In Franta, iPhone va fi vandut impreuna cu un abonament in valoare de 1176 euro

de Adrian Vasilache     HotNews.ro
Vineri, 23 noiembrie 2007, 0:00 Economie | Telecom

Orange va vinde in Franta dispozitivul iPhone produs de Apple, impreuna cu un abonament pe doi ani, al carui pret minim va fi de 1176 euro, informeaza Les Echos, citat de Reuters.

In Germania, operatorul T-Mobile a fost obligat sa vanda telefonul si fara abonament, dupa ce Vodafone a obtinut in instanta interzicerea restrictionarii vanzarii terminalului printr-un contract de exclusivitate.

Astfel, neblocat in reteaua T-Mobile, iPhone costa acum 999 euro, un pret destul de ridicat, iar cotidianul francez se asteapta ca, telefonul fara abonament sa aiba un pret similar si in Franta.

In perioada iulie-septembrie, Apple a vandut pe piata din Statele Unite ale Americii circa 1,12 milioane de dispozitive iPhone, iar de la lansarea pe piata care a avut loc la finele lunii iunie a acestui an, numarul telefoanelor vadute a ajuns la aproximativ 1,4 milioane de terminale, depasind estimarile analistilor.

Pana la sfarsitul anului 2008, compania americana si-a propus sa vanda 10 milioane de astfel de telefoane, reprezentand 1% din piata totala de telefoane mobile.

Pentru comercializarea in Europa, Apple a incheiat contracte de exclusivitate cu trei mari operatori respectiv cu Orange in Frante, cu T-Mobile in Germania si cu O2 in Marea Britanie. Pana la sfarsitul acestui an, terminalul cu o capacitate de 8GB va fi comercializat oficial numai pe aceste trei piete.

Potrivit NewsIn, recent, in Germania, operatorul T-Mobile a fost obligat sa vanda acest telefon si fara abonament, dupa ce Vodafone a obtinut in instanta interzicerea restrictionarii vanzarii terminalului printr-un contract de exclusivitate.

Pana la acesta hotarare, clientii trebuiau sa semneze un contract pe 24 de luni cu T-Mobile, care costa cel putin 1.176 euro, pentru a putea achizitiona Apple iPhone la un pret de 399 euro. Operatorul german a spus ca se va conforma deciziei instantei pana la solutionarea completa a situatiei, in instanta.

Ca urmare, iPhone poate fi achizitionat acum neblocat in reteaua T-Mobile pentru 999 euro (1.478 dolari). Aparatul va functiona si cu alte cartele SIM decat cele ale T-Mobile, insa nu va avea active toate functiile, cum ar fi posibilitatea de a asculta muzica ori de a naviga pe internet.

Citand Les Echos, Reuters informeaza ca si in Franta, Orange va vinde iPhone si fara abonament dar ca pretul, la fel ca si in Germania, va fi semnificativ de mare. Oficialii Orange au anuntat ca telefonul va fi vandut la pretul de 399 euro, dar numai impreuna cu abonament.

Cotidianul francez sustine ca abonamentul pe doi ani va avea un tarif de 49 euro pe luna. Pentru un contract de numai un an, tariful va fi mai mare cu circa 4,5 euro pe luna. In Marea Britanie telefonul costa 269 lire (555 dolari) pe baza unui contract pe 18 luni care costa cel putin 35 de lire pe luna.

























Astra Film Festival 2017

VIDEO INTERVIU Bill Nichols, critic de film si pionier al studiului de film documentar: In timpul facultatii inca nu stiam ca voi deveni. Eu nu eram interesat sa fac bani, ci cautam implinirea. Si a durat o vreme sa imi dau seama.

Bill Nichols, critic de film american, profesor emerit si un pionier al studiului de film documentar contemporan a discutat in cadrul unui interviu despre visele si aspiratiile din tinerete, tehnicile din filmele documentare si influenta tehnologiei in industria cinematografica.
  • Intra in articol pentru a citi principalele declaratii ale lui Bill Nichols

268 vizualizari

  • 0 (0 voturi)    
    Android (Vineri, 23 noiembrie 2007, 18:12)

    GoGU [anonim]

    M-am saturat de stiri cu iPhone . Eu astept sa apara Android de la Google cu Linux. :-)
    • 0 (0 voturi)    
      Android (Luni, 25 august 2008, 11:32)

      LordSith [anonim] i-a raspuns lui GoGU

      Cand va aparea primul telefon cu Android o sa si-o ia Apple in barba rau. Cu toate ca vor mai exista destui fraieri sa dea o caruta de bani pe un gadget care nu valoreaza nici un sfert din pretul cu care se vinde...
  • 0 (0 voturi)    
    Pretz iphone (Vineri, 23 noiembrie 2007, 18:15)

    IQ [anonim]

    "un pret destul de ridicat? " pe ce lume traiti ? e ridicul de exagerat , mai ales la rata actuala euro/dolar , am ajunge la peste 1500 dolari , pretul unui laptop foarte bun
  • 0 (0 voturi)    
    amuzant (Vineri, 23 noiembrie 2007, 18:20)

    schumi [anonim]

    strategia apple este pe cat de agresiva pe atat de ciudata...tinanad cont ca valoarea de 1% pe piata tel mobile este nesemnificativa nu prea inteleg de ce tine sa-si vanda telefonul numai cu abonament...ce tinde spre sume din ce in ce mai mari de se apropie de romania...o sa ajunga la un pret mai mare decat n95 chiar...asta ca sa dau un exemplu...ca sunt o multitudine de oferte...cum sa coste 999 euro un iphone la liber:)...in cazu asta prefer un n81 sau altceva care chiar stie sa faca ceva nu doar arata bine si are touch si la care GARANTIA ESTE PRACTIC INEXISTENTA (valabil pt toate produsele apple...d c naiba sa platesc taxe de transport pan in america dak este in garantie...taxa care poate fi mai mare decat valaorea produsului in unele cazuri)....sa speram la un pret acceptabil ce ii reflecta aptiitudinile...maxim pretu din state
  • 0 (0 voturi)    
    teapa pe fatza (Vineri, 23 noiembrie 2007, 18:38)

    traveler [anonim]

    400 de dolari direct din state si apoi dat pe mana "profesionistilor", inca 50 de dolari. Si merge excelent chiar si in reteaua Vodafone. Voi vorbiti aici de preturi astronomice. Cum spunea cineva, mai bine iti ei un laptop de banii aia.
  • 0 (0 voturi)    
    ...inseamna ca noi europenii suntem mai fraieri:) (Vineri, 23 noiembrie 2007, 20:01)

    marc [anonim]

    ...asta e un curs de astonomie?...astronomia cifrei de afaceri a celor care il comercializeaza in Europa in functie de pretul de distributie...mie rau, dar mai mult de 300euro nu face...e totusi un gadget..
  • 0 (0 voturi)    
    pret astronomic... (Vineri, 23 noiembrie 2007, 20:35)

    AlxMAX [anonim]

    Prin cati intermediari trece, nene? Si apoi, la banii aia, nu stiu de ce Orange mai conditioneaza oamenii sa stea 2 ani la ei in retea! In plus, Orange e cea mai scumpa retea din Franta! Daca vreau un telefon super destept, mai bine iau un PDA! Dar pana si ala e un moft!
  • 0 (0 voturi)    
    vorbiti niste prostii (Vineri, 23 noiembrie 2007, 20:37)

    the [anonim]

    mai mari decat voi ...
    un abonament "pe doi ani" in valoare de 1176 euro
    inseamna un forfait de 49 euro pe luna ... na beleaua, ca scrie si in articol ... si astia stiu aritmetica ...
    In prezent, in Franta, un forfait bazic, aparat Nokia fara aparat foto, fara camera video, fara internet, fara muzica, fara sms, doar 2 ore de telefonie pura la nivel national, costa 25 euro pe luna.
    V-as recomanda sa vorbiti despre ce va pricepeti, da' mi-e ca nu stiti nici cata apa si sare se pune la un kil de malai, ca sa faci o mamaliga corecta ...
  • 0 (0 voturi)    
    redocumentare... (Vineri, 23 noiembrie 2007, 21:01)

    AlxMAX [anonim]

    the are dreptate. Formularea si titlul sunt prost concepute! Domnule Vasilache, un pic mai delicata formularea! 1176 e valoarea totala a banilor platiti pe abonament timp de 2 ani! 49 de euro pe luna!
  • 0 (0 voturi)    
    @schumi si perlele sale (Vineri, 23 noiembrie 2007, 21:45)

    Sakura [anonim]

    schumi draga, bati campii mai ales la capitolul garantie. Daca Nokia N81 al tau se strica, il trimiti in China pentru reparatii? NU! Decat daca chiar ai fost in China si de acolo l-ai cumparat!

    Garantia la orice produs vandut in orice tara mai mult sau mai putin civilizata, inclusiv in Romania, se asigura de catre vanzator, care obligatoriu inainte de a scoate pe piata un produs trebuie sa aibe semnat un contract de service cu un atelier autorizat de catre producator. Sau producatorul asigura service-ul. Tu ca cumparator duci produsul inapoi de unde l-ai cumparat, restul e treaba lor. In 10 zile trebuie sa te rezolve sau sa-l inlocuiasca sau sa-ti dea banii inapoi. Mai mult decat atat, daca greutatea bruta a produsului, adica in ambalajul original, este mai mare de 10 kg, vanzatorul are obligatia de a suporta cheltuiala transportului de la tine de ACASA.