticipat? tot 10% ori s-au mai marit?
  • +5 (7 voturi)    
    de unde scoateti preturile astea? (Vineri, 19 aprilie 2013, 14:48)

    jackalphonse [utilizator]

    ramai trasnit cand face un politician o afacere
  • +3 (5 voturi)    
    Nica ? (Vineri, 19 aprilie 2013, 15:09)

    baibars [utilizator]

    Asta nu era ala cu spaga de la Nokia pe care-l livrase Sima? Vad ca trage tare nu se lasa; l-au luat toti pe Nastase ca reper de moralitate si s-au apucat de treaba.
  • +4 (6 voturi)    
    indiferența celor 63% dintre votanți (Vineri, 19 aprilie 2013, 15:13)

    visio [utilizator]

    a adus la guvernare hienele; vă las stimați români; vă las să vă plătiți prostia; eu nu am bani pentru mine și nici nu vreau să muncesc în plus pentru hiene...astea cu fondurile europene e prosteală pentru inocenți; să plătești sute de milioane pentru un soft și ceva stații pc, înseamnă să te cheme Dorel..ori numele meu nu este acesta și nici nu intenționez să mi-l schimb.
  • +1 (3 voturi)    
    NU are rost nici sa citesc articolul (Vineri, 19 aprilie 2013, 15:52)

    iulianacp [utilizator]

    Astia nu sunt in stare sa dea o copie "conforma cu originalul", care sa cuprinda stampila institutiei, semnatura, numele si functia persoanei care certifica. Sunt varza. Asta e Romania!
  • 0 (2 voturi)    
    Trebuie sa-l intelegem ... (Vineri, 19 aprilie 2013, 17:11)

    skolko [utilizator]

    ... vrea si razesul sa-si acopere cat mai repede pierderile din Cipru!
  • 0 (0 voturi)    
    jos cu ei! (Vineri, 19 aprilie 2013, 19:16)

    UnchiuSam [utilizator]

    Toti guvernantii pe care-i avem acum nu se mai incurca cu mizilicuri. Observ ca nici unul nu mai stie sa initieze proiecte decat daca sunt sume de bani cu 6-7 zerouri in coada. Ca, vorba ceea, ei apar la televizor in ipostaze de vizionari, toata lumea se crede ca Ceausescu, iar in spate tot prostu' plateste, adica noi, contribuabilii.
    35 milioane de euro pentru sistemul de eliberare online a actelor? Daca e asa, ma c.c pe el de sistem, nu am nevoie !
    Si sa-i dea cineva jos de la butoane, ca ne baga rau de tot in rahat cu banii !
    Cred ca daca i-ar pune cineva sa vada cum e cu libera initiativa, intr-o competitie reala si corecta (fara combinatii), in care sa dramuiasca fiecare banut, sa-l cheltuiasca cat mai eficient, a 2-a zi ar da faliment...
  • 0 (0 voturi)    
    Eliberare on line ? (Sâmbătă, 20 aprilie 2013, 19:54)

    Alex56 [utilizator]

    Actele nu cred ca se pot elibera on - line . Pentru cartea de identitate ai putea depune formularul on-line dar fotografia trebuie facuta la evidenta populatiei . Ca sa platesti ai putea utiliza plata on-line dar putina lume o foloseste .
    Cind cartea de indentitate e gata nu poti sa o iei on-line .
    Ar trebui mai multe precizari . Ce poti depune on-line si ce poti primi on-line ?
  • 0 (0 voturi)    
    lol (Sâmbătă, 20 aprilie 2013, 21:15)

    I [utilizator]

    in telecom, un proiect asemanator ca dimensiune dar mult mai dificil tehnic costa 20 de mil cu echipamente, oameni si suport pe mai multi ani.

    Un proiect din asta trebuie sa coste sub 1 mil.